| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Bună ziua
Aș dori și eu un site unde aș putea sa comnad o biblie gratuită fără nici un ban dacă se poate să nu plătesc nici drumul nici curierul ca vreau prin fân curier nu prin posta
Aș dori să fie traducerea DUMITRU cornilescu adventistă ar fi ok să nu fie ortodoxă sau catolică să nu aive crucea
Va mulțumesc pentru răspunsuri
Doamne ajuta

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca intalnesti pe martorii lui Iehova si le spui ca vrei o Biblie, ei iti vor aduce, fara bani.

| milan9 a răspuns:

"Varianta Cornilescu" contine deci si erori INTENTIONATE de traducere care vizau a sustine doctrine false.
Traducerea unui singur om (Dumitru Cornilescu spre exemplu, care a apostaziat de la ortodoxie), se reduce doar la cunoaşterea lui, la subiectivitatea lui, la tendinţele lui eretice uneori. Sfânta Scriptură nu este roman poliţist, pentru ca amprenta stilistică a traducătorului să-i ofere după caz, vreun "plus" artistic.

Pentru că s-au strecurat idei gresite în traducerea unor versete, autoritatea bisericească a declarat-o tendenţioasă şi eretică şi a recomandat ortodocşilor să n-o mai folosească.

Mai evidente decât lipsurile induse de munca individuală a traducătorului, sunt neajunsurile limbii folosite de acesta. Tocmai acest fapt este sancţionat prin apariţia a numeroase revizuiri ale versiunii Cornilescu, atât a primei sale ediţii (1921) cât şi a celei secunde, mai literale (1922).

| milan9 a răspuns:

Pacat ca acea biblie a martorilor promisa de @danay nu este buna de nimic, dimpotriva... contine tendentioase traduceri gresite care schimba total invatatura crestina. sad

| Danzell a răspuns:

Cred ca traiesti in alta lume. nimeni nu o sa iti dea ceva pe ochi frumosi. nici macar biserica.(mai ales biserica)

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru Danzell):

Tu trăiești pe altă lume laughing am găsit site-uri care oferă o biblie gratuită
O zi bună
Domnu fie cu ține

| mentholinks a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

E greu si cu transportul gratis. Ai putea sa cauti o biserica adventista, penticostala, ceva, la tine in oras si sa-i rogi sa-ti dea o Biblie ca sigur au.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Am de la bunica, dar scrisa in "limba veche" cum spunea ea. Ai aici un model https://www.google.ro/......ps?/search te intereseaza?