| Alexluchi20 a întrebat:

Buna ziua.Am o întrebare,dacă ne lăsam parul lung ajungem in iad sau doar este un păcat, deoarece Sfantul Apostol Pavel ne atrage atentia: "Este lucru de rusine pentru femeie ca sa se tunda ori sa se rada. (...) Nu va invata, oare, insasi firea ca necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung? Si ca pentru o femeie, daca isi lasa parul lung, este cinste? Caci parul i-a fost dat ca acoperamant" (I Corinteni 11, 3-16).

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca l-ai vedea pe Isus mergand pe strada, te-ai adresa lui cu "Ba, tigane, de cand sunt tiganii rockeri?"

| doctorandus a răspuns:

Evreii antici nu aveau voie sa-si rada colturile barbii. Si deoarece nu prea se stie care sunt "colturile barbii" se pare ca nu se radeau deloc.

Asta cu ras, tuns si frezat era moda romana, nu moda evreiasca. Semn ca Pavel sau cine a scris asa ceva nu traia printre evrei.

| ania a răspuns:

Zice că e rușine nu păcat. Nu este nici o porunca în Biblie care sa îți interzică sa îți lași parul lung. Lui Samson ÎN Vechiul Testament chiar i s-a poruncit sa nu se tundă. (Briciul nu va trece peste capul lui-Judecători 13-5)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scrie clar, rușine. Pe vremea aceea nu era la modă sexul intermediar. Și ca să nu devină la modă, el preciza. Dacă nu e porți potrivit sexului tău, să îți fie rușine.

| Wr3nch a răspuns:

Daca inca mai crezi in pacat in 2022 e tristut. Ai o viata, fa ce iti place fara sa le faci rau la alti si bucurate de ea. Eu am parul lung, is tip si nu dau doi sfanti pe citate de gen.

| sadrian46 a răspuns (pentru Wr3nch):

Și din spate arăți ca o fetiță.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Daca crezi ca doar fetele poarta par lung si nu stai sa te uiti mai bine e clar ca problema e altundeva.

| sadrian46 a răspuns (pentru Wr3nch):

La ce să mă uit mai bine? Băieții din meserile bărbătești, militarii, poartă părul scurt.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

E clar ce tip de gandire ai, prefer sa ma opresc aici! laughing seara faina