| anonim_4396 a întrebat:

am observat ca multi desconsidera Biblia.
Biblia este cea mai raspandita carte de pe pamant.
Este cartea cea mai citita din istorie.
Este tradusa in circa 1830 de limbi.
Oare sa fie asa lipsita de semnificat?
Biblia a fost scrisa de oameni intr-adevar, dar Dumnezeu a fost Cel care i-a inspirat sa ii asterne gandurile acolo.
"Nici o profetie din Scripturi nu provine din vreo interpretare personala. Căci nici o profetie nu a fost scrisa vreodata prin vointa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtati de spiritul sfant."
Bibliei ar trebui sa i se acorde mai multa atentie sau cel putin respect.

27 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus...
Numele folosit de iehovisti NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| milan9 a răspuns:

Scriptura nu este tocmai o carte uşor de înţeles şi accesibilă oricui. Din acest motiv există astăzi zeci de mii de grupări secatante ce pretend a li se acorda atenţie.
Câte versiuni de culte există astăzi, tot atâtea versiuni greşite de interpretare a Scripturii există, din moment ce mesajul lui Dumnezeu nu poate fi decât unul singur, lipsit de contradicții.

Din cele 31124 versete ale Bibliei, ESTE DE AȘTEPTAT ca cel puţin unele să fie dificil de înțeles, înțelese doar într-un context mai larg, sau într-un cadru care garantează lipsa de modificare şi alterare a sensului – cadrul Bisericii ("slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALA, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FARĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25)

Situația în care este trădat mesajul original devine EREZIE – cazul în care versetele sunt RĂSTĂLMĂCITE și SCOASE DIN CONTEXT.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru milan9):

Asa este, totusi prin alte parti nu a fost cunoscut ortodoxismul. De exemplu in Muntii Apalasi bisericile baptista si metodista pot fi considerate biserici primare. Si au alta perspectiva decat baptistii de la noi ca metodisti nu prea avem. As putea spune ca au ceva din spiritul ortodox, iar in unele universitati baptiste sau metodiste se studiaza sfintii parinti.

| sublime89 a răspuns:

Doar pentru ca o carte e citita de foarte multi oameni, nu inseamna ca ceea ce scrie in ea e si corect. Pentru asta trebuie aduse dovezi, ceea ce crestinii nu au reusit sa faca. Istoria ne arata ca au fost diferite perioade in care marea majoritate a oamenilor credeau un anumit lucru cu convingere absoluta. Mai tarziu insa, s-a dovedit ca s-au inselat. De exemplu candva se credea ca Pamantul e plat, sau ca Soarele se invarte in jurul nostru. Poti vedea asa ceva chiar in biblie, iar asta e dovada suprema ca ea nu reprezinta adevarul absolut, deci nu a fost inspirata de vreun zeu atotstiutor.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

"Nici o profetie din Scripturi "
Petru aici se refera doar la profetii.
Acestea intr-adevar nu provin din interpretari personale, fiind scrise post eventum (cele care s-au implinit).
Elohim este la plural si inseamna cel mult un fel de zei tribali nicidecum Creatorul.
N
Jehova a fost zeul sau mai bine zis administratorul unei turme de evrei si a specificat destul de clar ca nu-l intereseaza alte popoare decat eventual sa le violeze fecioarele si sa le extermine populatia dupa ce le fura aurul.
Iisus saracul a murit pe cruce in incercarea esuata de a-si elibera poporul de ocupatia romana.
Altii cu imaginatie bogata l-au inviat si au construit in jurul sau un mit cosmic de toata jena.
Dar si Iisus i-a numit caini pe non evrei cand a spus ca a fost trimis doar pentru oile pierdute ale lui Israel.( Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci câinilor)
Crestinii sunt cumva din poporul lui Israel, sau doar le-au furat Vechiul Testament si Zeul?

| suffarstar a răspuns:

Daca era o carte rara, pe care o citea doar o grupare selecta, mai puteai zice. Avand in vedere ca majoritatea lumii nu e in stare sa faca doua operatiunii logice, nu vad de ce te mandresti ca Biblia e cea mai vanduta/citita. In Romanica cei mai multi asculta manele. Hai sa ne mandrim cu asta.

Poftim: Nici o manea nu provine din vreo interpretare personala. Căci nici un vers nu a fost scris vreodata prin vointa omului, ci oamenii au vorbit de la Salam, fiind purtati de spiritul sfant.

| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

O,da! Pe sistemlaughing

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Smecherie la borcan.

| VelaJohnny a răspuns:

Raspunsul e simplu, mereu oamenii au contestat divinitatea. Mereu l-au batjocorit pe Dumnezeul Bibliei. Din Exodul pana in Deuteronomul (daca nu gresesc) Dumnezeu afirma de nenumarate ori cu privire la natiunile din jurul israelitilor „Vor stii cu siguranta ca eu sunt Iehova!" De ce? Pentru ca pana atunci nu il recunosteau si chiar il ridiculizau. Chiar faraonul Egiptului i-a contestat autoritatea, considerandu-se el insusi un zeu pe pamant si a intrebat „Cine este Iehova, ca să ascult de glasul lui şi să-l las pe Israel să plece?". (Exodul 5:2). Ei, pana la urma i-a aratat cine era el. In prezent la fel se intampla. Ieremia 5:12 „L-au renegat pe Iehova şi spun întruna: «El nu există..." Mereu, cand a fost in joc Dumnezeu si numele sau, mai devreme sau mai tarziu a intervenit pentru a le arata cine e acela pe care l-au desconsiderat si le-au dat motive destule ca sa se teama de el.

Legat de faptul ca folosesc numele divin, uite de ce:

2 Cronici 6:32, 33 „La fel şi străinul, care nu face parte din poporul tău, Israel, şi care vine dintr-o ţară îndepărtată datorită numelui tău celui mare, mâinii tale celei tari şi braţului tău întins, dacă va veni şi se va ruga spre casa aceasta, ascultă din ceruri, din locul stabil în care locuieşti, şi fă toate lucrurile pentru care te cheamă străinul, pentru ca toate popoarele pământului să cunoască numele tău şi să se teamă de tine, aşa cum face poporul tău, Israel, şi să ştie că numele tău a fost chemat peste casa aceasta pe care am construit-o."

Psalmul 91:14 „Pentru că are afecţiune faţă de mine, îl voi scăpa. Îl voi ocroti pentru că îmi cunoaşte numele"

Proverbele 18:10 „Numele lui Iehova este un turn tare. Cel drept fuge în el şi găseşte ocrotire"

Am observat ca (virgula) cunosti Biblia, si am folosit multe versete, considerand ca am cu cine sa discut despre ele happy

| 6684464 a răspuns:

De unde ai citatul? ca nu l-am gasit in Biblie...

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

2 Petru 1:21winking

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

@Căpșunica1
Sper sa nu se faca confuzie. Versetul se refera la prorocirea referitoare la Isus Hristos!
1Cronici 8:13, de exemplu, nu este inspirat de Dumnezeu. Si multe alte versete nu sunt inspirate de Dumnezeu. Oamenii AU scris din propria memorie. Cand vezi ghilimelele si "Domnul spune/zice/a spus/etc." atunci este inspirat de Dumnezeu!

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Nu neaparat happy Majoritatea scriitorilor Bibliei au fost profeti, sau daca nu, a actionat spiritul lui Dumnezeu prin ei. De exemplu, viziunile lui Daniel, sunt mesaje divine. Sau Psalmii. Sau Proverbele, de exemplu 27:11. Pavel a spus ca toata Scriptura e inspirata de Dumnezeu in 1 Timotei 3:16, 17. Citeste si Ioan 14:26winking desi nu sunt profeti, spiritul sfant poate actiona asupra slujitorilor lui Dumnezeu.

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mi-am dat seama ca ai vrut sa pui un 2 undeva...hee hee
Da... oricum fara Dumnezeu nu se mai scria Scriptura, asa ca, in mod direct si/sau indirect este "insuflata" de Elhee hee. Dar sigur ca a fost scrisa din memorie, nu cred ca Dumnezeu le soptea ce sa scrie.hee hee Cei ce au scris NT, sigur.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

happy Mi-a placut mult o comparatie. Deci, cum directorul ii spune secretarului ideile pe care vrea sa le transmita, ii lasa libertatea secretarului sa scrie cu cuvintele lui ceea ce l-a insiprat directorul. De exemplu, cartea Geneza, clar inspiratie divina. Iov cand afirma ca pamantul sta pe nimic, inspiratie divina. Oamenii care au scris Biblia au avut o cunostinta profunda despre Creator, fie ca au citat mesaje divine, fie ca au istorisit sau au scris altcevawinking

| MistretulPufos a răspuns:

Nu toti cred in Biblie

| Căpșunica2 a răspuns (pentru MistretulPufos):

E adevarat si asta. "Credinta nu e bunul tuturor" 2Tesaloniceni 3:2.

| Chuchk a răspuns:

Pana la urma exista dovezi care sa confirme ca biblia are intr-adevar are ca sursa divinitatea?

| Căpșunica2 a răspuns:

Nu e singurul verset care afirma asta. "Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu sa invete." 2Timotei 3:16.
In ce priveste alegerea poporului"Dumnezeu si-a indreptat atentia spre natiuni ca sa scoata din ele un popor pentru numele sau".
Uite de ce Biblia nu e privita asa cum ar trebui, datorita celor ca tine care ii dau o interpretare gresita.
Nu, nu am furat nimic de la nimeni, avem doar de oferit, dorim doar sa le vestim oamenilor un mesaj incurajator,

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Căpșunica2):

Noul Testament este inspirat de un criminal numit Saul din Tars, care a avut niste halucinatii pe drumul catre Damasc si a compus aproape tot Noul Testament.
Fara Pavel crestinii raman pe drumuri.

"In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este menit fie sa reinstaureze armonia si pacea in lume si sa raspandeasca pacea si credinta, fie sa-i curete de pacate pe semenii sai si sa indeparteze demonii. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti."

Sursa : revista Medic.ro, nr.18, 2005; autori : dr. Letitia Dobranici dr.Eugen Stefanut

| Căpșunica2 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Esti amuzant/a sa stii.
Informeazate mai bine inainte sa afirmi ceva.
Din Noul Testament mai fac parte si Evangheliile scrise de Matei, Marcu, Luca, Ioan, scrisorile lui Petru. etc. Oricum mi-am dat seama ca vorbesti in general, parerea ta despre Biblie, Iehova, Martorii Lui Iehova e negativa, dar gresita pentru ca nu cunosti, deci nu are rost si nu e corect sa judeci pe cineva despre care stii mai nimic. Dar in fine. nu iti pot schimba parearea eu acum...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Căpșunica2):

Srisoarea lui Petru este un fals.
Evanghelia dupa Matei nu inseamna Evenghelia scrisa de Matei.
Este un mic truc al teologilor ca sa va faca sa credeti ca s-ar sti autorul.
A fost scrisa in greaca prin anul 70 de un necunoscut.Aza zic specialistii.
Evanghelia dupa Luca aceeasi poveste.Autor necunoscut, care s-a inspirat din Evanghelia dupa Marcu.A fost scrisa prin anul 85 tot in greaca.
Evanghelia dupa Marcu a fost publicata anonim.
"Evanghelia după Ioan este ultima evanghelie din canonul Noului Testament. În mod tradițional îi este atribuită apostolului Ioan. În realitate ea este o scriere pseudonimă, fiind opera unui autor anonim""
Am copiat din Wiki ca ma plictisesem sa tot scriu anonim, anonim.

| Căpșunica2 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si eu ma plictisesc sa mai scriu, citeste prima parte a raspunsului a lui VelaJohnny.
Datorita acelui exemplu cu faraonul te inteleg mai bine.
Interesant si "Mai tarziu a intervenit pentru a le arata cine e Cel pe care L-au desconsiderat." Asa va proceda si in viitor. Bine de stiut.

| lidiacengher a răspuns:

Biblia este inspirata de Dzeu si de demna de incredere, de unde avea sa stie iov un om simplu despre costelatia As, constelatia Chesil si Chima mentionate in verset, daca nu era inspirata?

| lidiacengher a răspuns:

Aici discutam despre religie, nu despre manele!