| OvisOvidiu a întrebat:

Am si eu o intrebare si vreau sa imi raspunda doar cei ce cred cu tarie in Dumnezeu.
Eu unu nu sunt prea credincios, cred in Dumnezeu in proportie de 80%, cred in nemurirea sufletului si in viata vesnica, am vazut ceva documentare in care oamenii au fost in moarte clinica si au calatorit prin rai si s-au intors..insa nu inteleg. dupa moarte noi mai avem "minte" cunostinte, gandire? Stim ce am facut pe pamant, pe cine ne-am suparat, pe cine am iubit, unde am fost, ce ne-a placut, ce nu ne-a placut in fapt. toata constiinta noastra de pe pamant mai ramane dupa ce murim?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Citeste capitolul 16 din Evanghelia dupa Luca, versetele 19-31, ca sa te convingi ca, dupa moarte, sufletele sunt constiente, unele se bucura in Rai, altele sufera in iad. Bogatul nemilostiv isi amintea de cei cinci fratii ai lui si de casa tatalui lor. Voia ca Lazar saracul, singurul numit alaturi de patriarhul Avraam, sa mearga la el acasa ca sa-i instiinteze pe fratii lui sa nu vina si ei in locul lui de chin din iad.
Alt argument din Noul Testament: aratarea proorocului Moise pe muntele Tabor, alaturi de proorocul Ilie, la Schimbarea la faţă a Domnului Iisus Hristos, vorbind despre sfarsitul Lui, pe care avea sa-l implineasca in Ierusalim. - Luca 9, 30-31
Sf. Prooroc Moise era mort de peste un mileniu si totusi vorbea cu Iisus Hristos pe Muntele Tabor, adica era constient dupa moartea sa trupeasca.

Documentarele despre moartea clinica sunt nefolositoare si induc in eroare. Ereticii nu merg niciodata in Rai, deoarece nimic necurat nu intra in Imparatia lui Dumnezeu. Ei sunt inselati de diavol cu aceste asa zise viziuni "after death" sau "near death".

Daca esti interesat sa afli invatatura ortodoxa, singura adevarata, despre viata dupa moarte, iti pot recomanda niste carti:
"Viata dupa moarte", de Hierotheos Vlachos, Mitropolit de Nafpaktos si Sfantul Vlasie
"Sufletul dupa moarte", de Parintele Serafim Rose
"Vamile Vazduhului", de Parintele Nicodim Mandita

8 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Da, imagineaza-ti sufletul ca un stick de memorie, si corpul ca un compiuter, aceeasi informatie exista pe ambele atat pe stick cat si compiuter, cand mori e ca si cum ai scoate stick-ul din compiuter, dar inca mai ai informatia pe stick.

| mentholinks a răspuns:

Cel mai probabil, acele persoane doar au halucinatii. Dupa ce mori nu mai ramane nimic, e ca si cum ai dormi profund, asta sustine si Biblia. Doar la sfarsitul zilelor unii se vor scula.

| xerxes1 a răspuns (pentru mentholinks):

Biblia este doar o carte de povesti.
Jehova nu a fost Creatorul.
Evreii au mintit.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

``Dupa ce mori nu mai ramane nimic, e ca si cum ai dormi profund, asta sustine si Biblia. Doar la sfarsitul zilelor unii se vor scula.``
Sunt de acord cu tine in privinta faptului ca moartea e ca un somn, numai ca la cea de-a doua venire, conform Bibliei vor fi inviati toti, unii pentru judecata si altii pentru viata vesnica.
Dar tu parca nu erai ateu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.jajaja
tu ești genul de... cred în Dumnezeu, dar nu prea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ramane constiinta dar trupul nu va mai fi la fel, adica nu va putea lucra patimile.

| Cristian0015 a răspuns:

Da ramane, doar ca o sa ai o alta,, privire`` a faptelor decat o ai acum, daca nu te-am lamurit da-mi mesj in privat. Funda?

| Cristian0015 a răspuns:

Am primit mesajul tau dar din pacate eu nu iti pot trimite unul pentru ca sunt junior, da-mi alt mesaj cu o modalitate prin care putem lua legatura