|

Bună ziua.

De câteva zile îmi tot vine să înjur despre Dumnezeu fără sa vreau, mă scăpa lucrurile astea, cum fac?

14 Raportează Evaluează
14 răspunsuri:
| a răspuns:

Dumnezeu spune in Biblie: "gandurile vin navala asemenea stolurilor de pasari, totul sta in a nu le lasa sa-si faca cuib",( alunga-le).

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Nu ai ce face, chiar nu vad sensul la asa ceva, proasta educatie

| a răspuns:

| Irinel15123532 vesnica propaganda sectanca, dragul meu? nici macar nu il cunosti ce drag, manipulare emotionala

| a răspuns (pentru RAY):

Si tu ai ignor de la Irinel? Preventiv, fara sa fi avand discutii cu el in trecut.

| a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu am vrut oferta lui de secta m-a trimis in iadul vesnic

| a răspuns:

Nu iubesti pe Dumnezeusi de aceea il folosesti in injuraturi. A iubi pe dumnezeu inseamna ai respecta poruncile.
"Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; şi poruncile Lui nu sunt grele."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/3)
Nu poti respecta niste porunci daca nu le cunosti, prin urmare primul pas este studierea invataturii lui Iisus, asta daca vrei sa fii crestin.

| a răspuns:

Dă și tu cu tămâie prin casa, că doar costă 1 leu de la biserică (eu așa știu). Și cum a zis și cineva aici în comentarii, gândurile acestea sunt trecătoare, nu știu cauza, dar cel mai important este să nu le lași să prindă rădăcini.

| explică (pentru Celcestietot):

La ce ajuta tămâia? Nu vreau sa am neplaceri sau că am niște probleme grave că se apropie ziua mea marti de sf și nu vreau

| a răspuns (pentru Alvarezz291):

Ow, stai putin. Tamaia indeparteaza spiritele rele + ca are si un miros frumos, nu vad de ce ar deranja tamaia.

| a răspuns:

Dragul meu prieten. Nu stiu daca ma crezi dar iti marturisesc ca si eu am avut astfel de ganduri. Nu stiu inca care este cauza acestor ganduri, dar eu am trecut prin asa ceva si iti pot spune ca am acumulat o oarecare experienta. Nu stiu de cat timp te confrunti cu asa ceva dar, ai observat ca puterea gandului, intensitatea lui creste asupra mintii tale atunci cand te concentrezi asupra lui si cand ii oferi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, Dumnezeu nu simte asa fata de noi, dar acestea sunt sentimentele pe care le avem noi.
Este o lupta grea si daca nu stii cum sa lupti vei fi daramat cu usurinta. Eu m-am confruntat cu aceste ganduri ciudate o perioada buna de timp, pentru ca nu am stiut cum sa reactionez, pana am aflat adevarul. La mine a inceput totul dupa ce, in loc sa citesc biblia am citit aberatii de la preoti eretici de pe net, am citit despre matei 12 unde Domnul Isus vorbeste despre Hula impotriva Duhului Sfant, nu te speria, este vorba de altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=lrU0K6HUhI0
https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=698s
Am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea il coordona fix spre Domnul, o totala prostie existenta doar in mintea mea. Cand incerci in mod constient sa nu te gandesti la un lucru, de exemplu la apa, doar la apa te vei gandi, de aceea trebuiesc ignorate, nu trebuie sa le acorzi atentie. Am inteles mult mai tarziu ca totul era doar in mintea mea, problema ne existand in realitate. Uita-te daca vrei, vei...2006 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Nu intotdeauna înjur de 'mnezău, dar cand o fac e pentru că e singurul lucru la care e bun.winking

| a răspuns (pentru BlackOldSun):

Era o glumă sau?

| a răspuns:

Inseamna ca ai probleme.

| a răspuns:

Tulburare Obsesiv-Compulsiva