| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
De câteva zile îmi tot vine să înjur despre Dumnezeu fără sa vreau, mă scăpa lucrurile astea, cum fac?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu spune in Biblie: "gandurile vin navala asemenea stolurilor de pasari, totul sta in a nu le lasa sa-si faca cuib",( alunga-le).

| RAY a răspuns:

Nu ai ce face, chiar nu vad sensul la asa ceva, proasta educatie

| RAY a răspuns:

| Irinel15123532 vesnica propaganda sectanca, dragul meu? nici macar nu il cunosti ce drag, manipulare emotionala

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Si tu ai ignor de la Irinel? Preventiv, fara sa fi avand discutii cu el in trecut.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu am vrut oferta lui de secta m-a trimis in iadul vesnic

| Celcestietot a răspuns:

Dă și tu cu tămâie prin casa, că doar costă 1 leu de la biserică (eu așa știu). Și cum a zis și cineva aici în comentarii, gândurile acestea sunt trecătoare, nu știu cauza, dar cel mai important este să nu le lași să prindă rădăcini.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

La ce ajuta tămâia? Nu vreau sa am neplaceri sau că am niște probleme grave că se apropie ziua mea marti de sf și nu vreau

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ow, stai putin. Tamaia indeparteaza spiritele rele + ca are si un miros frumos, nu vad de ce ar deranja tamaia.

| Mircea08 a răspuns:

Nu iubesti pe Dumnezeusi de aceea il folosesti in injuraturi. A iubi pe dumnezeu inseamna ai respecta poruncile.
"Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: Să păzim poruncile Lui; şi poruncile Lui nu sunt grele."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/3)
Nu poti respecta niste porunci daca nu le cunosti, prin urmare primul pas este studierea invataturii lui Iisus, asta daca vrei sa fii crestin.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten. Nu stiu daca ma crezi dar iti marturisesc ca si eu am avut astfel de ganduri. Nu stiu inca care este cauza acestor ganduri, dar eu am trecut prin asa ceva si iti pot spune ca am acumulat o oarecare experienta. Nu stiu de cat timp te confrunti cu asa ceva dar, ai observat ca puterea gandului, intensitatea lui creste asupra mintii tale atunci cand te concentrezi asupra lui si cand ii oferi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, Dumnezeu nu simte asa fata de noi, dar acestea sunt sentimentele pe care le avem noi.
Este o lupta grea si daca nu stii cum sa lupti vei fi daramat cu usurinta. Eu m-am confruntat cu aceste ganduri ciudate o perioada buna de timp, pentru ca nu am stiut cum sa reactionez, pana am aflat adevarul. La mine a inceput totul dupa ce, in loc sa citesc biblia am citit aberatii de la preoti eretici de pe net, am citit despre matei 12 unde Domnul Isus vorbeste despre Hula impotriva Duhului Sfant, nu te speria, este vorba de altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=lrU0K6HUhI0
https://www.youtube.com/watch?v=VcRTD0u4Tyg&t=698s
Am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea il coordona fix spre Domnul, o totala prostie existenta doar in mintea mea. Cand incerci in mod constient sa nu te gandesti la un lucru, de exemplu la apa, doar la apa te vei gandi, de aceea trebuiesc ignorate, nu trebuie sa le acorzi atentie. Am inteles mult mai tarziu ca totul era doar in mintea mea, problema ne existand in realitate. Uita-te daca vrei, vei afla ce inseamna de fapt Hula impotrva Duhului Sfant, nu este vorba de un cuvand scuipat la intamplare, ci o atitudine, o alegere deliberata si definitiva luata din propria vointa de a respinge total pe Domnul, si nu o data, ci repetitiv, constant, asta este Hula impotriva Duhului Sfant, o respingere deliberata si in cunostinta de cauza, iti pot da si o definitie. ''Punctul culminant la un necredincios, in respingerea deliberata a Lui Hristos, si continua, constanta, inseamna Hula impotriva Duhului Sfant''., Domnul cunoaste absolut dar absolut toate gandurile noastre, trecute, prezente si viitoare, in infinita Sa intelepciune El cunoaste inima, emotiile, sentimentele, intentiile inimi, stie tot, nu trebuie sa ii spui tu, El stie deja ce se intampla. Dumnezeu este tatal tau, nu iti pot descrie in cuvinte cat de mult tine Dumnezeu la tine si cat te iubeste, esti copilul Lui si esti de un foarte mare pret in ochii Lui, te iubest neconditionat indiferent de ce ai face tu, nu poti face nimic, dar absolut nimic pentru a stinge aceasta dragoste, te va iubi si in cele mai grele situati, va fi langa tine cand toti te vor parasi, El ti-a promis '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi ''Daca si-ar incalca aceasta promisiune, nu ar mai fi Dumnezeu. Nu te teme, chiar daca ai facut si cu voia asa ceva, chiar daca intr-un moment de slabiciune ai facut fapta gandul acela, Domnul te va ierta. Sa iti dau un exemplu, pilda fiului risipitor.
https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=543s
Intai sa intelegem contextul. Un tata avea doi fii, cel mai tanar dintre ei a luat patea sa de avere de la tatal sau si a plecat, tatal i-a dat acea parte desi stia ca nu este cel mai bun lucru, stia cum se va sfarsi dar a ales sa ii ingaduie fiului sa fie neascultator pentru ca Domnul a dat fiecaruia o vointa libera. Dupa aceea fiul a plecat intr-o tara indepartata (tara indepartata este orice loc in afara voii Lui Dumnezeu, adica in pacat) si-a irosit averea toata pe prostituate si placeri de moment, apoi nu mai avea nimic si s-a dus sa ingrijeasca porci, si-a venit in fire si a zis ''cati slujitori ai tatalui meu au belsug de paine si eu mor de foame aici, ma voi intoarce la tatal meu si ii voi spune ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau, fa-ma ca pe unul din slujitorii tai'' si a plecat la tatal sau. Sa vedem raspunsul Tatalui ceresc, cum reacioneaza Domnul la intoarcerea fiii lor Sai. Biblia spune ''Cand era inca departe tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, tatal a alergat e a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult. Fiul i-a zis ''tata am pacatuit impotriva cerului si impotriva ta si nu mai sunt vednic sa ma chem fiul tau''. Dar tatal a poruncit robilor sai : Aduceti cea mai buna haina si imbracati-l cu ea (un simbol al acceptarii), puneti-i un inel in deget (reintegrarea fiului in familie), si incaltaminte in picioare (ceea ce inseamna ca fiul NU va fi sclav) taiat vitelul cel gras, sa mancam si sa ne veselim caci acest fiul al meu era mort si a inviat, era pierdut si a fost gasit. Sa te intreb ceva, in pilda spusa de Domnul IIsus Hristos scrie, ''aduceti vitelul cel gras'' sa te intreb ceva, in cat timp se ingrasa un vitel? In 4-5-6 zile? Nu. Ce inseamna asta? Tatal si-a asteptat fiul sa se intoarca, cand noi plecam de acasa si alegem sa pacatuim, Dumnezeu nu ne abandoneaza, El te asteapta. Acesta este raspunsul tatalui ''sa mancam si sa ne veselim'' Domnul te asteapta cu bratele deschise si asa cum spune biblia ''Domnul te cheama lacrimand'' Atat de mult te iubeste, tu esti motivul pentru care L-a trimis pe Hristos sa moara pe cruce pentru a plati datoria pacatelor tale, TOATE pacatele tale, trecute, prezente si viitoare au fost puse pe umerii Lui Hristos pe cruce, toata vina ta este STEARSA si Domnul spune ''Ti-am aruncat pacatele in marea uitrii si nu-Mi voi mai aduce aminte de ele niciodata'' Si ''Acum nu mai este nici o condamnare pentru cel ce este in Hristos Isus''. Daca te simti vinovat, marturiseste-i Domnului in rugaciune ce ai facut, asuma-ti responsabilitatea, pocaieste-te de acel pacat, adica nu il mai face si departeaza-te de el si epune ''Doamne iarta-ma, imi pare foarte rau, ma framanta si ma macina pacatul asta al meu si imi pare foarte rau ca te-am intristat, dar vin la tine si imi cer iertare, si cer iertare in numele Domnului Iisus Hristos care a murit pentru pacatele mele, si asa cum fagaduiesti Tu in cuvantul Tau, in numele Domnului Iisus eu primesc iertare pentru acest pacat, primesc prin crdinta iertare, si nu voi mai accepta nici un gand din partea celui rau de acuzare, amin''daca inca te mai macina un pacat si L-ai marturisit in rugaciune si te-ai pocait de el si ti-a parut rau de el, de ce te mai simti vinovat? Ti-ai marturisit acel pacat inaintea Lui Dumnezeu? Daca da, de ce te mai simti vinovat?
Aceasta este o vinovatie falsa, Dumnezeu nu o recunoaste si nu va tine cont de ea. Duhul Sfant care locuieste in noi ne convinge de pacatul comis, dar trebuie sa faci distinctia intre convingerea Duhului Sfant si sentimentele noastre de vinovatie care nu au nici o legatura cu scriptura. Sentimentele de vinovatie ne vor face sa ne simtim deprimati si vinovati
Convingerea Duhului ne va face sa realizam faptul ca suntem iertati.
Sentimentele de vinovatie ne fac sa ne concentram asupra condamnarii noastre si asupra pedepsei meritate, in timp ce convingerea Duhului ne conduce spre indreptarea purtarii noastre.
Sentimentele de vinovatie duc la pierderea respectului de sine, Duhul Sfant ne va face sa ne dam seama ca fapta noastra ne costa partasia cu Tatal si trebuie indreptata.
Sentimentele de vinovatie ne vor face sa ne simtim despartiti de Dumnezeu, izolati de El, alungati de El. Duhul Sfant ne convinge sa refacem imediat partasia cu Tatal prin recunoastere, marturisire, si pocainta. Vreau sa clarific un lucru, pedeapsa Lui Dumnezeu in viata celui credincios. Domnul vrea indreptarea, nu distrugerea noastra. Pedeapsa Lui Dumnezeu este razbunarea Lui asupra raului, Ceea ce El NU face asupra unui copil al Sau, mania, pedeapsa, condamnarea sunt asupra altui grup de oameni, a celor care fac lucruri rele, si care nu doresc cu nici un chip sa asculte de Domnul si sa nu mai faca acele lucruri rele, carora le place sa traiasca in rau si in lucrurile spurcate ale acestei lumi. Dar Domnul are indelunga rabdare si cu ei, dar va veni o zi a judecatii cand totul se va sfarsi. De aceea criminalii inca mai traiesc, Domnul iubeste pe fiecare si are o indelunga rabdare cu noi, Slava Lui caci in biblie scrie ''Nu ne face dupa pacatele noastre''. Dragul meu prieten, vezi tu, cand pacatuiesti spune-i Domnului imediat pacatul prin rugaciune, poti sa o spui si in gand, marturiseste-i pacatul, pocaieste-te de el, intoarce-i spatele si nu mai pomeni apoi nimic de el, nu te va ajuta la nimic. Domnul te ridica si iti spune ''copilul meu, mergi inainte'' Iti spun inca de pe acum draga prietene ca este absolut imposibil sa nu mai pacatuiesti niciodata. Dar iata ce spune biblia ''Un copil al Lui Dumnezeu NU CONTINUA pacatuind'' ce inseamna asta? Ca nu te supui aceluiasi pacat si nu il vrei in viata ta, ca lupti sa nu il mai faci si alegi sa faci voia Tatalui. Dumnezeu ne iubeste si stie ca mai pacatuim din cand in cand, trebuie sa ne marturisim imediat pacatul in rugaciune si sa nu il mai facem, si sa mergem inainte, dar nu mai pomeni nimic de acel pacat, daca ti l-ai marturisit si te-ai pocait de el, a fost iertat de Domnul care te iubeste, asa ca il poti lasa in urma ta, daca te vei concentra asupra pacatului din trecut nu te va ajuta la nimic, din potriva, te va afecta si in viitor cu amintirea lui. Rolul pedepsei Domnului, daca El decide ca este nevoie de ea, doar daca El crede ca este necesar in acel caz, are rolul de a indrepta, nu de a distruge, El este tatal tau, un tata si-ar distruge copilul? Nicidecum.
Noi nu credem intr-un Dumnezeu care pedepseste absolut orice pacat si fiecare este notat si pedeapsa imediata, pentru ca nici unul din noi nu am mai fi in viata. Exista si o fagaduinta, Dumnezeu spune in biblie ca pedeapsa Lui este direct proportionala cu BINECUVANTAREA de dupa ea, daca noi am raspuns corect si am acceptat disciplinarea. Din nou iti spun, asta tine de pacatele comise in mod deliberat, si nici atunci noi oamenii nu stim ce va face Dumnezeu, doar El stie, si tine minte, face totul, totul spre binele nostru, dar in cazul gandurilor involuntare, Dumnezeu nu ne va pedepsi, din contra, ne va intari ca sa putem sa le alungam. Tine minte acest lucru, sa nu il uiti niciodata, Dumnezeu te iubeste nespus de mult si este absolut intotdeauna de partea ta si cauta interesul tau, El vrea tot ce este mai bun pentru tine, am vrut sa clarific cateva lucruri despre discilinarea Domnului, daca El crede ca este nevoie, ca sa nu te sperii asa cum am facut-o eu cand am citit bazaconii de pe internet cand aveam aceste ganduri, Niciodata Dumnezeu nu este impotriva noastra, El ne iubeste si vrea sa traim frumos.
El vrea o relatie personala cu tine, pentru ca te iubeste.
https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g
Recomandarea mea 1: Este sa fii constient de dragostea si faptul ca Domnul este de partea ta si te intelege perfect si nu te condamna, El te iubeste si nu vrea cu nici un chip sa stai cu cancerul asta interior in tine, Domnul deja a iertat tot acum 2000 de ani pe cruce asa ca poti lasa acest lucru in urma ta.
2: Ignora absolut, dar absolut total aceste ganduri, iti voi spune un lucru, nu toate gandurile vin de la noi, cand iti vine un gand, gandeste-te asa. De unde vine acest gand? Am gandit eu asa ceva? Sau este doar o manipulare a diavolului. El injecteaza gandurile lui in mintea noastra. Un om spunea (Nu poti opri pasarile sa zboare pe deasupra capului tau, dar le poti impiedica sa faca un cuib in parul tau) Lasa toate aceste gunoaie de ganduri sa treaca, nu le mai da importanta ABSOLUT DELOC, nu te mai gandi la ele, nu te gandi si NU te invinovati prin a spune '' (Vaiii cum am putut sa gandesc asa ceva, oare ce crede Domnul acum despre mine, trebuie sa fie suparat pe mine, trebuie sa fie chiar manios pe mine'') Fiecare cuvant din aceasta propozitie este o acuzatie a diavolului si asa ceva nu vine in nici un caz de la Dumnezeu, diavolul iti spune ''vaiii ce va crede Dumnezeu despre asa ceva? ce caracter trebuie sa ai ca sa gandesti asa ceva'' Absolut aceste ganduri sunt toxice si daca le mai iei in seama te vei invarti in cerc o bucta foarte lunga de vreme, nu te mai gandi la ele. Increde-te in Dumnezeu. Asa cum ne incredem in multe lucruri, pe scaunul pe care te pui ca te tine, in patul in care dormi. Cand esti pe masa de operatie, si iti pui increderea in medicul ala, un medic caruia ii tremura mana si tu nu stii, un medic care toata seara a fost la chef, si tu nu stii, un medic care deja nu mai vede bine, si tu nu stii, si te increzi in om. Increde-te cu atat mai mult in Dumnezeu. Cand suferi, cand esti la spital bolnav, inainte sa vina medicii dimineata, cel care a stat la capul tau seara de seara, zi dupa zi, este prietenul tau Hristos, Iisus spune ''imi pasa de tine, imi pasa de tine, te iubesc si vreau sa fii cu mine in cer''.
Hristos ne iubeste nespus, si vrea tot ce este mai bun pentru noi, El cauta interesul nostru, nu al Sau, si stie ca unele lucruri nepotrivite ne vor distruge, El vede mai mult decat noi, noi suntem limitati, El priveste in perspectiva, stie ca acel lucru ne va distruge in final, Dumnezeu nu ne-a dat legi pentru a ne impiedica sa ne distram, ci pentru a ne proteja, din dragoste.
Dar, Iisus este alaturi de noi, nu ne spune ''Uite drumu, pe ala trebuie sa mergi, hai, du-te, nu ma intereseaza ce faci si cum faci, acolo trebuie sa ajungi, pleaca acum, du-te.'' Dumnezeu nu procedeaza astfel, cum face un tata cand isi invata copilul sa mearga? Il tine de maini, si il lasa sa mearga, daca va cadea, il va ridica, il va lua in brate si il incurajeaza sa mearga iar ''Hai fiule, intr-o zi, vei putea sa mergi, eu voi fi langa tine, nu te voi lasa singur, sunt aici, sunt cu tine, nu te teme caci eu te voi ajuta si te voi ocroti'' Daca ai copii, tu ce le-ai face daca i-ai invata sa mearga si ei ar cadea, si striga la ei, le-ai spune ''copil nenorocit, ai cazut, nu esti bun de nimic, m-ai facut de ras aici pe trotuarul asta'' Cu siguranta ca nu vei face asa, si noi care suntem oameni, limitati, putem fi buni si iubitori cu fiii nostri, cu atat mai mult Dumnezeulcel infinit in intelepciune si dragoste va fi langa tine, cel care si-a dat fiul pe cruce pentru tine, nu te va lasa la greu.
Dumnezeu nu te va lasa singur in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti rea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin asta, El vrea sa lupte alaturi de tine, nu vrea sa treci singur prin asta, Dumnezeu nu te condamna si nu te respinge. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine.
Dar noi luptam prin cuvant, cand Domnul Iisus Hristos a fost ispitit 40 de zile in pustie, El s-a aparat la fiecare ispita a lui satan spunand ''Este scris...'' tu dragul meu prieten, daca nu cunosti cuvantul, nu ai cu ce sa te aperi. Dumnezeu sune sa purtam armura Lui.
1. Scutul credintei, asta inseamna sa iti pui increderea in Dumnezeu, si Dumnezeu spune ''te iubesc si sunt de partea ta, Eu nu iti vreau raul''
2. In picioare avem sandalele ravnei Evangheliei pacii, pe oriunde suntem purtati, noi trebuie sa aducem pacea.
3.Platosa neprihanirii, care ne va proteja inima, sentimentele, sa nu raspundem emotional la vreo situatie conflictuala ca sa fim distrusi prin sentimente ranite, si multe altele, si sa putem sa tratam ca atare orice situatie.
4.Coiful mantuirii, cel mai important, ne protejeaza mintea, gandirea, Pavel spune ''Fiti treji si vegheati caci potrivnicul vostru diavolul da tarcoale ca un leu care cauta pe cine sa inghita'' ce inseamna a sta treaz? Nu inseamna sa nu dormi fizic, ci sa nu dormi spiritual, inseamna a nu fi cuprins de ceata in gandire, a gandi foarte clar si limpede, este opusul intoxicarii.
5. Sabia Duhului Sfant, care este cuvantul Lui Dumnezeu, aceasta este singurul instrument din armura, de atac, restul sunt de aparare, Sabia Duhului este cuvantul, daca nu cunosti biblia, prietene, nu o sa reusesti, te aceea te indemn, ignora orice gand de hula, de injuraturi, nu te mai gandi cu nici un chip la ele, citeste noul testament, doan noul testament momentan, dupa ce ai citit noul testament de 3 ori, apoi poti citi vechiul testament, de ce? Pentru ca vechiul testament este pentru evrei mai mult, sunt lucruri complicate pe care nu le vei intelege daca nu citesti mai intai baza, noul testament, biblia este singura carte care nu se citeste cu inceputul. Recomand cursul ''Doamne vreau sa te cunosc (de Kay Arthur)''
Ignora total acele ganduri, nu ti le insusi, nu sunt ale tale, nu au ce cauta in mintea ta.
tu nu il cunosti pe satan, satan este numit in mai multe feluri in biblie ''acuzatorul fratilor'', ''tatal minciunilor'' ''nimicitorul'' ''print al puterii vazduhului''
Satan cauta sa ne acuze, sa ne distruga parerea despre propria persoana, si parerea ta despre propria eprsoana este distrusa din cate vad.
Cine esti tu in Hristos?
Dumnezeu spune ca daca L-ai primit pe Hristos ca mantuitor personal.
Esti iertat.
Esti indreptatit, adica Dumnezeu nu te mai considera vinovat.
Esti o persoana speciala, atat de speciala incat Dumnezeu L-a trimis pe unicul Sau fiu sa moara pentru tine.
Esti un copil al Lui Dumnezeu si Dumnezeu iti spune ''te iubesc atat de mult si vreau sa fii Fiul meu''
Dumnezeu spune ca ai un mare pret in ochii Lui, Copiii Lui Dumnezeu nu sunt infranti, sa iti scoti asta din cap, copiii Lui Dumnezeu sunt campioni, Dumnezeu ne vede sfinti, invingatori, luptatoti, persoane scumpe, Dumnezeu ne iubeste neconditionat si nimic si nimeni nu va distruge aceasta dragoste. Ce spune biblia? ''Cine ne va desparti pe noi de dragostea Lui Hristos? Primejdia sau stramtorarea? Foametea sau sabia? Lipsa de imbracaminte? Suntem pe deplin incredintati ca nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici ingerii, nici inaltimea, nici adancimea, nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea Lui Dumnezeu, care este in Iisus Hristos Domnul nostru.
Dumnezeu nu te mai considera vinovat, nu mai esti vinovat daca ti-ai marturisit pacatul, daca te simti vinovat dupa ce ti-ai marturisit pacatul Domnului Iisus Hristos, este un sentiment de vinovatie fals, este o minciuna, satan te invinuie, dar cand se intampla astfel, spuneti tie.
''Toate pacatele mele sunt puse asupra Lui Hristos pe cruce, Resping acuzatiile tale, pentru ca stiu ca pacatul meu a fost iertat'' Dumnezeu nu vrea sa traim astfel, El vrea tot ce este mai bun pentru noi. Dar problema este nu la Dumnezeu, ci la noi.
Iti spun din experienta, ca tu nu te ierti pe tine insuti.
Si eu faceam lucruri pentru care imi era greu sa ma iert, ma simteam pacatos, nedemn, un gunoi, pentru pacatul meu, dar asta este o inchisoare pe care ne-o facem noi. Pentru ca Hristos a platit deja datoria pacatului, si noi nu mai putem plati nimic daca El a platit deja totul. Nu vom fi judecati de 2 ori pentru acelasi lucru. Dumnezeu este de partea ta, esti o persoana foarte speciala inaintea Lui, te-a iertat, te-a socotit neprihanit, te-a dezlegat de orice lant, vrea sa ai o viata plina de bucurie, nu vrea sa mai traiesti in aceste apasari.
am citit un text biblic, spus de proorocul Isaia
''Nenorocitule, beat ce esti, dar nu de vin''
Dumnezeu spune ''Fiule, Fiule, trezeste-te, te-am iertat, te-am rascumparat prin moartea Fiului meu pe cruce, umbli toata ziua ca o persoana beata de alcool, nu mai traiesti, crezi ca Mie imi place sa te vad asa?'' Dumnezeu spune ''cand tu esti trist, si Eu sunt trist''
Dumnezeu are un mesaj doar pentru tine: „Iată că îţi iau din mână potirul ameţelii, potirul mâniei Mele, ca să nu mai bei din el, şi îl voi pune în mâna asupritorilor tăi"
O sa iti dau si link-ul, tot aici l-am vazut si eu acum ceva timp.

https://alfaomega.tv/......-de-diavol

O sa iti spun ceva, daca tu te bazezi pe fapte pentru a castiga cumva aprobarea si sustinerea Lui Dumnezeu, te vei dezamagi pe tine insuti si nu vei reusi nimic. Pentru ca de cand L-ai primit pe Hristos ca mantuitor personal, cand ti-ai pus increderea in El, ai primit toata aprobara si sustinerea pe care o poti avea vreoata din partea Tatalui ceresc, El nu ne aproba pentru ceea ce facem, ci pentru ca suntem copiii Lui.
Daca ti-ai marturisit pacatul si te-ai pocait de el, ti-ai asumat raspunderea si te-ai intors de la el, sentimentele cu care ai rams, sunt false. Dumnezeu te-a iertat in clipa in care ai venit la El, spune-i Domnului asa ''Doamne, pe baza mortii ispasitoare a Domnului Iisus Hristos, fiul tau preaiubit, imi marturisesc pacatul, Doamne nu vreau acest pacat in viata mea, iti multumesc pentru fagaduinta iertarii tale, Tu ai spus ca daca imi marturisesc pacatul, Tu esti crdincios si drept si imi vei ierta pacatul si ma vei curati de orice nelegiuire, Tata imi marturisesc acum acest pacat, iti multumesc pentru iertarea Ta, primesc eliberarea de acest pacat si aceasta povara a disparut din inima mea chiar in acest moment''
Te asigur ca vei fi liber aceasta este dragostea Lui Dumnezeu, El nu isi abandoneaza niciodata copiii cand pacatuiesc. Ai incredere in El, El vrea sa iti ia aceste sentimente, Daca L-ai primit pe Hristos ca mantuitor personal, nu mai esti condamnat. Iti dau un video.
https://www.youtube.com/watch?v=xc0Yo5vMcCs&t=485s
Este despre Hristos si femeia prinsa in preacurvie.
unele ganduri trebuie lasate sa treaca pur si simplu pe langa noi, pentru ca noi trebuie sa ne bazam pe adevar, nu pe sentimente, si aevarul este ca Dumnezeu ma iubeste, m-a iertat, sunt o persoana foarte speciala pentru El, si mi-a pregatit imparatia cerurilor, unde nici eu si nici tu nu mergem pentru ca meritam, ci mergem pentru ca Hristos ne iubeste si a platit datoria, si iti spun, acolo tu si cu mine nu vom si oaspeti sau musafiri sau calatori, vizitatori, ci vom fi mostenitori.
Singura cale de a scapa de aceste lucruri este adevarul, Hristos a spus ''veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi'' Citeste noul testament, vei afla multe lucruri, Hristos este pastorul cel bun, si El cauta oaia ratacita. Iisus a spus o pilda, cate oi a pierdut El din 100? A pierdut una. Si a plecat sa o caute. Daca din 100 de colegi, unul s-ar lasa de scoala, nimeni nu l-ar cauta. Iisus cauta oaia pierduta, pentru ca Iisus spune ''Eu sunt pastorul cel bun, pastorul cel bun isi da viata pentru oile sale'' Iisus nu trece nepasator pe langa tine, El stie ca un om este un univers, si nimeni nute va iubi ca El, este prietenul tau si te poti baza pe El oricand, ii poti spune orice, fara sa te judece in vreun fel, te asculta cu dragoste, si cel mai important lucru pentru El esti tu.
Sa imi scrii pentru orice altfel de intrebare te rog.
Te intreb, i-ai cerut Lui Hristos sa te mantuiasca? Ti-ai pus increderea in El, ai primit Duhul Sfant in tine, ai numele scris in cartea vietii? Poate te intrebi ''ce trebuie sa fac'' Pur si simplu sa spui o rugaciune ca cea care urmeaza. Hristos te iubeste si te asteapta cu bratele deschise.
iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.
Poate mai tii minte cand eram indragostiti de o fata si trageam cate o petala dintr-o floare :) ''ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deaj anticipam dezastrul :), si atunci trageam 2 petale, ca sa ramana ''ma iubeste''. La Dumnezeu nu e despre noroc, pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus pe cruce, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai e de tras doua picaturi, Hristos te iubeste, si daca ai vreo indoiala, Dumnezeu sa mustre indoiala aceea, pe tine te iubeste Dumnezeu, si te-a iertat, vrea sa iti dea o viata noua, un inceput nou, vei fi uimit de cat poate Dumnezeu sa iti schimbe viata in bine. Nu este nevoie de fapte marete, este nevoie sa vii la Hristos prin crdinta pentru ca repet, biblia spune ''nu prin fapte sunteti mantuiti, ci prin crdinta si aceasta nu vine de la voi si este darul Lui Dumnezeu, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni.
Ignora absolut orice gand rau, nu te mai gandi la el, punct. Noi credinciosii avem puterea sa dam la moarte orice gand, Dumnezeu spune sa omoram gandurile astea, cum? Ignora-le total, citeste noul testament si roaga-te Lui Dumnezeu ca unui Tata, vorbeste-i ca unui Tata, gaseste o biserica locala unde sa fii hranic cu cuvantul Lui Dumnezeu, si mergi mai departe.

| BlackOldSun a răspuns:

Nu intotdeauna înjur de 'mnezău, dar cand o fac e pentru că e singurul lucru la care e bun.winking

| Dinustok a răspuns:

Inseamna ca ai probleme.

| Henry34 a răspuns:

Tulburare Obsesiv-Compulsiva