| LohneheriusAy a întrebat:

Bună ziua! De ceva vreme, convingerile mele religioase s-au schimbat (cam de 4 ani), (din crestin ortodox la ateu), si pentru a nu fii ipocrit, am decis sa-mi schimb oficial confesiunea religioasa in cea pe care o am la ora actuala.
Intrebarea este unde pot face acest lucru?
Dau funda!
P.S; Daca se poate, fara mistocari sau raspunsuri de prost gust. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Salut. Si eu am devenit ateu cam de 2 ani. Pur si simplu nu te mai duci la biserica, nu te mai inchini, la recensamant te declari ateu. Niciun act nu te prezinta ca ordodox sau crestin ca sa spui ca ai de facut noi hartii la notar, etc. Credinta te reprezinta. O data ce nu mai crezi, esti deja ateu iar cei care te stiau crestin le poti spune ca nu mai esti. Nu trebuie sa faci nimic altceva. Ma bucur ca ai ales calea adevarului. Bafta in noua viata libera!

6 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Poți scrie o scrisoare de retragere.
Dar din interes, poți spune ce te-a determinat să faci această schimbare? Că eu am procedat exact invers.

| Panamax a răspuns:

Si te-ai trezit asa fix dupa 4 ani ca vrei sa actionezi.
Se pare ca ai nevoie doar de atentie.

| Meme10Memu a răspuns:

Pai n-ai facut nici o schimbare pentru ca si popii sunt atei. Daca le spui ca oamenii vor invia in carne si oase asa cum a fost inviat Lazar nu te vor crede.

| Meme10Memu a răspuns (pentru CIaudiu):

Asa cum i-am spus si celui care intreaba. Pai, n-ai facut nici o schimbare pentru ca si popii sunt atei. Daca le spui ca oamenii vor invia in carne si oase, asa cum a fost inviat Lazar, nu te vor crede.

| Meme10Memu a răspuns (pentru CIaudiu):

Aia nu e viata libera si tot necredinta adica minciuna este. Cine nu crede in Dumnezeu si ce va face el, e sclav al pacatului, sclav al propriei carni ( omul devine dumnezeul lui si cauta sa implineasca poftele trupului sau ) care il duce catre moarte vesnica. Ori trupul omului e ceva care imbatraneste, moare si putrezeste in pamant sau dupa preferinte este ars intr-un crematoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te stergi si de la registrele bisericii sa nu mai platesti taxa anuala.