| Aadaris a întrebat:

De la un anumit timp incoace nu stiu de ce totul mi se pare cam indiferent nu stiu cum sa zic si timpul trece foarte repede nu mai realizez nimic efectiv. Mai demult cand eram mai mic ( nu chiar foarte de mult ) cand auzeam de Dumnezeu de Iisus si de rai si de acele minunatii mi se facea pielea de gaina si credeam cu deplinul meu in ele.dar de la un anumit timp incoace parca nu mai realizez parca nu mai constientizez si cand stateam si ma gandeam la raiul infinit ma dadea intr-un sentiment pe care acum nu stiu sa il descriu sentiment placut oarecum. Acum parca nu stiu de ce si timpul trece repede de tot nu mai realizez nimic efectiv. Sinccer sa fiu eu din septembrie 2016 mi-am dorit sa treaca cat mai repede timpul ca sa imi termin studiile si sa fiu si eu linistit sa am timp sa calatoresc sa am timp sa studiez Biblia una alta, deci eu mi-am dorit oarecum sa treaca timpul mai repede si acum tot asa a ramas si nu mai pot sa ii pun frana, i-as pune frana pentru ca efectiv nu mai realizez ce se intampla efectiv nici nu mai realizez ca acum este 13 de ex sau 13 februarie sau 13 mai sau 13 nu mai realizez ca acum e primavara ca e vara ca e toamna ca e iarna parca totul trece si imi este indiferent. Ce se intampla cu mine? Nu mai il simt pe Dumnezeu cum l-am simtit pana acum o vreme. Ajutor si Multumesc

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ca sa il simți cu adevărată pe Dumnezeu, cere-i ajutorul prin rugăciune, dar foloseste-i numele cand te adresezi lui, adică numele său Iehova. Vei ramane surprins cum iti va răspunde la rugăciune. Important ca să te apropii de el, e să studiezi atent Biblia si sa aplici normele sale. Vei vedea lucrurile diferit.

| Holiday a răspuns:

Esti ca un copil care afla ca nu exista Mos Craciun. Asta e, obisnuieste-te cu ideea, spiridusul asta e doar o inventie si este doar un instrument in mainile unora si altora. Atat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Stii ca in Biblie aceasta perioada de timp este numita :zilele din urma ale acestui sistem in care este descris caracterul oamenilor lipsiti de Dumnezeu.Citeste te rog in Biblia ta in 2Timotei3:1_5.Mediteaza putin.Insa oamenii cu o inima sincera totusi sunt constienti de necesitatile lor spirituale, Matei5:3)iata,Isus ii numeste fericiti. Spune cumva Isus, ca oamenii dezechilibrati, rai, iubitorii de bani, laudarosii,. spune ca sunt fericiti?! _NU! NICI DE CEI CARE nu pot deosebi binele de rau, si traiesc in intuneric spieitual, nu spune ca sunt fericiti.Dar, este foarte important sa te trezesti la realitTe, ascultand de Dumnezeu si urmand invataturile Lui.Citeste te rog in 1Ioan 2:16, 17.Mediteaza.Citeste Isaia48:17_19! Daca doresti mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai crescut si ti-ai dat seama cum e viata de fapt, asta e singura explicatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram eu copila, n-aveam toata tehnologia asta, n-aveam absolut deloc tehnologie in casa. Am inceput viata cu 0 tehnologie. Deci am avut de invatat de mica cum functiona. Unii au tehnologie si merge totul instant, altii nu inteleg. Cand am inceput sa stau pe internet, imediat trecea ziua, n-apucam sa mai fac nimic, pierdeam mult timp dand clickuri si privind chestii pe ecran. Timpul este pierdut daca nu faci ceva folositor in care sa avansezi, fie ca este pe ecran sau doar sa te "joci" prin casa. Cand nu obtii nimic care sa continui sa iti foloseasca "maine", azi e o zi pierduta.
Si mereu sfatul este "cand vrei sa faci ceva, vorbeste cu cineva". Dumnezeu nu este o persoana reala, oamenii au nevoie de persoane reale pentru a trai o viata reala.

| gratargratar a răspuns:

Este normal ce se intampla. Treci prin perioada pubertatii cand ne revoltam impotriva regulilor societatii si punem la indoiala tot.
Nu degeaba spune Iisus:
"Adevărat zic vouă: De nu vă veţi întoarce şi nu veţi fi precum pruncii, nu veţi intra în împărăţia cerurilor." (Matei 18, 3).
Sfatul e clar... intoarcere la credinta.
Fa-ti un Canon de rugaciune: dimineata/seara. Frecventeaza liturhia, impartaseste-te. Si o sa vezi ca o sa se aseze toate.

Iti spun din propria experienta ca Dumnezeu nu abandoneaza niciodata pe cei ce-L iubesc. Niciodata. Deci nu ai de ce sa disperi.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

La fel mi se intampla si mie, timpul trece prea repede! Nu mai simt Craciunul de alta data, nimic. Sunt la fel ca tine, parca nu mai am timp de nimic... Eu personal iti recomand sa studiezi Noul Testament, poti sa-l iei pe telefon. Eu sunt pe la jumatate de carte, imi place foarte mult.

Nu-i baga in seama pe asa zisii "atei", care stiu doar sa zica "Dumnezeu nu exista!". Pai atunci cine ne-a creat? Noi am aparut doar din simple bucati de piatra? Din praf de stele sau din nimic? Dumnezeu sa-i ierte, ei o sa primeasca o pedeapsa foarte mare de la Dumnezeu.

Matei 23; 13 Nici ei nu intrau în Împărăţie şi nici pe alţii nu-i lăsau s-o facă. "Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia. Cerurilor; nici voi nu intraţi în ea.

Iisus a murit si a inviat pentru tine si mine happy Fii fericit si sa ne traim viata prin el, doar prin El putem sa fim fericiti. El ne-a dat darul vesnicii, a murit pentru pacatele mele si ale tale.

Asta le-am scris eu unor atei.

Populatia oamenilor crestini din Romania este de 95%. Ei aleg sa creada ca nu au aparut la intamplare, ci creati de un Dumnezeu real si viu. Voi il ignorati deoarece va place pacatul! Nu aici o sa va petreceti intreaga viata, treziti-va! Asta se numeste negare, ceea ce faceti voi.

Ioan 3, 16 "Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Asta a fost acum 2000 de ani.

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
29. Gândiţi-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, şi a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfinţit, şi a batjocorit duhul harului.

Si inca ceva, care nu a spus'o Dumnezeu, dar e o realitate: "Daca tu crezi, si nu exista - nu ai pierdut Nimic; dar daca nu Crezi, si Exista - ai pierdut TOTUL."

Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fii MOI ca un Albus de ou happy
Dumnezeu spune: "Pune'ma la Incercare, sa vezi daca Exist"
Pace Voua!

| Aadaris explică (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ceau Bogdan. ai vrea sa vorbim pe Facebook? Am vrut sa iti dau mesaj dar nu ma lasa. Daca vrei iti dau link-ul Facebook-ului meu si vorbim mai multe acolo as dori sa vorbesc mai multe cu tine merci

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Uita-te aici care sper sa iti raspunda si sa te intareasca la intebarile puse.
Sper sa te uiti. Daca ai timp, si sa gandesti ca nu esti aparut din praf de stele sau din nimic.

Uita-te la asta, iar daca iti place uita-te si la celalalte si o sa vezi ca exista si vei simti ceva real! Sunt convis ca iti vei schimba parerea.

https://www.youtube.com/watch?v=qErYQLlnrXw

https://www.youtube.com/watch?v=xYtlCy0V-Po
https://www.youtube.com/watch?v=gb2lZh-tv4Q

https://www.youtube.com/watch?v=UKms9UKc15U

Sau sper sa te uiti si la asta. Sunt foarte frumoase, daca nu ai timp sa astepti treci peste alea de o ora.
https://www.youtube.com/watch?v=p3r8BkXDqm4&t=598s

| al9264 a răspuns:

E cam complicat sa il simti pe Dumnezeu din moment ce nu exista. In al doilea rand, perceptia timpului este relativa. Problema ta o are toata lumea. Nu e placuta, dar asta e. Obisnuieste-te cu asta si vezi-ti de celelalte treburi,

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru al9264):

Dumnezeu sa ne ajute prin Iisus Hristos sa-l cunoastem mai bine!
Fiecare il simtim pe Dumnezeu happy Dumnezeu sa te ajute sa-l cunosti mai bine si sa te pocaiesti!

Care este scopul tau in viata? Imbatranesti, iti amintesti de amintirile tale si dupa ce? Mori si vine judecata! Gandeste-te daca cineva o violeaza pe maica-ta (Domane fereste!) Nu simti ca cel care a violat-o sa nu primeasca pedeapsa? Toti avem aceasta dorinta de a pedepsi, toti am primit-o de la Dumnezeu.

Ioan 3, 16 "Fiindcă* atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." Asta a fost acum 2000 de ani.

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
29. Gândiţi-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, şi a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfinţit, şi a batjocorit duhul harului.

Si inca ceva, care nu a spus'o Dumnezeu, dar e o realitate: "Daca tu crezi, si nu exista - nu ai pierdut Nimic; dar daca nu Crezi, si Exista - ai pierdut TOTUL."

Fiecare e "tare" acum, dar dupa ce moare, vine Judecata...atunci vor fii MOI ca un Albus de ou happy
Dumnezeu spune: "Pune'ma la Incercare, sa vezi daca Exist"

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru al9264):

Iti mai dau cateva video-uri sa vezi ca exista! Sunt convins ca te va convinge, al9264. Sper ca doar sa-ti faci timp pentru ele. Suntem foarte trecatori.

Uita-te aici care sper sa iti raspunda si sa te intareasca la intebarile puse.
Sper sa te uiti. Daca ai timp, si sa gandesti ca nu esti aparut din praf de stele sau din nimic.

Uita-te la asta, iar daca iti place uita-te si la celalalte si o sa vezi ca exista si vei simti ceva real! Sunt convis ca iti vei schimba parerea.

https://www.youtube.com/watch?v=qErYQLlnrXw

https://www.youtube.com/watch?v=xYtlCy0V-Po
https://www.youtube.com/watch?v=gb2lZh-tv4Q

https://www.youtube.com/watch?v=UKms9UKc15U

Sau sper sa te uiti si la asta. Sunt foarte frumoase, daca nu ai timp sa astepti treci peste alea de o ora.
https://www.youtube.com/watch?v=p3r8BkXDqm4&t=598s

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru al9264):

Auzi dar tu exista? Tu ce cauti la aceasta categorie? Aici oamenii care doresc sa colaboreze trebuie sa fie interesati de Dumnezeu, nu sa se prezinte ca nebunii cum spune Biblia:? Nebunul zice in inima lui, nu exista Dumnezeu!". Deci, iată categoria, du-te la cele politice, ca acolo au loc deschis minciunile, mândria si prejudecata.

| Beniamin0108 a răspuns:

Prietene, asculta ce îți spun eu. Sa știi că Dumnezeu există. Cei care spun că nu există se vor întâlni cu El la judecata și partea lor va fi iadul. Cât despre tine, acum inca poți să iei o decizie și să te pocăiești cât încă mai poți. Tine minte cuvintele acestea, dacă Îl vei căuta pe Dumnezeu din toată inima, Îl vei găsi și nu vei regreta. Azi hotaraste-te, nu mâine, că nu știi că îți rezervă ziua de mâine.