|

Buna ziua, dragilor. Ma tot gandesc la acei atei, cei care nu cred in D-zeu. Ce parere aveti despre ei?

62 Raportează Evaluează
62 răspunsuri:
| a răspuns:

Ce altruist din partea ta! Stai linistita, nu murim fara atentia excesiva ce o acorzi ateilor.De fapt,sunt ceva mai mult decat ateu, sunt anti-religie, in special anti-crestinism si anti-islamism, dar aici e alta problema.

Surprinzator si halucinant, ateii sunt oameni.Soc,nu? Oameni, la fel ca si crestinii.De obicei, mai destepti decat ei, pentru ca mai stiu sa gandeasca si singuri si sa nu se ghideze dupa stereotipii perimate si un zeu ipocrit, instabil emotional, inexistent si ridicol.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru Dumnezău):

Deci eşti paralel de data asta.
A contestat cineva,, omenia'', caracterul uman al ateilor, undeva in intrebarea asta, sau ai tu halucinaţii vizuale/eşti total paranoic? A insinuat cineva că ateii ar fi altceva decât oameni?
Intreabă omul de părerea pe care o avem despre atei, şi tu...gata,,,egoisto, câtă lipsă de altruism, ne descurcăm şi fără atenţia ta''! Uau.

Şi...inţeleg că ai ceva cu islamul. Şi eu am. Multe.
Dar mi-e imposibil să inţeleg ce ai cu creştinismul?
ATENŢIE, vorbim despre doctrina, preceptele religie, NU despre adepţi (sau pretinşii adepţi), aşa că nu imi inşira Cruciade şi Inchiziţii, pentru că ăia erau oricum ca avionu' faţă de pământ cu invăţătura creştinismului. Şi pentru a-ţi da seama de acest fapt cu ochiul liber e suficient să deţii informaţii elementare despre creştinism.

Sau...ţie chiar nu iţi place mesajul propovăduit de Isus?

| a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt deloc paralel.Doar ca stiu sa citesc printre randuri si am citit reply-urile intermitente ale pipitei ce-a pus intrebarea si mi-a lasat multe semne de intrebare acel "acei" si adaugirea user-ului, dupa termenul atei.De parca era un fel de entomolog blazat ce explica spectatorilor o specie ciudata si rar intalnita.Si...tu chiar ai ceva cu ironia si sarcasmul? Just sayin'...

Si,apropo, nu ai cum contesta ca exista o tagma de crestini care chiar contesta omenia, fie metaforica, fie chiar spirituala, a ateilor.Printre ei si "marele" fiinta-de-lut obsesiv-compulsiv Tutea. Ceva cu ateul-dihor,IIRC.

Am citit printre randuri, nimic mai mult, iar apoi am observat comportamentul ulterior al celei ce-a pus intrebarea.

Crestinismul mi-e antipatic din cauza VT, din cauza Predicii de pe Munte, ce dovedeste ca Dumnezeu a facut niste prostii cu Legea Veche si din cauza sacrificiului ce-l cere pentru atingerea Imparatiei lui Dumnezeu.Si din cauza misoginismului.Si din cauza simbolismului nitel bolund si a povestilor cam scelerate.Era ceva cu canibalism, nu in Lev. 26-23, era ceva de o foamete mare si un copil ce fusese mancat, nu mai stiu de unde, dar sigur din VT.Mai sunt dogmele tampite cel putin din Deuteronom si cruzimea semi-hazlie al lui Dumnezeu.Vezi nevasta lui Lot.Nici mintea mea nu putea plasmuia o asemenea sentinta la moarte.Iar cel mai mult, ma irita centrarea excesiva pe "puterea indirecta a lui Dumnezeu". David-Goliat e unul din cazurile graitoare.Da, am simtit nevoia sa insir si niste povesti ale religiei acesteia, pentru ca sunt hilare.

La crestinism pot spune ca detest smerenia si anumite porunci.De asemenea existenta cladirii si institutii numite Biserica, mai ales cand se zice in Luca de Imparatia Domnului existenta in fiecare.

Nu ca m-as da mare superior, dar mi-ar place mesajul lui Iisus si l-as urma, in anumite pdv, daca ar merita si oameni.Dar intamplarea face sa facem parte dintr-o rasa decadenta si auto-degradata cum nu va mai fi.Alt lucru ce nu-mi...2006 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Gândeşti prea mult.

| explică (pentru Woodenpints91):

Asa,si?

| a răspuns:

Fără supărare, ești cretină. Atâta timp cât nu știi să te exprimi nu te aștepta la răspunsuri pe placul tău.

| explică (pentru Laura):

Fa cretino, fara suparare. cum m-am exprimat?

| a răspuns (pentru Mooonsure):

"Fa cretino,..."
"ma cac pe ele de intrebari"
"Taci dracul!"

Bravo, mama, ai vorbit ca o adevărată creștină...
Ce ziceai de atei?...

...
Eu îi evaluez pe oameni în funcție de faptele și calitățile lor individuale. Tu?

N-ai decât să-i faci pe alți cretini cât vrei, dar "fă"? Mai rău ca la țiganii de prin ghene.

Vezi ca aici se vorbeste romaneste, nu tiganeste.

| explică (pentru NOname):

Asa mi-a spus o persoana anterioara.ca sunt cretina... si nu-ti mai da tu cu parerea. Poate ca eu sunt ateica.ce te gadila pe tine grija?

| explică (pentru Laura):

Bine fa.

Frumos limbaj! Și o inteligență sclipitoare! Încep să te respect din ce în ce mai mult, "ateică"...

http://i.imgur.com/PbcLA.jpg

| a răspuns:

"Ma tot gandesc la acei atei, cei care nu cred in D-zeu."
Bine ca ai specificat :"cei care nu cred in D-zeu.", credeam ca te referi la ateii care cred in Dumnezeu, deci e vorba de ceilalti. Aha.
Si cum? Chiar nu cred in Dumnezeu? Cum e posibil asa ceva? Vai de mine?
Roagate pentru sufltele lor.

| explică (pentru Inferno):

Bai desteptule "Roagate", sunt si oameni care nu stiu ce inseamna a fi ateu.

Nu-mi merge tastatura bine asa ca nu taseaza anumite taste. Se numeste problema tehnica si nu are legatura cu caracterul fiintelor biologice.
Nu poti sa ma acuzi pe mine, o fiinta biologica, din cauza unei defectiuni tehnice. E ilogic.

| explică (pentru Inferno):

Bine,bine,o"problema tehnica".zi-mi si mie cati ani ai si la cat ai aflat ce inseamna termenul "ateu". Eu sincer, am 16 ani si acum vreun an am aflat ce inseamna dintr-un film,pana atunci chiar nu m-a interesat nimic legat de acest lucru. Spre deosebire de altii care folosesc cuvinte sofisticate(nu ma refer la acesta),eu vreau sa si explic, am omis parantezele, intr-adevar, dar sunt si oameni care chiar nu vor sa ajute, ci doar sa-si bata joc si.

| a răspuns:

Roaga-te

| a răspuns:

''Pare ciudat dar fiecare isi cauta propiul adevar'' Babaman

| a răspuns:

Care atei? Nu am vazut niciunul

| explică (pentru Purec):

Ateii sunt cei care nu cred in D-zeu. nu te-am intrebat daca ai vazut vre unul, intrebarea era, ce parerea ai despre cei care nu cred in D-zeu! Vi se pare corect, uman?

Ateu inseamna "fara zei". Adica ceva de genul " om care recunoaste existenta zeilor, dar refuza sa se inchine lor". Parerea mea ca fiecare crede in absolut orice doreste, atata timp cat nu incearca sa impuna altora ceea ce cred ei, si atata timp cat nu ii deranjeaza cu nimic pe cei din jurul lor. Si da este uman si normal ca oamenii sa fie diferiti si sa creada in lucruri diferite. Tu crezi in Dumnezeu? De ce?

| a răspuns (pentru Purec):

Ateismul refuza idea ca ar exista o divinitate sau un zeu dar nu poti spune ca recunoaste existenta lor dar nu se inchina.

Nu exista dovezi ale existentei zeilor, ateismul este bazat pe dovezi concrete nu povesti si carti, asfel exclud existanta unui creator.

| a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ateu inseamna fara zei. Deci inseamna o persoana care pur si simplu refuza sa aiba un zeu. Dar in esenta el admite posibilitatea ca zei sa existe. Poti in cel mai rau caz sa spui, ca un ateu CREDE ca nu exista zei. Asta inseamna cuvantul fie ca vrei, fie ca nu vrei. Inseamna "fara zei", nicidecum " om care este sigur ca zei nu exista." Cum spunea-i si tu, " ateismul REFUZA ideea ca ar exista divinitate" Eu unul stiu ca nu exista Dumnezeu, dar nici pe deaprte sa mi se potriveasca denumirea de "ateu". Nu refuz ideea de existenta a lui Dumnezeu si nici nu incerc sa conving pe cineva ca nu exista zei. Daca afirmi ca esti ateu, e ca si cum refuzi sa crezi ca exista Dumnezeu, si te trezesti dimineata mandru ca si daca ar exista, l-ai mai fentat inca o zi laughing

| a răspuns (pentru Purec):

Și cei care nu cred în vreun zeu cum se numesc?

| a răspuns (pentru i86e2):

"Și cei care nu cred în vreun zeu cum se numesc?"

Daca afirmi ca NU CREZI in zei, inseamna ca nu excluzi posibilitatea ca ei sa existe, dar tu NU CREZI. Nu cred, nu e egal cu NU EXISTA da?

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Ce părere aş putea avea despre faptul că tu te gândeşti la atei?

| explică (pentru Rockstadt):

Lol,analizati prea mult!
Mai bine nu va mai obositi sa-mi raspundeti daca n-aveti chef. Intrebarea era ce parere aveti despre atei! Daca tie iti place sa interpretezi in toate felurile, baftaaa´mmm! :*

Eu nu am interpretat nimic. Aşa a sunat întrebarea ta. Chiar nu-i vina mea că tu te exprimi ca o şosetă.

Vai,cred ca mi-a dat o lacrima! Soseta crying(((
Stai putin sa-mi sterg rimelul. Hai, dude... m-am exprimat super corect, dar cum fiecare lucru poate fi interpretat pe toate fetele, si cum oamenii care n-au ce face, chiar n-au ce face... interpreteaza niste intrebari tampite, ma cac pe ele de intrebari. Raspunzi doar daca vrei sa ma ajuti! Taci dracul!

Reciteşte-ţi întrebarea. Şi să te ajut să ce, să-ţi faci o părere pe baza altor păreri? laughing Măi, eu tac. Îţi imaginezi o fată care vorbeşte în timp ce tastează să nu-şi piardă şirul gândurilor? Vai, vai... Şi mai uşor cu nervii ăştia. Fac rău la ten kiss.

Ce-i asa neobisnuit in intrebare? Este foarte corecta, ti-am zis, fiecare interpreteaza cum vrea!

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Eu cred ca ateii sunt niste fiinte dezgustatoare, care merita ori rase de pe fata pamantului, ori crestinate cu forta.Niste inapti care cred in teoria evolutiei si teoria big bangului fara dovezi.Macar noi ca si crestini nici nu ne obosim sa o citim, e din start gresita.Ar trebui sa-i ducem sa pupe icoane, sa se dea cu mir pe frunte, sa-i invatam sa-si faca cruce cu limba, sa-i spovedim, sa-i impartasim, ca altfel bunul nostru Dumnezeu o sa-i arda in iad pe veciesad. Asta e parerea mea despre atei. (sarcasm, daca nu v-ati prins)

| a răspuns:

Parerea mea? Nu vreau sa ii judec. Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege deci daca asta este decizia lor... Dumnezeu sa aiba mila de ei.

| a răspuns:

O părere foarte buna având în vedere ca și eu sunt atee.

| a răspuns:

Tu eu ti-am zis ca nu te inghite mai nimeni laughing

| a răspuns:

Nu doar in dumnezeu si in toti, pai daca nu exista dovezii ca exista zeii de ce sa credem in basme >

| a răspuns:

Am parerea ca ei necredinciosii STIU, si cine STIE multe nu are nevoie sa creada atatea cate cred cei care nu stiu nimic!

| a răspuns:

Bine faci.

| explică (pentru anonim_4396):

? Ai de gand sa ma ajuti sau sa afirmi o intrebare?

Cu ce sa te ajut?

Doh,am pus o intrebare..esti dispusa sa ma ajuti? Ok, daca nu, get out!

Ai zis ca te gandesti la atei, iar parerea mea este ca bine faci, care-i problema?
Tu ce ajutor vrei?
Nu ma pot gandi in locul tau.

OK. Vroiam o parere despre atei, nu despre ce cred eu, sau ca e bine! Anyway, multumesc! happy

Cum adica bine faci? ai innebunit esti ateu.>?

| a răspuns:

Eu cred ca ateii nu stiu ce pierd, ne-crezand in Dumnezeu macar o ora pe zi, asa cum nici bigotii nu stiu ce pierd, ne-judecand "out of the Book" macar o zi pe saptamana...
Deci am pareri de genul spuselor lui NOname: Fa cretino, ma cac pe ele de intrebari, taci dracului...

| a răspuns:

Intrebarea chiar e formulata gresit, uite: "Ma tot gandesc la acei atei, cei care nu cred in D-zeu."... exista si atei care cred in d-zeu?! Asta ar fi o chestie.
A doua chestie e ca...ai prea multe fite,am vazut raspunsurile tale "minunate" si "inteligente" si pentru ca nu suporti sa fii contrazisa,incepi sa vorbesti ca o tiganca (sincer, daca tu esti aia din poza si arati ca una, asa ca inteleg).
Ca sa-ti raspund si la intrebare: am o parere foarte buna despre ei, pentru ca au reusit sa scape de indoctrinarea asta crestina (si nu numai) si pentru ca in general sunt mai inteligenti.

| a răspuns:

La cum te exprimi, zici că ești o portocală.

| a răspuns:

Din nefericire, trebuie și eu să recunosc că întrebarea mi se pare stupidă. E ca și cum ai întreba "ce părere aveți despre cei care nu cred în Moș Crăciun?". Ce părere ai vrea să am?

Spre exemplu, pot să-mi formez o părere superficială despre cineva care crede în astrologie, dar nu pot să-mi formez o părere despre cineva care nu crede în astrologie, tocmai fiindcă nu știu nimic despre el. Înțelegi de ce e stupidă întrebarea ta? Mai bine întrebai "ce părere aveți despre scepticism?", ar fi avut o logică.

Vai.
Mă ucizi.
Deci după tine, credinţa in divinitate şi credinţa in...Moş Crăciun sunt totuna.
Ioi.

Cum să nu ştii NIMIC despre o persoană care NU crede in astrologie?! ŞTII despre ea tocmai faptul că nu crede in astrologie. Dăăă.
Şi asta e suficient să iti faci o părere la fel de,, superficială'' ca şi cea despre o persoană care crede in astrologie. In cazul in care crede, l-ai categorisi probabil ca fiind superstitios şi naiv. Dacă NU crede, inseamnă că e opusul celei care crede. Simplu.
Are logică ce spun aici?

Nu imi spune că tu nu iţi faci o părere despre mine ştiind faptul că NU sunt atee. ŞTII despre mine că nu sunt ceva. Probabil te gândeşti că sunt ignorantă şi indoctrinată. Adică opusul unei persoane adepte ateismului.

Ce vă luaţi aiurea de logica fetei?
,, Ce părere aveţi despre atei, adică oamenii care NU cred in Dumnezeu?'' Ce ştim despre ei? Că NU cred. Intrebarea nu duce deloc lipsă de logică.

Atât credinţa cât ŞI NEcredinţa in ORICE spune MULTE despre un om.

Sunt similare credințele în D-zeu și Moș Crăciun, dar există câteva diferențe importante.

Am spus că nu știu nimic despre acea persoană care nu crede în astrologie fiindcă informațiile negative nu ajută prea mult. Există destui oameni superstițioși și naivi care nu cred în astrologie, de obicei din motive religioase. Bine, uneori ajută puțin, dacă știu că cineva e ateu în România, e probabil să fie nonconformist, fiindcă majoritatea românilor sunt religioși (teiști).

Un exemplu extrem de informație negativă e să zic că Ion nu a fost pe Lună, ce părere îți poți forma despre Ion? happy Dacă ai ști că Ion a fost pe Lună, ți-ai putea forma o părere, Ion trebuie să fie mare astronaut.

De fiecare dată când aud exprimări cu dublă negație de genul "nu sunt ateu" sau "sunt non-ateu", îmi amintesc de imaginea aia cu *facepalm*. E ca și cum ai spune "nu sunt nefumător".

...
Exemplul cu Ion...
Am spus că,, Atât CREDINŢA cât ŞI NEcredinţa in ORICE spune MULTE despre un om.''
CREDINŢA, opinia, părerea. Acestea spun multe despre o persoana. De ce? Pentru ca orice opinie pe care o ai in legatura cu orice subiect reflecta de fapt modul tau de a gandi, de a aborda, de a judeca. Adica reprezinta, in fond, cine şi cum eşti tu, ca om.

O non-acţiune in sine, precum cea a lui Ion, NU spune nimic despre tine. Când vine vorba de fapte, de acte, de acţiune, e nevoie nepărată de context pentru a evalua omul respectiv din prisma acesteia.
Faptul ca Mărie nu o fost la aprozar nu imi spune nimic despre ea. Trebuie sa ştiu de ce nu a fost la aprozar, motivul, circumstanţele. Poate nu a mers pentru că a avut foarte multe teme, sau pentru ca i-a fost lene.
Analog in ceea ce-l priveşte pe Ion.

Repet. Vorbeam despre credinţe, NU non-acţiuni.

E greu să transformi exemplul meu în necredință? Uite, Ion nu crede în zeii Olimpului, ce părere îți formezi despre el? Având în vedere că nimeni sau aproape nimeni nu mai crede în ei, nu cred că te ajută cu ceva informația asta.

Eu prefer să zic că sunt sceptic, fiindcă asta spune ceva despre mine, despre felul în care privesc lumea. Dacă zic că sunt ateu, asta spune ce nu sunt, adică nu sunt teist, nu spune nimic despre ce sunt. Nu toți ateii sunt sceptici dar bănuiesc că toți scepticii sunt atei.

Pfff...
Să...transform? Adică SĂ SCHIMB exemplul tău cu ALTUL, de-a dreptul. rolling on the floor
Do you people hear what you're saying, honestly?
Cum naiba să avem o discuţie daca ne schimbăm unul altuia argumentele?! Eu lucrez cu ce-mi oferi. laughing
C'mon...
LOL.

Cât despe restul...
Faptul că NU eşti ceva SPUNE multe despre tine, scumpule. Dacă nu eşti capabil să procesezi treaba asta...
Whatever...I'm not about to waste my time on this any longer, really. Iar de vorbit singură chiar n-am chef, oricum.

Odată ce înțelegi ideea din spatele exemplului, poți să o aplici în alte cazuri. Ideea e aceeași din spatele exemplelor cu Ion astronautul și zeii Olimpului.

Dacă încă susții că necredințele spun multe despre oameni, ce părere îți formezi despre Ion, dacă știi că nu crede în zeii Olimpului?

Tu chiar iţi baţi joc de mine?
Faptul că Ion nu crede in zeii Olimpului imi spune despre el că este posesorul unei doze cel puţin minime de raţiune, suficiente incât să nu creadă in nişte basme. Imi spune că nu e naiv şi credul.
...Come on!

Ideea din spatele exemplului? ...Tocmai ţi-am explicat de ce o credinţă sau NEcredinţă spune ceva despre un om, pe când o non-acţiune fără context nu spune nimic.
Exemplul tău cu Ion astronautul e unul de non-acţiune fără context, pe când cel cu zeii Olimpului e una de NEcredinţă in ceva anume.

Dar am spus gata. Chiar nu vreau să mă enervez explicând acelaşi lucru de n ori, lucru care ar trebui să fie peremptoriu.
O seară plăcută.

Bine, având în vedere că nimeni sau aproape nimeni nu mai crede în zeii Olimpului, înseamnă că există 7 miliarde de oameni pe planeta asta care posedă doze minime de rațiune, nu sunt naivi și nici creduli, ceea ce e excelent, mă bucur să aflu asta. Totuși, bănuiesc că dacă cineva crede în zeii hinduși, vei crede că nu posedă rațiune, e naiv și credul.

| a răspuns:

Ateii sunt net superiori credinciosilor. Nu incerca sa rationezi cu mine, am fost indoctrinat astfel.

| a răspuns:

Sunt liberi sa faca ce vor, asa cum si noi suntem liberi sa facem ce vrem.Tin sa te corectez, desi au facut-o si altii : ateismul este negarea lui Dumnezeu si A ORICAREI DIVINITATI.Pentru noi, crestinii, este dificil sa purtam o discutie cu ateii despre un subiect legat de Dumnezeu. Ei cred ca sunt atotstiutori, si nu sunt de condamnat pentru ca nu cred ceea ce nu vad.Nu mi se pare inuman, dar mi se pare..."diferit". Ei merg mai mut pe lucruri logice, stiintifice, DEMONSTRATE. nu pot crede in ceva ce nu au vazut. Cum nu exista dovezei CONCRETE care sa ateste existenta lui Dumnezeu, nu pot crede ca acesta exista. Asa cum tu, (noi) vorbim despre ei si ei ar putea spune despre noi ca suntem prea naivi, crezand in ceva ce la ei NU EXISTA.

| a răspuns:

Pagani, merita arsi pe rug pe muzica lui Justin Biber.