| SasaSasa2000 a întrebat:

Bună ziua, este păcat să mănânci carne de porc?
Cu versete din biblie.
(preferabil Traducerea Dumitru Cornilescu)

Răspuns Câştigător
| Marcubella a răspuns:

Da. ​
In primul rand ar trebui sa intelegem de ce e pacat.
E pacat pentru ca asa a decis Dumnezeu sau e pacat pentru ca porcul e murdar, traieste intr-un mediu necurat, prezinta un grad mare de infestare cu paraziti si microbi, H1N1, e plin de grasime?
A interzis Dumnezeu a se manca grasime animala?
Daca da, de ce?
Leviticul 3:17 = Pentru ca grasimea animala e nesanatoasa.
Sa nu uitam ca Dumnezeu si-a ales un popor pentru a fi CURAT si SFANT, nu NECURAT si PACATOS.

Iar ca verset voi da unul in care sa ne piara pofta de bacon:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
" Feriţi-vă de orice vi se pare rău."
Go Vegan.

| Iunicu a răspuns (pentru Marcubella):

Te afli într-o eroare.

Geneza 4
4. Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5. Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă

Și apoi dacă porcul e murdar, nu vreau să vorbesc despre găină.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

Imi pare rau ca va iau baconul si soriciul de la gura, si mai rau grasimea pe care o etalati cu scrupule in poza de profil, dar asa e scris, si ce ramane scris nu poate fi sters cu versetele prezentate de dta, ori nu lasa nimic de dorit din acele versete ca Abel ar fi mancat din carnea si grasimea oilor lui, ci poate mai degraba erau date spre jertfa.

Cat despre asocierea gainii cu cea a porcului, e trasa de par, asta pentru ca:
1.Nu sunteti medic.
2.H1N1 e transmisibil la om, H5N1 nu e.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentul tau vis-a-vis de aspectul meu fizic este cât se poate de inteligent. Realizez că frustrările tale te împing mai degrabă să închizi gura interlocutorului prin jigniri gratuite decât să argumentezi.
Tu spui că porcul este murdar, numai că gripa porcina este mai periculoasă decât cea aviară?
Dar iepurele este murdar? Ce boli transmite iepurele la om dacă și el este interzis în biblie că și aliment?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

De ce va simtiti jenat din pricina grasimii dvstra? happy
Nu cumva va spune ceva asta, ca grasimea nu e buna?
Si daca nu e buna trebuie sa fie una mai nebuna care sa va umfle de mandrie cand adevarul sta in fata noastra.

Nu, eu spun ca gripa porcina se ia, se transmite la oameni, gripa aviara nu, nu se transmite.
A facut Dumnezeu diferente sau nu cunoastem noi in ale medicinei?

"Ce boli transmite iepurele la om dacă și el este interzis în biblie că și aliment?"
In biblia ta vei gasi raspunsul la toate intrebarile tale.
Pentru ce alte frustrari mai aveti consultati medicina de specialitate.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentele tale sunt jalnice. Formele de gripă porcină nu erau cunoscute în antichitate, deci varianta ta cade.
Dacă tot ești isteț, afla că și porcul și iepurele, calul peștii din familia somnului, caracatița, moluștele etc, sunt interzise in vechiul testament.
In schimb lăcustele și greierii sunt apreciate.
Hai, fuga la citit.
In general cărțile de căpătâi ale religiilor sunt legi de bună funcționare a societății. Cum nu exista la vremea aceea o autoritate sau instituție care sa vegheze la respectarea legii, cei isteți au inventat tot felul de ființe fantastice, invizibile și supranaturale a căror singură ocupație este sa ne supravegheze și să ne răsplătească sau să ne pedepsească după gravitatea faptelor noastre.
Ba mai mult, uni chiar înfloresc aceste mituri ajungând până în vremurile noastre când aflăm că gripa porcina este motivul interdicției consumului cărnii de porc in biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

Pai normal ca argumentele mele sunt jalnice cand soricul, sarmalele, baconul sunt placerea noastra nevinovata si argumentata cu, cu ce?
"Formele de gripă porcină nu erau cunoscute în antichitate," deci asta denota ca Dumnezeu cunoaste totul, nu ca cade argumentul meu, cazi tu cu greutatea pe care o ai.
"Daca tot esti istet, afla ca... am aflat in copilarie asta cand inca ma mai jucam cu biberonul.

"Aflăm că gripa porcina este motivul interdicției consumului cărnii de porc in biblie."
Nu aflam, tu ai aflat asta de la mine.
Hai, fuga la citit.

| SasaSasa2000 explică (pentru Marcubella):

Nu sunt vegan, dar, răspunsul Dvs. mi-sa părut cel mai bine argumentat, conține ce am cerut să conțină, spre deosebire de alți, în + îmi suține pct. meu de vedere. big grin

| SasaSasa2000 explică (pentru Iunicu):

Este complet greșit pct. tău de vedere:

"3După o bucată de vreme, Cain a adus Domnului o jertfă de mâncare1 din roadele* pământului.
4Abel a adus şi el o jertfă de mâncare din oile întâi* născute ale turmei lui şi din grăsimea lor. Domnul a privit cu plăcere** spre Abel şi spre jertfa lui,
5dar spre Cain şi spre jertfa lui n-a privit cu plăcere.„

Nu a privit cu plăcere spre jertfa lui Cain, de oare-ce atunci când a jertfit-o, nu avea inima curată, zice mai departe:
"6Şi Domnul a zis lui Cain: „Pentru ce te-ai mâniat şi pentru ce ţi s-a posomorât faţa?
7Nu-i aşa? Dacă faci bine, vei fi bine primit, dar, DACĂ FACI RĂU, păcatul pândeşte* la uşă; dorinţa lui se ţine după tine, dar tu să-l stăpâneşti.".

Daca nu ia plăcut lui Dumnezeu jertfa din cauză că provinea din surse vegetale, nu știu... Dar ceva este sigur, atunci când a jertfit jertfa, Cain NU avea inima curată, de acea mai târziu a omorât pe fratele său, pentru că avea inima necurată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu nu ma joc si nu trantesc cuvinte la nimereala, spre deosebire de multi alti.
Multumesc si succes in aflarea adevarului!winking

| Iunicu a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu cred că este eronată interpretarea ta.
De fapt cred că Dumnezeu a privit cu plăcere la friptură și nu la salată.
Sunt tare curios dacă nu cumva responsabilitatea zâzaniei dintre cei doi frați nu o poartă el.
Dacă doi copii duc mamei de ziua ei cadouri iar copii văd că numai unul dintre cadouri este apreciat. Nu cumva unul dintre copii va trăi o frustrare?

| nicucostea855 a răspuns (pentru Marcubella):

Eu nu umblu cu interpretari fara baza biblica. V-am dat versete din vechiul si noul testament.

"e pacat pentru ca porcul e murdar, traieste intr-un mediu necurat, prezinta un grad mare de infestare cu paraziti si microbi, H1N1, e plin de grasime" - nu scrie nicaieri in Biblie pe ce criterii morale a impartit Dumnezeu animalele necurate si cele curate, ci doar criterii de identificare.

1 Timotei 4:4:"De fapt, tot ce a creat Dumnezeu este bun+ și nimic nu trebuie respins+ dacă este primit cu mulțumiri."

1 Timotei 4:2:" ei le poruncesc oamenilor să se abțină de la unele alimente". Carnea este si ea un aliment pe care Dumnezeu l-a dat ca plantele verzi.
In noul testament nu apare nicaieri vreo interzicere legata de animalele curate si necurate. Ci din contra
in Noul Testament Isus a venit si a zis: "Nu ceea ce intră în gură îl întinează pe om, ci ceea ce iese din gură îl întinează." - Matei 15:11.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Marcubella):

Geneza 7:2:" Din fiecare animal curat să iei cu tine șapte*,+ mascul și femelă, din fiecare animal necurat, doar două, mascul și femelă"

Ce motiv a stat la baza distincţiei dintre animalele curate şi cele necurate?

Se pare că motivul acestei distincţii a fost folosirea corectă a jertfelor în cadrul închinării la Iehova şi nu regimul alimentar al israeliţilor. Înainte de Potop, oamenii n-au consumat deloc carne. Deosebirea între „curat" şi „necurat" cu referire la hrană s-a făcut atât timp cât a fost în vigoare Legea mozaică şi s-a renunţat la ea după abrogarea acestei Legi (Faptele 10:9–16; Efeseni 2:15).

Faptele 10:9-16:"9 A doua zi, când ei erau pe drum și se apropiau de oraș, Petru a urcat pe la ceasul al șaselea* pe acoperișul casei ca să se roage. 10 Dar i s-a făcut foarte foame și a vrut să mănânce. În timp ce se pregătea mâncarea, el a avut o viziune+ 11 în care a văzut cerul deschis și ceva* ca o pânză mare de in coborând pe pământ, fiind lăsată în jos de cele patru colțuri. 12 În ea erau tot felul de patrupede și de reptile* de pe pământ și tot felul de păsări ale cerului. 13 Atunci un glas i-a zis: „Ridică-te, Petru, înjunghie și mănâncă!". 14 Dar Petru a zis: „Nicidecum, Doamne, pentru că niciodată n-am mâncat ceva pângărit și necurat!".+ 15 Și glasul i-a vorbit din nou, a doua oară: „Nu mai numi pângărite lucrurile pe care Dumnezeu le-a curățat!". 16 Aceasta s-a întâmplat și a treia oară și, imediat, pânza* a fost ridicată la cer."

Efeseni 2:15, 16:" 15 Dându-și corpul*, el a înlăturat dușmănia, Legea, care consta în porunci și decrete, ca să facă din cele două grupuri, care sunt în unitate cu el, un singur om nou+ și să aducă pacea. 16 Astfel, prin stâlpul de tortură*,+ el a împăcat pe deplin cu Dumnezeu ambele grupuri, unindu-le într-un singur corp, fiindcă a pus capăt dușmăniei+ prin el însuși."

Probabil că Noe a ştiut ce jertfe îi erau plăcute lui Iehova. După ce a ieşit din arcă, el „a zidit un altar DOMNULUI; a luat din toate animalele curate şi din toate păsările curate şi a adus arderi-de-tot pe altar". — Geneza 8:20.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

".dar cei proști merg înainte și sunt pedepsiţi, iar dvstra veti fi pedepsit de ratiune:
Mergand pe interpretarea dtle, asta ar insemma ca 1 Timotei 4:4 intra in conflict flagrant cu Isaia 66:17, pentru ca animalele necurate sunt catalogate acolo ca fiind scarboase, imputite prin urmare rele.
Ca tot ziceati ca nu exista un "criteriu moral" cand a impartit Dumnezeu animalele necurate si cele curate.
Va spun eu: nu exista pentru cei orbi.

Degeaba va repetati si faceti abuz iar la 1 Timotei, ca eu am explicat acolo ca acele "unele alimente" se refera la categoria aia de alimente jertfite idolilor.
Va dau si verset daca vreti cand Pavel se certa cu evreii pe tema asta, dar sa va luati ochelarii!
A cazut babilonul F.A si a ramas ce?
Matei 15:11?
Am mai explicat acolo ce si cum, plus ca nu ai cum sa pangaresti templul Duhul Sfant cu ***, ca ar fi bulshit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Faptele 10:9-16 = Scos din context= Asta mai inseamna si scos de la partea ta din pomul vietii. Martore.

Efeseni 2:15, 16 = Nu a inlaturat Legea omule, ci vrajmasia dintre ei care era Legea poruncilor, vrajmasia!
"Eu nu am venit sa stric Legea, ci sa o implinesc". Matei 5:17

"Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea." Romani, 3:31

Daca tot insiri lucruri despre lege hai sa vedem unde duce si cu Legea asta:
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/ROM.2.14.VDC

https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/ROM.2.27.VDC

https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Mai are rost sa fac spam cu versete cum faceti dvstra?
Citititi Romani 9:30-33 ca aici e adevarul, nu in religia dtle!

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe scurt, odata ce a venit Isus si s-a jertfit, nu a mai fost nevoie de jertfe de animale. Daca tu te dai mare ca respecti toata legea de ce nu aduci jerffe de miei, de vitei? Circumcizia nu a mai fost necesara, intrucat toata legea mozaica a prefigurat ceva mai bun care duce la desavarzire planul lui Dumnezeu cu omenirea. Sabatul trebuie tinut acum 24 de ore din 24. Mai vrei?

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intra in niciun conflict omule.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Marcubella):

Tu, prin asta ridici veganismul la rang de lege sacra. In Biblie nu este interzis consumul de carne.
Petru, a zis ca el nu ar manca ceva necurat. Fapte 10:9-16. Ce context omule? Vrei sa spui ca acele taratoare se refereau la oamenii natiunilor? si ca Petru era indreptatit sa manance ( pescuiasca ) oamenii necurati ai natiunilor ca sa vina la Isus? in timp ce putea sa manance ( pescuiasca ) evrei comparati cu animalele curate din viziune?

| nicucostea855 a răspuns (pentru Marcubella):

Ce mai zici de acest verset?
Coloseni 2:16, 17:"Prin urmare, nimeni să nu vă judece cu privire la mâncare și la băutură+ sau cu privire la respectarea vreunei sărbători, a lunii noi+ sau a vreunui sabat.+ 17 Acestea sunt o umbră a lucrurilor viitoare,+ dar realitatea este a lui Cristos."

| nicucostea855 a răspuns (pentru Marcubella):

Legământul Legii, pe care Dumnezeu îl încheiase cu poporul Israel prin Moise, s-a sfârşit odată cu moartea lui Isus. Prin moartea lui Isus, acest legământ a fost împlinit (Romani 10:4; Efeseni 2:15).

Romani 10:4:"Căci Cristos este sfârșitul Legii,+ pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea."

feseni 2:15, 16:"Dându-și corpul*, el a înlăturat dușmănia, Legea mozaica, care consta în porunci și decrete, ca să facă din cele două grupuri, care sunt în unitate cu el, un singur om nou+ și să aducă pacea. 16 Astfel, prin stâlpul de tortură*,+ el a împăcat pe deplin cu Dumnezeu ambele grupuri, unindu-le într-un singur corp, fiindcă a pus capăt Legii ( sau dușmăniei )+ prin el însuși."

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Matei 5:17:" Să nu credeți că am venit să desființez Legea sau Profeții. N-am venit să desființez, ci să împlinesc." - Dar ce a vrut el să spună prin cuvintele „să împlinesc"? Pentru a înţelege, să ne gândim la următoarea ilustrare: Un constructor încheie un contract prin care se angajează să construiască o clădire. El îşi împlineşte obligaţiile nu rupând contractul, ci finalizând lucrarea. Când clădirea este terminată şi clientul este mulţumit, obligaţiile contractuale au fost împlinite, iar constructorul nu mai trebuie să respecte acel contract. În mod asemănător, Isus nu a desfiinţat Legea, cu alte cuvinte nu a rupt contractul, ci a împlinit Legea, respectând-o în mod perfect. Întrucât Legea a fost împlinită, poporul lui Dumnezeu nu mai are obligaţia de a o respecta. Prin jertfa sa Isus a implinit legea mozaica sau a dus la implinire scopul legii mozaice ce a prefigurat jertfa lui Isus. Odata ce Isus a fost jertfit legea mozaica ( scopul legii mozaice ) a fost implinita in mod deplin si s-a trecut la o noua etapa ( legea lui Cristos ) spre ducerea la implinirea a scopului lui Dumnezeu cu omenirea.

"Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea." Romani, 3:31
Legea mozaica este ca o lucrare a carei incheiere ( desavarsire ) este jertfa lui Isus. Eu nu desfiintez legea mozaica si o intaresc intrucat cred in valoarea legii mozaice si in modul in care aceasta a fost desavarsita si intarita de Isus prin jertfa sa.

Romani 9:30-33:"30 Ce vom spune deci? Că oamenii națiunilor, deși nu urmăreau dreptatea, au ajuns la dreptate,+ dreptatea care vine prin credință;+ 31 dar Israelul, deși urmărea dreptatea care vine prin respectarea legii*, n-a ajuns la ea. 32 De ce? Pentru că nu a urmărit-o prin credință, ci prin lucrări. Ei s-au poticnit în „piatra de poticnire",+ 33 după cum este scris: „Iată că pun în Sion o piatră+ de poticnire și o stâncă de cădere, iar cine își întemeiază credința pe ea nu va fi dezamăgit" - dumneata faci exact ce au facut Israelul antic si evreii care l-au respins si il resping pe isus. Tu nu urmaresti legea mozaica prin credinta ci prin lucrari. E ca si cum privesti la lucrarile care au loc pentru realizarea unui proiect dar nu privesti la scopul final al acestor lucrari adica la proiect in ansamblu si la scopul urmarit de proiect. Tu ramai la lucrari adica mereu cauti sa pui aceleasi caramizi de parca proiectul nu s-ar termina ( desavarsi ) niciodata. Asta inseamna credinta, credinta si viziunea sau observarea scopului proiectului sau scopul pentru care au fost date acele legi cu privire la sabat, la animale curate si necurate, circumcizie din legea mozaica. Acum crestinii nu se mai circumcid in carne ci cu inima avand legea lui Isus gravata in inima. Acum crestinii nu mai fac deosebire intre animale curate si necurate intrucat acestea au avut legatura cu jertfele de animale care la randul lor au fost duse la perfectiune prin jertfa lui Isus odata si pentru totdeauna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Circumcizia a fost un semn prin care se identificau evreii si se separau fata de celelalte neamuri.
Eu nu sunt evreu, deci nu ma circumciz.

Ziua de sabat a fost si ea un semn prin care se identificau evreii printre alte popoare.
"Păziți deci ziua de odihnă, căci ea este sfântă pentru voi... acesta este semn veșnic între Mine și fiii lui Israel."
Vedem deci, în primul rând, că Sabatul era pus ca semn veșnic între Dumnezeu și fiii lui Israel!
Eu nu sunt evreu, deci nu pazesc ziua de odihna.

Animalele necurate nu sunt semn, ci porunca.
Eu sunt din neam, deci implinesc porunca Legii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Ar trebui sa privesti veganismul precum puritatea sexuala, ca e mult mai apreciata decat Romani 14:21.
Fapte 10:9-16 avea in vedere orice altceva animale necurate nu.
Da, asta vreau sa spun, ca taratoarele acelea din vedenia lui Petru se referea la neamuri.
LOL, cat de departe s-a ajuns cu ipocrizia in F.A 10:9-16, uite aici raspuns la ea:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Ce sa mai zic ma nene si de Coloseni 2:16, 17?
Ca i-ai umplut topicul baiatului ista si mie capul cu versete.
Coloseni 2:16, 17.
Cauta referinta lui si vei gasi in cele din urma la ce mancare si bautura se referea acolo.
Cauta si vei gasi, nu sa caut eu pentru tine si sa iti gasesc.
Dar asa, in mare parte, se referea la categoria aceia de oameni care manacau numai verdeturi si ii criticau pe aceia care mancau carne curata.
Gandeste-te un lucru. Daca Pavel ar fi calcat porunca conform careia animalele necurate sunt interzise, nu l-ar fi judecat partidele religioase pentru hula care a dat dovada?
Adica cum poti tu sa vorbesti peste cuvantul lui Dumnezeu?

Eu nu judec decat ce vad si aud!

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus a fost criticat că nu respecta sabatul.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Romani 14:21:"Este mai bine să nu mănânci carne, să nu bei vin și să nu faci niciun alt lucru în care se poticnește fratele tău." Aici nu se interzice carnea decât dacă poticnește pe cineva. In noul testament nu apare interdicția de a nu mânca animale necurate. Ba chiar se face o aluzie la a consuma târâtoare. Fa 10:9-16.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

O aluzie într-un context în timp ce aluzia nu e figurativă ci reală sau propriu-zisă și valabilă așa cum e scrisă putând ignora contextul. Iată o comparație între contextul din Fa 10:9-16 și Români 7:2-7. In Fa contextul e primirea națiunilor. In Romani contextul e legea lui Cristos. In Romani 7 se face aluzie la căsătorie deși ce scrie despre căsătoria unei femei cu un bărbat și legea bărbatului e adevărat adică un singur partener in timp ce în legea mozaică li se permitea mai mulți parteneri adică poligamia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Da pentru ca Isus era si Domn al Sabatului.
Adica cum poti Tu cel care a instituit Sabatul sa il respecti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Daca privesti din context, da, insa versetul pare se ca se rupe din el.

E adevarat ca nu apare interdictia( animale necurate) in N.T, dar nici nu dispare printr-o formulare clara si concreta care ar putea lasa de inteles ca a eliminat-o.
Daca nu lasa, nu lasa si punct, fara alte interpretari.
Daca FA 10:9 se referea la ce spuneti dta se apucau ucenicii in clipa aia sa manance dobitoace necurate, stati linistiti.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Legea sabatului a fost desăvârșită și prefigura ce avea să facă Isus. Prin jertfa lui Isus ne putem bucura de odihna permanenta și nu doar o zi pe săptămână.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

In noul testament se repeta toate legile din vechiul testament care rămân în vigoare. Cele care nu se repeta nu mai sunt în vigoare.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca privesti din context, da, insa versetul pare se ca se rupe din el." - cu atât mai mult poate fi ignorat contextul. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Pentru noi neamurile ziua de odihna e in El, clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Deci acum intelegeti de ce e mai bine sa nu scoti din context?

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

E in Isus și în noi creștinii. Se vorbește despre odihna lui Dumnezeu în timp ce el lucrează în acest sabat milenar care a început după crearea Evei. In sabatul milenar Dumnezeu lucrează pentru a aduce toată creația sub supunere. In cele 6 zile a lucrat doar la partea materiala. In sabat se ocupa de aducerea sub autoritate și reglementarea controversei iscată de Satan. Înțelegând acestea prin credință, noi ca creștini nu mai suntem sub lege ca sa respectam o zi de sabat săptămânală ci permanent 7 din 7.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Eu am mai zis ca, nici o frantura din lege nu va fi scoasa, nici daca nu ar scrie in N.T ea tot ar ramane.
Hotararea bisericii a fost ca, citez: "Căci încă din generaţiile din vechime Moise are în fiecare cetate oameni care-l proclamă în sinagogi, el fiind citit în fiecare Sabat." F.A 15:21

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei cu contextul, se complica mai tare pentru tine. Animalele necurate prefigurau oamenii natiunilor si astfel, prefigurand acestea, prin credinta nu mai e nevoie sa respectam legea cu animale necurate stiind ca se aplica la oameni si nu la animale. Acum luand in considerare contextul.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin jertfa sa Isus face posibil impacarea oamenilor cu Dumnezeu. Prin impacare, oamenii ajung sub supunerea lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Prin jertfa sa Isus face posibil impacarea oamenilor cu Dumnezeu. Prin impacare, oamenii ajung sub supunerea lui Dumnezeu, si prin supunerea Lui, in supunerea Legii Lui.

La asta voiam sa ajung. Subiect incheiat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu nu sunt evreu, deci nu ma circumciz." - crestinii sunt evrei spirituali chiar daca provin din toate natiunile pamantului. Noi ca si crestini trebuie sa ne circumcidem insa nu in sens literal ci sa ne circumcidem inima avand legea lui Cristos scrisa in inima si minte.

"Eu nu sunt evreu, deci nu pazesc ziua de odihna." - ca si crestin eu pazesc ziua de odihna si nu doar o zi pe saptamana ci intr-un sens mai larg adica 7 din 7.

"Animalele necurate nu sunt semn, ci porunca.
Eu sunt din neam, deci implinesc porunca Legii." - animalele curate erau curate pentru ca aveau legatura cu jertfele si prefigurau jertfa lui Isus si jertfa crestinilor in sens figurat si moral. Romani 12:1, 2:"Vă implor deci, fraților, prin îndurarea lui Dumnezeu, să vă prezentați corpurile+ ca o jertfă vie, sfântă+ și plăcută lui Dumnezeu, aducând un serviciu sacru cu puterea rațiunii voastre.+ 2 Nu vă mai lăsați modelați de acest sistem*, ci transformați-vă prin înnoirea minții voastre,+ ca să vă convingeți singuri+ cu privire la voința cea bună, plăcută și perfectă a lui Dumnezeu." In Fapte 10:9-16 oamenii natiunilor sunt animale necurate facute curate prin innoirea mintii aducandu-se pe ele insele jertfa dupa ce s-au curatit de ideile, credintele din vechiul mod pagan de trai. Evreii si oamenii pana la Cristos ( pe linia lui Sem ) nu aveau voie sa manance animale necurate pentru ca Dumnezeu avea treaba doar cu animalele curate adica doar cu oamenii din linia genealogica a lui Sem, inlocuitorul lui Abel. Odata ce Israelul antic sau animalele curate l-au respins pe Isus, Dumnezeu s-a orientat si spre animalele necurate adica spre cei care nu sunt evrei ( din linia genealogica a lui Sem ) din nastere. Asadar, Dumnezeu ne mai facand distinctie intre evrei ( animale curate ) si neevrei ( animale necurate care sunt curatite ), nici legea privitoare la interdictia de a manca animale necurate nu mai este in vigoare. Asta, tinand cont de contextul din Faptele 10:9-16. De exemplu, Isus a comparat mancatul animalelor necurate care sunt curatite ( facerea de discipoli ) cu pescuitul pentru a fi mancate sau integrate in scopul sau in corpul lui Isus care e adunarea universala de slujitori omenesti si ingeresti care e in unitate cu Dumnezeu.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prin jertfa sa Isus face posibil impacarea oamenilor cu Dumnezeu" - adica curatirea animalelor necurate care ii reprezinta pe oamenii din natiuni ( necurati ) care sunt curatiti.

83 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Era pentru evrei inainte de jrrtfirea Mantuitorului Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Asta pentru ca poporul evreu a fost ales pentru a fi un popor curat si sfant, nu cum sunt alte popoare precum al nostru care mancanca cei pica bine la stomac.

| CIaudiu a răspuns:

Inca o alta aberatie...
Si ce contine acest porc? Cu ce ne afecteaza sanatatea de a devenit pacat?
Mamanca frate ce vrei tu. Nu mai asculta toti aberantii Romaniei. De-asta nu evoluam noi ca natie. Ca stam sa le ascultam aberatiile.

| Iunicu a răspuns (pentru CIaudiu):

Hai sa privim locul nașterii creștinismului, iudaismului și islamului.
Într-o zonă caldă unde porcul transmite mai multe boli fatale pentru om, care ar fi cea mai bună variantă de prevenire?
Simplu, le spui oamenilor că zeul tau interzice consumul alimentelor cu potențial nociv pentru sănătate.

| SasaSasa2000 explică (pentru CIaudiu):

Este mult mai grasă decât alte tipuri de carne, iar grăsimea excesivă dăunează sănătății, in + dintre a manca carne de pui sau carne de porc, as alege pui, tu?

| Iunicu a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Cum au stabilit asta când au scris setul de reguli.
Au făcut analize complete?
Omule, au văzut că au murit oameni după ce au mâncat carne infestată de porc. Și au zis stop, asta nu este bun.

| CIaudiu a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Sunt multe lucruri care dauneaza sanatatii daca nu sunt gestionate cum trebuie. Asta cu porcul ca are grasime, ca nu stiu ce... scuza-ma dar o prostie mai mare nu puteai spune. De parca romanii si altii sunt obezi ca mananca doar gradime de porc. Hai sa fim seriosi...
Stau la tara, an de an 2-3 porci crescuti in curte si facuti felii. Am stiut sa-l mananc si n-am patit nimic, iar in situatia mea sunt majoritatea. Cand exista o mica probabilitate de a grabi obezitatea care nu e un lucru grav dar nici ok, hopa e pacat. Dar cand toti uneltiti impotriva covid-ului si al stiintei cu lucruri false, nu mai e pacat. Cand vreti sa mergeti toti la biserici de paste in pandemie fara sa va pese de restricții si de sansa ca intr-un colectiv mare sa se raspandeasca virusul, nu mai e pacat. Astea sunt doar doua lucruri ce vi se par normale, ca vi se cuvin. Dar in realitate sunt de n ori mai rele. Cand judecați tot ce nu se pupa cu religia voastra, doar stiti ce spune romanul religios cand aude de LGBTQ+... nu mai e pacat. Habar nu aveti sa duceti o viata corecta. Sunteti mult mai pacatosi decat noi restul.
Nu te-ai intrebat niciodata de ce religia a inceput sa fie al naibii de blamata? Credeti ca daca voi va vedeti de treaba voastra si duceti o viata cuminte, este un motiv ca voi sa fiti blamati atat de mult? Sau realitatea este alta, ca va bagati coada peste tot incercand sa va impuneti dogmele aberante, nu va respectati nici invataturile voastre, judecati si jigniti mult ce nu se pupa cu religia voastra, etc?

| Antisistem11 a răspuns:

Leviticul 11 7:8"sa nu mâncati porcul care are copita si unghia despărțită dar nu rumega.sa nu va atingeti de trupurile lor moarte.sa le priviti ca necurate.

| nicucostea855 a răspuns (pentru Antisistem11):

Acea lege a fost data intrucat evreii trebuiau sa aduca jertfe de animale. Doar animalele care puteau fi aduse ca jertfa erau animale curate. Odata ce Isus a fost jertfit, nu mai e valabila jertfirea animalelor pentru iertarea pacatelor si nici porunca legata de evitarea animalelor necurate.

| nicucostea855 a răspuns:

Nu este pacat. Fapte 15:28, 29:"Căci s-a părut nimerit Duhului Sfânt şi nouă să nu mai punem peste voi nicio altă greutate decât ceea ce trebuie,
29adică să* vă feriţi de lucrurile jertfite idolilor, de sânge**, de dobitoace sugrumate şi de curvie, lucruri de care, dacă vă veţi păzi, va fi bine de voi. Fiţi sănătoşi."

Fapte 10:10-15:"L-a ajuns foamea şi a vrut să mănânce. Pe când îi pregăteau mâncarea, a căzut într-o răpire sufletească.
11A* văzut cerul deschis şi un vas ca o faţă de masă mare, legată cu cele patru colţuri, coborându-se şi slobozindu-se în jos pe pământ.
* Fapte 7:56 Apoc 19:11
12În ea se aflau tot felul de dobitoace cu patru picioare şi târâtoare de pe pământ şi păsările cerului.
13Şi un glas i-a zis: „Petre, scoală-te, taie şi mănâncă."
14„Nicidecum, Doamne", a răspuns Petru. „Căci* niciodată n-am mâncat ceva spurcat sau necurat."
* Lev 11:4 Lev 20:25 Deut 14:3 Deut 14:7 Ezec 4:14
15Şi glasul i-a zis iarăşi a doua oară: „Ce* a curăţit Dumnezeu, să nu numeşti spurcat."

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Ar trebui sa nu incepi cu finalul hotararii bisericii primare, ci cu inceputul dezbaterii ei, si anume de cand incepe dezbaterea acestui subiect pana la hotararea propriu-zisa.
Cu alte cuvinte, ar trebui, pe langa altele, sa aduci in discutie si aceasta fatada bisericeasca:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Deci din asta putem intelege ca, li s-a parut bine, apostolilor, sa nu se puna la inceput o greutate prea mare neamurilor, pentru ca neamurile, fiind obisnuite cu animalele necurate, le era greu sa se desprinda de aceasta.
Si asa s-au decis ca, pe parcurs, cunoscand mai bine cartea lui Moise, sa li se interzica si acestora soricul mult preferat de ei si noi.

Celelalte versete aduse de tine sunt scoase din context.
Multumesc si astept raspunsul tau.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce înseamnă necurat?
Aș vrea să îmi expui sensul pe care îl înțelegi tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

Murdar, jegos, bolnav sau predispus la infectii, daunatori atat in interior cat si in exterior.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește Leviticul capitolul 11.
Aș avea o curiozitate
Macroul este necurat in concepția ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

Ca sa spui ca macroul este curat trebuie sa citesti mai multe despre sistemul lui digestiv, de mediul in care traieste, de potentiali factori care il fac necurat prin insasi natura sa s-a.m.d.
Ce poate fi mai murdar decât diverse creaturi de apă care trăiesc în fundul rezervorului, în noroi, care se hrănesc cu carion?

Dupa cum am mai zis, Dumnezeu nu vorbeste in vant, prin urmare El cand zice ceva e da si amim, fie ca acum medicina e pe picior mic si se poate pronunta in privinta porcului, fie ca maine e pe picior mare si se poate pronunta si in privinta unui alt animal necurat.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dacă asta este teoria ta. Speculezi cea mai mică posibilitate de a declara nocivitatea unui animal numai pentru că vrei să pice că tine.
Bun și acum sa vorbim despre curățenia găinilor care nu numai că mănâncă cadavre ( Carion, cum le zici tu) dar mănâncă viermi și insecte spurcate după același levitic 11. Dacă găsește un rahat de om, îl mănâncă cu mare plăcere. De cele mai multe ori găsește cuibarul ca loc bun de înoptat și noaptea procesele biologice continuă.
Umple cuibarul cu găinaț și pe urmă se tăvălește în el la ouat. Are porniri de canibalism fiindcă o rană deschisă la suratele ei, stârnește un adevărat măcel. O devorează de vie.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Și încă ceva, Dumnezeu nu vorbește în vânt. El comunică doar cu băieții isteți care vin și ne spun nouă care sunt dorințele lui.
Dumnezeu este puțin timid și după umila mea părere cam o zbârcește.
Uite a făcut raiul din cer un concept perfect cu ființe supranaturale la fel ca și el. O lume perfectă.
Și ce să vezi, cei mai isteți dintre îngeri s-au revoltat. Nemulțumirea față de lumea perfectă a unui Dumnezeu ursuz, nehotărât, neștiutor, mereu surprins de nesupunerea creației proprii. Gelos și răzbunător a primit vestea că cei mai buni dintre îngeri vor să îl detroneze, poate că au și reușit. Ști de ce cred asta. Pentru că rămas fără jucării a început să facă iarăși o lume perfectă. Raiul de pe pământ. Cu personaje mai puțin supranaturale că să nu se poată măsură cu el. Ba mai mult nu prea s-a priceput sa îi facă proști, sau poate că nu se poate face mai proști decât își dorea el. Și atunci le-a interzis cunoașterea. Dar cât a putut omul sa stea fără cunoaștere? Pentru că a venit un înger rău să îi învețe. Măh, nu fiți proști descoperiți cunoașterea, o să vedeți cum moșul ăla nebun se teme de ființe inteligente. Și nu o să muriți de atâta lucru. Oricum ați fi murit și proști.
Pe urmă Dumnezeu din iubire față de creația lui a trimis pe pământ, potop, inundații, incendii, molime, războaie foamete, secetă.
Și Satan este rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

Asta nu e teoria mea, este sfatul meu pentru dtale, ca sa nu va mai puneti ipotezele false aici.
Si nu sa pice, ci porunca e data cu un scop, iar scopul este acela, nu un altul si nici fara.
"Bun si acum sa vorbim despre... " sunteti biolog?
Atunci de ce sa vorbim din ale noastre?
Poti contracta boli din orice loc, din orice carne, insa exista boli si boli, Dumnezeu nu ne poate face dintr-odata vegani.
Nu mai rasfoiti biblia degeaba daca scopul este unul egoist.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este nici o ipoteză falsă. Este o părere proprie bazată pe raționamentul personal.
Măh când faci două lucruri perfecte de care beneficiarii nu sunt încântați. Ori
ești un artist prost ori nebun. Dar cel mai cel dintre toți, nicicum.
A auzit Dumnezeu că ești mai apreciat după moarte. Dar nu a avut curajul. A trimis pe cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunicu):

Nu e o parere bazata pe religie?
Vezi ca am deschis o intrebare legat de aceasta, poate te regasesti in ea.

Nu stiu ce vrei sa zici prin "doua lucruri perfecte", daca te referi la subiectul de fata si nu alte idei sa stii ca nu tot ce e in natura e perfect, bun pentru om, dar tot ce in natura are un rol al sau, unul pentru a distruge pe dinauntru, a te ingrasa, si un altul pentru a te mentine sanatos si curat.

Nu te pot intelege mai departe daca nu pui virgula si punct atunci cand trebuie.

| Iunicu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru atenție vis a vis de punctuație. De obicei am grijă.
Cele două lucruri perfecte sunt cele două raiuri.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

1 Timotei 4:1-6:"4 Totuși, cuvântul inspirat* spune clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunța la credință, dând atenție unor declarații inspirate*+ care induc în eroare și unor învățături ale demonilor, 2 și aceasta din cauza minciunilor spuse de oameni ipocriți,+ a căror conștiință este însemnată cu fierul roșu. 3 Ei interzic căsătoria+ și le poruncesc oamenilor să se abțină de la unele alimente,+ pe care Dumnezeu le-a creat pentru ca aceia care au credință+ și o cunoștință exactă a adevărului să le mănânce+ aducând mulțumiri. 4 De fapt, tot ce a creat Dumnezeu este bun+ și nimic nu trebuie respins+ dacă este primit cu mulțumiri, 5 pentru că este sfințit prin cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune."

| SasaSasa2000 explică (pentru nicucostea855):

"tot ce a creat Dumnezeu este bun", nu sunt de acord, pe femeia stricată care stă la colțul străzii, cine a făcut-o?
Dar pe Satan?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Primele trei versete sunt pentru dta, restul sunt pentru ce urmeaza:

De la unele, si nu specifica ce fel de alimente, ori asta ce ar inseamna decat ca datele din problema lipsesc.
Daca o sa citesti mai mult problema pe care avut-o Pavel legat de hrana, vei gasi ca era una data sau jertifita idolilor, nu alta, si la acea categorie de hrana facea referire Pavel cand a luat cuvantul si a zis:
"Ei le poruncesc oamenilor să se abțină de la unele alimente, pe care Dumnezeu le-a creat pentru ca aceia care au credință."
Si apoi continua cu prezumtia ca:
.și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumiri, pentru că este sfințit prin cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune."

Nu poti sfinti/curati rahatul, rahatul ramane necurat cat timp se numeste rahat, daca nu va referiti la cel de casa.
Sau cum ar putea Pavel sa il contrazica pe Dumnezeu care a interzis a se manca carne necurata?
Ca doar zice ca asta e o invatatura demonica.
Nu, nicidecum, cu siguranta Pavel se referea la alimente jertfite idolilor.
Ar mai fi ca, "tot ce nu vine din încredinţare e păcat.", si aici tot la mancarea jertifita idolilor se referea, ca doar nu se referea la bautura si droguri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Satan a fost facut de Dumnezeu, iar Satan a fost facut pentru un lucru bun: Sa ne ispiteasca.

Femeia stricata, daca te referi la escorta, nu este altceva decat produsul lui Satan.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Primele trei versete sunt pentru dta" - din contra. Niciun fel de mâncare inclusiv de porc nu e păcat să o mâncăm. Legea privitoare la animale necurate nu mai e valabilă.

Nu scrie ce fel de alimente, că de porc sau de oaie. In noul testament nu se mai interzice carnea de la porc sau alte animale care în vechiul testament sunt numite necurate. Am explicat și motivul.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni. Dumnezeu nu a creat pe acel înger că sa devina satan ( impotrivitor ) și ca sa ispitească.

Iacov 1:13:"Nimeni, când este în încercare, să nu zică: „Sunt pus la încercare de Dumnezeu". Căci Dumnezeu nu poate fi pus la încercare cu lucruri rele și el nu pune la încercare pe nimeni."

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Sunteti biolog de meserie ca sa va sustineti idee pe un fundament medical?
Sunteti?
Asta ca sa nu vorbim din ale noastre.
Cum va sustineti atunci ideea conform careia legea privitoare la animalele necurate nu mai este valabila?
Pentru ca nu aveti cum, decat daca umblati cu interpretari.
Prima interpretare a cazut, a cazut si a doua, si acum o ridicati tot pe a doua pentru ca nu o mai aveti pe a treia si pe a patra.
Soc, soric, soricar ca dvstra nu am mai intalnit.

Faptul ca Noul Testament a ramas mut in ce priveste animalele necurate asta nu inseamna decat ca s-a vorbit destul in V.T, s-a si pronuntat o sentinta pentru cei necurati:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

E pacat de risipa aia de porci care a cazut in prapastie, ca si acum ma intreb de ce Jesus le-a facut un asa rau crescatorilor de porci, tinand cont ca, "cine stie sa faca bine si nu-l face, savarseste un pacat. "
Bine dle, atunci ramane ca Jesus a savarsit un pacat, ori daca nu fapta buna prin faptul ca animalul era necurat.
Alegeti-va o interpretare care sa va fie cat mai buna la urechi si cat mai rea la stomac.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia te contrazice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

De ce ne rugăm: „şi să nu ne duci în ispită, daca Dumnezeu nu vrea sa fim ispititi?
Toti prostii sa ciuleasca urechea si sa asculte un destept ca tine.

Iata si dovada ca Satana este slujitorul lui Dumnezeu si el a fost creat sa amageasca:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Scriu aiureli?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Biblia ma contrazice?
Mai degraba pe dvstra, ca pe mine ma aplauda.

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce te aplauda? Că o înțelegi greșit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

Acum ca ati ramas fara argumente incepeti a ma discredita, sau sa inteleg ca dta sunteti Biblia si/sau vorbiti in contul ei?
Tipic celor care cred ca detin adevarul in sanul religiei...

| nicucostea855 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acele animale trebuiau sa fie curate pentru jertfe in vechiul testament si de aceea ei nu trebuia sa manance animale necurate. Odata ce Isus a fost jertfit nu a mai fost nevoie de jertfe de animale si implicit nici interdictia de a face diferentiere intre animale curate si necurate.

Uneori Biblia spune că Dumnezeu face un anumit lucru când, de fapt, el doar îl permite. Vezi cartea Iov 2:10:"Să primim de la adevăratul Dumnezeu numai binele? Să nu primim și răul?".+ În toate acestea, Iov n-a păcătuit cu buzele lui." De fapt Satan a venit cu ispita iar Dumnezeu doar i-a permis. Asadar pentru omul Iov a parut ca si cum vine de la Dumnezeu. Daca Satan nu venea cu contestatia, Dumnezeu nu avea de gand sa fie ispitit Iov. Aşadar, când spunem în rugăciune „nu ne duce în ispită", îl rugăm pe Iehova să nu permită să cădem când suntem ispitiţi. Iar când spunem „eliberează-ne de cel rău", îl rugăm pe Iehova să nu-i permită lui Satan să ne doboare. Putem fi ferm convinşi că ‘Dumnezeu nu va lăsa să fim ispitiţi peste ceea ce putem îndura’.

Când ne rugăm aşa cum ne-a sugerat Isus, noi îi cerem lui Iehova să nu ne lase să cedăm ispitei. Iehova nu ne vânează greşelile, nici nu încearcă să ne prindă în capcană.

Noi îl rugăm să ne ajute să nu fim „înşelaţi de Satan", să nu cedăm ispitelor.

Iehova nu ne va lăsa pradă ispitei, ci ne va elibera de Satan şi de vicleniile lui.
Trebuie să-i cerem lui Iehova să ne ajute să recunoaştem ispitele şi să avem tăria de a rezista în faţa lor. Dacă îl vom implora să nu ne lase să greşim când suntem ispitiţi, el ne va ajuta să nu cădem pradă înşelătoriilor lui Satan, „cel rău".

Ispita de a face ce este rău provine de la Diavol, de la carnea noastră păcătoasă şi de la lumea aceasta.

Când cerem: „Nu ne duce în ispită" îl rugăm pe Dumnezeu să nu ne lase să păcătuim când suntem tentaţi să nu ascultăm de el. Iehova ne poate îndruma ca să nu cădem în capcana lui Satan, „Cel Rău", şi să nu fim induşi în eroare de el.

Satan încearcă să ne determine să păcătuim împotriva lui Dumnezeu si NU Dumnezeu.

1 Cornteni 10:13:"Nu v-ați confruntat cu nicio ispită* care să nu fie comună oamenilor.+ Dumnezeu însă este fidel și nu va lăsa să fiți ispitiți peste ceea ce puteți îndura,+ ci, când va veni ispita, el va pregăti și calea de ieșire, ca s-o puteți suporta."

Cand ii cerem lui Dumnezeu "să nu ne duci în ispită"

Iacov 1:13:"Nimeni, când este în încercare, să nu zică: „Sunt pus la încercare de Dumnezeu". Căci Dumnezeu nu poate fi pus la încercare cu lucruri rele și el nu pune la încercare pe nimeni."

„Ispititorul" este, de fapt, „cel rău", Satan. Matei 4:3:"Și a venit Ispititorul+ și i-a zis: „Dacă ești un fiu al lui Dumnezeu, spune-le acestor pietre să se facă pâini"

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicucostea855):

"Cum va sustineti atunci ideea conform careia legea privitoare la animalele necurate nu mai este valabila?
Pentru ca nu aveti cum, decat daca umblati cu interpretari."
Se pare ca am avut dreptate cand am zis.

Cand am zis eu ca Dumnezeu ispiteste?
Acum inteleg de ce religia a fost tot timpul o mahrama pentru apostolul Pavel, ca acolo era orb precum dta.
Iesiti din religie!

| nicucostea855 a răspuns:

"Cei care se sfinţesc şi se curăţesc în grădini, urmând pe unul în mijloc, mâncând carne de porc şi şoareci şi alte lucruri urâcioase, toţi aceia vor pieri», zice DOMNUL" (Isaia 66:17). ‘Se sfinţeau şi se curăţau’ acei evrei ca să aducă o închinare pură? Bineînţeles că nu! Dimpotrivă, ei îndeplineau ritualuri de purificare păgâne în grădini special amenajate. După aceea, mâncau cu lăcomie carne de porc şi de alte animale considerate necurate sub Legea mozaică. — Leviticul 11:7, 21–23.

| Whateverrr a răspuns:

"Nu ce intră în gură spurcă pe om, ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om." Matei 15:18.
Nu e pacat sa mananci carne de porc. Noi traim in alt context fata de evrei, iar crestinsmul nu pune astfel de restrictii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whateverrr):

"Nu ce intră în gură spurcă pe om, ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om." Matei 15:18.

Daca scoti din context scot si eu tigara si o bag in gura.

| SasaSasa2000 explică (pentru anonim_4396):

Aici nu s referă doar la mâncare:

Nu ce "mănâncă omul" spurcă pe om, ci ce "vorbește omul", aceea spurcă pe om."

Într-adevăr, dacă interpretarea mea este corectă, așa reiese, că orice mâncăm nu spurcă pe om, ci doar orice vorbă.
Dar. sa luăm că exemplu vinul, nu spurcă pe om? Nu "intra in gură „?

Deci. nu știu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Da, si chiar si asa, in contextul mancarii, cum o iau cei care vor sa isi sustina crezul necurat, Iisus nu a zis ca e rau sa te speli pe maini, sau ca a manca animale scarboase si interzise de Dumnezeu e un lucru bun si de apreciat, ca altfel nu mai zicea urmatoarele cuvinte: "Curățați mai întâi interiorul cupei, iar apoi și partea exterioară"
, ceea ce inseamna ca a facut o comparatie acolo, ca e mai rau sa zici prostule si nebunule care il afecteaza pe cel de langa tine decat sa manaci sorici care te afecteaza pe tine.

Ei traiau murdar si se hraneau curat, ceea ce e mai rau.

| serenityxx a răspuns:

Consumarea necurăției este păcat.

| Marcubella a răspuns:

Da este întinăciune al trupului tot ce este necurat porcu este o carne necurata