| paulmacec a întrebat:

Eu am facut o prostie mai demult cat casa, iar de atunci sunt tot timpul nelinistit. Parca nimic nu mai e ce a fost. Ce as putea face sa revina lucrurile la normal? Spovedania urmata de impartasanie poate fi o solutie? Ce inseamna mai exat sa te spovedesti?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Exista mai multe metode sa scapi de complexul de vinovatie.
Inventia crestinilor este destul de ok, un personaj imaginar te iarta si tu chiar crezi.
Ai putea sa te ierti singur cu acelasi efect.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Îndreaptă greșeala făcută și cere-ti sincer iertare lui Dumnezeu cat si persoanelor față de care ai greșit. Apoi, nu mai fa acea greșală.

| ania a răspuns:

În Biblie spune -Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire. și -maărurisițivă-unii altora păcatele ca ca să fiți vindecați. E bine dacă ne mărturisim păcatele în primul rând înaintea lui Dumnezeu, dar și la oameni de încredere și mai ales să ne cerem iertare dacă prin fapta repsectivă am rănit, nedreptățit pe cineva și să reparăm pe cât posibil.De aceea ne-a dat Dumnezeu conștiință, să ne avertizeze când am greșit și să încercăm să reparăm lucrurile. Dacă am încercat, trebuie să ne iertăm și pe noi înșine.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Spovedanie.
Te duci la un preot, ii spui ca doresti sa te spovedesti (seara dupa vecernie sau dimineata inainte de liturghie). Spovedania inseamna sa-ti marturisesti pacatele inaintea preotului si lui Dumnezeu (deci sunt trei participanti intr-o spovedanie: tu, preotul si Dumnezeu). Apoi primesti iertare de pacate - dupa puterea pe care a dat-o Hristos apostolilor.
Daca pacatele sunt mari (sau sunt considerate de preot a fi mari), nu te vei putea impartasi la liturghia ulterioara spovedaniei, ci candva mai tarziu...
De asemenea, s-ar putea sa primesti un Canon - care este un fel de nevointa pentrru a-ti arata parerea de rau pentru cele pe care le-ai facut (canonul = rugaciune, acatiste, inchinaciuni etc.)

| catalynx a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti para rau pentru ceea ce ai facut si sa te caiesti, apoi intr-adevar spovedania si impartasania te ajuta foarte mult, iti zic din proprie experienta. Exista sansa pe viitor sa mai ai ispite, dar o sa ai putere si cuget liber sa te opui, pentru ca ele nu vor mai avea atat de multa putere, iti va fi usor

| Zurelin a răspuns:

Da ar trebui sa vorbesti cu un preot, fara rusine, si spovedanie cu siguranta, dar spovedanie nu inseamna numai sa iti enumri pacatele acolo si e bine asa, e un proces mai complex, dar cu siguranta te va usura.