| irinafatatrista a întrebat:

Bună ziua.
Se presupune că după ce murim, ne putem vedea toată viața ca pe un film.
Întrebarea mea e, noi noaptea când dormim și visăm ceva, noi la "film" vom vedea acel vis sau ne vom vedea pe noi cu dormim pe pat?
Știu că sună ciudat ce întreb, dar da.
Ofer funda!

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Prea iei totul mot-a-mot. Ideea e ciudată în sine, dar dacă o iei mot-a-mot devine și mai aberantă.

| Mayhem666 a răspuns:

E o metafora (mi-a trecut toata viata prin fata ochilor). Nimeni nu isi vede la propriu viata cand moare.

| halogen001 a răspuns:

Dupa ce am murit nu mai existam si nu mai are cine sa mai vada ceva, indiferent daca e ceva ce am facut ziua sau ceva ce am visat noaptea.

| LupusDei1993 a răspuns:

Dupa ce mori dispari din existenta cu totul, nu mai apuci sa vezi nimic. Fara sistemul nervos nu ai ce sa vezi.

| Mihai8767 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu nai gasesc linkul dar daca ai timp sa cauti este un documntar facut exact despre omul dupa moarte si acolo zice ca dupa ce omu este declarat mort creirul mai are circa 3-5 minute de activitate cerebrala intensa la frecventa redusa si ca ultimul simt pe care omu il pierde dupa ce moare este auzul.

| Gligore2000 a răspuns:

Este complicat de explicat.
Cand murim intram in alta lume sa zicem etajul 7.
Cand visam ajungem la etajul 2.
Sunt ateu daca asta conteaza, si ies voluntar din corp la etajul 2 si 3.
De aceea nu ma inteleg nici cu ateii clasici aia cu stiinta in gura toata ziua si nici cu indoctrinatii clasici care il vad pe Satana si cand fac pipi.

| vasile2222 a răspuns:

La baza suntem suflete vesnice. Aceasta viata cu totul e ca un vis.

>>Întrebarea mea e, noi noaptea când dormim și visăm ceva, noi la "film" vom vedea acel vis, sau ne vom vedea pe noi cu dormim pe pat?
Ambele variante. Nu se pierde nimic din ce experimentam aici.