| anonim_4396 a întrebat:

BUna ziua! Stiati ca inca din Genesa putem extrage cunostinte in materie de fizica? happy

Genesa 1
"14. Dumnezeu a zis "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparata ziua de noapte; ei sa fie niste semne cari sa arate vremile, zilele si anii"
15. si sa slujeasca de luminatori INTINDEREA CERULUI ( uimitor, chiar din vremurile stravechi se vorbeste DESPRE EXPANSIUNEA UNVIERSULUI), ca sa lumineze Pamantul. SI asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, sai cel mic ca sa stapaneasca noaptea"

Astept si parerile voastre ca am gasit o intrebare recenta ce apartinea utilizatorului Inferno. Pareri?happy

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eu vad doar o intrebare urmata de un continut "coroborant", irelevant.

Singurele cunostinte pe care le putem deduce din citatele Biblice expuse de dumneata sunt "cunostinte" astronomice, nu fizice, "cunostinte" ce consta in faptul ca Stelele exista pentru a lumina Pamantul.

Nu prea stapanesti astronomia, "cerul" nu este sinonim cu "universul", el desemnand doar partea vizibila a universului, iar termenul "Intindere" are, in acest context, dupa toate probabilitatile semnificatia de (,) "desfasurare","cuprins", "dimensiune", "anvergura", etc.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Scuza-ma cateva momente. AM uitat celelalte idei.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Sterg intrebarea deoarece m-am facut de ras.

| Inferno a răspuns:

Ma bucur ca autorul acestei intrebari (Zborprintrenori, zis si UnOmnou, zis si Exile sau Exilon) a inteles ca intrebarea nu evidentiaza nimic.

| Dandanache a răspuns:

Intinderea cerului se refera la bolta cereasca.

| danay72 a răspuns:

Biblia in termeni simpli vorbeste despre complexitatea universului.Numai o persoana care este in domeniu, poate explica ceva complicat in termeni in care sa inteleaga si om in trecut, dar si in prezent.Iar acea persoana, e Creatorul acestor lucruri, Dumnezeu. Apocalipsa4:11

| ErrorFound a răspuns:

14.Asa, si? Asta inseamna ca si fratemiu de 5 ani e mare fizician, nu?
Ce mare chestie sa-ti dai seama ca Pamantul are 4 anotimpuri? Apropo, asta nu tine de fizica, probabil de stiintele naturii de clasa I.

15.De unde ai scos tu cuvantul expansiune, nu stiu.Probabil din fund.
Daca mai spui si ca Soarele se invarte in jurul Pamantului esti chiar prost frate, si inca astept sa-mi spui de unde ai scos cuvantul expansiune.

16.Bine, Luna fara Soare nu emite lumina, dar tu nu stii asta, prostule.

| BlackSulphur a răspuns:

Misto interpretare. Deci sa inteleg ca cei care au scris biblia stiau chiar si fizica cuantica, insa nu stiau ca luna, in sine, nu lumineaza, nici ca Pamantul este rotund, nici ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui etc.

Foarte interesant, prietene. Alte idei retarde?

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Numai raspundeee happy. MDa, am uitat ce vrei. Imi cer scuze ca v-am dezamagit.