| AlexAtom a întrebat:

sunt catolic si as vrea sa ma spovedesc, problema este ca nu am mai facut-o de mult.
Ce trebuie mai exact sa fac cand intru la preot in timpul slujbei sa ma spovedesc, cu ce incep? Multumesc

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ai nevoie de un preot pentru spovedanie. Pacatele trebuiesc marturisite numai lui Dumnezeu, pentru ca numai Dumnezeu poate ierta pacatele.
Nici apostolul Petru nu a putut ierta pacatele, ci i-a indemnat pe oameni ca ei sa se roage lui Dumnezeu pentru asta, deoarece pacatele noastre "lovesc" in Dumnezeu in primul rand. Iar numai daca am gresit si oamenilor, atunci trebuie sa ne cerem iertare de la ei. Dar a merge la un preot sa ne spovedim, sa-i cerem sa se roage lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor noastre stiute doar de noi, este nebiblic, si totodata va afecta si imaginea noastra inaintea oamenilor pentru totdeauna.
Nici in vechiul Israel nu se facea asa ceva. Ci oamenii veneau cu animalul de jertfa la Templu, isi puneau mainile pe capul animalului si isi marturiseau pacatele. Apoi animalul era omorat. Dar oamenii nu isi marturiseau pacatele semenilor lor.
Tu pleaca-ti genunchi inaintea lui Dumnezeu in intimitatea ta, si in cuvintele tale cere-I iertare pentru ce ai facut -daca in adevar esti constient ca ai facut lucruri neplacute inaintea Lui. Crede ca vei fi si iertat. Exista rugaciuni la care Dumnezeu poate nu va raspunde imediat; dar rugaciunea de iertare nu se lasa fara raspuns imediat. Despre aceasta este scris:
"Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24)
De aceea noi nu trebuie sa ne cerem iertare de mai multe ori pentru acelasi pacat. Daca ne rugam de mai multe ori pentru un pacat, asta inseamna ca nu-L credem pe Dumnezeu pe cuvant.
Noi trebuie sa credem ca suntem iertati, fara sa asteptam sa simtim acest lucru. Este promisiunea lui Dumnezeu. Si daca cunoastem pe Dumnezeu ne vom increde si in promisiunile Sale.

| Kron5tadt a răspuns (pentru anonimg):

Poti vorbi DIRECT cu Dumnezeu doar atunci cand ajungi la acelasi nivel. Altfel, ar fi ca si cum o oaie ar incerca sa converseze cu un om.

| anonimg a răspuns (pentru Kron5tadt):

Nu este El Tatal nostru? Nu EL ne-a facut?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Asa este la el, la catolici. Tu ce religie ai?

| mentholinks a răspuns:

Cauta pe google.

| Mircea08 a răspuns:

Iisus spune :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul.
Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
In principiul 10 din "zece principii ale manipularii maselor" publicat de Ioan Coja spune asa:
10. Să apelezi la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor.

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Cum naiba sa spuna Iisus daca il citezi pe Saul ucigasul de crestini?

| Mircea08 a răspuns (pentru Panamax):

Saul a fost ucigas de crestini, dar s-a pocait, s-a botezat si s-a facut crestin. Asa au facut, si asa fac TOTI.
"Si asa erati unii din voi! Dar ati fost spalati, ati fost sfintiti, ati fost socotiti neprihaniti, in Numele Domnului Isus Hristos si prin Duhul Dumnezeului nostru. "(1Cor.6:11)
"Deci ca unii care prin ascultarea de adevar v-ati curatat sufletele prin Duhul, ca sa aveti o dragoste de frati neprefacuta, iubiti-va cu caldura unii pe altii, din toata inima; "(1Pet.1:22)
"Si acum, ce zabovesti? Scoala-te, primeste botezul si fii spalat de pacatele tale, chemand Numele Domnului." (Fapt.22:16)"

| Panamax a răspuns (pentru Mircea08):

Lupul isi schimba parul dar naravul ba.
Acum prosteste 2 miliarde de crestini la 2000 de ani de la moartea lui.

| gratargratar a răspuns:

Cum cu ce sa incepi? Cu ce ai facut…
Te duci la preot mai inainte si-i spui ca vrei sa te spovedesti si ca nu ai mai facut asta de mult si ca nu mai stii cum sa procedezi. De aici, te va ajuta el. Comunica cu preotul, ca nu-I o sperietoare.