| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.
Sunt Creștin Ortodox și vreau să devin Creștin Evanghelic.
Vreau să știu cum se procedează și ce trebuie să fac?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu-ti vinde sufletul unor colectori de zeciuiala... E prea pretios. Nu lasa un sectant din secolul XX care preluat indirect Evanghelia din sanul Bisericii sa te invete pe tine despre mantuire. Ei daca au pierdut legatura cu Biserica si transmiterea concreta a harului, si-au pus deja cruce sufletului lor...

| Clorox a răspuns:

Du-te la arhiepiscopi sau cum dracu ii cheama... laughing
Nu sta pe TPU!
Apropo, de ce sa-ti irosesti viata cu cacaturi de gen cand poti s-o traiesti cu adevarat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sant ortodox pacatos, si nu am cum sa ajung in rai, da, ...nici in iad nu m-as duce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai procedura nu e foarte complicata: te lepezi de Ortodoxie, te lepezi si de Dumnezeu si treci la sectanti, care sunt fii diavolului, care-i inseala si-i rataceste.
Sectantii nu sunt nici crestini, nici evanghelici. Daca ar fi fost asa, nu s-ar fi despartit de Biserica lui Dumnezeu si nu ar fi rastalmacit cuvintele lui Dumnezeu.
Dumnezeu spune ca acela care nu asculta de Biserica, "sa-ti fie ca un pagan si ca un vames" - Matei 18, 17.
Sectantii cred, necrezand.

| Iunix a răspuns:

Eu am o altă întrebare. Cum ai pus tu această întrebare dacă nu eşti conectat cu nici un cont?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu te-as sfatui.Sa-L parasesti pe Dumnezeul Adevarat pentru o alta religie, este unul dintre cele mai mari pacate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Salut. pai in primul rand trebuie sa citesti biblia si prostiile ei www.bibliapentrusceptici.ro si apoi daca mintea ta poate trece peste faptul ca dumnezeu a ucis foarte multi bebelusi dand potopul, esti pregatit sa fii un alt ignorant. succes :)

| Lucică1998 a răspuns:

Pentru a deveni evanghelic trebuie sa mergi la o biserica evanghelica sa vorbesti cu pastorul careiti va spune apoi ce trebuie sa faci. Dar in mare urmeaza un timp de pregatire si dupa o sa fi botezat. Nu e complicat

| 777eSpirituales777 a răspuns:

Buna!
Ortodoxismul este singura credinta adevarata. Daca te faci evanghelic sau altceva poti sa ajungi in iad. sad
Stiu ca ne-a spus profa de religie de unul care, tot asa, era ortodox si s-a facut adventist. Si dupa a ajuns in iad. sad
Eu zic sa ramai ortodox ca sa nu te risti asa aiurea. happy
Pa pa.

| Iunix a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

De unde știe profa ta de religie că acel om a ajuns în iad, la vizitat?

| Clorox a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

laughing Eu ajung in iad oricum laughing

| Drolja a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

În ce școală se predau ore de SF?! Vin și eu!

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru Drolja):

Buna.
Tu cati ani ai? Vrei sa fim prietene? happy
Pa pa.

| Drolja a răspuns (pentru 777eSpirituales777):

Fac 14 ani în septembrie.

| Constantin9704 a răspuns:

Du-te la cea mai apropiata biserica de tine (de preferat penticostala ) si vorbeste cu pastorul lor.

| timoteimonahul a răspuns:

In primul rand ar trebui sa faceti o cercetare mai amanuntita a invataturii de credinta propovaduita de ambele culte ca sa puteti face alegerea in deplina cunostinta. Dupa aceea ar trebui sa stati de vorba cu un preot ortodox si cu un pastor evanghelic. Ceea ce vreti sa faceti Dvs se numeste apostazie adica lepadarea de Hristos si de Biserica stramosilor si parintilor dvs. Chiar si Mantuitorul Hristos a indemnat la cercetarea invataturii de credinta. Asadar faceti ceea ce simtiti ca trebuie dar dupa ce va veti indeplini obligatia de a va cunoaste invatatura de credinta a religiei in care ati fost botezata. Dumnezeu sa va lumineze si sa va dea intelepciune! Pace si bucurie.

| ByAnCamihaela a răspuns:

Nu asculta prostiile care se zic.
Mergi de preferar la o biserica penticostala (biserica botezata cu Duhul Sfant). Am citit din biblie si penticostalii sunt aproape de biblie. Mereu fa corelatie cu biblia si ai sa vezi care credinta e adevarata. In primul rand biblia nu zice de botezu la copii mici cum e la ortodoxi ci botezul e pentru oamenii care sunt pregatiti sa il iau. asta e detaliata in biblie
Eu am fost la penticostali si e ceva wow. E multa pace. Si simti cum Dumnezeu e prezent acolo.