| vlad420 a întrebat:

Buna ziua TPU!

Am 14 ani, si sunt ateu.
Inainte sa imi reprosati ca sunt prea tanar ca sa fiu ateu, ca voi arde in iad, ca n-am dreptate, etc, ganditi in afara "cutii".
Motivul pentru care sunt ateu este un mod de a arata ca nu trebuie sa iti traiesti viata si sa te comporti dupa cum iti zice o fiinta mitica inventata pentru a manipula oamenii in diferite scopuri.
"Cel ce nimic nu cunoaste, acela va crede in orice."
Ziceti-mi voi mie, cine l-a facut pe Dumnezeu? Voi o sa raspundeti ca el a aparut din nimic si s-a nascut singur. Care asta valideaza teoria Big Bang (n-a fost nimic, si dupa a fost o explozie.)
Copii sunt indoctrinati de mici ca vor merge in iad daca nu cred in Dumnezeu.
Sunt in jur de 2 miliarde de crestini pe planeta, restul de 5+miliarde de oameni de pe acest pamant vor ajunge in Iad pentru ca sunt de alta religie?
Fiecare religie spune ca numai Dumnezeul/zeul lor exista, de unde stii ca al tau este cel real?
Si de unde stim cu adevarat ca Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu?
Motivul pentru care voi aveti electricitate, telefoane, calculatoare, este pentru ca unii oameni au scapat de mentalitatea de om ingust (http://www.digi24.ro/......inciosii).
Religia te face sa crezi ca nu este nevoie de schimbare, si ca tot trebuie sa ramana asa.
Daca credeam toti de pe planeta in Dumnezeu, traiam cu tehnologia timpurilor romane.
S-a dovedit ca tarile care nu sunt credincioase au economia, industria si productia mult mai dezvoltata decat cele care sunt religioase. Republica Democrata Congo, este tara in care 100% din populatie crede in Dumnezeu, in acelasi timp este si una din cele mai sarace tari din lume.
Luati exemplu de la Franta si Germania, care au 40-50% populatie crestina, si vedeti ce tari europene sunt, nu ca noi unde scolile si spitalele sunt de ****, iar bisericile si manastirile sunt pline cu aur, unde e mai profitabil sa zici un "doamne milueste" decat sa iti iei un job care ajuta lumea.
Vreau raspunsuri, nu bazaconii de genu "O sa vezi tu ca Dumnezeu exista!", sau "Imi pare rau pentru tine", sau "Ortodoxismul este simbolul Romaniei!".
Dati-mi va rog o dovada ca Dumnezeu exista in afara de biblie.
O zi buna, si daca esti ofensat, poti sa ma injuri cat vrei.

32 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Ei nu pun la socoteala credinta sau nu in Dumnezeu datorita fricii inradacinate ca vor arde in iad.

| RAY a răspuns:

Vlad la 14 ani nu poti fi ateu si ce castigi ca scrii asa ceva? promovezi ateismul? fiecare crede in vrea simplu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mă gogule, dormiși strîmb si visasi urît, si mai lasă beutura

| LoveSleep a răspuns:

Altul. Răsăriți frate ca ciupercile după ploaie. Tu crezi că cuiva îi pasă de argumentele tale și că tu ești ateu? N-ai pus nicio întrebare, doar ți-ai exprimat opinia despre credință sau religie.
Hai să te învăț ceva. Opiniile sunt lucruri care le ții pentru tine și le expui doar când ți se cere.

Ce s-a dovedit mă? =]]
Or fi ateii mai deștepți decât creștinii, dar tu nu intri în zona asta. Tu compari două zone diferite ale lumii, cu o istorie diferită și zici că motivul pentru care au o economie mai bună e ăla că nu cred în Dumnezeu laughing Că unele țări sunt 'plasate' în locuri cu un potențial economic ridicat și au câștigat o mare parte din războaiele lumii nu contează, nu?
Măcar dă argumente valide, repet, când ți se cere. Sau dacă vrei, întreabă ceva, nu ne vomita opiniile tale de 2 bani.
Mi se par de tot râsul ofticații ăștia pe creștini și ceilalți ofticați pe atei. Chiar n-aveți nimic de făcut? Poți să crezi că penisul meu te va mântui sau nu, dar te rog, nu-l lua în brațe și nu povesti tuturor despre el.

| vlad420 explică (pentru LoveSleep):

Tu macar ai citit tot ce am scris eu? Macar stii ce e ala semn al intrebarii?
Dar imediat sa sari cu gura, pentru ca tu confunzi opiniile pentru fapte si faptele pentru opinii. Cauta pe net structura unei intrebari daca esti asa chior incat nu poti sa vezi o intrebare. Vrei sa iti citez sau ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Love sleep? Arata-i dasteptului, cum e in Suedia tara dezvoltata cu, puscariile inchise, dar care vor sa legifereze incestul intre cei de seama lui, sa vad i-ar place sa i-o traga sorasii de la o anumita varsta? Ori in Norvegia unde ai vazut ce a patit familia aia caruia i s-au luat copii fiindca aia au niste legi si principii naziste, cand stai si te gandesti numai liber nu poti fi. Mai uitati-va un pic pe la stiri si la ce se intampla in lumea civilizata nu cu mucosi de alde voi, care va luati lapticul din frigider, pus de mamica, ci la cei care muncesc sa aiba cu ce-l cumpara fi-var dezvoltarea de cap, crescuti la mouse, cu tarile voastre dezvoltate ca toti care muncesc acolo se plang, iar eu traitor in Romania, crestin ortodox sunt bine, mersi multumesc Domnului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

O-ho,prea mult zgomot pentru nimic, Love!

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi mai viola răspunsurile, Demiurge!

| sublime89 a răspuns:

Pentru varsta ta, pari sa ai o gandire bine dezvoltata, un simt critic bun, si ai adus argumente potrivite, pe care si eu le-am scris de multe ori pe site-ul asta. Oamenii insa au anumite nevoi de a crede in supranatural, pentru ca-i ajuta in viata de zi cu zi. Ii ajuta sa fie mai optimisti, sa creada ca acolo sus este cineva care tine la ei. Normal ca e doar o iluzie, si oamenii inteligenti in general tind sa nu creada asemenea copilarii, asa cum se poate vedea si din acel studiu postat de tine, si care nu e nici pe departe singurul care a ajuns la acele concluzii. De aceea, lumea are nevoie mare de educatie. Prin educatie nu vom deveni doar sceptici, ci si prosperi, asa cum evidentiezi si tu cu exemplul Frantei si Germaniei comparativ cu Republica Democrata Congo. Pentru asta e nevoie de timp. Iar aici in Romania, stim cu totii care e situatia invatamantului. Sondajele au aratat ca 50% din populatia tarii nu stie ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui. Oare ce ar fi raspuns acei oameni la intrebarea: "Credeti in D-zeu?" Stim cu totii ca sunt credinciosi convinsi, ca nu au ce altceva sa fie. Deci cam asta e efectul indoctrinarii religioase din tara noastra. Sa nu mai vorbim de nivelul de trai, care e ultimul din Europa, sau de situatia medicinei. Avem cel mai mare numar de copii morti la nastere sau imediat dupa, de bolnavi de diverse tipuri de cancer, sau de cazuri de abuz in familie din intreaga Uniune Europeana. Cu ce ne ajuta mai exact credinta in D-zeu, ca nu se vede nicaieri?

| vlad420 explică (pentru sublime89):

Adevarat graiesti. Imi place ca sunt oameni pe TPU care isi dau jos obiectul cu care au fost orbiti si gandesc logic. Pot sa spun ca sunt de acord cu tot ce ai zis tu.

| vlad420 explică (pentru sublime89):

EDIT: Linkul nu mergea, asa ca l-am pus din nou http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Stud iu+Ateii+sunt+mai+inteligenti+decat+credinciosii

| sublime89 a răspuns (pentru vlad420):

Da, am vazut ca nu merge, dar l-am gasit pe google oricum.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru vlad420):

Prwesupun ca si tu si sublime aveti sub 14 ani! Daca-mi amintesc, pana sa mi se formeze neuronul, gandeam ca voi! Bravo! Logica la 14 ani este mult mai tare decat ar gandi, sa zicem, un cretin KA KANT! Felicitari!

| oprescudorin11 a răspuns:

Cainii si pisicile au durata medie de viata in jur de 14 ani, cei longevivi au spre 20 de ani. Ei nici macar nu cred sa se gandeasca la religie. Esti Genial...ce mai!

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns:

Cateva concluzii: nu stii nimic despre politica, cum au aparut religiile, care e scopul lor social, ce e ateismul si majoritatea lucrurilor de care te-ai legat.

In primul, sa tii minte ca toti oamenii sunt ignoranti. Tu esti la fel de ignorant ca orice reprezentare mentala pe care o ai despre religiosi. Traiesti in niste reprezentari fantastice, limitate de ignoranta, dar oarecum specifice. Oamenii pe care tu nu ii suferi sunt prosti pentru ca sunt prosti, ignoranti, nu pentru ca i-a limitat vreo religie, ci o infinitate de relatii cauza efect. Repulsia majoritatii este absolut naturala si perfecta. E normal sa fii lovit cu pietre de ortodocsi, e un sistem de aparare care sper sa reziste 200 de ani acum inainte. Sistemul asta de aparare ne-a privat de invazia turcilor, tatarilor, rusilor, polonezilor, ungurilor si ce mai vrei tu. E un sistem orientat impotriva minoritatilor de orice fel, si bieninteles, a amentintarilor exterioare. Dar tu nu intelegi nimic din politica si cum sunt construite statele, pe ideologii conservatoare, nu pe idei personale, revolutionare. E normal, ti-am zis. Si e foarte ca se intampla asa. Tarile pe care le-ai dat exemplu sunt deja in colaps pentru ca nu mai au un sistem social de aparare. Au ajuns o salata de minoritati in care fiecare isi face de cap. Exista ghetouri intregi de musulmani fanatici, musulmani pe care europenii in nonsalanta lor de vaci hinduse i-au primit cu bratele deschise. Cu cat un stat este mai conservator si mai religios, cu atat va supravietui mai mult. Asta nu o spun eu, o spun cartile de specialitate. Mai multe detalii in sensul asta nu iti dau, banuiesc ca nici nu te intereseaza. Un termen cheie, totusi, ar fi "selectie naturala".

Nu am sa stau sa iti comentez fiecare afirmatie in parte, sunt absolut jenante si lipsite de orice urma de relevanta cu realitatea. Imi pare rau daca tu, cu inteligenta ta binara, iti imaginai crestini furiosi, sau raspunsuri pe baza de favoritism impotriva argumentelor tale bine structurate.

P.S. Sunt ateu.

| Deaad a răspuns:

Si de asta mi se rupe mie **** ca esti tu ateu.
Ce ai spus tu s-a mai spus de 500 de ori pe site si m-am saturat de smecheri de astia ca tine.
Nu intereseaza pe nimeni ca esti ateu sau nu.
Acum sa nu ma iei cu faze gen ca-s crestin indoctrinat ca daca eram crestin nu aveam un cap de mort la profil.

M-am saturat si de atei si de crestini.
Ambii incercand sa demonstreze lumii ce cred ei.Ii lasi in credinta lor, ei te lasa in necredinta ta si toata lumea e fericita.

Please...

| VelaJohnny a răspuns:

„Sunt in jur de 2 miliarde de crestini pe planeta, restul de 5+miliarde de oameni de pe acest pamant vor ajunge in Iad pentru ca sunt de alta religie" - asta spun religiile, nu si Biblia. Biblia da cu totul si cu totul alta definitie pentru iad, nu una de chin vesnic ai celor rai.

„Fiecare religie spune ca numai Dumnezeul/zeul lor exista, de unde stii ca al tau este cel real?" - daca studiezi Biblia vei gasi motive sa te increzi in el. N-ai studiat-o si nu intelegi ce inseamna sa fi crestin, astfel ca nu ai cum sa ai incredere in Biblie. Imi amintesti de mine, si eu gandeam la fel ca tine acum cativa ani. Toata viata mi s-a spus sa cred, fara sa mi se aduca dovezi. Plus ca unele lucruri sustinute de religia din care faceam parte nu erau logice.

„Motivul pentru care voi aveti electricitate, telefoane, calculatoare, este pentru ca unii oameni au scapat de mentalitatea de om ingust " - nu fii atat de sigur. Sunt multi oameni de stiinta crestini sau care cel putin cred intr-un dumnezeu (sau mai multi). Poate te uimeste informatia pe care ti-o spun insa asta e adevarul. Exista oameni inteligenti si crestini, exista crestini care sunt oameni de stiinta. Ai o parere gresita despre crestini, si crezi ca toti crestinii sunt prosti. E usor sa generalizezi, avand in vedere ca majoritatea crestinilor sunt la un nivel mediocru, insa exista si atei prosti. Nu scrie nicaieri ca daca esti ateu esti musai inteligent, cum nu scrie nicaieri ca daca esti crestin esti prost.

„Religia te face sa crezi ca nu este nevoie de schimbare, si ca tot trebuie sa ramana asa." - din nou, nu generaliza. Nu baga toate religiile crestine in aceeasi oala. Daca te referi la ortodoxie, cam tind sa iti dau dreptate in unele aspecte.

Ceea ce insiri tu aici cu statisticile astea ca tarile ateieste o duc bine cu economia, ei bine economia buna a unei tari tine in primul rand de liderii politici. Ca in Romania situatia economica e pe linia de plutire sunt vinovati cetatenii sau liderii politici?

Apoi, Biblia il prezinta pe Dumnezeu, actiunile sale, scopurile sale, atributele sale etc. De altundeva nu ai cum sa afli despre Dumnezeu. Biblia contine profetii prietene, care s-au implinit in detalii chiar si la secole dupa ce au fost profetite acele evenimente. Pe partea asta nu se prea pune accentul, si nici macar crestinii (majoritatea) nu stiu sa dea un exemplu de profetie, si ar trebui sa isi cunoasca bine baza convingerilor sale. Dar cum spuneam, nu o cunosc, asta fiind motivul, ca si in cazul tau, pentru care renunta la religie si la Dumnezeu. Nu inteleg, nu cunosc cum stau lucrurile, n-au absolut nici un habar. Nici eu nu vedeam o logica in religie, insa am cautat raspunsurile in locul gresit.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da. Ai fost intotdeauna ateu? Existenta lui Dumnezeu se vede in tot pasul. Uita-te la tine in ce mod esti creat? Fiecare organ al corpului are un rol,. Viata ta a inceput cand erai doar o celula _ un ovul al mamei tale fecundat de un spermatozoid al tatalui tau. La scurt timp dupa aceea celula a inceput sa se divida. TU fiinta care a rezultat esti format din 100 de trilioane de celule minuscule. Aproximativ 10000 de celule de marime mijlocie sunt cat o gamalie de ac. Totusi fiecare este o creatie de o complexitate uluitoareCelula este mult mai complicata decat orice masina sau uzina proiectata de om. Oamenii de stiinta spun ca celulele seamana cu un oras fortificat, cu intrari si iesiri supravegheate. Cu siguranta sunt multe de spus la acest subiect.Bineinteles ca nu toate celulele sunt la fel.Pe masura ce se divid, celulele de embrion se,, specializeaza"in vederea indeplinirii unor functii foarte diferite. Unele celule vor fi celule nervoase, altele, celule osoase. celule musculare, celule ale sangelui, sau ale ochiului. Toate aceste functii sunt programate in,, biblioteca " de coduri genetice, numita ADN. Cu siguranta ai auzit de el, nu? Acuma tu ce crezi ca determina specializarea celulelor dintr-un embrion, in formare? Care om poate interactiona in modelarea si specializarea unei celule? Unele parti ale corpului omenesc sunt foarte complexe, de exemplu creierul uman >Unii l-au numit cel mai complex lucru descoperit pana acuma in univers. Creierul nostru contine aproximativ 100 de miliarde de neuroni _ cam tot atatia cate stele sunt in galaxia noastra. Fiecare celula se ramifica formand mii de sinapse cu alte celule.(Probabil ve-i avea posibilitatea sa inveti aceste lucruri. ) Dar, desii specialistii au dedicat zeci de ani studierii creierului uman, un organ minunat facut, recunosc ei ca nu vor putea intelege ei niciodata modul lui de functionare. Insa omul este doar o exemplificare a intelepciunii lui Dumnezeu. Dar daca ne gandim la cate minunatii sunt pe pamant, in ape,. De exemplu gandeste-te la furnici, sunt intelepte din instinct. O colonie de furnici este minunat organizata. Ai avut ocazia sa admiri asa ceva? Sau o musca, daca o vezi ce acrobatii face in aer, nici cel mai modern avion nu le poate imita. Desigur putem sa vorbim despre multe lucruri minunate cum ar fi pasarile migratoare, se conduc dupa stele, se orienteaza datorita campului magnetic terestru, au o harta interioara. Cat de intelept trebuie sa fie marele lor Programator, nu? Cu siguranta existenta lui Dumnezeu si calitatile sale se vad clar in toate lucrarile create. Te-ai gandit de exemplu la cate fire de nisip sunt pe malul marilor, care om le-a facut? Sau cine a stabilit un hotar marilor si oceanelor? Care om a ordonat fulgii de zapada sa nu ne cada noua in cap cu galeata? Care om poate hotara timpul fixat al nasterii unui copil? Care poate sa spuna ce fel de persoana va fi la 70 de ani? Care om poate sa-si adauge o zi la viata lui? Dar sa stabileasca culoarea ochilor sau marimea degetelor? Care om poate cunoaste imensitatea creatiei lui Dumnezeu sau sa-i dea lui sfaturi? Care om stie cum este fixat pamantul pe orbita, si de ce a fost stabilit in Galaxia Calea Lactee? Cine poate opri apusul Soarelui? Eii sunt multe lucruri. Mintea noastra nu poate cuprinde intelepciunea lui Dumnezeu, nici planurile sale. De exemplu tu te-ai intrebat de ce existam pe pamant? De unde venim si incotro ne indreptam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai du-te-n puii mei ca eu sunt crestin, si daca o iei pe scala evolutiei in sus, pe scara creatiei, intr-un tarziu vei ajunge la ceva necreat, pe care-l poti numi cum vrei dar tu ca ateu atat de destept nu poti denumi nimicul, nici religios nici stiintific, nici filozofic fiindca ar fi culmea sa desfiintezi notiunea de nimic ori ceva inexistent demonstrand ca totusi acesta nu este ...nimic. Fiindca are definitie deci este ceva. Tu nu vezi cat sunteti de redusi, fiindca cu cat stiti mai multe cu atat sunteti mai prosti? Fiindca cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca nu stii mai nimic? Asa e evolutia pe scara spirituala, cu cat esti mai mare cu atat esti mai smerit si iti dai seama ca esti mic. Un profesor a cerut studentilor sa faca o lucrare sa demonstreze ca scaunul de la catedra este inexistent. Cei ca tine au scris cateva ore intregi nereusind mare lucru, pe cand un crestin a rezolvat cu doua cuvinte; CARE SCAUN?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua. Ma baiete, eu fusai ateu, da ateu nu gluma, cand aveam paispi primaveri pana pe la 23 asa, cand luai viata in piep si vazui ca chestia asta cu stiinta e cam 60% minciuna pentru cine vrea sa creada si mai ales pentru a papa paralute de la cei care doneaza, si 40% adevar,discutabil, pentru unii cercetatori ori inovatori, care chiar fac treaba studiaza, inventeaza, descoperind niste chestii deja existente dar nedezvelite inca de unele taine fizice, chimice, telurice.etc, etc.In general vei vedea peste cam 25 de anisori care trec ca vantul, ca nimic nu-i nou sub soare si te vei lovi de aceleasi chestii si minciuni dar adaptate vremurilor si prostilor care vor sa le creada. Mai vorbim atunci, daca eu voi mai face umbra terrei, daca nu fa-o tu da cu folos lasa prostiile altora, ca nu inseamna ca daca tu le crezi esti si tu destept.NU.Tu trebuie sa fii in adevar ca sa fii mai presus decat ei.

| 6684464 a răspuns:

Cum te manipuleaza pe tine credinta in Dumnezeu?
Ioan 3:16-21 De asta cezi sau nu crezi.

| AlexeHellsing a răspuns:

Creștinismul vine cu prețul lui, de asemenea ateismul. Progresul statelor occidentale nu e dovada unui mod de viață bun. Modul în care ai scris dovedește că ți-e teamă sa nu devii victima unei discuții pe care n-o vei înțelege sau care s-ar năpusti asupra ta. Nu te chinui la 14 ani să cugeți la lucruri pe care nu le înțelegi pe deplin. Ce recomand pentru un ateu în calitatea mea de creștin este de a trăi cum îi place, atâta timp cât îl duce spre fericirea și pacea sufletească. Nu-ți tulbura inima luptând împotriva a ceva. Ai primit dreptul de a-ți căuta fericirea, lasă-i și pe ceilalți, chiar dacă trăiesc împotriva principiilor tale. Stai liniștit, odată cu trecerea timpului îți vei găsi și tu locul.

| justadream94 a răspuns:

1.Copiii nu sunt indoctrinati de mici, doar li se prezinta religia asa cum e ea.La fel cum te,, indoctrineaza cu matematica sau poate patriotismul''. Poate ei ar vrea sa fie impotriva Romaniei, de ce sa nu le oferim libertatea asta? Pai pe scurt sa fii patriot(cat de cat) eventual religios sunt niste lucruri care le cnsider necesare inca de cand esti mic.Nu incerca sa ma convingi ca te-a indoctrinat pe tine biserica.Am facut si eu religie si nu m-a indoctrinat.Mi-a prezentat o oferta. Daca erai indoctrinat nu gandeai cum o faci

Te felicit ca ai argumente.Imi place asta.Multi sunt atei doar asa pentru ca sunt manipulati de ce spun altii, nu pentru ca au analizat parerile ambelor tabere in detaliu.

2.Ai spus ca sunt 5 miliarde d eoameni de alti crestini. Dumnezeu stie cel mai bine ce se intampla cu ei, nu putem judeca noi. Poate se duc toti in IAD.Dar stim ca Dumnezeu este bun si drept si probabil va judeca pe fiecare dupa masura in care acesta putea sa se informeze si nu a facut-o

3.De ce religia ta, cea ortodoxa e cea buna? 1054-MAREA SCHISMA ( dintr-o singura religie se ajunge la 2 si tot asa)deci adevarul se afla acolo, la inceput.Biblia est o carte care sustine anumite lucruri care s-au intamplat si se vor intampla dar tu le vei nega cu siguranta.

Gandeste-te ca noi nu putem explica multe lucruri cu atat mai mult cine L-a facut pe Dumnezeu laughing sunt multe lucruri greu de explicat..Intrebare pentru tine..Ca Ateu. Daca Dumnezeu nu exista cum s-a ajuns la o varietate atata de mare a speciilor animale? si nu imi spune de teorii darwiniste sau de mutatii genetice. Sunt teorii expirate.Totul are o ordine si o logica in lume, totul e aranjat si daca urmaresti sunt multi oameni de stiinta care sustin ca Doar o forta Divina putea crea asta (Analizand anumite particule se observa mecanismul acestora de functionare---care seamna foarte bine cu al unei masinarii (roti dintate) ceea ce arata ca lucrurile au fost gandite, nu s-au dezvoltat intamplator) Prea vast domeniu pentru cateva explicatii poate prea sumare

Germania, Franta erau tari puternic dezvoltate si cand erau crestine laughing e cam irelevant studiul..noi am trait in comunism si europa de est a trait in comunism in mare parte, fapt care a influentat enorm modul de gandire al oamenilor..comunism cu parti bune si rele. Dupa un jaf al tarii

E cam irelevant sa dai astfel de exemple pentru ca sunt tari care nu au treaba cu crestinismul si stau mult mai prost ca cele crestine (conteaza enorm pozitionarea pe glob si conflictele vechi)

Dovezi ca dumnezeu exista?

1.A fost o prigoana impotriva crestinilor si va mai fi una mult mai dura..de ce a fost? din nebunia unora.
Cred ca poti observa o mica initiativa de a arunc acu pietre in crestini, indiferent ca acestia sunt sau nu oameni de buna credinta( nu ma refer la tine---Un asediu continu nejustificat la adresa BOR care a facut destule lucruri bune de care nu zice nimeni nimic.Dar atacurile vor continua din ce in ce mai violente'(poate verbal momentan)

Dovada ca Dumnezeu exista---Lumina care se coboara la ierusalim anual
Raul care isi schimba cursul in sens invers de boboteaza cand preotul arunca crucea in apa

AGHEAZMA CARE TINE SI NU SE STRICA..LA ALTE RELIGII CARE PRACTICA ACEEASI FAZA SE STRICA, SE IMPUTE APA..SI UNELE PUN SARE PT A TINE!

si daca raspunsul tau fara a analiza ce zic va fi..indoctrinat sau pur si simplu vrajeli(legat de Lumina Sfanta sau Ageazma), lucruri aranjate iti vin cu un ultim contraexemplu. Poate si tu esti manipulat de societate si faptul ca mergi la scoala e o minciuna si astia te spala pe creier incercand sa te faca sa lupti impotriva bisericii.

| justadream94 a răspuns:

Ti-l imprumut mai bine tie ca tu duci lipsa laughing Eu ma descurc si fara, chiar la un nivel destul de ridicat.

| Inferno a răspuns (pentru justadream94):

Ca te descurci si fara e indiscutabil. Vorba aia "No Brain, no pain.''

| justadream94 a răspuns (pentru Inferno):

Ti se potriveste vorba foarte bine. esti undeva jos..pe fundul marii

hai ca ma plictisesti, sanatate

| beatricepopescu a răspuns:

Hei. Nu sunt aici ca sa iti bag o religie pe gat, dar ma gandeam ca poate ar fi okay sa mai gasesti cateva pareri. Nu sunt genul de persoana care merge la biserica, se roaga, face predici despre Dumnezeu si asa mai departe, insa am avut o perioada foarte grea in care nu puteam sa spun ca am pe cineva alaturi. Nu, n-o sa spun ca Dumnezeu mi-a fost alaturi si ca "El" m-a facut sa trec peste, pentru ca nu stiu, sincer sa-ti spun, ce mai exact s-a intamplat. Important este ca am avut forta necesara de a merge mai departe. De unde a venit, nu stiu. Pot sa iti zic ca este un fel de forta. O energie. Oamenii, pentru a-si face viata mai usoara, cel mai probabil, au numit-o in diferite feluri. Tot oamenii au fost aceia care au folosit aceasta forta pentru a manipula, a deveni bogati si puternici. Nu acea "forta" ne face rau, ci cei care nu stiu cum sa o foloseasca. Sa ai o zi frumoasa happy!

| Minder a răspuns:

BRAVO CA AI ALES ACEASTA DECIZIE. Eu am 14 ani acum si sunt ateu. Vreau sa fiu liber, sa nu depind de nici o religie. Dupa textul pe care l-ai scris, nu pari de 14 ani unii nici la 20 nu gândesc ca tine. RESPECT

| DinDej22 a răspuns:

Prietene sa stii ca in Franta si Spania sunt majoritari Catolicii

| aLeXxX08 a răspuns:

Daca ai 14 atunci felicitari. Daca toti de varsta ta ar gandi asa viitorul chiar ar suna bine!

| Diana9933 a răspuns:

Cineva a crezut ca prin impunerea religiei, oamenii pot fi ''educati'' sau controlati. Ca existe sute de bazaconii nefondate, asta nu inseamna ca noi am venit pe Pamant ca sa mancam si sa murim. Existenta noastra e dincolo de orice religie sau zicale, iar fiecare are dreptul sa aleaga cum isi traieste viata. Eu cred ca exista o forta suprema noua ca natie si cam atat. Mai departe e alegerea mea cum interpretez toate informatiile pe care le-am primit de-a lungul anilor. Se spune ca fiecare am venit cu un scop, cu o misiune pe lumea asta si indiferent de credinta noastra, o sa o ducem la capat. Asa ca poate tu, ca si alti atei aveti rolul vostru, poate asa trebuie sa fiti. Sa ajungeti intr-un punct in care numai asa e posibil. Nu te gandi la altii si lasa comparatiile deoparte pentru ca suntem diferiti, iar povestile din exterior sunt intotdeauna interpretabile. Esti foarte istet si apreciez mult ca iti place sa te informezi si ca nu accepti doar ce ti se spune. Continua sa citesti, descopera-te pe tine, pentru ca toate raspunsurile se afla in noi.