| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

TPU! Ce mai faceti? Eu, bine, ma intrebam, de cateva zile, cine a scris Biblia? Adica, am mai vazut o intrebare scrisa in genul acesta, dar credeti ca ar fi scris-o Dumnezeu? Sau cel putin Iisus cand era pe Pamant? Hmm... Cine poate sa raspunda dau fundahappy. Sa inteleg si eu. Multumesc, anticipat.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire.Ea a fost scrisa de Moise,de proorocii mici si proorocii mari, Matei, Luca, Ioan, Pavel, David, Solomon.Ei au fost martori oculari, au fost inspirati de Duhul Sfant. Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Asa. Acuma, sunt multimita ca ai 2 funde de la minelaughing. Cred ca faci fundite, in feicare minutlaughing.

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Multumesc.Nu pentru funda ti-am raspuns.Sa ai o zi buna!

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Stiu. Ehh, ziceam asa. Multumesc, ca mi-ai dat informatiahappy. Si tu la fel, sa ai o zi bunahappy.

18 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Oameni apropiati de Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Iată ce spun specialiştii:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| danay72 a răspuns:

Biblia „este inspirată de Dumnezeu" (2 Timotei 3:16). În ce sens? Chiar ea ne răspunde: „Oamenii au vorbit din partea lui Dumnezeu, fiind purtaţi de spirit sfânt" (2 Petru 1:21). Să ilustrăm: Un om de afaceri îi dictează o scrisoare secretarei lui. Scrisoarea conţine gândurile şi indicaţiile omului de afaceri, deci este a lui, nu a secretarei. În mod asemănător, Biblia conţine mesajul lui Dumnezeu, nu al oamenilor care l-au aşternut în scris. Putem spune deci că întreaga Biblie este cu adevărat „cuvântul lui Dumnezeu". — 1 Tesaloniceni 2:13

| AvalohAlyn a răspuns:

Uite cateva informatii importante aici in linkul urmator, e o enciclopedie ortodoxa:

http://ro.orthodoxwiki.org/Sfânta_Scriptură

Biblia (din lb. greacă βιβλίον, pl. βιβλίa -cărți) se referă la scripturile sacre din iudaism și creștinism. Aceste scripturi sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți") scrise într-un interval de timp de circa 1000 de ani.[1] Numai Vechiul Testament are circa 100-150 scriitori diferiți,[2] provenind din intelectualitatea aflată în serviciul conducătorilor politici.[3] Cărțile sale au fost publicate separat și adunate în secolele I-II e.n. pentru a forma prima Biblie ebraică, Tanach, iar mai târziu, cu adăugiri, Biblia creștină, numită de creștini și Sfânta Scriptură.

Pe scurt:Sf.Scriptura este Cartea Sfanta a crestinismului, a lui Hristos si este scrisa de Sfinti, de Apostoli si de oameni sub puterea si lucrarea Sfantului Duh si a lui Dumnezeu asupra lor.

Numai bine

| dragos9234 a răspuns:

Deci sa inteleg ca si tu tot un troll esti?

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru dragos9234):

Nu sunt troll. De ce as putea fi? Doar ca nu-mi place sa fiu ateu. Sa nu cred in nimic! Sa nu am o fiinta divina pe care sa ma sprijinwinking. Asa e mult mai misto, crede-mawinking. Acum, fiecare cu opiinile lui. E democratie.

| Alphawolf a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

"Doar ca nu-mi place sa fiu ateu"
Insemna ca ratiunea tii influentata de dorinte. Nu e deloc ok.

| dragos9234 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Stiu ca este mult mai placut sa crezi ca cineva te iubeste, te apara, te ajuta dar nu imi place sa ma mint singur.Consider ca in momentul cand voi ajunge sa ma mint singur ar trebui sa mor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Cui sloboz crezi ca ii pasa daca placi sau nu ateii serios? Vii si pui intrebari la care orice crestin ar trebui sa stie raspunsul, sa va dati funde, pupativa in cur mai mult pentru raspunsuri castigatoare

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Te declari crestin si nu stii cine a scris biblia -_-, in viziunea crestinilor a fost scrisa de barbos, in viziunea mea, de oameni simpli

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Am pus si eu intrebarea, ca sa am conversatie o___o

| reihiuke a răspuns:

Alecsandri, sau Eminescu... rolling on the floor

| Dianaioana79 a răspuns:

Sfanta Scriptura este colectia cartilor sfinte scrise de prooroci, apostoli si de alti oaameni bineplacuti lui Dumnezeu, sub inspiratia Duhului Sfant. Intervalul de timp in care a fost scrisa Sfanta Scriptura se intinde pe durata de 1500 de ani.