| TraiesteFrumos a întrebat:

Bună ziua. Va pun o întrebare...Om bun în fata ochii oamenilor? Sau om bun în ochii lui Dumnezeu?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Din punct de vedere biblic Dumnezeu este absolut in ceea ce priveste dreptatea. Lumea stii cum este asa ca nu mai comentez.
In plus, Dumnezeu a murit ca tu sa fii de partea Lui, sa fii mantuit si bun.
Deci... in fata cui vrei sa fii om bun?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Un preot spunea :

"Nu te poti darui Lui Dumnezeu daca nu te daruiesti oamenilor"

| Octavian199 a răspuns:

Bineinteles ca in fata oamenilor. Zeii nu exista.

| Mircea08 a răspuns:

Daca esti om bun, esti si in ochii oamenilor si a lui Dumnezeu. Daca esti om bun numai cu unii si cu altii nu, e prefacatorie

| gratargratar a răspuns:

Din punctul de vedere la Ortodoxiei, nu exista moralitate crestina. In Ortodoxie moralitatea este egala cu nevointa, si suntem morali doar in masura in care ne apropiem de Dumnezeu prin nevointa. Caci si a face binele este tot o nevointa, de vreme ce nu-l facem din pura placere.

Deci in ochii lui Dumnezeu un om nu este bun sau rau, ci patimas sau nu. Rea nu este fapta in sine, ci patima care-l stapaneste pe om. Buna nu este fapta in sine, ci nevointa care-l apropie pe om de Dumnezeu.

In concluzie, cele doua perspective nu sunt neaparat contradictorii, dar nici neaparat compatibile. Chestiunea este mai nuantata de atat. Evident ca numai legea Dumnezeiasca are rasplata in vesnicie. Legea omeneasca (moralitatea) este trecatoare si se schimba cu societatea.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Ambele.
Până la punctul în care dacă pentru a părea bun în fața oamenilor trebuie să faci ceva neplăcut lui Dumnezeu.
Dar dacă ești bun cu oamenii trebuie să ai grijă să nu fii luat de fraier, de exemplu să îți ceară cineva în fiecare zi să-l împrumuți cu 20-30 de lei zicându-ți că e o faptă bună în ochii lui Dumnezeu dar și în ochii oamenilor, îi dai odată, poate de două ori, dar dacă vezi că te ia de fraier nu-i mai dai (cel puțin așa gândesc eu).

| SilentRain a răspuns:

Drăcușor in fața oamenilor, om bun când am eu chef

| Steregoi a răspuns:

Un fraier e vazut ca un om bun.

Depinde care oameni. Daca iti iubesti semenii din a doua porunca esti vazut bine si de unii oameni si de Dumnezeu. Deranjatul oamenilor pe la usi cu evanghelia nu e o dovada de dragoste pentru semeni. Hristos nu umbla pe la usile oamenilor sau pe la casele lor ci umbla pe dealuri si prin oras si in spatii publice pe unde avea treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, de ce zici ca dumnezeu a murit. Nu am murit, sunt viu si bine mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut!
Nu am inteles de ce si ce mi-ai raspuns. Cred ca ai gresit user-ul.
Totusi, daca vrei, te invit intr-o discutie scurta in privat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, cum suna asta. hai afara sa ne batem! Ce nu ai inteles, Puishor?