| anonim_4396 a întrebat:

Ca crestin spui ca meriti iertare de la Dumnezeu dar tu ti-ai cerut vreodata iertare de la aproapele tau?

Mandria asta nu este buna, este pacatoasa, unde este umilinta, iubirea.

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Unii sunt mandri si nu vor sa-si ceara iertare, altii sunt mandri ca nu vor sa ierte si zic fraza aia "eu iert, dar nu uit". De fapt, nimeni nu renunta la mandria lui si iertarea e doar o forma politicoasa de a atenua cearta, dar de fapt nimeni nu simte rusine si vinovatie cu adevarat fata de faptele ce le-a facut. E o cerere de iertare asa de fatada, o falsitate oamneii nu renunta la mandria lor si la credinta ca ei au avut dreptate

| RAY a răspuns (pentru Speranta12):

Mandria este un pacat mare, fiti umili precum am fost eu spunea iisus

| Speranta12 a răspuns (pentru RAY):

Da. Oamenii fac multe pacate pe zi si nu se gandesc ca e ceva gresit in asta. Ei nu se gandesc ca fac pacate, nu dau importanta cuvantului pacat

| RAY a răspuns (pentru Speranta12):

Eu vorbesc de asa zis crestini care se dau sfinti

| Speranta12 a răspuns (pentru RAY):

Toti facem pacate zi de zi, fie ca suntem crestini sau nu. Oamenii sunt foarte ignoranti si asa au fost de mult, chiar si crestinii. Nu le pasa de aproapele lor, nu le pasa ca ii cauzeaza rau

| RAY a răspuns (pentru Speranta12):

Trist,dar,ai dreptate, multi cred ca e destul sa crezi atat

| Speranta12 a răspuns (pentru RAY):

Da si unii citesc biblia, mai ales vechiu testament, si cred ca trebuie sa replicheze litera cu litera ce e scris acolo, ei nu stiu ca trebuie interpretat ce scrie acolo si transpus in mod corespunzator zilelor noastre. Nu vezi ce lupa e si intre crestini si atei? Iar crestinii sunt foarte rai in discutiile astea, ei se tot dau mari si se bat in piept cu ceea ce stiu ei in teorie si ca altii-s prosti. Dar ei nu vad ca ceea ce fac inseamna ipocrizie, autosuficienta si ignoranta cu privire la faptul ca eiinca nu stiu destul incat sa critice. Ei pornesc si se baga in atatea certuri religioase, aparandu-si mai degraba pielea lor, pozitia lor in discutie decat cuvantul Domnului. Ei iau totul foarte personal cand se cearta cu altii "cum gandesc eu e bine" "eu respect asta, eu cred in asta, tu nu, esti prost, esti pacatos, trebuie sa te criticam" "ca ala in nu stiu cu pasaj al bibliei spue asa ca sfantul ala zice asa si tu nu faci asta deci trebuie sa te criticam" mie asta nu imi place la crestini. Ca sar cu gura mare in certuri si-si apara ideile, credintele cand de fapt certurile astea nu ar exista daca ei si-a tine credintele pentru ei si nu ar incerca sa le-o impuna si altora sau daca nu ar incerca sa-i critice pe altii. Omul daca crede in Dumnezeu sa o faca pentru sine, nu pentru altii, sa pastreze intacta credinta lui pentru sine, in mintea lui, in sufletul lui, sa tina relatia cu Dumnezeu inauntrul lui, nu sa o scoata la suprafata sa se dea mare cu ea sau sa o foloseasca ca o arma impotriva celor cu care se contreaza. Passtrarea lui Dumnezeu in tine e un lucru profund, de individualitate, asta inseamna sa fii pos, pe cand oamenii sunt prea superficiali, se iau la harta din orice, dorind sa aiba ei dreptate cand se cearta, uita de cuvantul lui Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Speranta12):

Eu unu nu am vazut nici o diferenta de carcater intre atei vs crestini

| Speranta12 a răspuns (pentru RAY):

Toti vor sa aiba dreptate si intra in certuri interminabile, crestinii uitand ca ar trebui sa fie mai piosi si sa nu faca din cuvantul lui Dumnezeu, din credinta lor serioasa catre Dumnezeu un subiect de disputa cine are dreptatea suprema (ei sau ceilalti). Se comporta foarte neglijent. Ar trebui sa fie mai seriosi sa sa pastreze intacta credinta lor in sufletul lor, fara sa si-o expuna in certuri nefolositoare dorind sa para ca au dreptate. De aia sunt biserici si manastiri si calugari - ca aia au stiut sa mentina o relatie mai serioasa si mai pura cu Dumnezeu, in intimitatea lor, fara sa se bage in certuri nefolositoare, punandu-si credinta la bataie, dorind ca persoana lor sa aiba dreptate in dezbateri fara rost. Mie asta nu imi place la ei. Daca crezi, o faci pentru tine in sufletul tau, e o relatie intima fix intre tine si Dumnezeu, nici nu trebuie sa intri in certuri nefolositoare cu altii pe tema asta, nu trebuie sa epateze niciun crestin pe tema asta.

| RAY a răspuns (pentru Speranta12):

De acord cu tine

| Helper07 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu cred ca ar trebui sa generalizezi. Mai exista o ramasita care lupta cu mandria.

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Mandria nu este pacat, este sursa acestora.

| Speranta12 a răspuns (pentru Helper07):

Am zis ca asa este la majoritatea oamenilor. Sunt putini care recunosc ca sunt mandri si ca vor nu merita sa mai fie asa si ca vor sa se schimbe. Si eu lucrez la asta si tot respectul meu pentru oamenii cu picioarele pe pamant.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu spun ca daca consideri ca MERITI iertarea, nu esti crestin. Eu spun ca crestinii adevarati s-au pocait de vietile lor in urma parerii de rau, si fiind constienti ca nu merita nimic, doar pierzarea.

Daca nu iti ceri iertare cand gresesti, automat devii crestin fara litera t.