| RAY a întrebat:

Ca crestin te-ai gandit vreodata sasi scimbi religia?

si de ce?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar tu, ca roman, te-ai gandit vreodata sa inveti sa scrii?

| CristiB93 a răspuns:

Ortodoxia = dreapta credinta

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Eu mi-am schimbat religia pentru ca nu era cea care sa corespunda invataturilor biblice si pentru ca am gasit-o pe cea adevarata.

| RAY explică:

Ardnaxur1961 cand o sa fiu roman in alta viata o sa invat si sa scriu pana atunci nu permit unui strain sa ma jigneasca, ai ignor

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Crestinul nu isi schimba religia, nu are religie.

| Miauti a răspuns:

Pai mi am schimbat o!
Din ortodox - m am facut evanghelist pe langa faptul ca e considerat un cult...

| Jardelin a răspuns:

Uite aici un text in care ma regasesc intrucitva:

"Sint atit de multe de spus! Si mie mi-a trecut prin cap cindva sa ma transfer la altii care pareau mai buni. Insa am stat si mi-am pus urmatoarele intrebari? Care este (sau care ar trebui sa fie), singurul scop al omului pe acest pamint, indiferent de cultul caruia ii apartine? Raspuns: sa se mintuiasca. Corect? Eu cred ca da, pentru ca nimic nu este mai presus, intre valorile omului, decit mintuirea sufletului! Urmatoarea intrebare a fost fireasca... Eu sint crestin ortodox pentru ca asa au fost parintii mei si aceasta credinta am deprins-o de la ei. Poate credinta ortodoxa sa imi ofere calea spre mintuire? Sau altfel spus, daca ramin ortodox, ma pot mintui?
Apoi am incercat sa aflu daca ortodoxia este o piedica in calea mintuirii sau este o cale, o poarta, pentru aceasta dorinta a mea. Mi-am spus in sinea mea ca inainte de a parasi ortodoxia trebuie sa stiu exact la ce renunt, sa am certitudinea ca fac un pas corect. Asa ca incet, incet m-am pus pe cercetat. Am vrut sa vad ce-i cu aceasta credinta, daca sint oameni ortodocsi inaintea mea care s-au mintuit, daca are niste dogme corecte, etc. etc. Si pe masura ce treceau saptaminile si lunile studiind, descopeream o credinta fascinanta, de o profunzime spirituala nebanuita, in care abunda in trecutul ei de oameni minunati si drepti, binecuvintati de Dumnezeu. Am inceput sa studiez si Biblia si spre deosebire de alti semeni (pentru care Biblia a fost un motiv de indepartare de ortodoxie) pe mine Scriptura m-a apropiat de ortodoxie. A trecut timpul si am ramas ortodox, si sint foarte multumit ca apartin acestei credinte. Am descoperit in ordoxie o comoara, pe care o aveam si nu stiam, o bogatie spirituala si oameni fascinanti la care nu as putea sa renunt niciodata. Am gasit raspunsuri la intrebarile mele legate de Har, Botez, Mintuire, Familie, de ce trebuie considerata Traditia, legate de Cruce, Icoane, daca Iisus a mai avut frati, etc. si mai presus de orice am gasit in ortodoxie o cale dreapta, sigura si deosebit de frumoasa catre mintuire. Ma opresc aici... Sint multe de spus."

| IulianDornianu61 a răspuns:

Papapuchi papuchiii, papuchi ieieie!

| raducuu a răspuns:

Sincer, nu insa as face doar un "test" pe fiecare religie sa vad obiceiurile si traditiile fiecarei religiei din pura curiozitate.

| C0nstantin a răspuns (pentru raducuu):

Istoria Religiilor de Mircea Eliade happy