| Filip23 a întrebat:

Ca Irod a pacatuit ar putea fi explicat prin faptul ca nu il interesa Legea.
Insa cum se explica ca fariseii, pastratorii legii, L-au urat pe Iisus pana la moarte? Doar Iisus intorcea si el oamenii de la pacate.

Răspuns Câştigător
| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Iisus a spus adevarul despre ei si asta i-a suparat. Ei traiau in minciuna unei false mantuiri a SUFLETULUI iar Iisus le-a spus ca nu e bine. Au preferat sa il ucida in loc sa se schimbe.

Apropo, nu ar strica putin ajutor cu:
http://www.construimcatedrala.ro/
E mântuirea neamului romanesc in joc.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus era certat cu preotimea Templului de cand a facut zarva in Templu si, in plus, a proorocit ca Templul va fi daramat si nu va mai ramane piatra pe piatra.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asta explica de ce il urau mari preoti si saducheii. Dar Filip intreaba de ce il urau fariseii, adversarii saducheilor, care nu aveau treaba cu templul. De fapt evreii erau impartiti in partide religioase, saduchei, farisei, esenieni, zeloti, iar Isus introducea un nou partid pe baza orientarii spiritualiste din partidul esenian si a miscarii de renastere religioasa a lui Ioan Botezatorul.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru doctorandus):

Iisus a spus adevarul despre ei si asta i-a suparat. Ei traiau in minciuna unei false mantuiri a SUFLETULUI iar Iisus le-a spus ca nu e bine. Au preferat sa il ucida in loc sa se schimbe.

Apropo, nu ar strica putin ajutor cu:
http://www.construimcatedrala.ro/
E mântuirea neamului romanesc in joc.

| danay72 a răspuns:

Persoanele care s-au schimbat erau numai pe cei care isi doreau cu adevarat sa se intoarca, care erau sinceri.Dar fariseii erau ipocriti, faceau numai de ochii lumi, asa cum spunea Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Insa cum se explica ca fariseii, pastratorii legii, L-au urat pe Iisus pana la moarte? "
Evreii il considera pe Iisus un pericol la adresa populatie ebraice, acestia credeau ca e posibil ca Iisus sa instige o revolta, de asemenea il vedeau ca pe un "eretic", un Messiah mincinos.

| famrussu a răspuns:

Deoarece ei nu avea credinta asa mare si Satana (cel rau) ii putea controla mai usor, Iar despre Isus Hristos era profetit dinainte ce o sa se intampla pas cu pas se stia. Si sa mai zic ceva, de ce crezi ca evreii au fost persecutati din toate timpurile de la Isus in coace?
Finda fix cine la omorat pe Isus erau ei (evreii) Matei27:25 Si tot norodul a raspuns: Sangele Lui sa fie asupra noastra si asupra copiilor nostri. Mai pe scurt eu siau adus blesteme singuri cu mana lor. citeste Biblia in continuare o sa afli si mai multe chestii.