| Delia888654468 a întrebat:

Că sa citești acatiste trebuie să ceri binecuvântare de la preot?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca poti citi fara binecuvantare. Daca rugaciunea este hrana duhovniceasca atunci de ce sa nu-i dam sufletului ce are nevoie ca sa ramana viu?

7 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Poti sa faci pipi si fara binecuvantare de la preot?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu am auzit de asta. Nu cred.

| Ben00 a răspuns:

Lumea de azi e putin diferita. Timpul a devenit "dusmanos". Eu abia daca am timp sa citesc o parte dintr-un acatist intr-o saptamana. Cred ca este bine sa avem ascultare la altele. O astfel de ascultare poate fi o piedica in impulsul de a te apropia de un sfant sau de a-i cere ajutorul, cand se iveste ceva timp liber.

| Delia888654468 explică (pentru Ben00):

De ce crezi că ar fi o piedică?

| tudorhit a răspuns:

Poti sa te rogi linistita fara vreo binecuvantare.

| MarioDraghi a răspuns:

Da trebuie.

| laure4ntiu02 a răspuns:

Pocaiestete lasa-l pe popa