| Meme10Memu a întrebat:

Ca sa inteleaga lumea odata pentru totdeauna, cine vrea sa inteleaga:

Apocalipsa 21:4:"El ( Iehova Dumnezeu, autorul Bibliei si creatorul universului si al Pamantului si al omului ) va șterge orice lacrimă din ochii lor și moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".

In cer nu e jale sau moarte pentru ca Iehova sa faca sa dispara jalea si moartea. Asadar, versetul citat se refera la viitoarele conditii de pe planeta Pamant, cand Pamantul va fi transformat intr-un paradis terestru.

Apocalipsa 20:14:"Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."
Apocalipsa 20:10:"Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor."

Fiara nu este o fiara propriu-zisa ci ceva simbolic. Fiara este o entitate simbolica ce reprezinta marile puteri mondiale umane ce au intrat in conflict direct cu poporul ales al lui Iehova Dumnezeu. Ceva simbolic nu poate fi chinuit in mod propriu-zis. Asadar lacul cu foc nu este un lac propriu-zis sau un loc de chin ale unor fiinte propriu-zise. Prin chin se refera ca imaginea acestor entitati va fi chinuita in sensul ca vor fi vorbite de rau vesnic avand reputatia patata vesnic si fara incetare in timp ce aceste entitati nu vor mai exista decat in amintirea celor care au suferit sau au avut de luptat contra acestor entitati precum diavolul, fiara, proorocul mincinos.

Ce mai puteti spune?

2 răspunsuri:
| Refresh0 a răspuns:

Pământul nu va fi transformat. Acest pământ va dispărea. *Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci primul cer şi primul pământ trecuseră, şi nici marea nu mai era.* Fiara este o fiara propriu zisa. Nu este nimic simbolic. Iti recomand sa citești Apocalipsa 13 unde scrie așa: *Şi am văzut ridicându-se din mare o fiară cu zece coarne şi şapte capete; [...] Fiara pe care am văzut-o semăna cu un leopard, avea labe ca de urs şi gură ca o gură de leu.*

| Meme10Memu explică (pentru Refresh0):

Pentru clarificari vezi siteul www.jw.org.

Aici e cartea biblica Apocalipsa explicata:

https://wol.jw.org/ro/wol/publication/r34/lp-m/re

Apocalipsa 1:1:"i-a prezentat-o în simboluri".

Geneza 9:11:"niciodată nu va mai fi un potop care să distrugă pământul". Aici vedem ca pamantul a fost distrus la potop dar nu distrus ca intreaga planeta. A fost distrus prin apele potopului.

Geneza 8:22:"De acum înainte nu vor înceta niciodată pe pământ semănatul și seceratul, frigul și căldura, vara și iarna, ziua și noaptea."

Isaia 57:20:"„Dar cei răi sunt ca marea agitată." Asadar marea din Apocalipsa e multimea de oameni rai din care se ridica fiara simbolica.

Mai e Isaia 17:12, 13:"12 Ascultați! Se aude zarvă de multe popoare,
care se agită cum se agită mările!
Se aude vuiet de națiuni, al căror zgomot este ca mugetul apelor puternice!
13 Națiunile vor face un zgomot ca mugetul apelor multe.
El le va certa, iar ele vor fugi departe,
alungate ca pleava de pe munți înaintea vântului
și ca un vârtej de scaieți* înaintea vijeliei."

Cerul sunt guvernarile umane sub conducerea lui Satan. Pamantul sunt oamenii rai care se intorc in tarana pentru totdeauna. Am versete si pentru a arata ca cerurile si pamantul, care vor disparea, sunt simbolice.