| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa nu ziceti ca in fiecare intrebare ma iau de zeul si de religia voastra... daca ar fi sa va rescrieti fiecare biblia, sa va faceti o versiune personala, ce ati schimba si de ce?

Hai sa complicam putin : daca ar fi sa va faceti voi propria religie, cum ar fi ea si cum ar fi zeul ei?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.La fel ca si Legile unei tari, nu sta in puterea noastra ca sa schimbam ceva.Trebuie doar sa respectam ceea ce este scris!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"nu sta in puterea noastra ca sa schimbam ceva. Trebuie doar sa respectam ceea ce este scris!"... Glumesti nu? Sper ca da.

Pe acelasi model de gandire au mers si colegii mei cand primeau cate o palma sau insulte de la diriginte sau alti profesori. Pe acelasi model de gandire merg multi romani in general. De ce trebuie sa pleci capul precum un sclav si sa zici "da stapane"? De ce cand ti se spune "latra", tu trebuie sa faci exact ce ti se spune?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca doresti sa iti petreci vesnicia in rai cu Dumnezeu, te supui Voii Sale.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Asta deja intra la categoria iubire fortata si iti anuleaza libertatea.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti liber sa alegi. Exact cum fiecare cetatean alege sa respecte sau nu Legile tarii. Daca nu, va suporta consecintele!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

"nu sta in puterea noastra ca sa schimbam ceva.Trebuie doar sa respectam ceea ce este scris! "

Asta nu suna a libertate. Daca zeul tau spune iar ca e bine sa ucizi, sa furi, sa violezi si altele de genul o sa respecti ce a zis? Ultima data cand ti-am pus aceasta intrebare, dupa multe incercari de a evita raspunsul mi-ai zis ca nu te-ai mai inchina lui.

Totusi, din afirmatia facuta de tine, tu trebuie sa respecti tot ce ti se spune. Faza cu "nu e in puterea noastra sa schimbam ceva" e pure bullshit. Asta e o metoda perfecta de a pune pe cineva in sclavie (sa-i spui cuiva ca nu e capabil sa schimbe ceva si ca trebuie doar sa respecte regulile impuse de tine, indiferent cum sunt ele). Poti face orice din acea persoana.

| Angel0 a răspuns:

Din versiunea originala nu as schimba absolut nimic.Nici macar o virgula.Este totul ok.Trebuie doar inteleasa si aici treaba devine interesanta deoarece putini reusesc.
Cine a scris-o a avut grija ca doar cei care cauta sincer sa gaseasca raspunsurile.

| shadovv a răspuns:

Zeul ei ar fi perfect. Stai putin. Eu fiind limitat nu pot sa descriu perfectiunea. Pot doar sa o arat! Iar eu arat spre Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa rescriem biblia? Aceasta carte a fost modificata si batjocorita de popoarelor vremii.

Nu cred ca se poate falsifica mai mult de atat.

| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Nu e vorba de falsificat. E vorba ca fiecare sa-si imagineze o religie asa cum ii pare lui/ei ca ar fi perfecta.

| Salahadin73 a răspuns:

Chiar daca sunt crestin,biblia nu are semnificatie pentru mine,in primul rand a fost scrisa de oameni,si nu stiu daca aveau har divin sau halucinatii de la opiu,in al doilea rand biserica a alcatuit biblia cum a vrut ea, a ales doar evangheliile ce ii conveneau, pe celelate le-a socotit drept eretice (Evanghelia lui Toma, Iuda, Ev.Mariei Magdalena

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Religia crestin-ortodoxa, Biblia insine, nu este formata de un om/niste oameni. Asta nu intelegi tu, credinta aceasta si religia aceasta a fost conceputa de Dumnezeu, de cineva Divin, nu fondata de un om!

| AnicaiAlin a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Greseala maxima. Biblia nu a fost scrisa de dumnezeu. a fost scrisa de oameni, mincinosi, curvari, ipocriti, criminali. Cei ce au pus cap la cap scrierile celor de mai sus nu au fost dumnezeu ci doar oameni. oameni care au conceput o forma de ai manipula pe cei cu lipsa de incredere si fricosi.
Deci religia este creata de oameni nu de divinitate.

| AnicaiAlin a răspuns:

Eu nu as rescrie biblia. As distrugeo si as scrie o simpla carticica care sa il faca pe fiecare in parte sa se increada in el ca om si nu in zeitati. Sa creada in inteligenta lui, sa creada in fortele proprii, cand are nevoie de ajutor sa nu cerseasca vreunei zeitati ajutorul ci sa lupte pentru a fi ajutat. Ias indemna sa nu mai dea bani bisericii si sa nu incerce prin donatii sa isi "cumpere un loc in rai".

| anonim_4396 explică (pentru AnicaiAlin):

Ofera o descriere mai detaliata happy

| RenataG a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Nici eu nu sunt de acord cu donatii pentru biserica dar in tara asta sunt batranei care chiar cred ca ei daca doneaza bani pentru biserica``isi cumpara un loc in rai``.

| AnicaiAlin a răspuns:

O descriere mai detaliata a "religiei" mele.

Probabil numele carti ar fi "Cred in mine".

Cat despre continut acesta ar fi unpic ambigu pentru ca fiecare om are o alta personalitate si nu doresc o inducere a personalitatii mele.
Dar sa detaliez unpic.
In primul rand as incepe cu renuntarea la a cere ajutorul divin sau spiritual, la a ne mai inchina zeitatilor indiferent de numele si originea lor, la credinta in ceva neperceptibil cum ar fi dumnezeu, existenta unui loc etern in care se duc sufletele noastre fie el bun sau rau.
As incerca sa induc increderea in sine a fiecarui individ, increderea cu tarie in propria persoana, increderea in deciziile proprii si actiunile sale, increderea in inteligenta fiecaruia dintre noi, pentru ca fiecare dintre noi este inteligent, dar sunt prea multi cei care isi lasa inteligenta pe mana lui dumnezeu si uita ca si ei au un intelect care daca este pus la treaba poate ar face minuni pentru omenire. Poate asa nu am mai avea atat de multi repetenti si oameni fara studiile minime care se bazeaza ca dumnezeu ii va ajuta doar pentru ca ei ii cer ajutorul.
As incerca sa le sugerez oamenilor ca daca isi doresc ceva si lupta cu tarie pentru acel ceva il vor obtine fara interventie divina(asta fiind valabil si pentru cei care cred in dumnezeu, pentru ca nu dumnezeu ne pune mancarea pe masa, ne repara casa si ne creste copilul)
Chiar as insista pe munca pentru ceea ce ne dorim sau visam, pentru ca prin munca, dorinta si sudoare ajungem acolo unde ne dorim, sau ne apropiem cat mai mult de dorinta noastra.
As mai incerca sa induc oamenilor sentimentul de empatie si de a ii ajuta pe cei cu adevarat nevoiasi(aici ma refer la oameni neputinciosi, batrani ramasi singuri, copii abandonati, tari aflate in razboi, oameni bolnavi)
Chiar cred cu tarie ca daca noi ca oameni ne-am baza pe fortele proprii nu ar mai fi foamete si razboaie, poate am ajunge si la un consens cu natura, pentru ca poate am realiza ca nu dumnezeu ne-a oferit ce avem, acestea datoranduse evolutiei si ar fi mare pacat sa distrugem padurile ce ne ofera oxigen si sa poluam apa pe care o bem si fara de care nu ar exista nimic.
O alta idee ar mai fi in loc de promovarea si propaganda religioasa care se face, sa promovam insitutii si centre medicale, institutii culturale si institutii si centre de creare a eneriei regenerabile, pentru ca umanitatea de asta are nevoie, de o lume mai buna, nu de o lume unde dumnezeu si biserica conduc tot. Sa contribuim fiecare cu ce putem pentru a ne dezvolta ca umanitate, pentru ca in momentul de fata bisericile atrag mult prea multi bani de partea lor si nu dau nimic inapoi, construiesc doar lacase de cult pentru ca tot mai multi oameni sa se alature crestinismului si sa uite de adevaratele probleme. Probleme care omara si distrug.
Printre toate acestea mai trebuie specificat si dreptul la viata. Nimeni nu ar vrea ca cineva sa se apuce sa faca crime doar pentru ca nu mai are frica lui dumnezeu(desi milioane de oameni au murit si au ucis doar in numele religiei), ramanand doar legea care sa il pedepseasca. Oamenii trebuiesc invatati si educati ca trebuie sa creada in oameni.
Iar asa ca o nota de final as mai vrea renuntare la inmormantarile crestine care din nou, consuma foarte multi bani, si prea multi preoti si biserici prospera de pe acest ritual.(aici cred ca si crestini imi dau dreptate pentru ca o inmormantare a ajuns sa coste mult prea mult si nu putini sunt cei care nu isi permit sa isi ingroape mortii).

Ce sa mai, daca as putea sa imi fac propria religie, aceasta nu ar fi o religie ci un indemn pentru umanitate. Credeti in voi!

@Gaia miai cerut o descriere mai detaliata, am incercat sa scriu ceea ce gandesc si mi-as dori. sper ca e suficient pentru ca nu m-am gandit niciodata sa pun pe foaie ce as face daca as putea.

| rocco09 a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Aproape m-ai convins doar ca istoria ma invata alta! Idealist din asta a fost si hitler si marx si lenin si stalin! Si daca tot veni vorba de ajutor foarte multe asociatii umanitare in special in lumea a 3a sunt crestine, poate ca ar trebui sa te gandesti si la asta! Si daca ai face atatea de multe, si daca esti si sincer spune cat si cand a fost ultima donatie in scop umanitar?

| anonim_4396 explică (pentru AnicaiAlin):

" nu m-am gandit niciodata sa pun pe foaie ce as face daca as putea"... de ce nu incerci? De ce nu incepi fix cu asta?

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

"foarte multe asociatii umanitare in special in lumea a 3a sunt crestine"... si primirea acelor bunuri se transforma intr-un joc penibil pe modelul : Vreti "premiul"? Inchinati-va zeului nostru si incepeti sa-i multumiti.

Daca ar fi fost pe bune ajutoare crestine, nu ar fi urlat in gura mare "suntem crestini", ar fi trecut ca "anonimi". Ei doar se lauda.

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

O fapta buna nu devine fapta rea daca e laudata! Poate ca nu e trecuta in anonimat tocmai ca sa dea de gandit carcotasilor care au doar idealuri in cap si nu dau 50 de bani unui cersetor! Dar au vise mari ....pentru altii!

| anonim_4396 explică (pentru rocco09):

Eu personal as aprecia oamenii care doneaza sub anonimat indiferent ca sunt persoane religioase sau atee.

Mi se pare grotesc si nesimtit sa spuna unii "Vedeti? NOI suntem din grupul X si facem fapte bune. Grupul NOSTRU rullz".
Nu mi se pare normal ca un crestin sa zica "Vezi? NOI te-am ajutat, inchina-te zeului NOSTRU pentru asta".

Tu spre exemplu daca ii dai cuiva care chiar are nevoie de bani, mancare, haine sau altceva, te apuci sa-i spui ca esti crestin si ii spui sa se inchine zeului tau? Ii spui ca un crestin l-a ajutat sau ii oferi acel "ceva" dupa care iti vezi de drum?

| rocco09 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca ti se pare tie grotesc nu inseamna neaparat ca asa e, mie mi se pare mai grotesc ca cineva sa aiba idei pentru altii si sa nu participe cu nimic! Personal variaza de la caz la caz cum ma raportez la persoana caruia ii dau, daca ii dau unui cersetor de pe strada nu fac teologie. Cand dau mai substantial o fac de regula prin anumite asociatii. Doar ca mie mi se pare ca tu pui gresit problema, eu nu ii spun sa se inchine zeului meu, pentru ca nu am de castigat nimic personal cu asta, ci eu consider ca i-l ajut mai mult pe cineva daca isi rezolva problema cu viata vesnica decat daca ii dau un colt de paine! Nu castig personal nimic daca se increstineaza cineva, pana acum nu am avut nevoie si nici nu am beneficiat in nici un mod de banii sau bunurile bisericii si ale nimanui!