| AvalohAlyn a întrebat:

Că sa te poți spovedi și împărtăși acasă la tine,e obligatorie condiția să fii bolnav tare sau poți să chemi preotul inclusiv și pentru o anxietate sociala, frica de covid, astm declanșat la aer rece etc?
De exemplu pot sa chem preotul acasă pentru spovedanie și Impărtășanie fiind complet sănătos dar sa donezi ceva la cutia milei sau trebuie obligatoriu la biserica?
Motivele mele sunt:frica de covid(de exemplu preotul împărtășește cu o linguriță comuna in biserica) și anxietatea socială adică unde e aglomerație mare, oameni mai mulți mă simt anxios, fricos, panicat, emoționat, tensionat, crispat fiindcă așa e anxietatea socială.
Deci cum e cu chematul preotului pentru mărturisire și Împărtășanie?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Asta depinde de preot! Nu e o lege in religie, vorbesti cu el, ii spui ce te doare apoi el decide daca vrea sa mearga la tine sau nu! Dar cred ca ar merge daca nu ii fixezi data si ora, ii spui doar sa te sune inainte sa vina sa te poti pregati si gata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Mai, voi vreți sa vina Hristos pana în pat la voi, fără sa faceți vreun efort. Și mai ai pretenție de împărtășire cu linguriță de plastic. That's wrong. Cine crede ca în Sf Potir este Hristos adevărat, nu se teme în vecii vecilor de nicio infectare. PS. Mai sunt preoți isteți care împărtășesc prin Turnare, adică, din linguriță, sa ți curgă în gura fără sa se atingă. Probabil preotul nu va va cere bani. Ramane la atitudinea dv dacă ii recompensați efortul sau nu.
Nu va mai temeți. Auziți glasul lui Dumnezeu care spune: Îndrazniti! Eu am biruit lumea!

1 răspuns: