| anonim_4396 a întrebat:

Căci ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?
Sau ce ar putea să dea omul, în schimb, pentru sufletul său?
Marcu 8:36-37

Cum intelegeti voi acest verset?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Viata asta este doar trecere nici de cum o viata in care sa vrei sa ai de toate, toate astea duc in iad, Iisus a spus ca nimeni care e bogat nu va ajunge in rai, dar creștini nu înțeleg sau înțeleg dar sunt ipocriți, Iisus spune nu iți fa planuri pe Maine, nu te interesa de ce mânci, fiți ca porumbei, toți cei care vor sa traiasca cat mai mult ajung in iad, voi radeți si ii credeți nebuni pe cei care au renunțat la tot si sau mutat in peșteră, putini sunt iluminați, multi dau bani la tot felul de guru pentru ca tâmpiți nu înțeleg ca viata e o trece nu o existentă, Iisus pune mereu baza pe viata de apoi, azi papa se operează ipocritul dracu de diavol de fricos, încă ceva de ce le era frica la ăștia de virus = Iisus spune adevărat ca spun ca cei care cred in mine de ar putea munți in loc, fricoși si necredincioși vor ajunge in iad, ai citit tu undeva in biblie ca pe Iisus îl interesa ceva material, omul asta a avut un singur plan atât, nu exista creștini si doar ipocriți, de ce va este frica daca aveți credința si daca muriți mergeți la dumnezeu, va e frica de dumnezeu, vaccinați vor merge in iad ca au avut frica, Iosif a înfruntat lei in cușca, credința lui la eliberat, nu e fanatism, nu exista fanatism, exista ipocriți si necredincioși, fricoși, dumnezeu uraște fricoși si ipocriți, de ce refuzi sa mergi la dumnezeu, eu daca as crede in dumnezeu nu mi ar pasa de viata mea, am mai spus si altora si pocoiitilor, tragerea aici pe pământ nu e scopul vostru

78 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Retorica antica. Anticii educati studiau retorica si erau foarte buni la convins lumea. Nu poate exista nicio dovada obiectiva ca Dumnezeul Bibliei exista in mod real si ca el este Dumnezeul Cel Adevarat. D-aia se numeste credinta si nu stiinta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum definești sufletul, ca pe vremea când a fost scris acest verset, sau cu mintea și pentru ziua de azi? Din asta rezultă că sufletul unui om este ceva foarte valoros din ființa sa. Este sufletul unui om, deci ar fi o entitate sau propietate a lui, care nu se identifică în totalitate cu omul. Spui, omul are suflet, deci omul ca să fie întreg mai are și altceva. Mai rezultă că este ceva ce poate fi negociat, dat la schimb pentru altceva ( pentru ce?) sau poate fi pierdut în timpul vieții. Dar dacă pierzi acest aspect important, ceea ce mai rămâne, ce este? Ceea ce rămâne este tot un om, nu? Asta înseamnă că se poate trăi și fără suflet.
Așa înțeleg eu acest verset.

| Mosotti a răspuns:

In primul rand ce e ala suflet?
Si daca te referi la comportament si caracter ca ar fi sufletu, ala nu se schimba, un om care are caracter va avea si daca castiga lumea intreaga sau nu.

Aia care se schimba in rau, nu aveau caracter nici inainte, doar se prefaceau, si s-au aratat cum sunt ei reali dupa ce au castigat lumea, deci nu si-au pierdut nimic, nu aveau cum sa piarda ceva ce nu au avut niciodata.

E un verset aiurea ala, n-are treaba cu realitatea si am zis de ce.
Daca castigi lumea nu inseamna ca-ti pierzi caracterul bun adica asa zis sufletul.

Dar si versetele astea au fost facute de niste bogatani, culmea.
Ca dovada ca toti liderii religiosi sunt putrezi de bogati, si mereu vor sa castige lumea intreaga, culmea, si apoi scriu versetul asta pentru fraieri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Și caracterul ce este? Este ceva care nu se schimbă niciodată?

Dar si versetele astea au fost facute de niste bogatani, culmea.
Culmea este că nu.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

In general caracterul nu se prea schimba, un neom va ramane neom, iar un om, va ramane om.

Pai cine a format toata smecheria asta cu religia, dumnezeu, biserica, nu smecherii?
E corect ca unele versete au fost scrise si de oamenii aia ai lui isus, oameni care erau foarte okey si nu erau bogati, daca la asta te referi, ai dreptate.
Ca si smecherii astia au preluat si de la oamenii lui sus ce le-a convenit lor, adica si chestii bune.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai cine a format toata smecheria asta cu religia.
Această șmecherie s-a format acum 10000 de ani sau mai mult, dintr-o nevoie umană. Ea a servit unui scop vital, să unească oamenii dintr-un grup în jurul unei idei mari. Azi nu toți oamenii trăiesc ziua de azi. Unii mai trăiesc, simt, gândesc ca pe vremuri antice, și au nevoie de asta, nu pot fără asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, poate interesul a fost sa uneasca oamenii sa nu conteste pe smecheri si sa munceasca in prostie pentru ei, asta da.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Si sa munceasca in prostie pentru ei. Nu în prostie, era zeciuială. 10% din venit pentru preoți, pentru templu.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu zeciuiala ci ca munceai pentru stapan, mosier, imparat, ei o duceau lux pe spatele tau.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Societatea. oricare este ea, trebuie condusă.
ei o duceau lux pe spatele tau.
Acest mod de a vedea lucrurile este al comuniștilor.
Știi versurile Internaționalei comuniste.
... tâlharii,
Ce-n lene, lux, desfrâu se scald,
Să ne-nfrățim toți proletarii,
Să batem fierul cât e cald.
Și ce au rezolvat comuniștii?
Ai trăit înainte de 89?
Comunismul nu poate fi impus fără dictatură.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu are treaba cu, comunismul, are treaba cu realitatea, stapanii de sclavi ce faceau? Nu traiau lux pe spatele sclavilor? Ma mir cum de nu stii.
Aia bogati aveau slugi, proprietarii de pamanturi munceau taranii de le venea rau pe nimic, si ei se imbogateau.

Aveam 12 ani la revolutie, l-am urat pe ceausescu pentru ca nu se gasea nimic.
Comunistii aia ti-au facut blocuri la pret bun sa aiba tot omu unde sta, nu sa dea chirie la smecheri, ti-au dat apartamente la chirie mica la stat, ti-a facut invatamant gratuit (nu ca in anii 30 ca daca nu aveai bani nu invatai), ti-a facut sistem de sanatate accesibil oricui desi aici recunosc ca era cam infect sistemul.
Ti-a facut gradinite la pret mic ca sa ai unde duce copilul, au facut destule chestii bune.
Ca pe ceausu l-a luat nebunia si dupa 77 a fost rau, asta a fost altceva, dar pana in 77 era binisor, bunica, mama si altii mi-au confirmat.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Si iisus era pe sistem comunist

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ipocriți si fricoși si necredincioși, ăștia nu au încredere mann, ca noi daca am știi ca o sa avem o viata super happy nu ne am mai chinui, dar noi suntem atei nu ipocriți, care le e frica de orice, cancerul este o binecuvântare de la dumnezeu, nu vrei sa te revezi cu dumnezeu, ăștia nu au credința in ei, tăriile atee sunt mult mai culte si fără de păcate

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Isus era un socialist, era un om bun care tinea cu saracii insa a fost prost ca a dat mult din gura contra la bogatasi si de aia l-au asasinat.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Era si bulangiu cu smecheri din sinagoga

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Iisus este fiul lui Dumnezeu si in nici un caz nu este prost fiindcă Iisus Îl reprezinta pe Dumnezeu in trup iar Dumnezeu, care a creat tot ceea ce exista, inclusiv Universul si pe noi, este o forță, o energie care exista pretutindeni. De aceea e atotstiutor, omniprezent si atotvazator.
Dumnezeu este energie. Energie pozitiva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai a fost prost nenea isus, ca daca era destept nu facea ce a facut, pacat ca era bun.
Nu te pui cu mafia niciodata, trebuie sa te duca mintea atat, pe el nu l-a dus, si si-a luat-o, era un om simplu de rand bun si socialist, atat era.
Pacat de el, ca putea sa mai traiasca si sa mai ajute pe unul si le altul asa.

Si pe dumnezeu ala cine l-a facut?! Ca nimic nu apare aiurea.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu era bulangiu, era okey insa nu trebuia sa dea din gura atata, ca oricum pierdea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce vrei să spuii cu asta? Toată lumea s-a schimbat în jur și la noi, de atunci, de 100 de ori. Acel așa zis mod de a fi binișor nu se mai întoarce niciodată.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iisus este fiul lui Dumnezeu..."

Doar crestinii cred asta. Si nici astia toti. Unele grupari crestine au alte pareri despre cine a fost Isus. Musulmanii il considera doar un profet, iar restul un schizofrenic.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai cand zici binisor, acel binisor e oricand in orice epoca, dar in conditiile de atunci din momentul ala.
De ex daca un om munceste si din munca lui reuseste sa aiba unde sta cu toate conditiile, sa-si plateasca utilitatile fara probleme, sa manance ce doreste, sa puna si ceva bani deoparte, se numeste binisor, asta si acum si peste 100 de ani.

| LoveSleep a răspuns:

Aveam notificare de la tine (apropo, esti varza la deghizari) si vazusem doar "caci ce..." si eram sigur ca e citat biblic, ca doar acolo se incepe fraza cu "căci".

In alta orine de idei, nu am nicio parere. Ce vrea sa zica acolo e ca ca trebuie sa ai grija de sufletul tau, ca e cel mai important.

Si majoritatea inteleg ca chestia asta se adreseaza bogatilor, ca astia au bani, dar isi vand sufletul diavolului, ca altfel nu ai cum sa faci bani. Ca si cum banii ar fi opusul credintei sau religiei. Si toata lumea stie ca nu e asa, ca daca ar fi asa, nu s-ar da jos popii din s class-uri.

Credinta in Dumnezeu e opusul inteligentei, nu opusul bogatiei, dar asta e o alta discutie.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Asa de curiozitate, daca persoanele dragi tie ar fi creștine, ar crede in Dumnezeu si s-ar ruga, ar insemna pentru tine ca sunt mai puțin inteligente?

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoanele apropiate mie sunt crestine si cred in Dumnezeu. Si da, cred ca sunt mai putin inteligente.

Poti sa negi sau nu, dar majoritatea oamenilor care cred ca noua ordine mondiala vrea sa ne ucida, sunt impotriva vaccinului si asculta tiristi nu medici, cred in Dumnezeu.

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că autorul vrea să scoată în evidenţă importanţa păstrării valorilor morale şi personalităţii indiferent de împrejurări.Pentru că sufletul e cel mai important în cele din urmă.Şi da, ştiu că unii cred că nu există sufletul şi blabla. Idgaf

| Mosotti a răspuns (pentru J0B0MAT):

Autoru a vb total aiurea, se refera la suflet adica probabil la caracter, pai un om cu caracter nu poate sa si-l piarda orice ar castiga. Si autorul face parte din aia care au castigat lumea, culmea, se stie ca religia, biserica conduce lumea, biserica e o institutie politica si foarte puternica financiar, e mafie mare.

Iar unu fara caracter nu poate pierde ceva ce n-a avut vreodata.
Dupa ce castiga lumea devine ala care era de fapt adica ala rau, atat, el era de dinainte fara caracter (suflet sau cum s-o zice).
Asa ca aia e.

| Celcestietot a răspuns (pentru J0B0MAT):

Se refera oare la suflet?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mosotti):

Nu există persoană fără caracter psihologic și științific vorbind. Fără caracter e doar o metaforă pentru cineva cu un caracter urât.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Celcestietot):

Reducția ar fi ceva gen: [...] Suflet[...] Suflet. Deci eu cred că da, dar desigur mă pot înșela, nu susțin că dețin adevărul absolut. Cum de altfel nu îl deține nimeni.

| Mosotti a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pai normal ca fara caracter se numeste cu caracter prost, asta clar.

| Celcestietot a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ok, am inteles happy

| Emma30555 a răspuns:

Nu ti folosește la nimic sa ai totul dacă tu nu te mai regăsești pe tine, dacă tu îți pierzi valorile, îți pierzi esența, îți pierzi iubirea, este totul pierdut.

| halogen001 a răspuns:

Depinde de om și de ce înțelege acel om prin suflet. Daca sufletul înseamnă sa nu faci ce e mai bine pentru tine, atunci se explica de ce trebuie pierdut "sufletul" pentru a "câștiga lumea".

Ce nu vine gratis se plătește. Daca exista produsul, vânzătorul și banii, problema e rezolvata.

| halogen001 a răspuns:

Versetul asta e bun pentru prostirea și mulțumirea săracilor care dupa ce citesc asa ceva trag concluzia ca ei sunt în avantaj fata de cei bogați pentru ca au multa sărăcie și mult "suflet". In realitate nu au nimic. Omul sărac, nici suflet nu mai are.

| Nirvanaaa a răspuns:

Degeaba încercăm sa câștigăm tot ce tine de lucruri materiale, dacă renunțăm la principiile noastre morale. Dacă ți-ai calcat pe principiile tale, atunci ți-ai cam pierdut liniștea sufletului.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Pierdea sufletului Sufletul = lucruri care se obțin prin > bani, puterea influenței, Faimă, lux, gânduri șirete, minciună, pofte trupești = Ai câstigat lumea. Nu vrei să câstigi lumea, te retragi într-un mediu izolat ducănd o viață cât mai simplă.

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Daca ai suflet, il vei avea mereu, nu-l vei putea pierde orice ar fi. Nu conteaza ca ai castigat sau nu.
Poti sa castigi si sa ai suflet, nu e problema.
Asa cum poti sa nu castigi si sa nu ai suflet.

| Legion7X a răspuns (pentru Mosotti):

Adică, dai bani la o prostituată, o câstigi spui că ai suflet. deja ești vândut.

Adică, minți pe cineva câstigăndu-i încrederea apoi spui că ai suflet

Adică îți folosești puterea banilor pentru a obține benefici personale, câstigănd interese și spui că ai suflet.

Suflet ai, dar este toxic laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Legion7X):

Pai ce leg are sufletu cu banii? M-am dus la una, am platit-o pentru ssex si gata, nu e nici o problema. Si daca am sau nu suflet.
Dar nu sa minti pe cineva, aia nu, ca nu e normal sa minti.

Poti sa-ti folosesti banii pentru interese personale si daca ai suflet, atat timp cat nu faci rau altora.
Totul e sa fi om, sa stii sa te comporti, sa nu minti, sa nu faci rau altuia, in rest e okey.

| Seba2013 a răspuns:

Inainte banii erau un idol. Oamenii ii adorau si se inchinau lor. Acum le-au dat prestigiu.

Inainte bogatul era un viciu si saracul o virtute. Cred ca bogatia are sens de consumism, pentru ca biblia nu aproba lenevia ci harnicia. Spune sa fii prudent ca sa nu ajungi sarac si cu lipsuri (aici saracia are sens de viciu).

Bogatul este cel care alearga dupa bani si se inchina lor, isi provoaca dureri, preocupari, etc.
Acum acest tip de bogati idolatrii nu mai exista, pentru ca si-au pus muncitori ca sa se inchine acestor lucruri iar ei stiu cum sa isi ingrijeasca sufletul si corpul. Trebuie sa primeze bunurile spirituale, iar bogatia trebuie pastrata ca mediu, nu ca idol. Nu asa cum fac anumite industrii care nu se mai satura de putere. Dupa aceea se lauda cu virtutea muncii, si ca de aceea au ajuns bogati, insa mint ca in spate exista multa exploatare si saracie sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omului nu-i folosește nimic fără Dumnezeu (dacă ne lepădăm de El, ne pierdem sufletul, pe noi).
Ori omul, o adunătură de oase, n-are ce da la schimb pe suflarea pusă în noi, viața.

| bookofknowledge a răspuns:

Daca o luam dupa sensul biblic inseamna doar ca nimic in lume nu are valoare, banii se duc, nu ai cum sa te bucuri de licenta daca esti mort, nu ai cum sa te bucuri de nimic de pe pamant dupa moarte (lumea e trecatoare). Oamenii ar trebui sa caute sa si salveze sufletul, deoarece el e vesnic(poate nu crezi in biblie dar deoarece ai pus o intrebare biblica, am pus raspuns specific).
Oricum biserica nu a fost condusa totdeauna de oameni buni si sfinti, multi dintre ei or schimbat sensul cuvintelor dupa plac,
Uita-te la oameni pana si in biserici, ei se lupta pentru posturi, pentru putere(ceea ce este opus invataturii bisericii), in biblie scrie ("Ca oricine vrea sa fie mai mare sa devina slujitorul vostru. Iar cel ce vrea sa fie primul intre voi sa devina sclavul vostru." Marcu 10:43 si 44 Asta inseamna ca omul credincios ce ajunge la putere trebuie sa fie si umil, trebuie sa nu lupte pentru el cat sa lupte pentru ceilalti, etc.).
Exista pe Youtube cred ca e pastor dar am descoperit din greseala video ul care spune: ca Romanii au inventat icoanele, deoarece nu puteau sa se roage la un Dumnezeu nevazut, daca la modul in care a aparut icoana scrie ca ei ziceau ca se inchina la persoana care o reprezinta si nu la icoana in sine, dar chiar si asa apare o alta problema:in biblie scrie :
"Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant! Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti lor " exod 20:4-5
Mai apare chip in biblie si cu alt sens, chipul nostru de exemplu si inseamna asemanator, dar nu cred ca are sens in acest context.
Plus ca scrie clar nici vreo asemanare a unui lucru din cer sau jos de pe pamant(asta inseamna nu doar icoane, ci si statui si altele.
As putea continua, dar problema apare si in biblie: Isus le-a spus ca o sa darame templul si o sa l construiasca in 3 zile, referinduse la faptul ca existau oameni care stricau biserica, apare si versetele:

"Păziţi-vă de proroci mincinoși. Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinăuntru sunt niște lupi răpitori. Îi veţi cunoaște după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Tot așa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune."
matei 7 15-18
Deja se stia de problema oamenilor falsi, omul nu trebuie sa urmeze orbeste un om, un om trebuie sa cunoasca pe cine urmareste.Un om ce nu asculta biblia nu poate fi decat un crestin fals.(Daca ar fi sa traducem acest cuvant in termenii cei mai simpli).

| bookofknowledge a răspuns (pentru bookofknowledge):

Desigur ca nu spun ca incerc sa spun ca ortodoxii sau catolicii sunt rai, incerc sa spun ca in fiecare reigie sunt oameni rai (pastori care vin doar ca sa profite, preoti care vin pentru bani, care doresc sa se imbrace in aur, etc.)
Este enervant cand oamenii credinciosi nici nu citesc biblia si urmeaza orbeste invatatura celui care preda, deoarece cam asta se intampla cel mai des, oamenii nu citesc biblia(decat foarte putini), si chiar daca o citesc nu o citesc toata, si se bazeaza pe invataturile de la biserica.

| David23445 a răspuns:

Bună acest verset înseamă : Că toți putem avea bogați dar dacă noi nu credem în Hristos și în Dumnezeu tatăl și nu ne rugăm la ei și păcătuim mult ne putem pierde sufleul și să ajungem în iad la manca cea veșnică asta înseamă putem fi noi patroni comandați bogați și toate alea se zice și la slujba înmormântarii unde este aurul și argintul toate ce am avut sunt toate cenușă și umbră deci fără Dumnezeu nu putem face nimic

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

E gresit pentru ca un om care are suflet, nu-l va putea pierde orice ar face, omul tot om moare, si neomul tot neom moare orice face.

SI de unde stii tu ca in iad e munca vesnica, s-a intors sa zica cineva "baaa astia, eu vin din iad, mama sa vezi ce rau e acolo ia aci clipuri si audio"?
Fi serios.
Astea-s asa fantasme.

| Mosotti a răspuns (pentru David23445):

Si inca ceva, tu crezi ca daca marii bogatasi, politicieni, masoni ai lumii care ne fura de ne rupe adica pe oamenii de rand, inseala, fac crime, razboaie in interesul lor, ar mai face asta daca ar fi stiut ca-i asteapta iadul ala de care zici tu?
Dar ei stiu ca nu exista nimic ce tine de religie, pentru ca ei au inventat totul.

Asa ca de aia fac ce fac, ca stiu ca nu au de ce sa se teama. Altfel n-ar mai face sigur.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Chiar era, oameni aia făceau bani grași in ziua aia, asa am vazut in filme, ca arunca cu aurul ca asta in manele

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

O fi fost asa, nu stiu.

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Iadul exista chiar și Iisus zice că cu greu va intra omul bogat în împărăția cerurilor citește și tu biblia măcar odată și o să vezi ce scrie acolo o să zică și ce înseamă iadul Satana este peste tot pe pământ astea care vin la tine și spune ia droguri bea fumează nu este decât Satana care încearcă să te facă să te lepezi de Dumnezeu dacă ești slab și cazi la ispitele lui atunci dacă nu îți mărturisești păcatele la spovedanie nu vor fi iertate niciodată

| David23445 a răspuns (pentru Mosotti):

Lumea nu știe ce înseamnă iadul uitate în Biblie și vezi ce spune acolo despre iad pe situ-rile religioase când părintele Ilie Cleopa a spus că au găsit pe unul care îl băteau dracii în groapă nu o să îți scriu toată povestea aici pentru ca e mult de povestit deci iadul există

Răspuns utilizator avertizat
| 3824060673 a răspuns:

Clar cum există lucifer există și Adam. Eu cred că atunci când vrei să vorbești despre sursa de încălzire a unei case trebuie să afli cât de antifonată este casa, ca să știi cum și cât o încălzești ca să reziste. Unde oamenii dezbat ca habarnabiștii direct despre sursa de încălzire niciodată nu va fi construită o casă călduroasă, iar cei care nu suportă frigul știu bine la ce mă refer. E ca și cum crăpi capu' la doi în timp ce vinovatul rânjește pe sub mustăți ori mai pe înțelesul oamenilor care nu ar da închipuirea pe realitate nici cu prețul oricărei pierderi, convinși fiind că există ambele puteri implicit ambele povești despre Adam și lucifer, e ca și cum suferi și aflând că rănind pe altcineva te vindeci nu mai dai doi bani pe cine îți prețuia sufletul. Un singur lucru e sigur, neexperimentând o acțiune vei da greș, experimentând'o. riști să dai greș doar dacă te încrezi în neexperimentați