| GrigoreVarlam a întrebat:

"Căci celui ce are, i se va da; dar de la cel ce nu are, şi ce are i se va lua." (Marcu 4, 25)

Cum comentezi acest pasaj din Biblie?

28 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Se refera la credinta, ''Căci celui ce are'' persoana care este cu dumnezeu, va primi de toate chiar daca n-are, dar persoana care are de toate dar nu-l are pe dumnezeu i se va luat tot!
Ai inteles? happy

| Pool77 a răspuns:

Nu interpretez nimic din ceea ce aud/citesc din biblie sau in biserica.
Fac totul dupa capul meu si dupa lege, daca gresesc ceva imi asum, si nu ma zbat cu citatele dupa mine.

| GrigoreVarlam explică (pentru Pool77):

Foarte bine. Dar nu sunt toți ca tine, mulți trăiesc după anumite reguli impuse de Biblie. Iar acest aspect îl consider greșit, pentru că Biblia a fost scrisă tot de oameni, iar astfel, trăiești practic după regulile altora, modul altora de viață. Total aiurea.

| Pool77 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Da?
Legea nu tot de oameni a fost facuta?
Nu de alta, dar daca ne gandim logic, tot dupa legile oamenilor traim, atata tot ca asta nu e abureala, e pe bune.

| GrigoreVarlam explică (pentru Pool77):

Eu trăiesc după propriile legi și principii, pe cât posibil.

| Pool77 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Nu prea cred, traiesti dupa legile statului.
El dicteaza tot, tu doar esti un pion, care se afla in treaba.

| GrigoreVarlam explică (pentru Pool77):

Am zis pe cât posibil.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Acel,, are'' se referă la a avea credință (nu la lucruri materiale). Prin,, i se va da '' și,, i se va lua '' se referă la darurile spirituale pe care i le dăruiește Dumnezeu omului pentru al ajuta să dobândească viața veșnică(să ajungă în rai), dacă are credință în Dumnezeu sau pe care i le ia dacă nu are credință.(de la necredincioși se vor lua darurile spirituale, nu cele materiale, cred că observi și tu că sunt oameni necredincioși care sunt bogați și le merge bine).

| Credintaorg a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Doar prostii cred orbeste.
Nu se refera la credinta, mai incearca.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Credintaorg):

Zi-mi tu la ce se referă, dacă vrei.

| dibasani a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Asa este.Noi cei ce traim in lumea materiala, primul impuls este sa ne raportam la lucrurile materiale. Intelepciunea nu vine din mintea noastra, asa ca numai cercetand poti cunoaste.

| wannabe a răspuns:

Esti pocait?

| GrigoreVarlam explică (pentru wannabe):

LOL, nu. Hahaha. Sunt ortodox. Nu prea sunt eu cu biserica și religia după regulile bibliei, dar citeam o carte și am întâlnit pasajul ăsta acolo, explicat.
Eram curios să văd cum este interpretat de alții.

| stefan563 a răspuns (pentru wannabe):

Nu.Sunt crestin.

| AC4S4 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Deci ortodocsii nu pot fi pocaiti?happy

| stefan563 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Nici eu nu sunt cu biserica cred ca n-am mai fost de 4 luni de cand n—ea obligat profesor ul de religie

| GrigoreVarlam explică (pentru AC4S4):

Fiecare poate să fie orice atât timp cât își dorește ceva anume. Deși nu prea înțeleg rostul întrebării tale. eu nu am afirmat că pot fi sau nu fi. Nu știu ce ai interpretat tu acolo.

| AC4S4 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Te-a intrebat omul daca esti pocait, si ai spus ca esti ortodox, nu pocait. Pocait inseamna sa renunti la pacate si sa duci o viata conform voii lui Dumnezeu. Nu este o religie.

Este ca si cum intrebi pe cineva "Esti blond?", si iti raspunde "Nu, sunt roman". Din asta deduci ca romanii nu pot fi blonzi. Prin acelasi rationament logic se deduce si ce ai zis mai sus, ca ortodocsii nu pot fi pocaiti.

| GrigoreVarlam explică (pentru AC4S4):

Nu, nu este o religie, este o sectă din care mulți fac parte. La asta cred că s-a referit, iar eu i-am răspuns.

| GrigoreVarlam explică (pentru AC4S4):

Mă rog, mai multe secte gen catalogati ca fiind "pocaiti" care activează sub diferite denumiri.

| AC4S4 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Poc%C4%83in%C8%9B%C4%83
Tu sigur esti Crestin? Sa fii pocait nu inseamna sa aparti de o secta/religie/cult sau altceva.

| GrigoreVarlam explică (pentru AC4S4):

Man, lasa-ma frate cu wikipedia, ca stiu ce inseamna pocait. Omul s-a referit la altceva.

| AC4S4 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Pocait nu are mai multe sensuri ca sa se poate referi la altceva.

| GrigoreVarlam explică (pentru AC4S4):

In fine, e ultima replica pe care ti-o mai dau. Romanul in general (de religie ortodox) catalogheaza ca fiind "pocaiti" Adventistii de ziua a 7-a, Martorii lui Jehova, Baptisti, Penticostali etc. Fără a fi prea bine informati si a asta prea mult pe ganduri, așa e romanul. Uite-i si pe pocaitii aia, in ideea ca sunt altceva decat ortodoxi.

Iti repet, sunt convins ca exact in contextul asta m-a intrebat tipul mai sus daca sunt pocait. Pentru ca am adus in discutie un pasaj oarecum dubios din Biblie, iar eu i-am răspuns că nu sunt pocait.

| AC4S4 a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Li se poate spune neoprotestanti/protestanti si asa nu ar fi gresit. Catolicii sunt catalogati ca fiind pocaiti? Ei nu sunt ortodocsi.
Scuze ca tot insist, dar nu-mi place dezinformarea.

| dibasani a răspuns (pentru AC4S4):

Adevarat ai raspuns, oamenii sunt incerti si rautaciosi cand trebuie sa fie credinciosi si nu ranchiulosi cad vine vb de alye confesiuni.

| stefan563 a răspuns:

Cred ( nu stiu sigur ) ca se refera la faptul ca trebuie sa fim multumiti de ceea ce avem pentru ca daca nu suntem multumiti de acel ceva ni se v—a lua si acel lucru

| dibasani a răspuns:

Greu de raspuns, raspuns in stilul specific capitalist. Bogatii iau de la cei saraci si vor fii si mai saraci.Nicidecum invers.