| Mircea08 a întrebat:

"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)
Cine sunt aceia care nu sunt sub lege, si nefiind sub lege nu pot pacatui deoarece pacatul este calcarea de lege?

29 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Biblia este o culegere de basme contradictorii. Poti demonstra orice vrei cu versetul potrivit.
Cand nu-ti convine un verset poti spune ca a fost scos din context sau ca avea un sens ascuns iar prostimea o sa te creada.

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns:

Legea nu a fost dată să mântuiască, nici să dea viaţă veşnică nimănui, căci este scris Efeseni 2:8 "Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.", Legea a fost dată ca să mă înveţe ce este păcatul, căci fără Lege nu aş fi ştiut ce este păcatul Romani 7:7 "Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am* cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să** nu pofteşti!" Legea nu îmi spune doar ce este păcatul dar îmi spune şi pedeapsa pentru fiecare păcat(moartea). Suntem mântuiți prin har, adică prin credință, noi nu avem vreun merit, ci toate meritele le are Iisus Hristos care a murit pentru noi, si prin credința în El suntem iertați și mântuiți, Cuvântul "har" este un cuvânt-cheie în Biblie, în special în Noul Testament. Din limba greacă cuvântul "har" – χάριτι – înseamnă bunăvoință, dar nemeritat, milă, dar asta nu înseamnă că legea nu mai trebuie ținută, Ioan 14:15"Dacă mă iubiți veți păzi poruncile Mele", legea ne arată păcatele dar harul lui Iisus Hristos care a murit pentru păcatele fiecăruia ne mântuiește, deci îi mulțumim Domnului pentru mila și iubirea Sa.

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

O singura observatie am de facut. Ai spus "asta nu inseamna ca legea nu mai trebuie tinuta ". Din ce ai spus am inteles ca trebuie sa tinem Legea, adica sa fim sub Lege. Crestinii nu mai sunt sub lege, deci nu mai pot face pacate, dar invataturile din Lege vor fi respectate deoarece :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele a împlinit legea.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci împlinirea legii."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
Deci iubirea de aproapele implineste legea si asa se explica si urmatorul citat:
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc "
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/17)

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Da, poate m-am expirmat puțin greșit, mă refeream la cele 10 porunci, la legea morală, da, suntem mântuiți prin har, prin credință, dar asta nu înseamnă că cele 10 porunci nu trebuie respectate, deoarece am mai auzit oameni care după ce au citit acest verset au spus că legea morală( cele 10 porunci) nu mai trebuie ținută și că doar dacă crezi ești mântuit și că poți face ceea ce iți dorești, pentru că dacă cineva doar crede dar nu respectă cele 10 porunci, nu poate fi mântuit. Iacov 2:19 " Tu crezi că Dumnezeu este unul, și bine faci, dar și dracii cred... și se înfioară".

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

Cele 10 porunci sunt invataturi foarte bune, dar pentru crestini nu mai sunt lege. Ele sunt lege pentru cei care au ales sa fie sub lege > crestinii au ales invatatura lui Iisus su sunt sub Har

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Romani 3:31 "Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea.", atunci dupa ce vei fi judecat, deoarece Biblia spune ca va fi o judecata, daca scoatem legea, si spunem ca noi credem in Dumnezeu( Iisus Hristos) dar in continuare bem, fumam, mintim, furam si calcam legea in picioare dar spunem "Eu cred in Iisus", putem fi mantuiti? 1 Ioan 5:3 "Dragostea de Dumnezeu, sta in pazirea poruncilor Lui, si poruncile Lui nu sunt grele", pentru ca, cum putem spune ca il iubim pe Iisus dar nu respectam legea? pentru ca legea reflecta caracterul lui Iisus.

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

Legea nu reflecta caracterul lui Iisus si nici maca a lui Moise. Ideea asta o ai de la o dogma.
Crestinii se straduiesc sa traiasca conform invataturii lui Iisus, iar cine nu este de acord cu aceasta invatatura nu este crestin!

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Tu crezi că a fi creștin înseamnă a spune "Eu cred în Iisus", dar să continui să faci tot ce vrei, să continui să calci cele 10 porunci în picioare, Iisus când a fost pe pământ a respectat cele 10 porunci, ba chiar le-a și întărit Matei 5:21-48 "Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu ucizi; oricine va ucide va cădea sub pedeapsa judecăţii, Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său va cădea sub pedeapsa judecăţii; şi oricine va zice fratelui său: ‘Prostule!’ va* cădea sub pedeapsa soborului; iar oricine-i va zice: ‘Nebunule’ va cădea sub pedeapsa focului gheenei." mai sus ai dat un verset tot din Matei 5:17-18 "Să* nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat vă spun, câtă vreme* nu vor trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile." Deci cum poți spune că legea nu contează? Iisus învăța oamenii să respecte poruncile Luca 10:25-28 "Un învăţător* al Legii s-a sculat să ispitească pe Iisus şi I-a zis: „Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" Isus i-a zis: „Ce este scris în Lege? Cum citeşti în ea?" El a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta şi cu tot cugetul tău şi pe aproapele tău ca pe tine însuți." și tu zici că cele 10 porunci nu mai trebuie ținute și că este de ajuns să crezi și atât, și Satana crede și diavolii cred, dar asta nu îi ajută. După ce vei fi judecat dacă nu după lege?

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

Nu conteaza ce cred eu - In Evanghelie scrie ca aceia sunt crestini care respecta invatatura lui Iisus. A invatat Iisus pe cineva ca sa ucida?, sa fure?, sa minta? Lasa invatatura bisericii din care faci parte deoparte si concentreaza-te pe Evanghelie. Eu nu am spus : "a fi crestin inseamna a spune " eu cred in Iisus", am spus ce scrie in Evanghelie dar nu poti intelege ce spune Evanghelia pentru ca ideile de acolo se bat cap in cap cu ce stii de la seful bisericii din care faci parte. Daca nu am dreptate ma poti ignora ca nu e nici o suparare

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Nu ne luam după biserici, vorbim de Biblie, eu zic doar că legea morală( cele 10 porunci) trebuie respectate în continuare, căci după ele vei fi judecat după cum reiese și din Scriptură, atât. Apocalipsa 14:12

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

Bun. Daca vorbim din Biblie iti spun un lucru - Eu sunt crestin. Crestinii nu vor fi judecati
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)
Crestinii respecta invatatura din cele 10 porunci dar pentru ei aceste nu sunt Lege deoarece au fost scosi de sub lege
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
Crestinii traiesc in Duh
"iar de va purtati in Duhul nu sunteti sub lege."
(Epistola catre galateni a Sf. Apostol Pavel – 5/18)
Iar Duhul este cuvantul lui Iisus
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
Daca nu ar fi asa, si ar trebui sa pazim legea cum explici citatul :
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Il explic eu - faptul ca enoriasul stie ca trebuie sa respecte legea il impiedica sa vada adevarul din Evanghelie, adica faptul ca doar cei care nu sau crestinat vor fi sub Lege si numai ei vor fi judecati. preotii care spun ca enoriasii lor fac pacate au dreptate deoarece biserica este crestina numai cu numele, de fapt toti sunt sub lege deoarece asa au ales. Asa au ales cand au hotarat sa faca parte din acea biserica. Nu am nimic cu nimeni, fiecare este liber sa aleaga ce vrea, eu doar vreau sa explic cum stau lucrurile

| alexxtreme a răspuns (pentru Mircea08):

Da, creștinii nu vor fi judecați, pentru că ei sunt ascunși în Hristos, dar cum poate un om să fie ascuns în Hristos, nu respectând cele 10 porunci și crezând în El ca Mântuitor personal care a murit pentru păcatele tuturor? Dacă Iisus a respectat poruncile (Ioan 15:10)și tot Iisus spune că "Câtă vreme nu vor trece cerul și pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege" Matei 5:18, "Dacă mă iubiți vezi păzi poruncile Mele" după care Ioan 14:15, "Dragostea de Dumnezeu stă în păzirea poruncilor Lui" 1 Ioan 5:3, "Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea." Romani 3:31, "Oricine face păcat face și fărădelege și păcatul este fărădelege" 1 Ioan 3:4, dacă în Apocalipsa care este cartea cu profețiile pentru vremea sfârșitului scrie "Aici este răbdarea sfinților, care păzesc poruncile lui Dumnezeu și credința lui Iisus" Apocalipsa 14:12, " Și balaurul(Satana) mâniat pe femeie(biserica) s-a dus să facă război cu rămășița seminției ei, cu cei care păzesc poruncile lui Dumnezeu și țin mărturia lui Iisus Hristos" Apocalipsa 12:17, iți recomand să citești Iacov, "Ce urmeazã de aici? Să păcătuim pentru că nu mai suntem sub Lege? Ci sub har? Nicidecum. Romani 6:15, "Și prin aceasta știm că Îl cunoaștem, dacă păzim poruncile Lui, cine zice "Îl cunosc" și nu păzește poruncile Lui este un mincinos și adevărul nu este în el, cine zice că rămâne în El trebuie să trăiască și el cum a trăit Iisus" 1 Ioan 2:3-6, Iisus a trăit respectând cele 10 porunci și învătându-i și pe alții să facă la fel, eu sunt de acord că suntem mântuiți prin har adică credință dar asta nu înseamnă că cele 10 porunci nu mai trebuie ținute, pentru că "credința fără fapte este moartă" Iacov 2:26, "Vedeți dar omul este socotit neprihănit prin fapte, și nu numai prin credință" Iacov 2:24, așa că, dacă suntem mântuiți doar prin credință ignorând legea, atunci Satana și îngerii lui vor fi în ceruri, pentru că și ei cred în Iisus Hristos. Ceea ce vreau să spun este că, da, suntem mântuiți prin credință(har) dar cele 10 porunci trebuie respectate în continuare. Cum se diferențiază un creștin de un nelegiuit, prin faptul că respectă legea, adică să spunem că amândoi cred în Iisus, unul respectă cele 10 porunci iar celălalt face ce îi trece prin cap călcând în picioare cele 10 porunci, acum întrebare: Vor fi mântuiți amândoi? pentru că amândoi au crezut. "Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri." Matei 7:21.

| iurii75 a răspuns (pentru alexxtreme):

" atunci Satana și îngerii lui vor fi în ceruri, pentru că și ei cred în Iisus Hristos." - prostii, mai jos ai citat ce înseamnă a crede în Isus, deși nu l-ai aplicat corect.
Matei 7:21 21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri...24 Prin urmare, cine aude aceste cuvinte ale mele şi le pune în practică...
Și nu cele 10 porunci, deja ți-am scris că nu mai suntem sub ele.
1 corinteni 9:20 Astfel, pentru iudei m-am făcut ca un iudeu, ca să-i câștig pe iudei; pentru cei ce sunt sub lege m-am făcut ca și cum aș fi sub lege — deși eu nu sunt sub lege —, ca să-i câștig pe cei ce sunt sub lege. 21 Pentru cei ce sunt fără lege m-am făcut ca și cum aș fi fără lege — deși, față de Dumnezeu, eu nu sunt fără lege, ci sunt sub legea lui Cristos —, ca să-i câștig pe cei fără lege.
Deci suntem sub legea lui Cristos, nu sub cele 10.

| alexxtreme a răspuns (pentru iurii75):

Tot ceea ce am vrut sa zic, si sa mentionez, era ca, sunt de acord ca suntem mantuiti prin har, prin credinta, dar cele 10 porunci trebuie respectate in continuare "credinta fara fapte este moarta", acum, trebuia sa spun acest lucru de la bun inceput si sa nu o lungesc atat, folosind texte asa de lungi, ducand discutia poate in alta directie. In concluzie, Biblia spune ca suntem mantuiti prin har, prin credinta ceea ce este 100% corect, doar ca "Dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui". si ca " credinta fara fapte este moarta", "Daca ma iubiti veti pazi poruncile Mele", acum, daca voi considerati, desi am vazut ca Mircea a zis/afirmat ca " cele 10 porunci trebuie respectate in continuare", ca acestea nu mai trebuie respectate, faceti cum doriti. Nu mai suntem sub lege, dar nu putem fi mantuiti in neascultare de lege, Romani 3:31 "Deci, prin credinţă desfiinţăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea.", Romani 6:15 "Ce urmează de aici? Să păcătuim pentru că* nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum." nu stiu dc se tot creaza atat de multe discutii.

| iurii75 a răspuns (pentru alexxtreme):

Nimeni nu afirmă că creștinii trebuie să păcătuiască. Și abolirea legii mozaice nu înseamnă înlăturarea oricărei restricţii morale. Multe dintre poruncile legii mozaice au fost repetate pentru creștini, dar nu toate. legea referitoare la sabat de exemplu n-a fost repetată.( cea referitoare la zeciuială la fel, deși ea nici nu făcea parte din cele 10, și totuși unii susțin că e obligatorie).
Și ca să nu discutăm în 2 părți, Pavel arată clar că cele 10 fac parte din legea care a fost abolită - Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberaţi de sub Lege, fiindcă am murit faţă de cea care ne ţinea legaţi... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aş fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aş fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu pofteşti»". (Aşadar, imediat după ce a scris că evreii deveniţi creştini erau „eliberaţi de sub Lege", ce exemplu din Lege a citat Pavel? Porunca a zecea. Astfel, el a arătat că aceasta făcea parte din Legea de sub care fuseseră eliberaţi.)

| iurii75 a răspuns (pentru alexxtreme):

Ca completare. Legea le aducea aminte israeliţilor că erau imperfecţi, că ei aveau nevoie de o jertfă perfectă care să le poată şterge complet păcatele (Evrei 10:1–4). Prin urmare, Legea avea menirea de a pregăti poporul pentru a-l accepta pe Isus, care era Mesia, sau Cristos. Galateni 3:24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declarați drepți datorită credinței. 25 Dar acum, după ce a venit credința, nu mai suntem sub tutore.
Deci o dată ce și-a împlinit scopul legea afost abolită.

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

Stii multe lucruri, unele din ele nu ai de unde sa le stii si totusi le stii, si ma intreb atunci, de ce nu stii ca nu exista crestin care sa nu respecte cele 10 porunci si altele 100 pe langa ele? Cu toate acestea el nu se afla sub Lege pentru ca a fost scos de sub lege de catre Iisus. Atentie mare! daca nu va rezumati la invatatura lui Iisus si mai aveti si alti invatatori nu o sa intelegeti niciodata Evanghelia. Eu nu o sa mai raspund celor indoctrinati deoarece nici o doctrina religioasa nu respecta adevarul si este la mintea cocosului ca e asa deoarece fiecare indoctrinat spune ca el e cel care cunoaste adevarul iar doctrinele intre ele se deosebesc ca de la cer la pamant. Eu nu pot pot propovadui ceva ce celalalt deja stie, pentru. ca asa spun toti, ca ei stiu, si daca nu ar sti nu te-ar contrazice

| Mircea08 explică (pentru alexxtreme):

Legea a fost data poporului evreu. Celorlalte popoare li sa propovaduit Evanghelia. In Evanghelie Legea nici nu exista, vechiul testament a fost adaugat la Evanghelie asa cum a fost adaugate si sfanta traditie, sfintii parinti, sau sfintele pareri ale unor necunoscuti care au avut darul de a vorbi mult si a nu spune nimic. Fiecare este liber sa isi aleaga invatatorul

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Ai spus "cea referitoare la zeciuială la fel, deși ea nici nu făcea parte din cele 10, și totuși unii susțin că e obligatorie". Pentru crestini nu conteaza ce spun unii? Ei au un singur invatator si conteaza doar ce spune Acesta. Normal ca cei care incaseaza banii spun ca zeciuiala este obligatorie. Imi cer scuze dar despre Lege am scris parerea mea (adica ceea ce am inteles eu ca scrie in Evanghelie) in mai multe locuri si nu ma mai repet

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"Pentru crestini nu conteaza ce spun unii? Ei au un singur invatator si conteaza doar ce spune Acesta. " - Am afirmat eu contrariul?
" vechiul testament a fost adaugat la Evanghelie " - nu. 2 timotei 3:16 Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, 17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună.
Deci toată scriptura ste inspirată și de folos. Chiar dacă creștinii nu sunt sub legea mozaică putem învăța multe din relatările din Scripturile Ebraice (Vechiul Testament) romani 15:4 Căci tot ce a fost scris mai înainte a fost scris pentru instruirea noastră, pentru ca prin perseverența noastră și prin mângâierea din Scripturi să avem speranță.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Asa este, dar neamurilor, in vremea apostolilor, li sa propovaduit doar Evanghelia. Abia mai tarziu mai marii bisericilor au crezut de cuviinta sa puna ambele testamente in aceeasi carte. In orice caz, Vechiul Testament nu mai trebuie propovaduit
" Si zicand :" Nou", Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire "
( Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel - 8/12)
"Astfel porunca data intai se desfiinteaza, pentru. neputinta si nefolosul ei"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel –7/18)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
Si nici Legea
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
"Deoarece am auzit că unii dintre noi, fără să fi avut porunca noastră, venind, v-au tulburat cu vorbele lor şi au răvăşit sufletele voastre, zicând că trebuie să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi legea,"
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 15/24)
Sunt multe citate care sustin ceea ce eu am afirmat, si daca doresti putem dezbate aceste lucruri

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

N-am afirmat nici o dată că creștinii trebuie să respecte legea mozaică deci nici nu era nevoie să aduci aceste argumente.
Am spus doar că toată Biblia este cuvântul lui Dumnezeu și este de folos. neamurilor le era predicată evanghelia dar ca să înțelegi pe deplin de ce au oamenii nevoie de răscumpărare ai nevoie și de scripturile ebraice (vechiul testament).
Aș vrea să știu ce crezi tu, este necesar să aparții unei comunități religioase sau e destul singur să cercetezi scripturile? Și alte detalii depre ce crezi.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Categoric, e bine sa apartii unei biserici, dar cum toate pe care eu le stiu nu respecta Evanghelia, si au convenit sa-si faca fiecare cate o biserica in care Evanghelia este optionala si trebuie respectata pe ici pe colo asaaaa de ochii lumii, cu reguli facute de mai marii bisericii, nu ma pot convinge sa ader la nici una din ele. Consider ca diavolul si supusii acestuia sunt cei care fac altfel decat ce spune Iisus si ma feresc sa fac echipa cu ei. Daca vrei sa stii cum vad eu o biserica (in linii foarte mari) citeste pe :
https://atrainormal.blogspot.com/2018/05/biserica-crestina.html
Acolo am inceput de putin timp sa mai scriu, intr-un mod accesibil societatii de azi, ceea ce cred eu ca ar fi bine sa stie oamenii. Daca vrei sa explic un subiect anume il voi posta tot pe acest blog

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Sunt Martor al lui Iehova. Nu considerăm biblia opțională ci cuvântul lui Dumnezeu și singura după care ne conducem.
Ce crezi despre trinitate?

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Si ortodocsii, catolicii, penticostalii, oastea Domnului etc. spun la fel. Spun ca Biblia nu este optionala si ca ea sta la baza credintei lor in totalitate. Am observat insa ca religiile sunt foarte diferite intre ele desi toate sunt crestine, prin urmare toate au la baza Evanghelia. Poti explica de ce invatatura religiilor este diferita intre religii, si daca asa este atunci e diferita si de Evanghelii? Sa nu-mi spui ca doar martorii respecta intru totul Biblia deoarece asa spun si celelalte religii, cu alte cuvinte, toate religiile si sectele spun despre martori ca sunt pe o cale gresita.
Eu iti spun parerea mea :
Nici o religie nu poate afla adevarul (cuvantul lui Dumnezeu) atata timp cat pe langa Evanghelie mai au si alte invataturi fie ele si asa zisele explicatii ale Evangheliei ale mai marilor bisericii care de fapt sunt manipulari. Daca nu ar fi manipulari nu ar exista decat o singura religie crestina. Nimeni nu crede ca mai marii bisericii lui manipuleaza si asta deoarece s-au obisnuit sa-i asculte mai mult decat pe Dumnezeu, si au inceput sa creada in ei mai mult decat in Dumnezeu. E limpede ca asa se intampla si asta datorita rezultatului - exista religii crestine cu invataturi diferite!
Eu am facut in felul urmator : am extras pe calculator toate citatele care fac referire la ceva anume (de ex. pacatul ). Am studiat apoi aceste citate pana am fost in stare sa formulez o teorie coerenta despre pacat si care sa nu contrazica nici un citat, Evident ca la inceput nu putam face asta deoarece "pacatul" ca subiect de dezbatere are mare legatura cu intelegerea motivului pentru care s-a schimbat testamentul vechi. Si tot asa am ajuns sa studiez toate subiectele din invatatura lui Iisus. Pe tot parcursul acestui studiu vedeam cat de mare este diferenta intre ce scrie in Evanghelie si diverse religii, si asta ma facea sa studiez si mai atent ca sa fiu sigur ca ceea ce stiu este corect. Evident ca am fost impins de curiozitate sa vad motivul pentru care unii au interpretat voit eronat Biblia, si bineinteles ca cel ce cauta gaseste. Am studiat si cele zece principii de manipulare in masa si am gasit ca absolut toate sunt folosite de mai marii bisericilor. Eu nu spun ca mai marii bisericilor sunt manipulatori, nici nu ar putea sa fie deoarece daca ar fi ar fi si constienti ca lupta impotriva lui Dumnezeu. Ei au fost insa manipulati ca toti ceilalti si acum invata pe altii ceea ce stiu

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

" religiile sunt foarte diferite intre ele desi toate sunt crestine, prin urmare toate au la baza Evanghelia." - nu chiar. Ortodoxia de ex. deschis spune că se bazează atît pe Biblie cât și pe tradiție (și nu e secret mă majoritatea tradițiilor și sărbătorilor se trag din religiile precreștine, păgâne), iar la o analiză mai detaliată se vede că pe Biblie mai de loc.
"Eu am facut in felul urmator : am extras pe calculator toate citatele care fac referire la ceva anume (de ex. pacatul ). Am studiat apoi aceste citate pana am fost in stare sa formulez o teorie coerenta despre pacat si care sa nu contrazica nici un citat,..." - prietene, tocmai ai inventat bicicleta happy
Nu te supăra, e exact ce făceau o grupă de creștini de la care au pornit să zicem așa martorii.
"toate religiile si sectele spun despre martori ca sunt pe o cale gresita. " - și în primul secol creșninii erau urâți, calomniați, prigoniți...
N-am moștenit religia, am studiat Biblia în jur de 6 ani până am decis să devin martor, și o studiez în continuare.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu am inventat nimic, eu am spus cum am invatat eu Evanghelia, altii folosesc alte metode de invatare, fiecare invata cum ii este lui mai usor. In primul secol crestinii erau prigoniti de preotii care propovaduiau Legea, si era normal sa fie asa deoarece le plecau enoriasii pentru ca se crestinau, iar lor le scadeau veniturile. Acuma se cearta religiile intre ele, si asta tot pentru a castiga enoriasi. Dumnezeu nu a spus sa se faca mai multe religii ca sa se urasca crestinii intre ei. Cred ca ideea a fost a diavolului sa faca tot felul de religii ca sa dezbine biserica lui Iisus si sa-i faca pe credinciosi sa se certe intre ei. Faptul ca fiecare spune ca exista totusi o religie buna, adica cea din care face parte, este egal cu zero! Lumea vede faptele pe care le fac credinciosii, iar eu am vazut minciuna, sete de a profita, mandrie fara margini, si altele asemenea pe la toate religiile. Daca o biserica are asemenea credinciosi de ce nu sunt dati afara asa cum spune Evanghelia sa faceti? Stim amandoi de ce, dar scuza ca unii va urasc, va calomniaza, etc, nu merge deoarece nu o fac pentru ca sunteti crestini, o fac pentru ca nu va comportati ca niste crestini, iar aceasta observatie este doar pentru aceia de care spuneam ca trebuia sa fie scosi afara din randurile voastre.
Cine studiaza cu adevarat Biblia si o intelege, fara sa fie influentat de altii, nu devine nici martor si nici altceva, devine crestin si fuge cat poate de toate religiile. Nu am nimic cu nici o religie si asta pentru ca Dumnezeu a lasat libertatea omului sa aleaga cui slujeste, eu mi-am spus parerea pentru ca sa se stie si sa nu revenim de fiecare data la aceleasi subiecte. Sfatul Evangheliei este ca fiecare sa faca ceea ce este incredintat ca e bine

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"Nu am inventat nimic, " - n-am zis cu răutate ci în glumă. Și am precizat că așa metodă au folosit și alții și este bună.
". Faptul ca fiecare spune ca exista totusi o religie buna, adica cea din care face parte, este egal cu zero!" - Nu sunt de acord, dacă n-ar exista una bună ar însemna că Isus a eșuat în efortul său de a aduna discipoli/creștini care să respecte ceea ce i-a învățat el. Doar că trebuie găsită care este comparînd ce spune Biblia cu ce cred respectivii.
" Daca o biserica are asemenea credinciosi de ce nu sunt dati afara asa cum spune Evanghelia sa faceti? " - n-am să-ți răspund pentru restul, s-o facă singuri. La Martorii lui Iehova cei care practică lucruri condamnate de Scriptură sunt excluși din congregație după cum cere Biblia.
"unii va urasc, va calomniaza, etc, nu merge deoarece nu o fac pentru ca sunteti crestini, o fac pentru ca nu va comportati ca niste crestini," - aici vorbești la general și cam fără cunoștință de fapte.
"devine crestin si fuge cat poate de toate religiile." " Sfatul Evangheliei este ca fiecare sa faca ceea ce este incredintat ca e bine" - de fapt biblia nu spune să ne izolăm câte unul, din contra - Evrei 10:24 Să ne interesăm unii de alţii ca să ne îndemnăm la iubire şi la fapte bune, 25 fără să neglijăm întrunirea noastră, cum au unii obiceiul, ci să ne încurajăm unii pe alţii, şi aceasta cu atât mai mult cu cât vedeţi că ziua se apropie!
Dar în restul sunt de acord cu tine, de fapt astfel și procedăm.