| sunrises a întrebat:

Calamitatile naturale sunt semne ale sfarsitului sau nu sunt un criteriu prea relevant?

28 răspunsuri:
| Bubulescu a răspuns:

Dupa Biblie, ar trebui sa fie. Dar vom vedea ce va fi.

| danut a răspuns:

Dupa Biblie, calamitatile naturale NU sunt semne ale sfarsitului.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Daca te referi la sfarsitul biblic, e expirat de mult, deci nu

| LikeARollingStone a răspuns:

Un semn al sfarsitului e doar THE FINAL COUNTDOWN!
Restu sunt doar... vorbe-n vant.

| EmaS a răspuns:

Oamenii nu vor sa recunoasca ca toate suferintele, calamnitatile sunt consecinte ale pacatelor si a indepartarii de Dumnezeu. Inainte de caderea in pacat nu a exista moarte nici suferinta, nici durere sau altceva din ceea ce ne provoaca astazi asa de multe probleme.Alegand liber, omul a mers pe caile lui proprii, care l-au indepartat de Dumnezeu.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,, - Ieremia 2:19

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Fenomenele naturale (calamitati daca doresti) care se petreceau pe Terra inainte ca oamenii sa apara erau tot "consecinte ale pacatelor si a indepartarii de Dumnezeu"?

| Rakanishuu a răspuns:

Biblia nu e decat o carte scrisa de un om...
Vedem noi ce va fi mai tarziu. Va distrugeti momentele gandindu-va la un viitor care nici macar adevarat nu e.

| Zenithf a răspuns:

Legalizarea promiscuitatii sexuale, a avortului, a eutanasiei, devalorizarea omului ca fiinta cugetatoare si in special ca fiinta spirituala, astea sunt mai degraba semnele sfarsitului. Calamitatile naturale pot eventual sa arate ca si Pamantul e satul de noi "nu stiu cum ne mai suporta Pamantul, sic", asta daca Pamantul este fiinta simtitoare, si nu doar un bulgare din praf de stele.
Dar, Iisus le spune ucenicilor sai ca "veti auzi vesti de cutremure... totusi sa nu va ingrijorati", deci se poate considera ca si acestea ar fi semne.
P.S. Vezuviu 79, asta da calamitate, si totusi nu a fost Sfarsitul sau semn al sfarsitului. A fost sfarsitul Pompeiului, cam atat.

| Inferno a răspuns:

Sfarsitul este un termen ce poate fi atribuit multor lucruri. Poti sa te referi la sfarsitul lui X, la sfarsitul unui bolovan, al unui munte, al unei planete, al unui sistem solar, etc.

| sublime89 a răspuns:

Semne ale sfarsitului? Inca o aberatie. Pai cum sa fie semne ale sfarsitului cand pe planeta asta au fost calamitati naturale in ultimii 4 miliarde de ani frecvent? Ar fi trebuit sa fie sfarsitul lumii in fiecare an presupun, daca ar fi sa credem ca au fost "semne".

| Mikhtarian a răspuns:

Eu cred ca da, desi nu toate.
Doar cele numite in biblie urmate de fapte;

| AlexanderAdrian a răspuns:

Multi specialisti pun inmultirea calamitatilor naturale din ultima vreme pe seama incalzirii globale.

Alti specialisti spun ca de fapt aceasta incalzire e temporara, ciclica si ca va urma o racire.

Ce e clar e ca activitatea umana tot mai intensa a reusit cu succes sa deregleze clima globala si astazi traim consecintele.

Nu sunt semne ale unui sfarsit dar e posibil ca in urmatoarea suta de ani sa ne confruntam cu o schimbare drastica a climei la nivelul intregului glob si daca incalzirea continua corpul uman va trebui sa se adapteze extrem de rapid la noile conditii. O crestere a mediilor de temperatura multianuale cu cateva grade nu e de neglijat.

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Inainte nu erau calamnitati naturale.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Inaintea aparitiei oamenilor nu erau fenomene naturale? Interesanta perspectiva...

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Demonstreaza-mi contrariul! laughing

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Stii ca Planeta asta este mai veche, mult mai veche decat noi(oamenii) nu?

| EmaS a răspuns (pentru M25M):

Depinde. Sunt mai multe opinii!

| RaduRadu01 a răspuns:

Doar calamităţile naturale, luate singure, nu reprezină un semn evident al apropierii sfârşitului. Tocmai de aceea în Biblie e meţionat un "semn complex", care cuprinde mai multe aspecte. Împlinirea simultană a tuturor acestor profeţii demostrează că trăim în "ultimele zile".

| ILoveMoon a răspuns:

Calamitățile naturale sunt de când e pământu, și înainte de oamenii existau cutremure, uragane, erupți vulcanice etc

| Wøodenpints a răspuns (pentru Bubulescu):

Îți dai seama că aceste calamități au fost dintotdeauna pe pământ. De pe vremea dinozaurilor. Și atunci erau. Au fost și la neanderthalieni. Și de la homo-sapiens încoace tot sunt.
Calamități de genul sunt și pe alte planete nelocuite. Acolo pe cine pedepsesc, sau sfârșitul cui îl aduc?

| TheStory a răspuns:

Aceste lucriri au existat din totdeauna si nu cred ca prevestesc ceva.

| c0ton a răspuns:

Calamitatile naturale se desfasoara din cauza unor 'erori ' in lume adica cutremuile prin frecarea placilor de teren inundatile din cauza cresteri nivelului apei vulcanele din cauza straturilor subtiri de scoara terestra ce devin slabe impotriva lavei. Fiecar fenomen are o explicatie logica dar mai sunt si multe cazuri care se datoreaza lui Dumnezeu

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Calamitatile naturale sunt ca niste ''accidente'' ale naturii.Nu sunt semne ale sfarsitului lumii.

| danay72 a răspuns:

Nu calamitatile in sine ci intensitatea lor sunt o caracteristica a zilelor din urma.Matei24:7

| milan9 a răspuns:

Acest semn al calamitatilor este coroborat cu toate celelalte semne care prevestesvc sfârsitul...

| milan9 a răspuns:

Calamităţi naturale dintotdeauna au fost, dar se pare ca in vremurile din urma acestea vor fi dublate de interventiile omului (distrugeri, poluare, razboaie) şi de urmarile iterventilor omului asupra naturii: dezechilibararea ecosistemelor...

| AlexeHellsing a răspuns:

Calamitățile Naturale sunt lucruri obișnuite pentru pământ.Acestea nu reprezintă Sfârșitul Pământului, ci reprezintă doar topica firească.