| Narfundo a întrebat:

Calatoriile astrale {decorporalizarea} sunt bune? Sunt ele periculoase? Ce zice biblia despre vise? Ce spun satanistii despre vise?

38 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Calatoria astrala are efecte benefice, nu prezinta forme de pericol.

| Ben00 a răspuns:

Da astea pamantesti nu te satisfac? Sfintii parinti spun sa nu te increzi in vise.

| Inferno a răspuns:

Calatoriile astrale sunt lipsite de suport stiintific.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai tu ce simti, sunt bune sau rele?
Fata, de mai jos vrea sa vorbeasca cu ingerul pazitor, tu de ce apelezi la "calatorii astrale"?

| Al99 a răspuns:

Calatoriile sunt bune in general.
Mai ales cele astrale.
@inferno
Vulpea a zis ca strugurii sunt acri.

| doctorandus a răspuns:

Citez din Blom, Jan Dirk (2010). A Dictionary of Hallucinations. New York, Dordrecht, Heidelberg, London: Springer Science+Business Media, LLC. p. 379-80. doi:10. 1007/978-1-4419-1223-7. ISBN 978-1-4419-1222-0.

Out-of-Body Experience (OBE or OOBE)

Also known as out-of-the-body experience. In biomedicine, both terms are used to denote a type of ∗autoscopic phenomenon that may occur either during sleep or wakefulness, involving a sensation of being outside and above one’s physical body (referred to as disembodiment). The experience is typically accompanied by ∗autoscopy, which in OBE involves the visual perception of one’s physical body from a place outside of one’s actual body. Contrary to autoscopic doubles perceived in ∗heautoscopy, which tend to appear diaphanous, the physical body perceived in OBE tends to appear as solid and to cast a shadow. When instances of OBE and heautoscopy are experienced in rapid alternation, they are referred to as ∗double consciousness. It has been claimed that the lifetime prevalence of OBE may lie around 10%. OBE may be accompanied by other hallucinations or ∗illusions, such as ∗auditory hallucinations and ∗body photism. Pathophysiologically, OBE is associated primarily with aberrant neurophysiological activity at the temporo-parieto-occipital junction. It has been claimed by the group headed by the American-Canadian neuropsychologist Michael A. Persinger (b. 1945) that OBE can be evoked experimentally with the aid of a ∗Koren helmet. In parapsychology, OBE tends to be attributed to true exteriorization of the self, the soul, or any other ‘ethereal’ part of the body. An example of such exteriorization is astral projection, a condition in which the so-called astral body is thought to part from the physical body, and to undertake a tour of the physical plane, thus allowing for the proper physical distance to render autoscopy possible. According to the American parapsychologist Raymond A. Moody, Jr. (b. 1944), OBE is also a common characteristic of ∗near-death experiences (NDEs). Synonyms for OBE found in the parapsychological literature include astral projection, ecsomatic experience, ‘ecstasy with looking back at oneself’, exteriorization of sensibility, excursion of the ego, hallucination of physical duality, pseudoheautoscopy, syndrome of floating experience, and visuo-vestibular splitting of the somatosensory body image.

References

Blanke, O., Landis, T., Spinelli, L., Seeck, M. (2004). Out-of-body experience and autoscopy of neurological origin. Brain, 127, 243–258.
Brugger, P., Regard, M., Landis, Th. (1997). Illusory reduplication of one’s own body: Phenomenology and classification of autoscopic phenomena. Cognitive Neuropsychiatry, 2, 19–38.
Moody, R.A. (1975). Life after life. New York, NY: Bantam Books.

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Uite un articol interesant. http://www.vopus.org/ro/vopus/editorial/fanatism-si-secte.html

Eu unul m-am saturat sa ii vad pe toti cum isi dau cu parerea, fara sa studieze cum trebuie. O mai auzeam pe EmaS comentand tot la o intrebare de-a ta, despre calatorii astrale. Astia vorbesc si habar nu au ce e aia. Poate ca intr-o calatorie astrala esti mai aproape de Dumnezeu decat ar putea sa fie ei vreodata... si ei spun ca nu-i buna experienta ca nu l-ai primit pe Isus :|

| eliaclodia a răspuns (pentru reihiuke):

Stai asa! Acuza ca nu l-ai "primit pe isus" se refera la faptul ca nu primesti adevarul si crezi intr-o iluzie. adica ti s-a spus sa mai cauti ce se intampla cu ce simti, ca e altceva. E vorba:"isus e adevarul". Deci te-au acuzat ca minti cu ceva si te minti.

| reihiuke a răspuns (pentru eliaclodia):

Cine m-a acuzat? Cineva care nici nu stie despre ce vorbesc? happy Asta e tragedia. Cum te poate acuza cineva ca te minti, daca nici nu stie ce ai zis si despre ce e vorba?

| eliaclodia a răspuns (pentru reihiuke):

Te-a acuzat gresit daca a facut-o agresiv si nici nu stia despre ce vorbesti. Dar e bine sa iei in seama pe cineva care are si el un instinct. Poate ca are dreptate si instinctul ii spune ceva, cum ca nu e o cale a adevarului, ci a iluziei. de asta stiintele au demonstratii, ca au tinut cont de instinct si de frica de adevar, au impacat lucrurile si oamenii nu doar ca nu se mai cearta si nu mai fac razboi, stau linistiti ca e "lumina".

| eliaclodia a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Cand visele nu sunt potrivite inimii tale de copil, instinctiv unii spun ca te chinuie Satana, sau dracu. Chiar daca nu vorbim toti aceiasi limba, trebuie sa cautam sa vedem ce am vrut sa comunicam. De aceea nu trebuie sa ne agresam, mai ales cand vorbim pasareasca unii cu altii.

| eliaclodia a răspuns (pentru Al99):

Eu nu cunosc alta calatorie astrala sau pamanteasca cu ochii inchisi, decat sa simt ce e in jur. Nu s-a demonstrat ca pot sa simt un om la polul nord, dar toti stim ca putem sa simtim soarele, luna si restul. Apa, asa cum se simte, copacul asa cum se simte. Insa nu stiu daca toti pot sa simta. E ca si cu talentul muzical, ai ureche sau nu. Daca incerci sa simti ceva frumos si pur, e una si daca simti ceva nasol e alta.Iar unii, in pasareasca dintre noi, spun ca nu trebuie sa simti lucrurile impure, perfide, sa inchizi.

| Miauti a răspuns:

"Nu esti o fiinta umana cu suflet. Esti un suflet temnitat temporar intr-un corp fizic."

http://pazniculviselor.blogspot.ro/2013/02/teorii-proiectie-astrala.html

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Despre vise Biblia declară următoarele: "Căci visele vin din mulţimea grijilor" - Eclesiastul 5:3. Ele nu constituie mesaje pentru noi din partea cuiva, ci sunt cel mai probabil rezultatul subconştientului nostru.

| Duucu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Citești cumva blogul lui Marius Simion? Parcă văzusem odată o întrebare de-a ta despre ei.

| Ben00 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Sportul la care esti tare ti-l lasam tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba toti spun ca da.da tu ce crezi?

| Mikhtarian a răspuns:

Semne Divine au aparut in vise uneori, nu stiu ce sa cred.

| MMihai a răspuns:

Calatoriile astrale {decorporalizarea} sunt bune? Sunt ele periculoase?=
=și dacă nu mai găsești drumul la întoarcere?!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duucu):

Da! www.nlpmania.ro a fost primul meu contact cu psihologia.

Il mai urmaresc pe Pera Novacovici
www.personalitatealfa.com

Mai iau cateva idei si de pe

www.construimimperii.ro

Iantai doar ii urmaream, dar mi-am dat seama ca dezvoltarea persoanala nu apare doar privind si vorbind despre ea... Abia atunci m-am gandit ca imi trebuia o strategie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici explicatia stiintifica la calatoriile astrale:http://www.descopera.ro/......a-corpului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asta mi-se pare mai mult parapsihologie.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate spune si asa.
Legat strict de dezvoltare personala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Este o diferenta intre psioholgie si parapsihologie. Apropo ce parere ai de blogul meu: www.euateul.blogspot.com

| thealchemist a răspuns:

Ai auzit tu de cineva care poate calatori in afara corpului ca sa te intereseze daca-s bune sau rele?
cit despre vise ce treaba are Biblia cu ele? daca vrei sa vezi ce inseamna visele tale du-te la psiholog nu la preot.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Sebastian sunt uimit de cat de mult ai evoluat! Mi-ar placea sa te cunosc!
Iar blogul tau este grozav! Cand l-ai infiintat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Acum 4 zile.