| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cam cat de mare este puterea Diavolului asupra oamenilor? Referindu-ne la ispite, crime, avorturi, sinucideri, curvie etc.

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Foarte adevarat, mar mai inainte de acest verset scrie ''Supuneti-va dar sub mana tare a Lui Dumnezeu, impotriviti-va diavolului si el va fugi de la voi''

Daca noi nu suntem supusi Lui Dumnezeu, si facem faptele diavolului ''curvie, betie, lacomie, hotie'' nu va mai fugi prea repede.
Trebuie sa ne ferim de aceste lucruri rele si sa ascultam de Domnul, probabil ne vom mai impiedica pe cale, dar ne ridicam si mergem mai departe.

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da' mai mare e grădina domnului

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu... Diavolul ii face pe oameni sa faca asta. Noi continuam sa dam vina pe asta desi nu este asa. Esti vina omului ca face asta, are o scapare mentala.
De-a lungul timpului omul a inventat termenul de Diavol pentru a centraliza toate relele facute de om intr-un cuvant.

Daca oamenii ar fi constienti de ce fac si sanatosi, te asigur ca nu s-ar intampla asa ceva. Cu toate ca anumite lucruri din ce ai zis, sunt facute dintr-un motiv rational, si doar pentru ca sunt considerate pacate, se zice ca sunt din partea Diavolului.

| milan9 a răspuns:

Esti de acord ca o avalansa devastatoare se poate creea si avand ca declansator un bulgaras mic de zapada? In practica sunt tensiuni de mare magnitudine dar se poate pleca si de la bulgare, nu?
La fel se intampla si pe PLAN spiritual.

Micile greseli cumulate, exersate, si din pacate nu de putine ori, stupiditatea consecventa, toate acestea devin din pacate foarte, foarte COSTISITOARE. sad

Daca tot dam vina pe diavol pentru toate crimele si faradelegile noastre nu vom fi in masura sa oprim la timp adevaratul factor declansator, cel mai mare dintre pacate: prostia. Prostia (de a persista in forme ale raului si viciului) sora buna cu nebunia. Paradoxul le caracterizeaza pe amandoua.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia spune: Impotriviti-va Diavolului si el va fugi de la voi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Iti blesteama copii:

"Să nu te închini lor, şi nici să le slujeşti; că Eu, Domnul, Dumnezeul tău, Eu sunt un Dumnezeu gelos, Cel ce vina părinţilor o dă pe seama copiilor pân'la al treilea şi-al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc, dar Mă milostivesc pân'la al miilea neam spre cei ce Mă iubesc şi-Mi păzesc poruncile."

https://www.youtube.com/watch?v=cqpXL78yRqc te fu+te in c+ur pana iti iese sange pe nas, e ceva de groaza.

Daca biserica cade, Nu de fapt incepe sa cada deja (tinerii nu mai merg la biserica si nu mai vrea sa se faca nimeni preot si profesor) peste cateva generatii Romania o sa fie ca Anglia si SUA poate chiar si mai repede.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/......vor-cerne/

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Preotii de la noi stiu lucrul acesta si fac tot posibilul ca sa ii salveze pe oameni dar daca ne pierdem credinta s-a terminat cu noi. S-au apropiat vremuriile acele de final.

https://www.youtube.com/watch?v=dWSlQay8B94

Iisus se va intoarce pentu a doua oara pe pamant, pfffff.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Viata e de rahattt. Te casatoresti cu una si nici macar nu sti daca e copilul tau s-au nu iar pe alta parte mai sunt si pacatele pe care le-ai facut TU s-au EA de-a lungul vieti si pe care nu le-ai recunoscut si marturisit la spovedanie ca sa te ierte Iisus. Plus ca mai sunt si astea care se culca cu 100 si nu mai stiu care e tatal, il nasc si in cazul in care iese asa... tie frica sa mai mergi pe strada ziua da pai noaptea ca vine si te fu+te.

https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

O sa ajungem sa ne distrugem intre noi, aia in Italia poarta fulare la gat si circula cu frica pe strada atunci cand ii vad pentru ca nu sti care e pe invers si care e normal.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel15123532 citeste ce a spus Arsenie Boca s-au o carte de-a lui sa vezi ce zice. Dupa expresia de la coltu gurii si dupa gesturiile pe care le face cu ochiul iti dai seama care e handicapat.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Să nu te închini lor, şi nici să le slujeşti; că Eu, Domnul, Dumnezeul tău, Eu sunt un Dumnezeu gelos, Cel ce vina părinţilor o dă pe seama copiilor pân'la al treilea şi-al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc, dar Mă milostivesc pân'la al miilea neam spre cei ce Mă iubesc şi-Mi păzesc poruncile."

Este exact ce spuneam mai sus, traditiile si obiceiurile parintilor se vor lipi si de copiii lor si daca ei le vor face vor fi vinovati de aceleasi lucruri, asta nu inseamna ca nu te poti pocai si intoarce de la acele pacate si sa iesi de sub blestem si sa intri sub binecuvantare. Este vorba de o alegere persoanal, Dumnezeu nu nedreptateste pe nimeni.

Ezechiel 33:11 '' Spune-le: ‘Pe viaţa Mea’, zice Domnul Dumnezeu, ‘că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceţi-vă, întoarceţi-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreţi să muriţi?''

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Uite ce Irinel acum vreau sa te intreb altceva, eu stiu ca Mantuitorul Iisus Hristos i-a spus ceva slabanogului dar el nu a ascultat, chestia e in felul urmator acolo in evanghelia lui Iisus scrie cumva ca baiatul slabanog e mai redus in gandire fata de ceilalti copii. Eu stiu ca un preot spunea ca baiatul slabanog e mai redus atat la fizic cat si la minte.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu este adevarat, nu statura fizica conteaza pentru ca intelectul sa fie superior. Iisus nu cauta genii, ci oameni sinceri, pentru El este important sa fii sincer cu El, sa vorbesti deschis in rugaciune, sa atingi subiectele care te apasa si sa nu incerci sa ocolesti, sinceritatea inimii este cea imporanta, nu cate diplome universitarea sau ce statut social ai. Dumnezeu vrea desigur sa ne dezvoltam intelectual, vrea sa avansam in intelepciune asa cum spune biblia, dar legat de statura fizica, ea nu defineste neaparat si intelectul.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Sincer spui, pai atunci voi incerca si asta.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cand vorbesti cu el in rugaciune, fii sincer, transparent, spune-i tot ce simti, ce te apasa, ce vrei pe viitor, planurile, spune-i pacatele, esecurile, si primeste-i iertarea si acceptarea, si indreapta-te si nu le mai face. Cand stai de vorba cu El, nu iti imagina ca este o prezenta apasatoare si una care te judeca si critica, nu. Ci Hristos este un prieten care doreste o relatie calda si sincera cu tine, El te asculta cu atentie, cu rabdare, cu dragoste si cu acceptare, nu iti va spune niciodata cand vei veni la El ''Imi pare rau, nu am timp acum''
sau ''Nu credeam ca vei face asa ceva vreodata'' El nu procedeaza astfel, ci El te intelege, nu inseamna ca te aproba si este de acord cu raul pe care l-ai facut, dar te intelege, stie ce s-a intamplat si intelege de ce ai cazut, si doreste sa te ridice, nu sa te judece.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Foarte adevarat, mar mai inainte de acest verset scrie ''Supuneti-va dar sub mana tare a Lui Dumnezeu, impotriviti-va diavolului si el va fugi de la voi''

Daca noi nu suntem supusi Lui Dumnezeu, si facem faptele diavolului ''curvie, betie, lacomie, hotie'' nu va mai fugi prea repede.
Trebuie sa ne ferim de aceste lucruri rele si sa ascultam de Domnul, probabil ne vom mai impiedica pe cale, dar ne ridicam si mergem mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ispita e mare.
https://www.youtube.com/watch?v=7qFF2v8VsaA

| CinevaAnonimă a răspuns:

Puterea diavolului e atât de mare cât îi „permite" omul să fie.

| GicaGigekGica a răspuns:

Dumnezeu spune ca nici o ispita nu va fi mai mare decat puterea omului, si Dumnezeu ne trimte din cer rabdare sa putem invinge ispita. Deci diavolul nu are putere asupra noastra daca il oprim.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Întrebarea este din start eronată. Înainte de a da un răspuns, trebuie să argumentezi ce legătură ar avea un presupus diavol cu ispitele, crimele etc?
Cu toate că nici măcar de presupus diavol nu poate fi vorba, este dovedit fără urmă de îndoială că personajele mitologice biblice nu au existat niciodată.

| Anjaa a răspuns:

Nu contează cât de mare este puterea diavolului, ce ar trebui sa ne preocupe este cat de mare e iubirea lui Dumnezeu pentru oameni. Diavolul poate sa ne ispiteasca si o face cat de bine stie el, de multe ori prin ganduri. El ne trimite ganduri de sinucidere, de curvie, gelozie...
Ce trebuie sa facem noi? Cum ne aparam? Secretul este sa nu stăm la discutie cu gândurile, nu le ascultam, nu le credem, ne întoarcem față si mintea către Dumnezeu și atunci El ne da putere si ne îmbracă cu dragostea Lui. Ne rugam, Ii cerem ajutor cu certitudinea ca ne aude si ca astepta doar sa il strigăm ca sa ne salveze. Trebuie doar sa credem. Si sa Il alegem.

In concluzie... Puterea diavolului este 0, daca omul crede in Dumnezeu.