| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cancerul e o lovitura data de Satan intr-o zona a corpului uman? Adica Satan il goneste pe Dumnezeu dintr-o parte a corpului ca acea parte sa se inbolnaveasca in lipsa lui Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| RockaruL a răspuns:

Nu meştere, ăsta a fost planul lui Dumnezeu, să iţi dea ţie cancer ca apoi sa râda şi cu rectul de tine văzându-te cum te rogi, punându-i la îndoiala planul măreţ.
Chiar nu îmi explic prin ce metode vă sunt injectate unora cantităţi atât de mari de droguri încât să aveţi asemenea revelaţii.

| danay72 a răspuns:

Nu,e o boala.Din cauza păcatului moștenit de la Adam, din nefericire, ajungem și ne îmbolnăvim și îmbătrânim.

| Clorox a răspuns:

Ce aberaţii zici acolo?
Dacă nu știi, de ce spui chestii aiurea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta chiar a fost o intrebare serioasa?

Daca este sa ne luam dupa biblie, Satan nu a creat nimic. Deci bolile sunt inventate tot de Yehova, asa cum a creat tot ce ne inconjoara, nu asa sunt spalati pe creier crestinii?

Daca este sa ne luam dupa realitate, bolile au fost create de evrei in laborator. Dupa ce bolile faceau nu stiu cate mii sau milioane de victime, tot ei inventau un leac sau ceva cu care faceau miliarde prin vanzarea lui.
Dar nu cred ca toate bolile au fost create in laborator, o simpla raceala de exemplu se poate lua doar dormind cu fereastra deschisa. Unele boli se mai iau si de la animale.
Am citit undeva ca, in evul mediu, biserica i-a facut pe crestini sa creada ca pisicile sunt malefice si asta a dus la un masacru de pisici. Astfel rozatoarele s-au inmultit alarmant si au dus la teribila ciuma neagra.

| Nitroblast a răspuns:

Nu neaparat. Pentru fiecare boala are alta semnificatie. Pentru unii e o ocazie ca sa reflecte asupra vietii si sa se intoarca la credinta. Pentru altii, e plecarea harului dumnezeiesc de la persoana respectiva, din cauza starii sufletului. Sau, poate sa fie pentru a pune la incercare credinta omului, daca e demn de viata vesnica sau nu.

| Rocsid a răspuns:

Cancerul este dat de catre celule care au suferit mutatii datorita expunerii repetate la anumite substante nocive printre care si nitriti nitrati din alimente sau chiar noxele din aer sau pur si simplu organismul este unul mai sensibil si slabit.
Nu am auzit pana acum si nici nu exista articole stintifice care sa demonstreze ca de la Satan faci cancer.
Nu ma intelege gresit.Iti respect religia si toate cele dar mi se pare putin dus la extrem sa afirmi asa ceva in conditiile in care am evoluat atat de mult in medicina.
Eu personal tind sa cred ca religia e medicina pentru suflet si atata tot...

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dumnezeu a dat cancerul. Orice boală vine cu un scop. Poate ai un păcat nespovedit care îti pune mântuirea in pericol, poate un străbun a avut un pacat greu şi din cauza asta,, x" generații merg in iad. În fiecare situație, Dumnezeu va căuta să răscumpere acel păcat. Părintele Arsenie Boca spunea:,, Rugați-vă de Dumnezeu să vă pedepsească aici, in lumea asta, căci amarnice sunt pedepsele dincolo"

| stefan563 a răspuns:

Clar nu adica de exemplu daca te lovesti cu piciorul de o piatra aceasta inseamna ca e „ posedata " de Satan sa iti provoace suferinta? Eu zic ca nu

| Emanuele1992 a răspuns:

Satan ti-a gonit neuronii.
De fapt nu tie, ci parintilor tai.De aceea te-ai nascut mai defavorizat, ca sa zic asa.