| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cand a facut zeul iudeu pasarile? Inainte de vietuitoarele Pamantului sau dupa?

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romeo de ce minti? Faza cu robia lor in egipt nu a dovedita iar teologi se cam contrazic, uni spun ca e metaforic, cat despre iahve nu minti, ca toate religile il au ca sunt diferenta mult prea mari

| RAY a răspuns:

Iahve a facut ordine atat, nu a facut nimic, a vazut ca sunt pasari si a spus bine ca sunt, lilieci nu erau inca cunoscuti lui.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e sa o bagam pe aia mai simpla, pasarile sunt vietuitoare ale pamintului, ca dorm la sol/in copaci, nu in cer. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns:

Citește Vechiul Testament, Facerea lumii și vei afla.
Apropo, nu este "zeu iudeu", ci este un creator a mai multor religii.
Prima dată a apărut religia mozaică, apoi creștinismul, din creștinism, un discipol creștin, Mahomed a creat religia musulmanilor, care are mai multe ramuri: șiiți, suniți.

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu l-au inventat evreii. Evreii erau robi în imperiul egiptean, dovedit istoric.
Iehova, Dumnezeu, Allah e unul și același creator cu denumire diferită în funcție de religie.
Problema este că "Cartea Sfântă" a fost scrisă în o perioadă în care nu existau cunoștințele din prezent. Nu se știa despre rolul plantelor în mediul înconjurător. Nu erau cunoștințe medicale, cunoștințe botanice, anatomice, chimice etc.
Deci ce este scris acolo este scris în limbajul cunoștințelor existente în urmă cu peste 3000 de ani în urmă.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Dar contrazice stiinta." - Care stiinta nenica? Aia de la coltul facultatii?

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Tare faza cu plantele fara fotosinteza in ziua 3. " - in ziua 3 era lumina numai ca cercul soarelui nu se vedea ci o lumina difuza suficienta pentru plante. Era ca si cum te uiti la un bec aflat dupa o perdea.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E scrisa din perspectiva unui observator de pe pamant Geneza caitolul 1.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A despartit prin faptul ca pamantul prin rotirea lui si luminarea lui pe o parte e lumina pe cealalta emisfera e intuneric umbra sau noapte.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Luna pentru intunericul noptii si soarele pentru lumina din timpul zilei.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In ziua a 4-a a inceput sa se vada cercul soarelui. Pentru un observator pamantean era ca si cum atunci a fost facut in ziua a 4-a. Pana nu vezi ca lumineaza si in acelasi timp vezi cercul becului e ca si cum nu ai creat/pus becul in dulie privindu-l din pat apoi.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu ai citit tot ce am scris si mai inainte. Explicatia cu montatul becului.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta omului e limitata si asa va fi mereu.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba aveau habar daca comunicau între ei: "ba vezi că aici e noapte și la voi e ziua" chiar daca nu știau că de fapt pământul se rotește.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A crea înseamnă când treaba e gata.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omule, când treaba nu e gata nu se poate spune că a făcut că a dres. Degeaba spune la Geneza 1:1 că a făcut cerul daca de pe pământ nu se vedea soarele. Însă la a 4-a zi vine cu clarificări precum că e gata s-a încheiat și treaba cu soarele și luna și lumina de la stele.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce imaginație omule? Imi spui tu de imaginație? Daca nu crezi nu ai nici imaginație.

| iurii75 a răspuns (pentru nicucostea855):

Unuia care nu înțelege ( sau nu vrea sa înțeleagă) că capitolul 6 din Geneza nu prezintă evenimentele în continuarea capitolului 5, ( care este doar o prezentare a genealogiei lui Noe și fii săi, ) adică nu de când Noe avea fii ci cu mult mai înainte, prezentând și cauza din care a fost hotărât potopul - tu vrei să-i explici crearea din primele 2 capitole?! Dacă un lucru simplu nu înțelege - ceva mai complex nici atât

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era o poanta. Cica unul era de ras in fata celorlalti care erau beti de cadeau sub masa.

| nicucostea855 a răspuns:

E vorba despre creatorul universului si al pamantului si nu despre dumnezeul iudeu. Dumnezeul adevarat nu are nationalitate. Dumnezeul iudeilor e cu totul altceva baiete. Oricum vorbim azi de iudeii spirituali si nu despre evreii cu capitala la Iersualim de pe pamant.

Geneza 1:20-23:"
20 Apoi Dumnezeu a zis: „Să mișune în ape viețuitoare* și să zboare păsări* deasupra pământului, pe întinderea cerului!".+ 21 Și Dumnezeu a creat viețuitoarele marine uriașe* și toate viețuitoarele* care mișună în ape, după felul lor, și toate viețuitoarele înaripate care zboară, după felul lor. Și Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun. 22 Atunci Dumnezeu le-a binecuvântat zicând: „Înmulțiți-vă și deveniți numeroase și umpleți apele mării,+ iar păsările* să devină numeroase pe pământ!". 23 Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea."

| RAY a răspuns (pentru nicucostea855):

Dumnezeu a facut. ordine in oceane, sa luptat cu monstri, sunt doua geneze, el a facut ordine nu.a creat.nimic,dz nu e un magician., vrajitor.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia nu intra in detalii ce i-a mai spus Dumnezeu lui Adam. Apoi Adam a spus la copii lui si la sumerieni urmasii lui Adam. Biblia se concentreaza pe subiectul principal: caderea omului in pacat si implinirea in cele din urma a scopului lui Dumnezeu initial legat de pamant prin rascumpararea omului din pacat.

Dumnezeu nu a trecut sa inspire oameni pentru a scrie Biblia pentru ca Dumnezeu mai vorbea cu oameni. Odata ce a vazut ca omenirea se adanceste in pacate a decis sa fie scrisa Biblia. Odata cu terminarea de scris a Bibliei prin 98 d.Hr. Dumnezeu a last Bibia sa spuna parerea generala a lui Dumnezeu, profetiile si ce are de gand Dumnezeu cu omenirea.

| serenityxx a răspuns:

Pasărea este animal

| OniChan666 a răspuns:

Cand a avut el chef.