| AvalohAlyn a întrebat:

Cand a fost ultima data cand v-ati spovedit si impartasit? Cand va spovediti si impartasiti de obicei? De ce v-ati spovedit si impartasit?
Eu de vreo 2 ori pe an insa nu ma laud cu asta.
De curiozitate. Fara batjocuri va rog.Merci

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Cand aveam 10 ani! happy

Acum am alte metode de "purificare" si vindecare a constiintei, nu ma mai spovedesc si impartasesc.
M-am spovedit si impartasit, pentru ca eram crestin.

Daca esti crestin, trebuie sa respecti cu strictete religia ta, trebuie sa tii toate cele 4 posturi si daca poti chiar post negru, ajuta mult.

Iti multumesc si eu pentru intrebare! happy

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Acum 14-15 ani m-am spovedit si impartasit ultima oara.

| costis a răspuns:

De spovedit, incerc de 4 ori pe an.

| RAY a răspuns:

Cand a fost ultima data cand v-ati spovedit si impartasit?

acum vreo 8, 9 ani

Cand va spovediti si impartasiti de obicei?
niciodata, nici daca as fi crestin nu mas spovedi la un preot, da cei ala trimis de dumnezeu cumva
De ce v-ati spovedit si impartasit?
m-a obligat scoala era paste si trebia dar nu m-a intrebat nimic pur si simplu am trecut prin fusta lui popa toata clasa

| Mădă0611 a răspuns:

Prin liceu, in postul craciunului, 2006 thinking
Trebuia sa ducem adeverinta de la duhovnic, altfel nu ne incheiau mediile, 2 semestre, 2 posturi mari. laughing Era si postul pastelui apoi, dar nu a avut popa timp si ne-a dat adeverinta "free".
Ce naspa e treaba cu impartasania la ortodocsi, mai ales la catedrala, colectie de bacterii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Cati s-au imbolnavit, spune-mi macar unul

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Raceala n-o consideri boala, dar e, fiind cauzata de virusuri. Cariile cred ca se iau, fiind bacterii, mai e problema aia cu respiratia urat mirositoare care de la o bacterie e, dar daca sunt putine cazuri e pentru ca oamenii isi folosesc autosugestia, fara sa stie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Gresit, spune-mi un nume, eu m-am impartasit dupa un tigan

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu e gresit, si herpesul se ia asa si de el nu mai scapi niciodata. Daca e tigan nu inseamna ca are raie, chiar daca rasistii, printre care si eu, si vad ca si tu, credem ceva de genul. Gura e plina de bacterii doar ca sistemul de aparare isi face treaba, daca e pus la treaba de autosugestie isi face treaba si mai bine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu sunt rasist

| zurick a răspuns:

La Craciun.Deobicei de 2ori pe an.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E craciun, in fiecare post de peste an, cam de 6 ori ( 2 craciun + 2 paste + 1 sf maria + 1 sf apostoli) se poate si la 40 de zile

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

:O Spovedania inseamna marturisire, caire si promisiunea catre dumnezeu ca n-o sa mai faci ce ai facut. Cum sa te spovedesti de 2 ori in 40 de zile (2 craciun + 2 paste)? Mai zici de atei ca sunt "pacatosi" laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

La inceputul si la sfarsitul postului

| HueyFreeman a răspuns:

Cand a fost ultima data cand v-ati spovedit si impartasit?- Nu am facut-o vreodata.
Cand va spovediti si impartasiti de obicei?- Nu o fac niciodata.

| neaivan a răspuns:

De spovedit ma spovedesc in fiecare post, dar de impartasit su sunt vrednic...

| AvalohAlyn explică (pentru neaivan):

Daca te spovedesti si ai cainta adevarata esti vrednic.La Impartasanie preotul spune sa nu fie impartasania spre osanda ci spre viata de veci si IERTAREA PACATELOR! Citeam undeva ca nimeni nu e vrednic de Impartasanie dar trebuie sa o ia spre iertarea pacatelor spre innoirea vietii si cainta adevarata! E un ''medicament'' pentru suflet, sufletul bolnav dar cait.Numai bine

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru neaivan):

Vrednicia ti-o da Dumnezeu prin vocea preotului

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Gresit cu vrednicia

| obelix2266 a răspuns:

De spovedit cam in fiecare zi, de impartasit, mai rar ca nu depinde de mine.