| Steregoi a întrebat:

Cand a murit trupul lui Hristos "sufletul lui Hristos s-a dus in rai"? Avea Hristos un "suflet" separat de trup? Daca avea "suflet separat de trup" jertfa lui Hristos mai e valabila?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Te-ai astepta ca sufletul sa fie una cu trupul? Cum ramane atunci cu ispitele Lui? Biblia spune ca a fost ispitit, ca si noi, dar fara pacat. Trupul i-a cerut, ba una, ba alta, dar sufletul a avut capacitatea de a spune nu atunci cand trupul cerea ceva gresit. Nu e asta o dovada ca sufletul era "separat" de trup? Daca vezi raiul ca pe un loc anume, un loc fizic, atunci da, apare problema separarii fizice a sufletului de trup, dar daca e ceva pur spiritual, atunci sufletul poate fi separat de trup, asa cum si a fost a Lui si este si al credinciosilor, care nu asculta de pornirile rele ale trupului lor. Nu uita ca cerul, raiul, imparatia lui Dumnezeu e in inimile noastre, nu e undeva departe. Ca va fi si un loc fizic, asta e altceva, pana atunci mai e, trebuie sa sa implineasdca vremurile Apocalipsei

| Steregoi explică (pentru cristi202):

Daca Hristos ar fi avut un suflet separat de trup nu ar mai fi avut motiv sa fie inviat de Dumnezeu tatal.

| cristi202 a răspuns (pentru Steregoi):

Ba avea rost. Mantuirea trebuie sa fie completa. Spirit, suflet, dar si trup. Pentru ca El a inviat, avem si noi speranta invierii, a rascumpararii trupului dat mortii datorita pacatului.

| Andersen2k18 a răspuns:

Hristos s-a intrupat ca și trup. Hristos nu poate fi separat de trup și suflet pentru că El a avut latură divino-umana. Iisus Hristos, fiind „Unsul" şi „Fiul lui Dumnezeu" (Luca.1, 32) care a luat şi trup de om (Luca.1, 31), rămâne Dumnezeu adevărat şi Om adevărat în veci. Ambele firi ale Mântuitorului sunt mărturisite de către Sfântul Luca în Evanghelia sa, iar acestea sunt unite veşnic neamestecat şi neschimbat, neîmpărţit şi nedespărţit, aşa cum au statornicit Părinţii Sinodului IV Ecumenic de la Calcedon din anul 451. Prin urmare trupul si sufletul lui Hristos au fost în uniune totală(cum am spus si mai sus).

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a înviat!

Una din învăţăturile de bază ale Bisericii Ortodoxe este unirea firii dumnezeieşti cu cea omenească în acelaşi trup. Mântuitorul era în acelaşi timp şi om şi Dumnezeu. Hristos nu avea suflet separat de trupul Său. În continuare îţi dau un articol dintr-un site ortodox unde se vorbeşte despre Coborârea la iad a Mântuitorului Iisus Hristos pentru a propovădui celor din iad. Temeiul scripturistic este din epistola Sfântului Petru, I Petru 3, 18-19.

| Emperor666 a răspuns:

Dumnezeu nu exista!

| cristi202 a răspuns (pentru Emperor666):

Pentru tine! Caci nu Il cunosti. Dupa cum nici tu nu existi. Pentru mine, ca nu te cunosc.

| Steregoi explică (pentru cristi202):

"Pentru tine! Caci nu Il cunosti. Dupa cum nici tu nu existi. Pentru mine, ca nu te cunosc." - buna replica. Pentru Dumnezeu exista pe cine el cunoaste si il cunoaste si il iubeste pe Dumnezeu. 1 Corinteni 8:3:"Dar dacă iubeşte cineva pe Dumnezeu, acela este cunoscut de El."

| cristi202 a răspuns (pentru Steregoi):

Ai adus si argumentul biblic. Asta este!