| victor987 a întrebat:

Cand a ti auzit prima data cuvantul Dumnezeu? cine v- a spus despre el si cum vi l ati reprezentat in minte,v-a fost frica sau v a placut, a ti crezut nebuna persoana care v a spus despre asta sau ati ascultat si crezut fiecare cuvant care i a iesit din gura?

44 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Nu mai tin minte cand am auzit cuvantul...probabil ca l-am auzit inainte de clasa primara..sau cine stie,dupa...
Da,am crezut si am luat de bun orice mi-a spus persoana, oricine o fi fost.

Toate amintirile imi sunt sterse cu privire la asta si la cum mi-am reprodus in minte imaginea de dumnezeu,crede-ma. Mi-ar placea si as fi curioasa sa imi amintesc dar e imposibil din pacate. niciodata nu m-am intrebat asta.

Nu cred ca mi-am facut eu singura o idee, ci doar in urma mersului la biserica. Tin minte ca mergeam cand eram mica, mama cu o vecina ne ducea pe mine si sora mea la biserica atunci cand trebuia sa trecem pe sub masa. Habar nu aveam ce inseamna sa treci pe sub o masa si de ce, noi ne amuzam, na...fiind mici.

Cu timpul am acceptat ca asa stau lucrurile si ca peste noi exista cineva superior. Credeam orbeste.
In ultimul timp au aparut o gramada de intrebari si complicatii despre tot, mai intai despre faptul ca trebuie sa indeplinim anumite obiceiuri la nunti si botezuri.De ce? m-am intrebat? pentru ce? doar pentru ca asa face toata lumea?

Acum intrebarile sunt mii si mii si caut, nu stiu ce, dar caut.

Dar tu iti amintesti cand ai auzit prima data cuvantul"d-zeu"? happy

| dracu14 a răspuns:

Eram copil, aveam circa 3-4 ani, l-am auzit pe bunicul meu injurand un vecin ''fututi dumnezeii ma-tii'', asa am auzit eu prima oara de dumnezeu, a fost injuratura folosita de mine pana la 8 ani...ce vremuri...

| Flower50 a răspuns (pentru dracu14):

Amuzant!

| BlackSulphur a răspuns (pentru dracu14):

Sweet childhood, hehe!
Si acum pentru intrebare: Eu am auzit de la bunica-mea, si da, o consider cam nebuna... Cat despre crezut, am incetat cand mi-am dat seama ca ma mint singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

My Grandma.
Când eram mic ne punea să spunem o rugăciune înainte de masă și după laughing
Parcă eram la înmormântare.

| Flower50 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flower50):

Ce cuvinte rostesc oamenii de la țară înainte de a pleca la biserică?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovezi orice om poate aduce atat pentru, cat si impotriva. Dar daca esti destept nu stai sa le spui pe un site deoarece este o pierdere de timp. Majoritatea au idei fixate. Atat crestini cat si atei si nu sunt in stare sa asculte parerile altora..Vai de voi. Ce a ajuns societatea. Pastrati-va opiniile pentru voi deoarece un geniu a spus odata "Daca crezi in Dumnezeu si acesta nu exista nu ai absolut nimic de pierdut, dar daca nu crezi si acesta exista ai pierdut tot". De fapt ai numai de castigat din credinta..In primul rand iti mareste si inclina spre bine autosugestia care este pentru noi unul dintre lucrurile care ne poate aduce cel mai usor spre reusita.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Geniul acela se numeste Pascal si a inventat acel pariu pentru ca nici el nu era sigur de credinta lui. Din credinta nu ai nimic de castigat. Nu autosugestia te ajuta sa reusesti, stii ce te ajuta? Munca. Pe tine de fapt te deranjeaza cand un ateu iti zice de ce nu poate exista zeul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca nu ai incredere in puterile tale si nu reusesti sa iti intaresti aceasta incredere si prin autosugestie nu ajungi sa faci un efort sau sa depui o anumita munca pentru obtinera a ceva dorithappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu nu cred ca m-am aratat ca un om deranjat de opiniile altora.Mie putin imi pasa! Desi nepasarea este ceva rau nu se merita sa imi pese.

| AnnaMaria27 a răspuns:

Consider ca orice persoana afla prima data de Dumnezeu de la familie, creandu-si astfel o imagine, pe care si-o dezvolta fara indoiala in scoala! big grin

| Flower50 a răspuns:

Cand eram mica si am crezut...si acum cred!

| victor987 explică (pentru Flower50):

De ce crezi, pe ce dovezi te bazezi? de ce nu mai crezi in Mos Craciun si Zana Maseluta?

| Flower50 a răspuns:

Zana Maseluta, Mos Craciun! Serios ma crezi nebuna la cap! Poate o sa-ti dai seama candva. Oricum cred ca ai nevoie sa-ti vina toti sfinti in fata ochilor si tot n-ai avea destule dovezi. Oricum eu asta cred, tu faci ce vrei! Si daca vrei sa stii nu am 5 ani.

| victor987 explică (pentru Flower50):

Cine sunt sfintii? ce inseamna ca cineva e sfant? vreau sa te intreb de ce nu mai crezi in mos craciun, de unde stii u 100 la suta ca el nu exista?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Sfinti sunt oameni care au murit, au ajuns in rai si au treburi pe pamant!

| victor987 explică (pentru Flower50):

Cum adica au ajuns in rai, ce e ala rai si cum au ajuns acolo? unde e? e pe pamant de spui ca au treburi pe pamant?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Nu sunt einshtein, nu le stiu pe toate!

| Flower50 a răspuns:

Oh my good!

| Flower50 a răspuns:

Victor,pot sa te intreb ceva ce ma roade! Cati ai ai de pui intrebari de genu asta

| Nucreeed a răspuns (pentru Flower50):

Si tu cati ani ai de crezi ca le stii pe toate legate de sfinti/religie/dumnezeu?rolling on the floor el pune intrebari...tu ai auzit ceva de la parintii tai si cu aia ai ramas! ai impresia ca ala e adevarul si refuzi sa gandesti singura...

| Flower50 a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu le stiu pe toate, doar ce am auzit+de ce ma intrebi

| victor987 explică (pentru Flower50):

Sunt un om curios din fire si vad ca multa lume vorbeste de Dumnezeu si din asta am pus intrebarea unde este el, cine este, ar fi super interesant sa l pot intalni undeva sa vorbim sa schimbam idei dar voi nu mi ziceti nimic ca sa inteleg unde trebuie sa ma duc ca sa l intalnesc, unde e acest barbat?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Oh my good

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Dumnezeu nu e un om!

| Nucreeed a răspuns (pentru Flower50):

Exact,nu le stii pe toate...si ceea ce stii, ai auzit de la parintii tai sau oamenii din jur...de ce crezi automat ca tot ce zic ei este adevarat?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

+ca nu are adresa ca sa stiu unde sa-l intalnesti.Acesta e in rai.Du-te viziteaza-l!laughing

| Flower50 a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu am spus ca cred, nimeni nu stie.helooo!

| victor987 explică (pentru Flower50):

Unde e raiul?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

In cer

| Nucreeed a răspuns (pentru Flower50):

Uita'te la primul raspuns posta la intrebarea asta "Cand eram mica si am crezut...si acum cred! " rolling on the floor frumoasa contrazicere

| victor987 explică (pentru Flower50):

Unde in cer mai exact, in ce tara?

| Flower50 a răspuns (pentru Nucreeed):

Ce atent estilaughing

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

In nicio tara, dar pot sa iti zic ca o venit si in Romania

| victor987 explică (pentru Flower50):

Pai cum adica fii sincera unde e acum?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Ti-am mai zis

| victor987 explică (pentru Flower50):

Mi ai zis ca in nici o tara, deci deasupra oceanelor sau cum fii serioasa te rog si da mi un raspuns

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Asta nu stiu nici eu

| Exilee a răspuns (pentru Flower50):

Nu-i asculta pa atei si propaganda lor. Evita aceste subiecte care si ei se pierd prin afirmatii nefondate. ( daca vrei, bineinteles:D)
http://www.youtube.com/watch?v=PBqtw0eVEiY

Se merita.

| victor987 explică (pentru Exilee):

Propaganda vad ca faci tu, lasand la o parte ca nu stii sa vb limba romana, cand iti expui un punct de vedere rational si corect cred ca e un lucru decent ceea ce faci tu e instigare...

| Exilee a răspuns (pentru victor987):

Sa nu vorbim de ratiune, ca sunt peste tine mai aproape in toate domeniile, daca ai adus in discutie acest subiect.

| victor987 explică (pentru Exilee):

Singurul domeniu in care esti peste mine este prostia! acolo recunosc imi dai clasa...

| Exilee a răspuns (pentru victor987):

Dragule, in domeniul genetic, respectiv stiintific esti prafulet happy( in comparatie cu mine). Fara suparare. Te iubesc fratioare happy.