| TamplaruAnisoara a întrebat:

"Când am descoperit ca nu este nimic bun in mine si ca reprezint un caz fara de speranta, când cred acest lucru din toată inima, atunci am început sa descopăr experienta care contează cu adevărat. Dumnezeu poate lucra cu omul care știe ca este mic. El va lucra si mai mult cu cel care știe ca este si mai puțin decât mic, dar cel cu care Dumnezeu lucrează cu cea mai mare putere este cel care știe despre sine ca este nimic. Un asemenea om Ii va da totul lui Dumnezeu pentru ca știe ca in sine însuși nu are nimic de care poate sa depindă". David Clayton - Divina Vindecare
Va regăsiți in afirmația lui David Clayton?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

TPU nu este un site de propaganda sectancta https://www.tpu.ro/ce-este

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Si ateismul este o secta si mai periculoasa decât creștinismul. A demonstrat-o si o demonstrează regimurile ateiste gen comuniste.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ateismul este lipsa teismului,nu poate fii o secta, regimurile ateiste? Marx ala a fost crestin, stalin era sa devina preot si nu a daramat biserici, Ceaușescu sarbatorea craciunul, pastele iar la biserică sr putea merge, ateismul e mai periculos? 1500 de evul mediu, tu ai habar de istorie? Ia vezi rata violentei, crimelor intre tarii atee vs crestine

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Eu am trăit pe pielea mea regimul ateist al lui Ceaușescu. Eram pedepsita si daca îmi făceam cruce când treceam pe lângă biserica. Șe preda in scoli doctrina ateista începând cu Șoimii patriei, continuând cu Pionierii, UTC-istii, comuniștii, dar si cu ceilalți care nu erau membri PCR. Se făceau adunări generale având ca tema "educație ateist-științifică". Totul după ei se datora partidului doar si nu lui Dumnezeu. Citește poezia lui Adrian Păunescu "Analfabeților". Se interziceau denominațiuni religioase : greco-catolici, martorii lui Iehova, adventiștii de ziua a șaptea reformiști etc. Daca erai membru dintr-o denominațiune religioasa nu puteai face facultate, nu puteai sa te angajezi in invatamant. Ce știi tu daca nu ai trăit in comunism!?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai cum faceai tu crucea daca erai sectancta?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

. Ce știi tu daca nu ai trăit in comunism!?

de parca numa tu ai trait in comunism, eu am vorbit si cu preoti si nu mi-au spus ca nu puteau tine slujbe sau se roage

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Atunci eram ortodoxa.

| TamplaruAnisoara explică (pentru RAY):

Preoții ortodocși, participau la ședințele de educație ateist-științifică si fie tăceau, fie lăudau partidul. Ba erau intre ei si turnători. Cei care treceau de la religia ortodoxa la penticostali erau turnați la partid si ajungeau sa fie dați afara din serviciu disciplinar, asta in cazul in care refuzau oferta de a-si da singuri de bunăvoie demisia.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De ce-ti faceai cruce cand treceai pe langa biserica? Ajuta la ceva in afara de indepartarea mustelor?

| TamplaruAnisoara explică (pentru Panamax):

Eram copil ortodox, si așa e tradiția, când treci pe lângă biserica sau cruce sa îți faci semnul crucii.

| Panamax a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Indoctrinati de mici.

| SilentRain a răspuns:

Nu, afirmațile fără dovezi sunt povesti

| Holiday a răspuns:

"Dumnezeu lucrează cu cea mai mare putere este cel care știe despre sine ca este nimic."

Da, asa e, credinta e de multe ori refugiul oamenilor de nimic. Total de acord ca cu cat esti mai ratat, cu atat ai sanse mai mari s-o iei pe calea credintelor in spiridusi inexistenti. Nu degeaba esti un ratat, e natural s-o tii din rau in mai rau.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Holiday):

Mai grav ar fi din punct de vedere biblic daca m-aș considera înțeleaptă. Iată ce zice Biblia:"Cine se crede singur înțelept, poți aștepta mai mult de la un nebun decât de la el".

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Intr-adevar, Biblia face in multe locuri apologia prostiei si lipsei de caracter. Sunt mai usor de manipulat si manevrat acest tip de oameni de catre cei care vand povestile astea.

| Panamax a răspuns:

Um predicator bun de gura a zis o chestie.Mare scofala.
Doar ca asa-zisul zeu biblic nu are de-a face cu lucrurile astea.Cine stie la ce zeu s-a referit sau ce a fumat.

| Digikey a răspuns:

Anisoaro ai promis ca citesti toata Biblia si pana la urma vad stai mai mult la computer sa te uiti la negrul ala mincinos.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Digikey):

O citesc a 20-a oara. O stiu pe de rost. Îmi place mult cum interpretează acest negru Biblia. La fel o interpretez si eu. Îmi pare rău ca nu am fost la întrunirile la care a participat si el. Acum cu covid-19 nu stiu daca se mai țin. Daca va mai veni in Romania îmi doresc sa particip si eu. Sa il cunosc personal. Am un frate de credință care nu cred ca a ratat o întâlnire cu el după ce l-a cunoscut. Sper sa se termine cu covid-19 si sa intram in normalitate. Dumnezeu sa ne ajute!