| Nilsson a întrebat:

Cand ateii vor sa convinga pe cineva ca Dumnezeu nu exista ei apeleaza destul de des la argumentul suferitei: „de ce mor copiii de cancer", „de ce este foamete in Africa", „de ce nu ii pedepseste pe violatori".

Este acesta un argument logic sau este una din tehnicile de manipulare?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Apelul_la_emo%C8%9Bie

(intrebare retorica)

45 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un argument de bun simt

| Nilsson explică (pentru suntserios):

Tocmai asta am vrut sa subliniez, ca nu este un argument ci o forma de manipulare.

„Apelul la emoție sau argumentum ad passiones este o eroare logică caracterizată de manipularea emoțiilor oponentului, cu scopul de a câștiga dezbaterea, în special în lipsa dovezilor factuale."

Cred ca toti si-au pus intrebarea aceasta „de ce exista suferinta" dar nu argumenteaza cu nimic ateismul.
Cel mai onest raspuns e ca nu stie nimeni insa cei care se folosesc de suferintele altora pentru a-si justifica propria lor necredinta mie se pare o dovada de cinism.

| Mircea08 a răspuns:

Zece principii ale manipulării maselor
Publicat de Ion Coja in Textele altora pe 13.11. 2011
Un lingvist nord american, Noam Chomsky, a concretizat, într-o formulare pe înţelesul tuturor, cele zece manipulări generale pe care se bazează democraţia occidentală. El le numeşte strategii ale diversiunii, concepute pentru a confuziona şi deturna atenţia mulţimilor americane de la manevrele claselor politice şi finanicare, dar sunt, de fapt, diversiuni cu aplicaţie mondială. Procedura de bază e preluată de la prestidigitatori, care îşi fac treaba canalizând atenţia publicului în direcţii false. Iată cele zece reţete:
1. Sa distragi permanent aten¬ţia de la problemele sociale reale, îndreptând-o către subiecte mi¬no¬re, dar cu mare impact emo¬ţio¬nal. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate.
2.Să creezi probleme grave, care angajează masiv opinia publică şi tot tu să vii cu soluţii. Un exemplu: să favorizezi violenţa urbană şi apoi să vii tot tu cu guvernarea providenţială care salvează naţiunea în temeiul legilor re-presive cerute de popor, cu preţul limitării libertăţilor democratice.
3. Să aplici treptat toate măsurile dure. Ceea ce ar duce la mişcări populare, dacă se aplică într-un singur pachet şi dintr-odată, devine suportabil, dacă e livrat în porţii anuale, conform unui program anunţat.
4. Să obţii acordul de moment al poporului pentru măsuri economice dure din viitor.
5. Să te adresezi mulţimilor ca şi cum toţi oamenii au o gândire infantilă. În felul acesta, îndrepţi mulţimile spre o gândire infantilă care nu face relaţia dintre cauze şi efecte.
6. Să faci tot timpul apel la sentimente şi la reacţii glandulare, nu la raţiune. Să încurajezi reacţiile emoţionale, pentru că sunt cel mai uşor de manevrat.
7. Să ţii poporul în ignoranţă şi în satisfacţii ieftine, dar multe. Un sistem de învăţământ corupt şi nefuncţional este instrumentul ideal de a tâmpi lumea şi a o controla.
8. Să încurajezi financiar media, aceea care îndobitoceşte publicul şi-l ţine legat de emisiuni şi seriale vulgare ce trag inteligenţa în jos.
9. Să stimulezi simţământul individual de culpă, de fatalitate, de neputinţă. Omul care nu mai are îndemnul să se revolte, devine turmă şi e uşor de controlat.
10. Să apelezi la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor. În acelaşi timp să le discreditezi prin media, astfel ca poporul să nu creadă în mijloacele şi strategiile statale de manipulare.Sa distragi permanent atenţia de la problemele sociale reale, îndreptând-o către subiecte minore, dar cu mare impact emoţional. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate.

| Uvox a răspuns:

Nu inteleg de ce ar alege un ateu sa manipuleze niste bieți credincioși? Invers, inteleg.
Cancerul nu este produs în laborator cum ne informa cineva aici. Unii din factorii cauzatori pot fi si sunt produși de om.
Ma amuz cand la orice intrebare la care aștept ceva logic primesc respunsuri de genul...crede si nu cerceta, misterioase sunt căile lui samd.
Daca ar intelege ca teama de ce nu se putea explica rational atunci a dus la apariția vacilor, șamani si tot felul de oportunisti care nu au facut decat sa speculeze lipsa de educatie.
Iar peste toate...nici nu realizeaza ca este creștin din cauza părinților.
Pe mine nu m-au întrebat nimic cand m-au botezat. Poate alegeam budismul.
Macar un grasuț care sa ma învețe cumpătarea era mai haios decat unul care ma va judeca pentru o presupusă eternitate.
Dzeul tau pare cam răutăcios. Un copil care se amuza arzând furnici cu lupa.
De ce as incerca sa te manipulez? Nu crezi ca esti deja?

| Mircea08 a răspuns (pentru Uvox):

De ce postezi intr-un loc in care posteaza cei pe care nu-i suporti? du-te baietel si te joaca in alta parte!

| Uvox a răspuns (pentru Mircea08):

Daca tu marturisesti ca nu sti ce este si cum apare cancerul si ca nu prea ai incredere in stiinta...ori inca ai cas la gura ori esti intolerant si indoctrinat.
As spune toate trei.
De ce aici? Pt ca este la categoria religie iar daca tu ai presupus ca asta inseamna ca doar credinciosii pot si trebuie sa posteze ai gresit.
Sa te luminez... oricine are dreptul sa discute subiectul.
Nu e ca si cum as fi intrat in biserica si as fi inceput sa sustin ca nu exista dzeu.
Ca vad si cred altceva nu inseamna ca sunt dezinformat nici ca trebuie sa tac pentru ca te deranjeaza pe tine/voi.
Deci...play nice!

| Mircea08 a răspuns (pentru Uvox):

Nici tu nu stii nimic, ai vazut si tu comentarii dar habar nu ai ce este si ce nu adevarat. Stiinta se bazeaza pe logica nu pe adevar. Nu iti cere nimeni sa taci, iti cer doar ceea ce e normal pentru un om sanatos la cap : - Nu mai jigni oameni si ataca subiectul nu persoana.

| Uvox a răspuns (pentru Mircea08):

Tu m-ai "trimis la joaca" deci...
Eu stiu ce stiu, stiu si ce nu stiu si mai stiu ai ce crezi tu ca sti.
Stiinta se bazeaza pe logica, observatie, eperimente si explicatii.
Asta cu stiinta nu se bazeaza pe adevar este f.amuzanta.
Deja simt ca trebuie sa ma opresc aici.
O sa ies sa ma joc cat mai este lumina si am voie de la parinti.
happy

| Gaby212 a răspuns:

1.Copiii mor de cancer pentru ca sunt expusi de parinti la tot felul de factori dunatori(unde Wi-fi, mancare procesata din comert, lipsa activitatii fizice si fum de tigara). Dunnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista! happy Parintii isi bat joc de sanatatea copiilor.Pe vremuri nu exista asa ceva.

2.Nu in toate tarile din Africa e foamete, unele sunt chiar mai dezvoltate decat bordeiele noastre... In plus, cei care traiesc in saracie nu fac nimic pentru a schimba situatia.Ei sunt primitivi si s-au obisnuit sa moara pe la 30-40 de ani.Nu stiu boaba de carte si nici nu-s dispusi sa invete.

3.Violatorii si criminalii sunt pedepsiti, normal! Pe lumea asta-in inchisoare, iar pe cealalta-in iad happy

Astea nu sunt argumente logice.Ateii se bazeaza pe stiinta, care inca nu are raspunsuri pentru toate intrebarile...Pe cand religia, da.Se cheama "minuni". happy

| raz0000001 a răspuns (pentru Gaby212):

Ba tu glumesti? mor ce
1. De ce nu ii ajuta Dumnezeu sa nu moara, sa faca o minune? De ce nu face o minune sa nu mai fie boli?
2. Oamenii aia sunt asa pentru ca saracia e atat de mare incat educatia nu prea poate aparea acolo. Nu vorbim de triburi.
3...
"minuni" - cuvant folosit de prosti care prefera sa creada in basme decat sa afle adevaratul raspuns din spatele unui fenomen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

De ce trebuie sa plateasca niste copii, pentru prostia parintilor? Ce vina au ei? Daca ii iubeste Dumnezeu, de ce ii lasa sa sufere? Tu ai idee cati copii zac in dureri, chit ca parintii i-au protejat cum au putut? Vomit.

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu i-au protejat.Vecina parintilor mei are o fetita de 6 ani bolnava de leucemie.
Toata ziua se plimba cu punga de pufuleti si suc acidulat.Nu mai zic, eu vedeam copilul ala tot timpul cu ochii in tableta.Maica-sa fuma be balcon si fetita statea in curtea blocului cu IPad-ul in mana.
In casa lor este un miros insuportabil de tigari.M-a chemat sa o ajut cu tabloul electeic si am iesit de acolo cu ochii in lacrimi, asa de nasol era.
M-a chemat odata

| Gaby212 a răspuns (pentru raz0000001):

Einstein era evreu.Da, mare prostanac!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Gaby212):

1. Exista și pe vremuri așa ceva, chiar mai rău. Întreabă-ți doar bunicii. De exemplu, stră-bunica mea avea 11 frați. A mers de slugă la 14 ani.

2. Sunt oameni care trăiesc în sărăcie pentru că așa vor. N-au murit la 40 de ani. Cunosc multă carte și sunt dispuși să învețe. Singurătatea e cea mai neagră povară.

3. Nu toți. Sunt mulți criminali și violatori în libertate.

| Gaby212 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Mi-am intrebat si strabunicul, stai calm(a)!
Boli nu erau ca in halul asta...Nu la copii! Se mai intampla ca, din cauza conditiilor de igiena, sa apara meningita sau alte boli fatale pe acea vreme...Dar nu cancere, leucemii sau mai stiu eu ce minuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Am crescut in fum de tigara, am baut perioade lungi de timp cola ca pe apa, chipsuri zilnic, de altele nu mai zic. Am analizele perfecte, nicio leucemie. Tu ai impresia ca asa usor se face leucemia? Tu ai idee ce tampenii baga in ei toti copiii de 6 ani? De ce nu sunt toti bolnavi, daca e s-o luam asa, ca mai nou si copiii de 3 au tableta. Nu se face leucemie de la pufuleti si suc in puii mei. Nu mai aberati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Ai idee cati copii de la tara, care n-au acces la internet si nici bani sa bage sucuri in ei, au cancer?

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista asa ceva.Eu am crescut la tara, la bunici, pana la 15 ani.
Eram 20 si ceva de copii in satul ala si toti erau sanatosi tun. Acum am 21 de ani si mai trec pe acolo din cand in cand, sa ne mai vedem.
Aici, in orasul in care m-am mutat de putin timp, am cunoscut deja 3 oameni bolnavi de cancer...Printre care si un copil.

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol,stai surioara... Daca nu ai facut pana acum, asta nu inseamna ca ai scapat.Doamne fereste, nu doresc rau nimanui, dar la fiecare se manifesta diferit.Un cancer poate aparea si in 10 ani, daca ai un organism mai rezistent.
In plus, tu nu faci analizele care trebuie.Deci daca ai avea vreun cancer, nu ai vedea la analizele astea de rutina.
Si bolnavii sunt diagnosticati foarte greu, tocmau din acest motiv.
Pentru a verifica aceasta boala trebuie sa faci markerii tumorali, nu o leucograma.Aia iese buna pana si la muribunzi.

Tu nu poti sa stii in ce stare sunt ficatul, plamanii inima, stomacul...
Daca ai face niste investigatii amanuntite, ai vedea ca nu-s toate roz.
Asa a murit si unchiul meu de hepatita C... Tigari, alcool si mancare proasta.Se simtea foarte bine.Brusc,a inceput sa oboseasca la cel mai mic efort.I-au aparut pete pe corp si a mers la medic.Hopaaaa,uite boala! Si a murit intr-un an jumate.

Fiul lui(verisorul meu) are acum 26 de ani.A stat in tigarile lui tatica-sau toata copilaria...Si omul ala fuma, nu gluma!
La prima vedere parea ok.Si analizele ii ieseau foarte bune...
Dar cand a fost vorba sa dea la Academia de Politie, la consultul medical i-a iesit insuficienta cardiaca.A fost la cardiolog si a descoperit ca avea aorta dilatata si placi de aterom pe coronare.

Asa ceva nu intalnesti decat la oameni trecuti de 60 de ani, ce sa caute la un tanar?!

Tu continua tot asa, ca ti-ar sade bine la 2 m adancime.

| Excusemewtf a răspuns (pentru Gaby212):

1. Dacă chiar crezi ca faci cancer de la Wi-Fi și de la telefoane îmi poți arată și mie un studiu care a ajuns la concluzia asta?
2. Faptul ca unele tari din Africa sunt mai dezvoltate decât noi nu schimba faptul ca sunt copii care mor din cauza diareei și a foametei. Și cei săraci ce vrei sa facă? Nu-i ca și cum ei nu vor educație. Ei nu au șansa la educatie.
3. Întrebarea mai corecta ar fi de ce nu ii oprește Dumnezeu înainte sa violeze\omoare pe cineva?
V-ați găsit scăpare. Când va întreabă cineva ceva și nu știți sa răspundeți băgați argumentu "minune". Măcar știință încearcă sa găsească răspunsuri.

| Gaby212 a răspuns (pentru Excusemewtf):

Bine zis "incearca" laughing
Einstein era evreu.Ce zici de asta?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintii au obligatia sa educe copiii, nu numai sa-i protejeze. Cum ai vrea sa-i educe daca ei nu stiu nimic, si ar trebui sa stie, pentru ca a sti cum sa traiesi pe lumea asta se invata in mai putin de doua saptamani - atat dureaza asimilarea cunostintelor din Evanghelie (Vechiul Testament). Crede-ma ca cine a inteles si stie cun a spus Iisus sa traiasca nu are nici un fel de probleme, sau daca le are stie exact cum se rezolva. A intra intr-o religie este cea mai proasta solutie, A invata singur pana intelegi tot este singura solutie
Membrii unei biserici adevarate traiesc impreuna si au averea in comun. Pentru ei e foarte usor sa faca rost sau sa produca alimente sanatoase, este usor sa aiba izvoarele proprii de unde se alimenteaza cu apa potabila, Nu sunt probleme daca cineva pierde serviciul, nici nu se pune problema ca, copiii acelei comunitati sa nu fie educati sau sa fie lipsiti de supraveghere in timp ce parintii sunt la munca (de ex,). Dar ia ganditi-va, cine accepta sa faca parte dintr-o astfel de comunitate? Cine respecta citate ca :
"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră."

(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 15/1)

"Purtaţi-vă sarcinile unii altora şi aşa veţi împlini legea lui Hristos."

(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/2)

"Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prieteni lui "

(Evanghelia dupa Ioan – 15/13)
Asta este viata daca traim dupa mintea noastra

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii au organismul puternic dar altii nu. In orice caz omul e facut sa functioneze cu hrana naturala nu cu produse oltchim

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Asta ai inteles tu din tot ce am zis?

| Mircea08 a răspuns (pentru Excusemewtf):

Eu nu bag argumentul minune, si voi raspunde la toate cele 3 intrebari
1) nu stiu de la ce se face cancer pentru ca nu am facut cercetari in domeniu si nu prea am incredere in ce spun oamenii de stiinta
2) Faptul ca in Africa, in tari mai dezvoltate decat noi, copii mor de foame si nu au acces la stiinta este o absurditate - asta nici eu nu o inteleg!
3) Aceia care se omoara intre ei nu sunt ai lui Dumnezeu - ei sunt ai diavolului, iar Dumnezeu a lasat libertate oamenilor sa aleaga, si daca a ales sa slujeasca diavolului e normal ca Dumnezeu sa nu aiba nici o treaba cu sluga altuia, adica sa nu intervina

| Excusemewtf a răspuns (pentru Gaby212):

Și KKK a fost un grup creștin. De asta ce zici?

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da happy
Asta e si tot ce ai reusit sa transmiti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Invata sa citesti atunci.

| Gaby212 a răspuns (pentru Excusemewtf):

Aia nu erau crestini... Daca asa spuneau ei ca sunt, nu inseamna ca era si adevarat.
Si criminalii omoara oameni cu creucea la gat...Si?
Crestinii practicanti sunt altfel.Nu confunda lucrurile, ateule!

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca TU ar trebui sa inveti sa te exprimi...In plus, nu-s singurul care a inteles astfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Tu esti cel care citeste si raspunde doar la ce ii convine, asa ca jet.

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te pup iubitawinking

| Excusemewtf a răspuns (pentru Gaby212):

După definiția termenului creștin, ei erau creștini. Se rugau, mergeau la biserica. A și Einstein a fost crescut intr-o familiile de evrei dar el se descrie ca agnostic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Nu departe de coada

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Coada are...Ii mai trebuie coarne si arata exact asa cum mi-o imaginam!

| Gaby212 a răspuns (pentru Excusemewtf):

El insusi a declarat ca Dumnezeu exista.

| raz0000001 a răspuns:

Ba in pl m, ma enerveaza crestinii care fac orice scuza la argumentele noastre, exemplu Gaby.

"Dunnezeu ti da, dar nu-ti baga in traista!" aoleu, dar de ce a creat Dumnezeu cancerul, nu are el puterea, de ce ii lasa sa moara si nu ii vindeca?

"Ce dovezi credibile si realiste ai sa crezi in Dumnezeu?", eu pe asta ma bazez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru raz0000001):

Crestinul care te enerveaza mie mi se pare ca e ateu deoarece raspunsul lui are o nota sarcastica.
Sa ghicesc ca te enerveaza ateii acum? happy

| raz0000001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca si mie mi s-a parut ca e ateu, dar nu stiu, unii crestini sunt superi prosti si mi-e usor sa cred ca nu e.

| alex495 a răspuns (pentru raz0000001):

Multe din boli inclusiv cancerul sunt create in laborator. daca nu ar exista boli cineva nu ar avea ce sa faca cu medicamentele si ar muri de foame. Cum e si cu pesta porcina de la noi din tara. A fost creata sa distruga economia unei tari si cineva sa bage marfa la ce pret vrea buricu lui la noi in tara si sa se imbogateasca. Au calculat expertii, deja s-a ajuns pana in Ilfov din cauza oamenilor care fug cu animalele bolnave, in 5-6 luni nu va mai fi niciun porc la noi in tara pentru ca cea mai accesibila metoda de a stopa virusul este uciderea animalelor chiar daca probabil nu au fost afectate si astfel nu se mai propaga prin animale, dar oamenii pot lua virusul pe haine chiar si tot asa. Se suspecteaza ca Ucraina ar fi haituit porcii mistreti de la ei peste Dunare in Delta si aia erau infectati

| raz0000001 a răspuns (pentru alex495):

Eu nu cred ca orice boala a fost creata de oameni. Dar din nou, de ce nu ne ajuta maica Dumnzeu sa scapam de ea?

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu-s sarcastic.

| alex495 a răspuns (pentru raz0000001):

Nu am zis toate, dar multe din ele au fost create cu scopul acesta. HIV, Ebola, gripa aviara etc. Pai nu ne poate ajuta daca tot oamenii au creat o. Si se intampla miracole peste tot in lume, oameni care nu puteau merge isi revin, orbi care incep sa vada s-a.

| Mircea08 a răspuns (pentru raz0000001):

Oamenii asteapta ca Dumnezeu sa faca ce vor ei. De ce ei nu fac nimic din ce vrea Dumnezeu?
Odata si odata tot va veni sfarsitu lumii, probabil in mai multe etape, dar tot va veni, iar oamenii nu vor putea opri asta. Se vor intreba doar, de ce Dumnezeu nu intervine?, iar eu ma intreb, de ce ar interveni sa opreasca ceea ce a spus ca va face?

| raz0000001 a răspuns:

Si daca Dumnezeul vostru a creat lumea asta asa cum este, incepe sa se contrazica bunatea lui fata de ceea ce se intampla aici.