| mentholinks a întrebat:

Cand au pacatuit Adam si Eva? Inainte sau dupa ce Dumnezeu s-a odihnit? Sau poate in timp ce se odihnea si el?

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Tu ce crezi? Inainte sa te fi nascut ai pus aceasta intrebare sau dupa? big grin

| vocea a răspuns:

Lumea a fost creata inainte iar noi am fost o creatie aparte din ce inteleg eu.

| VelaJohnny a răspuns:

In timp ce se odihnea. Nu scrie nicaieri in Biblie ca ziua a 7-a a avut vreun sfarsit, sau ca Dumnezeu ar fi incetat sa se odihneasca.

Geneza 1:31; 2:1-3

„Apoi Dumnezeu a văzut tot ce făcuse şi iată că totul era foarte bun. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea.
Astfel au fost terminate cerurile şi pământul şi toată armata lor. Până în ziua a şaptea Dumnezeu a terminat lucrarea pe care a făcut-o şi în ziua a şaptea a început să se odihnească de toată lucrarea pe care a făcut-o. Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ea se odihneşte de toată lucrarea sa. Dumnezeu a creat toate lucrurile pe care şi-a propus să le facă."

Poti citi in continuare din Biblie, n-o sa gasesti scris ca s-a incheiat ziua a 7-a.

Evrei 4:3-5
„Căci noi, care am manifestat credinţă, intrăm într-adevăr în această odihnă, aşa cum a zis el: „Am jurat deci în mânia mea: «Nu vor intra în odihna mea»", deşi lucrările sale fuseseră terminate de la întemeierea lumii. Pentru că într-un loc el a spus despre ziua a şaptea: „Şi Dumnezeu s-a odihnit în ziua a şaptea de toate lucrările sale" şi din nou în acest loc: „Nu vor intra în odihna mea"."

Deci, Biblia arata clar ca si la mii de ani dupa ce Dumnezeu a sfarsit lucrarea de creare, putem sa intram in odihna lui.

Despre zilele figurative de creare scrie in Geneza 1 si 2, iar despre primul pacat, scrie incepand cu Geneza 3, deci e clar, in timp ce se odihnea de lucrare.

| T0T a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dacă Dumnezeu este omnipotent de ce a avut nevoie să se odihnească? Oare are și El limite? Dacă are înseamnă că devine paradoxal faptul că începutul nu există deci nu avem un moment primordial care este reprezentarea unei limite. Dacă există o limită atunci Dumnezeu cum a apărut? Dacă însă nu există atunci de ce s-a odihnit? Oare doar ca exemplu pentru oameni, adică într-un sens metaforic? Dacă da, de ce nu ai specificat? Pare că ai luat-o mot-a-mot. Ce reprezintă această odihnă? În mod normal nu te-aș fi întrebat dar tu pari unul dintre cei mai documentați religioși de pe site.

| VelaJohnny a răspuns (pentru T0T):

laughing Hai sa luam tot ce scrie in Biblie literar, ce zici? Creăm un nou cult crestin? Eu zic sa nu ne grabim totusi, sa verificam, din cele peste 100.000 de culte si secte crestine care exista, o fi vreunul care sa sustina asta, deci ar fi mai putina bataie de capwinking.

Ce reprezintă această odihnă? Biblia spune ca Dumnezeu se odihneste de lucrarea de creare pe care a facut-o. Au trecut mii de ani de atunci, si actiunea asta continua. Dumnezeu este spirit, deci nu depinde de circurile biologice si de necesitatile pe care le au fiintele fizice. In contextul asta, faptul ca s-a odihnit sugereaza ca a incetat acea lucrare imensa de creare, fiind multumit de rezultat De asemenea, Biblia mai spune ca si oamenii pot intra in acea odihna. Se mai spune despre a 7-a zi figurativa ca e sfanta. Bun, apreciez ca ma consideri documentat, dar nici eu nu inteleg chiar tot. M-am focalizat pe alt gen de subiecte pana acum. Mai mult de atat nu sunt capabil sa explic. Nu mi-am prea batut capul cu subiectul asta...

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce dumnezeu este acela care oboseste? Ce dumnezeu atotputernic si atotorice are nevoie de odihna?

Am creat Noi cerurile şi pământul şi ceea ce se află între ele în şase zile şi nu Ne-a cuprins pe Noi nici cea mai mică osteneală! [Qur'an 50:38]

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Tocmai am dat explicatia...incearca sa citesti atent.

| TabletaSB a răspuns:

Dumnezeu e ubicuu, pretutindeni, deci vedea totul, inclusiv alegerea lor de cadere. le-a dat posibilitatea de pocainta si recunoastere a neascultarii, de aceea le-a adresat intrebarea unde sunteti?
Te intreb, oare ce face Dumnezeu acum, in acest moment? Cam acesta e si raspunsul la intrebarea ta.

| Angelostietot a răspuns:

Dupa ce s-a odihnit.