| NaTl a întrebat:

Cand Dumnezeu i-a dat lu' Moise "Cele 10 porunci" cu-i i le-a aratat acesta?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Relatarea biblică arată că Moise s-a coborât de pe munte cu tablele de piatră în văzul poporului (Exodul 35:29, 30). După aceasta ele au fost puse în într-o ladă provizorie (Deuteronomul 10:5), apoi după ce a fost făcut cortul întâlnirii a fost păstrată în arca legământului alături de toiagul lui Aaron şi recipientul cu mană(Evrei 9:4).

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Placile de piatra fusesera scrise de Insusi Dumnezeu, ele fiind inmanate lui Moise, conducatorul evreilor din Egipt spre Canaan, spre a fi predate poporului. Datorita faptului ca Moise este cel ce a predat poporului Legile, acestea mai sunt numite si "Legea lui Moise".

Răspuns utilizator avertizat
| yovlad a răspuns:

Nu le-a aratat la nimeni le-a tinut doar pentru el.de asta nu le respecta nimeni.