| Yuoia a întrebat:

Cand era seceta, toata lumea se ruga "sus" sa fie ploaie.
Acum, pamantul e suprasaturat de apa, dar oamenii uita sa spuna "multumim, Doamne, e suficient". Ei dau din umeri si spun "daca asa vrea Domnul...".
De ce omul este atat de limitat si nejudecat?

9 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Așa a procedat si Iov.Insa Iov nu știa adevărul, ca tot ce i se întâmplase era de la Satan. Noi insa cunoaștem adevărul cu privire la Iov dar nu am învățat nimic.Tot pe Dumnezeu il invinovatim pentru tot ce ni se intampla.Biblia ne avertizează ca potrivnicul nostru Diavolul răcnește ca un leu căutând pe cine sa inghita, daca e cu putință chiar si pe cei aleși.Așa ca dând vina pe Dumnezeu pentru tot ce ni se intampla păcătuim.

| Celcestietot a răspuns:

Așa sunt unii oameni, nu o spun cu supărare, dar nu gândesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Se ruga sus"
Dumnezeu nu e un personaj imaginar.

Pentru ca e limitat, cine se crede omul sa poata sa- izbraveasca *fenomenele naturale*

| Panamax a răspuns:

Depinde cati s-au rugat sa ploua si cati se roaga acum sa inceteze.
Daca ziceau de la inceput faca-se voia ta, o fi si seceta buna la ceva, stia ce are de facut.
Luati ploaie sa va saturati a zis, sa nu ma mai f. bateti la cap alta data.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca omul nu spune niciodata ca e suficient dumnezeul inchipuit nu se mai opreste sa dea fie caldura fie ploaie fie frig. rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Nu stiu sa raspund la intrebare, dar pot face o observatie - Dumnezeu nu da NIMIC rau deoarece la El nu gasesti nimic rau. Tot ce este rau vine de la diavol drept rasplata pentru cei care ii slujesc (diavolul nu poate rasplati cu ceva bun pe cei care ii slujesc deoarece nu are, la el nu se gaseste nimic bun ). O sa spuneti ca diavolul face rele, dar cu ingaduinta (acceptul )lui Dumnezeu. Da, Dumnezeu a dat libertate tuturor fiintelor, ele se comporta cum vor, dupa care Dumnezeu va duce in imparatia cerurilor pe acelea care se comporta normal. Tot ce este in afara normalului este anormal, iar de asa ceva Dumnezeu se pare ca nu are nevoie.
Oamenii pot cere de la Dumnezeu ce vor, numai ca Dumnezeu le da doar acelora care ii slujesc Lui. Dumnezeu nu se baga peste sluga altuia, slugile diavolului nu vor primi rasplata decat de la diavol. Nu ma intrebati ce se intampla cu cei care slujesc la doi stapani ca nu stiu nimic sigur

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Am uitat sa spun ca ce am scris mai sus este doar o parere, formata in urma a ceea ce am citit si inteles din Evanghelie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că așa vrea Dumnezeu.
El ne-a dat Biblia, dar nu ne-a spus să și credem ce scrie acolo.
Asta au spus oamenii limitați.

| Mircea08 a răspuns:

Ok. Aia limitati dau din umeri, dar cei fara nici o limita ce fac? De ce spui ca suntem nejudecati cand tu si altii ca tine ne judecati tot timpul?