| DanionM a întrebat:

"Când îţi numeri duşmanii, adaugă-te şi pe tine, şi nu începe pedeapsa cu ceilalţi." (- Iorga -)

Cum poate deveni omul - propriul său duşman?

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Lasandu-se dus de patimi, orgolii, conflicte marunte si irosindu-si timpul.

6 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Cat adevar! prin multe lucruri ne facem rau singuri, chiar si prin lucruri banale cum ar fi fumatul dupa parerea mea... daca cineva se simte, imi cer scuze :d Dar prin banalitatea lui, chiar si acest viciu ne face rau... la unii mai mult, la unii mai putin. Si lista poate continua, @costis a enumerat cateva

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca fumezi sau consumi droguri consider ca esti propiul tau dusman ca si bautul, jocurile de noroc, noptile nedormite

| Alphawolf a răspuns:

El ne spune ca dusmanii nostri nu sunt singurii care au gresit, avem si noi partea noastra de vina, si ca schimbarea incepe cu propria persoana.

| Exilee a răspuns:

Cand nu se poate sa te abtii in a-I gresi lui Dumnezeu

| tasmania a răspuns:

Prin aceea ca face "raul pe care nu-l voieste si nu binele pe care-l voieste". Cunoascandu-te pe tine si stiindu-ti scaderile, vei fi mai bland in a-i judeca pe ceilalti.

| andrada_2796 a răspuns:

Daca iti faci rau tie sau corpului tau in mod voit esti dusmanul tau ex fumezi te tatuezi curvesti te droghezi si mai sunt