| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cand l-a creat Dumnezeu pe Satana? Si cu cine a facut ingerii? Ca doar se zice ca sunt copiii lui, nu? Si cum de Satana a devenit rau? Si cine a creat ideea de "rau"? Ca nu exista raul fara sa fie creat.

31 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar poate Satana nu exista si este doar un termen folosit pentru a exprima raul.

A nu se confunda cu existenta lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot acelasi lucru. Presupun ca Lucifer nu exista happy

Răspuns utilizator avertizat
| Unsfatbun a răspuns (pentru DoarBogdan):

Prietene, Lucifer a fost cel mai frumos înger pe care l-a creat Dumnezeu. Cânta pe șapte voci odată! Reține asta! După Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, Lucifer era "a patra putere" ca să spun așa.
Însă, după cum relatează Biblia, este o taină cum de i-au venit aceste gânduri de a face rău.
Pentru că a inceput să devină gelos, mai ales pe Iisus.
Apoi, a vorbit cu îngerii si a "corupt o parte din ei".
Atunci Dumnezeu a aflat asta, i-au avertizat ca nu sunt pe calea cea bună, Lucifer a continuat sa lucreze, iar Dumnezeu "s-a văzut nevoit" să-l alunge din cer.
Când a plecat din cer, Lucifer a luat o treime din îngeri. Da, o treime.
Eu asta am înțeles din Biblie! Nu știu ce ai înțeles tu!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Unsfatbun):

laughing Pai aici vorbim despre ce am retinut fiecare din Biblie? Ca nu cred ca despre asta era vorba ^_^
Asa poate sa vina oricune acum si sa zica ce a citit in revista Click.
Daca eu cred in Dumnezeu, nu are nicio legatura faptul ca nu cred in Satana happy. Tu crezin in cineva sau in amandoi? :/ Dar nu, nu imi raspunde. Intrebarea era pusa pentru a da un sens contextului.

Numai bine ^_^ Si nu, nu vreau sa dezvoltam mai mult, ca nu am nimic de impus.

Răspuns utilizator avertizat
| Unsfatbun a răspuns (pentru DoarBogdan):

Exact, este o mică dezbatere și nu are rost să ne lărgim, dar dacă cred în Dumnezeu, automat există Satana și trebuie să mă feresc de el.
Numai bine și la tine!winking

| Unsfatbun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu prietene. Biblia sau Sfânta Scriptură, numită și cartea cărților, este scrisă de peste 150 de autori. Se spune caci primul autor a fost Moise.
Iar chestia cu pateul... nu stiu ce să zic! Ți-aș da la ochi, să înțelegi! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns (pentru Unsfatbun):

Daca Lucifer canta pe 7 voci si asta canta pe 2 voci:
https://www.youtube.com/watch?v=V4S8Bo9UNGQ&ab_channel=TDVTDV

Inseamna ca asta e 28% inger?

| Unsfatbun a răspuns (pentru Ineys):

Mda... foaie verde izmă!
Te bagi și tu in seamă, precum ștrampii în păsărică sau chiloții în fund!

Răspuns utilizator avertizat
| Unsfatbun a răspuns:

Toate frământările tale o să le găsești în cea mai frumoasă carte: Biblia sau Sfânta Scriptură!
https://biblia.resursecrestine.ro

Răspuns utilizator avertizat
| Unsfatbun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Când spui cuvântul "voi", la cine te referi? Vezi că faci o confuzie. Mai sunt și oameni care au citit de vreo câteva ori această carte. Înțelegi tu?

Răspuns utilizator avertizat
| Unsfatbun a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Inseamnă că vorbești pe de rost!

| Deniskovici a răspuns:

Lucifer, înger izgonit din ceruri de către Dumnezeu, el e cel numit :"Satana".

Răspuns utilizator avertizat
| Deniskovici a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rău se naște, nu se creeaza. Asa s-a născut în Lucifer Raul. Cauta pe google despre Lucifer și te convingi singur.

| Deniskovici a răspuns (pentru Deniskovici):

Raul*

Răspuns utilizator avertizat
| Deniskovici a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu asta am vrut sa zic, el a fost creat ca îngerul luminii, și cu timpul s-a născut o răutate în el fata de Dumnezeu. Iar Dumnezeu văzând asta, l-a izgonit din ceruri De asta mai e numit și :"Îngerul căzut", a căzut din cer efectiv?

Răspuns utilizator avertizat
| Deniskovici a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai și de aia, Raul se naște din bunătate.

Răspuns utilizator avertizat
| Deniskovici a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis asta?, "Raul se naște din bunătate"-Pentru ca raul sa se nască din bunătate, este nevoie de un impuls, ceea ce la Dumnezeu nu exista.

Răspuns utilizator avertizat