| Antisistem11 a întrebat:

Cand omul a venit în existența el s-a uitat spre cer. A văzut stelele a crezut ca ele sunt hrana.Cand nu le-a putut atinge și-a imaginat ca aceasta hrana apartine unei ființe superioare. Poate asa s-a născut ideea de Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind vezi un ceas, nu e nevoie sa iti faci o idee despre cine l-a facut. Logica iti spune ca in spate e o minte creatoare. Universul, cu stelele lui, tot un fel de ceas e, mult mai precis ca ale noastre, de fapt, noi ni le reglam pe ale noastre dupa el. De ce nu am trage aceeasi concluzie si in cazul Universului? Nu am da dovada de inconsecventa in logica daca nu am face o analogie?

| RAY a răspuns:

Cristi de unde stii ca e fix zeul tau sau secta ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca zeul meu e viu. Lasa urme, RAY. Cum lasi si tu pe aici, fara sa te vad deloc.
Dar nu crezi ca, daca pui o intrebare, ar trebui sa dai dreptul la raspuns?

| mastadont a răspuns:

E posibil, dar părerea mea e că, oamenii văzând stelele, au crezut că acestea le guvernează existența de departe, le-au văzut ca pe ceva intangibil și imposibil de cunoscut mai de aproape. Ba chiar au fost religii politeiste pentru care zeii erau anumite corpuri cerești, venus, marte, etc. Noi știm acum că acestea sunt de fapt planete, însă în trecut nu se cunoștea acest lucru.

| Digikey a răspuns:

Nu toti sunt prosti ca tine.
Sumerienii aveau deja harti cu toate planetele din sistemul solar.
Noi le-am descoperit mult mai tarziu.

| Antisistem11 explică (pentru Digikey):

Esti prost de dai in gropi.am zis eu ceva de planete? Prostule ai ignor de la mine.

Răspuns utilizator avertizat