| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cand s-a nascut Iisus?

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

De craciun!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică la ce dată? În ce lună? Cândva prin septembrie. Eu la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă ne referim la an, vă întreb, după care calendar?
În calendarul nostru nu există anul zero, doar anul 1 și -1. Deci în anul 1 al calendarului nostru. Acest an poate fi comparat cu anul roman, calculat Ab Urbe Condita, de la întemeierea cetății Roma, și cu anul evreiesc calcula de la Facerea Lumii.

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Modificarea s-a facut dupa sec IV cand biserica avea putere absoluta si facea cam ce vrea.

| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adică, cum am ajuns în acest an cu toții?
Au trecut 2020 de ani de atunci, după calculele prelaților bisericii catolice de la Roma, din anul 525, când au stabilit calendarul modern.

| William a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Anul 0.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu se cunoaște nici ziua, nici luna, nici anul. Biblia spune doar ca pe vremea când Cezar August a dat porunca sa se înscrie toată lumea, fiecare in cetatea lui.Iosif împreună cu Maria s-au suit din Galileea, din cetatea Nazaret, ca sa se duca in Iudeea cetatea lui David, numita Betleem, pentru ca era din casa si seminția lui David. Pe când erau ei acolo Maria a născut pe Fiul ei, întâi născut, intr-o iesle.
Era noastră ar fi început in anul nașterii lui Isus, dar din cate am citit s-ar fi greșit cu 3 ani. Adevărul insa nu il cunoaște nimeni.

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu conteaza cand. Daca conta sigur se scria asta in biblie. Craciunul este o sarbatoare pagana pentru ca nu zice in Biblie sa comemoram nasterea Lui, spre deosebire de Paste cand se zice ca Isus este crucificat în timpul sacrificiului mieilor în timpul Pesah-ului, adicã ziua a 14-a din luna evreiasca Nisan

| leo59 a răspuns:

Era creștină a fixat-o sf. Dionisie Exigul, un călugăr din Dobrogea, cu o eroare de cca 4 ani (care nu contează prea mult). Până atunci anii se numărau " de la zidirea Romei" sau alte calendare. Iisus Hristos s-a născut la anul 754 de la zidirea Romei.

Răspuns utilizator avertizat