| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Cand se va intampla si in Romania asa ceva?

http://economie.hotnews.ro/......-criza.htm

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Şi mai ceva...

Tu spui: "Pt împrumuturile contractate în proiectele misionar-filantropice, BOR a garantat cu niște gajuri sau ipoteci, nimeni, nu e atât de iresponsabil să riște executarea silită a unei Parohii pe motiv de neplată, pentru că anumiți administratori s-au apucat să facă în perioadă de criză, donații care să dezechilibreze balanța bugetului".

Încă o dată mi s-a confirmat că Biserica e o adevărată afacere. Totul e rece şi calculat sub voalul blând şi pacifist "iubeşte-ţi aproapele".

Iartă-mă, sitărescu, dar mi se pare deplasat şi inuman să te gândeşti la echilibrul financiar al BOR-ului - care oricum nu este în pericol - pe timp de criză, când oamenii se chinuie să supravieţuiască. Până la urmă este vorba de doar o restituire a unei sume de bani, unui procent infim, faţă de cât au strâns şi au risipit în toţi aceşti ani, nu despre un cadou.

Cred că oamenii sunt prioritatea, nu buzunarele BOR-ului (sau oricărei alte organizaţii religioase).

20 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cand o sa imi dai tu funda, atunci o sa se intample si in Romania ce se intampla in Cipru.

NOname
| NOname a răspuns:

Mai întâi strâng banii de la popor, care în mare parte abia îşi duce existenţa de pe o zi pe alta; adună averi, cumpără terenuri, construiesc inutilităţi de zeci şi sute milioane de euro, iar apoi pozează în bunii samariteni.

Dacă chiar au fi vrut să ajute, fără vreo răsplată, fără să-şi bage mâinile şi mai adânc în conducerea statului, au fi făcut-o anonim, fără tam-tam şi fără şantaj vualat.

Dar aşa...să se înece în banii furaţi de la oameni! Au blocat tot cashul din ţară cu cerşetoria, lăcomia şi nesimţirea lor!

| Mădă0611 a răspuns:

"si tot respectul pentru seful bisericii ortodoxe din Cipru.", "mai mult decit onorabil!" O ma ga (inorogul invizibil roz). Pai aia de unde au strans averea considerabila? Nu cumva de la oameni? thinking Hai sa-i laudam.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună Mihaela, la cum o duce se va întâmpla şi la noi, vinde mănăstirile lui Ştefan Cel Mare cele 44 şi mai vedem noi, cum să faci aşa ceva? Doamne în ce lume trăim.
O seară bună!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Brâncuşi):

Lasa draga, ca au destule de vandut! Nu neaparat manastirile lui Stefan...

| Brâncuşi a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ai dreptate...
Pace ţie!

| HueyFreeman a răspuns (pentru Brâncuşi):

Cu 2000 de biserici ma gandesc ca au de unde alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca tu nu ai ceva cu bor.ci cu oamenii.Adeptii chiori.multa ura trebuie sa fie in sufletul tau, fata de oameni.mila Domnului sa fie cu tine, si sa te lumineze.fiindca prostia e intunerec deplin.deaici din lumina, asa se vede.

| sitărescu a răspuns:

În momentul în care și celelalte culte vor face la fel.

De ce toți așteaptă doar de la ortodocși, în timp ce alte culte lucrează nestingherite?

Este și aceasta o strategie, să abați atenția pe Cultul Dominant pentru a putea opera în ascuns și nestingherit de nimeni.

Spre deosebire de BOR, a cărei avere poate fi evaluată întrucât, păstrează banii în țară.

Veniturile celorlalte culte nu pot fi verificate întrucât, surplusul, se varsă în contul Congregației Internaționale de care aparțin și care le cere socoteală.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru sitărescu):

Celelalte culte?
Alte culte nu vor sa intre in Constitutie!
BOR nu numai ca vrea Constitutie, dar nu a facut si nu face nimic pentru tara asta, desi se poate! Drept dovada link-ul postat de mine!
Stii ce imi place la ei? Ca sunt "smecheri". Profita la maxim de 85% din tara asta! De voi...adeptii, chiori!

| sitărescu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Chiar de ar transfera toți banii Bisericii către stat, țara, tot nu ar ieși din criză.

Nu ar face decât să se verse banii în găurile negre ale economiei.

La fel cum se face și cu împrumuturile care cică sunt pentru dezvoltare.

Dacă tot e să dea bani Biserica, atunci să răspundă solidar fiecare cult proporțional cu gradul de reprezentare al populației.

Momentan și celelalte culte se bucură de garanția Constituției în desfășurarea activității.

Știi care e treaba, în timp ce BOR păstrează banii în țară și suportă tot oprobiul public, celelalte culte operează nestingherit.

Ceilalți or fi toți rupți din soare doar, în BOR s-au strâns toți.

La o adică nu BOR scoate banii din țară, ci tocmai celelalte culte care au o conducere străină.

Toate proiectele filantropic-misionare care implică diferite companii s-au făcut cu credit de la bănci.

Banii aceia în mod sigur au o securitate juridică și pot fi urmăriți oricând.

În articolul prezentat nu se face nici o mențiune cu privire la cifrele de cheltuieli.

"Profita la maxim de 85% din tara asta! De voi...adeptii, chiori!"

Mie n-are cum să-mi bage mâna în buzunar nimeni.

Dacă nu vreau, nu dau, indiferent ce zice popa sau altul.

Nu doar BOR percepe taxe, sau beneficiază de subvenții de la stat.

BOR a ajuns la toate posesiunile astea în sute de ani, ca Biserică a unei populații majoritare, nu jecmănind pe alții peste noapte cum încerci tu să sugerezi.

Du-te în alte țări unde majoritatea populației nu e ortodoxă și vezi că bogățiile cultelor dominante ajung să fie și de n ori mai mari ca ale BOR la fel și dimensiunile locurilor de închinare :

http://www.forbes.com/......rches.html

http://www.turnbacktogod.com/10-biggest-churches-in-united-states/

Crezi că dacă, cei indicați în linkul de mai sus, și-ar pune la dispoziția economiei veniturile, omenirea ar ieși din "criza mondială"?

| NOname a răspuns (pentru sitărescu):

"Du-te în alte țări unde majoritatea populației nu e ortodoxă și vezi că bogățiile cultelor dominante ajung să fie și de n ori mai mari ca ale BOR la fel și dimensiunile locurilor de închinare..."

Şi asta ţi se pare normal sau scuză atitudinea BOR-ului şi banii strânşi de la populaţie şi ţinuţi "la saltea", da' mai şi pe timp de criză?

Faptul că sunt alţii mai răi, nu îi face buni.
Criminalul e tot criminal, indiferent dacă are o victimă sau zece.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru sitărescu):

Am sa iti raspund din nou, desi de obicei nu-mi place sa comentez prea mult la propria-mi intrebare! big grin
Si iti spun pe scurt, ca sunt de acord cu absolut tot ce spui tu acolo referitor la alte culte! Da, sa contribuie toti! Stiu ca banii altor culte se duc in afara!
Insa asta nu e o scuza pentru BOR! Tocmai pentru ca celelalte culte sunt minoritare! E ca si cum am cere ajutorul ungurilor( care sunt minoritari) sa salveze tara!
- Tie direct nu iti baga mana in buzunar, dar tu platesti taxe( mai mari, mai mici, mai mult sau mai putin). Taxe catre stat, statul finantand BOR! Indirect platesti!
-In alte tari am fost, unde majoritar sunt catolici! E mult mai multa disciplina si corectitudine la ei! Acolo sa vrei sa bagi bani in cutia milei si nu o gasesti! De lumanari nici nu mai vorbesc, sunt electrice! happy
E doar un mic exemplu, ca or avea si ei circuitul lor inchis!
Eu respect omul cu credinta( multi dintre ei sunt saraci cu duhul, nu le poti cere prea multe si nici nu poti combate, de exemplu omul de rand de la tara), nu il dispretuiesc! Dar am o problema cu absolut orice forma de cult sau Biserica si cei care o conduc! BOR nu face exceptie! E trist ca nu vedeti cat de bogati sunt preotii, ce avutii au, cum se imbogatesc ei peste noapte!
Si nu vorbesc din invidie!
Daca aveam un baiat, preot il faceam! big grin

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

Am observat mai ales la noi retorica asta :

"Vai, ce bogății au ortodocșii,"

Nu e neaparat o scuză ci, o dovadă că un cult ce deține majoritatea într-un stat, tinde să prospere în posesiuni și domenii în mod natural.

De aceea, nu accept o retorică ce face apologie la viața în sac, de la niște persoane care sunt în aceeași cauză, mă refer la alte ramuri ale creștinismului, în special.

Nu e nici o scuză dar, nici nu putem face o "discriminare pozitivă" pentru celelealte culte aruncând vina doar pe BOR.

Cu alte cuvinte BOR să sărăcească și să suporte tonele de flegme publice iar, celelalte culte să profite de situație.

Ori dau toți, ori nu dă niciunul.

Cetățenii, priviți generic nu sunt doar credincioși BOR.

"Şi asta ţi se pare normal sau scuză atitudinea BOR-ului şi banii strânşi de la populaţie şi ţinuţi "la saltea", da' mai şi pe timp de criză?"

Nu BOR a declanșat criza.

Pt împrumuturile contractate în proiectele misionar-filantropice, BOR a garantat cu niște gajuri sau ipoteci, nimeni, nu e atât de iresponsabil să riște executarea silită a unei Parohii pe motiv de neplată, pentru că anumiți administratori s-au apucat să facă în perioadă de criză, donații care să dezechilibreze balanța bugetului.

Cunoașteți și dumneavoastră faptul că :

Veniturile fluctuează, mai ales în perioadă de criză, de aceea nu e o cifră fixă sau sigură și totodată, cheltuielile cresc.

| sitărescu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"- Tie direct nu iti baga mana in buzunar, dar tu platesti taxe( mai mari, mai mici, mai mult sau mai putin). Taxe catre stat, statul finantand BOR! Indirect platesti! "

Să știi că din aceeași bani sunt dirijate sume către pastori, muftii-musulmani și orice alți slujitori de genul, la fel cum din subvenții se construiesc Biserici ortodoxe, protestante, geamii etc.

De aceea e bine să plătească solidar.

"Daca aveam un baiat, preot il faceam!"

Să știți că persoanele care au intrat în preoție, din considerente de speculă pecuniară, de pe spatele enoriașilor, au ajuns de multe ori să plătească atât cu sănătatea cât și cu bunurile proprii și pentru ceea ce nu au luat, sfârșind undeva, la periferia societății.

Nu vă mai deranjez cu alte postări,

Seară Bună, vă doresc!

| NOname a răspuns (pentru sitărescu):

Că "e bine să plătească solidar", da, de acord.

Dar sună extrem de egoist, faţă de popor în primul rând, afirmaţia ta: "Ori dau toți, ori nu dă niciunul".

Cum adică "niciunul"?
Păi ce facem aici? Oamenii mor de foame, oamenii care au finanţat de la bun început toată această îmbelșugare religioasă, de-a dreptul nesimţită, iar ei, când e cazul să ajute şi să returneze măcar ceva populaţiei, să-şi pună ambiţii prosteşti şi să se târguiască, cine dă, cine nu dă, cine dă primul, cât...?
Nu, nu mi se pare normal şi nici moral şi drept.
Cine are inimă şi conştiinţă, să "doneze", cine nu, să fie sănătos!

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

BOR a demarat diverse proiecte, filantropic-misionare pentru a ajutora categoriile defavorizate.

Am explicat că nu tot poporul e enoriaș ortodox.

Juridic, nu poate pune dispune după cum vrea, de toate bunurile pentru că multe sunt GREVATE DE SARCINI, iar pentru a le valorifica pecuniar, până la rambursarea integrală a datoriilor, trebuie să ceară acordul creditorilor.

Dacă și-ar dona toate veniturile nu ar mai avea cum să achite creditele și cheltuielile administrative, iar, bancherii(care de multe ori au duh străin de creștinism) nu ar scăpa ocazia să execute o parohie.

În Olanda se închide o Biserică odată la 2 săptămâni, bunurile de la mobilier la obiecte de cult sunt executate silit și scoase la licitație.

"iar ei, când e cazul să ajute şi să returneze măcar ceva populaţiei,"

3. Nu s-a făcut nici o propunere concretă sau un plan Economic- Realist, Eficient și Predictibil, în care Biserica să fie invitată oficial și public de către stat, să contribuie, sau cel puțin nu am auzit de el.

Nici un cult de pe lumea asta, n-ar arunca cu banii în vânt riscând disoluția.

Fără un PLAN eficient, banii oricum NU AR AJUNGE LA POPULAȚIE.

" să-şi pună ambiţii prosteşti şi să se târguiască, cine dă, cine nu dă, cine dă primul, cât."

Îmi cer scuze pentru acest argument nechibzuit, asta e doar speculația mea proprie, nu un punct de vedere oficial al Bisericii, eu nu reprezint Biserica, nici clerul.

De altfel, nici nu știu dacă Biserica a fost invitată în mod oficial și serios (nu petiții în vânt, ci tratative oficiale între reprezentanții statului și Biserică), să se pronunțe cu privire la o asemena problemă.

Nu pot specula dacă Biserica ar refuza sau nu discuțiile în lipsa unei opinii asumate de părțile implicate.

Credeți că ar fi mai bine ca, Biserica să-și deschidă visteriile fără nici o socoteală, iar, banii să meargă în continuare în găurile economiei sau în conturile politicienilor?

| NOname a răspuns (pentru sitărescu):

Cred că ar fi bine ca banii să meargă acolo unde este cu adevărat nevoie de ei.

Observ că tu gândeşti ca un politician, cu o tentă de subiectivitate pozitivă în privinţa BOR-ului.

Pentru mine, în schimb, binele oamenilor este pe primul loc, nu a vreunui grup de politicieni şi afacerişti religioşi.
Respect credinţa, dar nu şi ceea ce fac aceşti oameni.

| sitărescu a răspuns (pentru NOname):

"Observ că tu gândeşti ca un politician cu o tentă de subiectivitate pozitivă în privinţa BOR-ului"

În majoritatea statelor, se ține cont de cultul cu reprezentarea cea mai mare în rândul populației.

Inevitabil pentru a ajuta socialul trebuie să ne lovim de politică, și Biserica cipriotă s-a pus la dispoziția statului.

Absolut toate planurile de relansare economică de la macro la micro au avut tentă politică, sau poartă nume de politicieni.

"Binele oamenilor" nu poate fi vânturat doar prin petiții sau pe forumuri ci, trebuie concretizat prin planuri.

Chiar nu am nici un interes politic sau coloratură politică, dar șansele de reușită sunt mult mai mari când se acționează concertat.

Și Cuza când a confiscat averile mănăstirești a luat o decizie politică, urmărind un plan concret.

| NOname a răspuns (pentru sitărescu):

Şi mai ceva...

Tu spui: "Pt împrumuturile contractate în proiectele misionar-filantropice, BOR a garantat cu niște gajuri sau ipoteci, nimeni, nu e atât de iresponsabil să riște executarea silită a unei Parohii pe motiv de neplată, pentru că anumiți administratori s-au apucat să facă în perioadă de criză, donații care să dezechilibreze balanța bugetului".

Încă o dată mi s-a confirmat că Biserica e o adevărată afacere. Totul e rece şi calculat sub voalul blând şi pacifist "iubeşte-ţi aproapele".

Iartă-mă, sitărescu, dar mi se pare deplasat şi inuman să te gândeşti la echilibrul financiar al BOR-ului - care oricum nu este în pericol - pe timp de criză, când oamenii se chinuie să supravieţuiască. Până la urmă este vorba de doar o restituire a unei sume de bani, unui procent infim, faţă de cât au strâns şi au risipit în toţi aceşti ani, nu despre un cadou.

Cred că oamenii sunt prioritatea, nu buzunarele BOR-ului (sau oricărei alte organizaţii religioase).