| PufosilaScumpic a întrebat:

Cand se va opri prigonirea crestinilor? De la inceputul veacurilor suntem prigoniti, batjocoriti si alungati. Acum vor sa ne fure si ultimul nostru refugiu: Catedrala Mantuirii Neamului Romanesc.

Obisnuiam sa ne ascundem prin pesteri si grote, ca sobolanii. Ne-au lovit iar si iar si iar, dar nu am cedat. Am continuat sa ne aparam crezult, cu lacrimi in ochi am intors si celalalt obraz si am privit cum fratii nostri, nevestele, compii, famillile ne sunt aruncati in coltii fiarelor spre a fi sfartecate, din ordinele imparatului.

Stigatul indurerat a milioane de crestini se ascunde in plamanii nostri. Purtam crucea vacurilor. Dar ceea ce ei nu stiu este ca, mai devreme sau mai tarziu, acest strigat isi va face auzita prezenta. Va izbucni din glasurile tuturora. Iar insuri Domnul Iisus Hristos inconjurati de Serafimi si Heruvimi se va pogora din ceruri la auzul sau.
Atunci sa vedeti scarsnetul dintilor vrasmasilor. Atunci sa vedeti fericirea noastra.

Sunteti fericiti stiind ca venirea Domnului este aproape? Cum va simtiti?

15 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Simt o mare bucurie happy fara de sfarsit.

| doctorandus a răspuns (pentru halogen001):

„De la început trebuie să subliniez că opoziția organizată față de creștini a provenit, în cea mai mare parte, din incidente izolate. Biserica nu a suferit persecuții violente perene. Ideea că creștinismul era o religie ilegală, sub supraveghere constantă de către aparatul de stat, care a provocat martiriu multor mii de credincioși, forțând biserica subterană în catacombele romane - toate acestea sunt mai mult lucruri din filmele de la Hollywood decât din istorie. Creștinismul nu a fost declarat ilegal în Imperiu înainte de mijlocul secolului al III-lea. Nu au existat legi sau decrete la nivelul întregului imperiu emise de autoritățile centrale din Roma care să interzică credința. De regulă creștinii nu s-au ascuns. În cea mai mare parte, au trăit o viață perfect normală în mijlocul altor religii. Ideea este: catacombele nu erau locuri de întâlnire pentru creștinii forțați să se adune într-o celulă clandestină de teama persecuției violente. Persecuția în sine a fost rară și au fost relativ puține victime."
—Bart Ehrman

| halogen001 a răspuns (pentru doctorandus):

Religia a fost folosita de la inceput pentru manipularea maselor de nestiutori si a evoluat pana la formele in care se prezinta astazi. E aproape de perfectiune, dar cum nimic nu e vesnic va avea un sfarsit cand nu va mai fi utila.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Creștinii adevărați au fost martirizați de însăși biserica, pe motiv ca nu acceptau ritualurile ei.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.
Daca vrei sa lnveti mai multe. Intra pe vestitorulimparatiei

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In limba originala ln care a fost scrisa biblia. Nici macar nu apare cuvantul religie. De fapt. nici nu exista cuvantul.
Doar ca unele traduceri schimba inchinare cu religie. Daca ai timp. Cauta sa vezi si de unde provine.
Cu crestinismul. Nu a fost mereu asa.
Crestini erau persecutati de catre religie.
Dar Constantin a unit crestinismul cu religia si de asta exista acum religie crestina. Dar crestinismul e total diferit de religie. Eu sunt Martor al lui Iehova. Nu religie. Ci credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns:

Singurii crestini sunt martorii lui Iehova.

| Panamax a răspuns:

Isuzu va veni pe nori si va sta in dreapta tatalui deoarece are volanul tot pe stanga si conduce Tatal.

| LupusDei1993 a răspuns:

Uite aici o lista cu asa-presupusa "venire" a lui Isus si apocalipse:
https://en.wikipedia.org/......tic_events

| AndrElle a răspuns:

Judecata de apoi. E pentru fiecare. Acolo consta in supunere, vrăjmașii se vor supune celor buni.

| EmanuelHEY a răspuns:

Referitor la a doua venire a lui Isus Cristos, de asemenea suntem de acord cu învățătura corectă a Cuvântului lui Dumnezeu. Cei mai mulţi oameni aşteaptă a doua venire a Domnului nostru într-un mod vizibil în trup de carne. Totuşi Isus Cristos spune Iată, „Eu vin ca un hoţ" (Apocalipsa 16:15) Analizați şi 2 Petru 3:10 şi Apocalipsa 3:3. Aceasta este o dovadă că venirea lui Cristos este nevăzută, ca un spirit, şi trebuie să fie descoperită prin semne. „Căci cum iese fulgerul de la răsărit şi se vede până la apus, aşa va fi şi venirea Fiului omului." (Matei 24:26, 27) El revine ascuns de către nori, ca simbol al semnelor ce însoţesc prezenţa Sa. Doar ucenicii săi atenţi observă prezenţa sa spirituală. Dar la sfârşitul veacului el se va manifesta în toată puterea sa şi toţi locuitorii pământului, inclusiv duşmanii săi, vor fi convinşi de prezenţa sa. (Apocalipsa 1:7; Matei 24:41, 45) Isus, la a doua venire, va veni nu într-un trup de carne ci își va face simțită prezența de pe scaunul de domnie al slavei Sale împreună cu îngerii, adică în cer. (Matei 25:31) În curând destinul tuturor oamenilor vii va fi hotărât: „Căci Fiul omului este destinat să vină în gloria Tatălui Său împreună cu îngerii Săi, şi atunci va răsplăti pe fiecare după comportamentul său" (Matei 16:27). Această descoperire a prezenţei Sale nevăzute va fi marcată prin executarea judecăţilor sale - 2 Tesalonieni 1:7-10.
Daca vrei sa afli mai multe.
Intra pe vestitorulimparatiei