| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Cand va ganditi la Dumnezeu...il estetizati? Daca da, ce imagine apare?

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sfintul Augustin spunea ca Dumnezeu e ca un cerc cu centrul oriunde si cu marginile nicaieri. Stiu ca pare ilogic, insa oarecum exprima din ceea ce este Dumnezeu.
Ca un artist in devenire, nu pot sa nu ma gindesc la Dumnezeu si sa nu includ estetica. Nu poti sa faci altceva, daca vrei sa iti faci o imagine mentala a Lui, decit, vorba ta, sa Il "estetizezi". Fiind talentat la desen, niciodata nu am avut curajul sa il desenez pe Isus Hristos. E greu daca vrei sa faci treaba buna si sa iasa ceva reusit, pentru ca personalitatea Sa divina face acest lucru greoi, daca nu imposibil. Insa m-am gindit, si m-am tot gindit, cum as putea sa pun eu frumusetea Lui intr-un desen? Si am ajuns la concluzia ca cel mai bine exprima frumusetea Lui chipul unei fete. Si asa am desenat chipul unei fete, dar prin care am incercat sa redau trasaturile personalitatii Lui. L-am considerat a fi cit de cit reusit, ce a fost mai interesant e ca, la citiva ani dupa aceea, aratind desenul intr-un loc public unor cunostinte, una dintre cunostinte m-a tras deoparte si mi-a aratat pe cineva care trecea prin zona, si se apropiase sa vada desenul. Era si normal - era o tinara ce semana foarte mult cu cea din desenul meu! Si nu ma folosisem de nimeni care sa imi pozeze pentru desen! Si de atunci ma intreb daca nu cumva gindul de a face acel desen nu a fost de inspiratie divina...

| BeyondTheDarkSun explică (pentru cristi202):

Si nu te-ai gandit ca acea fata ar putea fi fecioara Maria? De ce te-ai gandit la Iisus atunci cand ai desenat acea fata, si nu la Maria, de exemplu, sau la o alta sfanta?

| cristi202 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Eu am vrut sa pun intr-o imagine frumusetea caracterului si a pesonalitatii lui Isus. La asta m-am gindit la inceput. Am pornit de la idee, si abia apoi am mers la desen. Putea sa fie ceva abstract, sau ceva care sa fie extrem de frumos, insa atunci asa am stiut, ca doar prin chipul unei fete tinere pot exprima ce vreau sa exprim.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru cristi202):

Hm...interesant spirit artistic.Deci,ai incercat sa expui frumusetea interioara a lui Iisus prin acest mod, interesant...

| SaveTheNature a răspuns:

El e peretutindeni. Nu poate avea o descriere fizica. Insa conform scrierilor Biblice noi oamenii suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui.

| trolololo a răspuns:

Un mos cu barba plictisit, care alta treaba nu are decât sa arunce nenorociri asupra pământului. O fi vreun sadic.

| usuk a răspuns:

Chiar daca in biblie se spune ca dumnezeu a creat omul dupa chipul sau, eu am ales sa cred altceva... dumnezeu a devenit pentru mine mai mult, un "sentiment".

| RAY a răspuns:

Ala din vt sau nt?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru RAY):

Pai ce-a facut, si-a schimbat coafura in timp? laughing

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Da foarte mult

| dragos9234 a răspuns:

Am renuntat sa o mai fac...(nici nu cred ca am facut-o vreodata cu adevarat)

| Zenit313 a răspuns:

Asta este cea mai buna reprezentare! happy

https://i.chzbgr.com/maxW500/5028885248/hEC32B90B/

| lolium a răspuns:

Cand eram mica, aveam in camera o icoana mare cu sfantul nicolae, la care obisnuiam sa ma inchin. mereu mi-am imaginat ca Dumnezeu arata asa. fiind mai mica puteam crede mai usor in Dumnezeu asociindu-l cu un chip anume. nu mi-am imaginat niciodata un mos plictisit cu barba lunga, care se sprijina de vreun toiag sau pluteste printre norisori. descrierea de mai sus seamana mai degraba cu mos craciun.

| Calininio a răspuns:

Un mos simpatic cu barba, cu un halat alb pe el si cu slapi. Si bineinteles, transparent, ca orice fantoma.

| VitalyDeMarco a răspuns:

E simplu...Cred ca majoritatea oamenilor si-l imagineaza pe Dumnezeu ca fiind un batranel cu o barba alba ca zapada...Asta datorita vechimii legendei cum ca acesta exista.

| Omega233 a răspuns:

Nu. E foarte greu sa Il imaginez. Cand spun Dumnzeu, pur si simplu nu ma gandesc la nimic. Mintea mea e goala, nicio imagine nu se formeaza inauntrul ei.

| ionut25032002 a răspuns:

Cand spun Dumnezeu ma gandesc la un om cu barba uneori la nimic