| Marck94 a întrebat:

Cand vom fi morti, vom fi ingropati si nu o sa mai fi constienti de nimic, va impacati cu ideea asta? Noi suntem hrana pentru viermi si alte insecte. Asta e moarte adevarata! Te nasti ca sa mori. Asa e? Totul e misterios.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa e,numai știi nimic de tine,eu vorbesc din experienta, nu știi absolut nimic de tine, sfatul meu aprecieaza timpul, fiecare clipa traita, sa stii ca adevarata fericire este sa fi langa cei dragi tie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Nu am asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Marck94):

Nu am whatsapp omule, nu mint, nu am ca nu vad ce sa fac cu el, nu i vad rostul

| anonimg a răspuns:

Crestini sau non-crestini, cunoastem adevarul cu privire la aceste lucruri.
Problema este alta, si anume: alegerea fiecaruia -sau mai bine zis lupta- de a trece sau nu de partea adevarului, a lui Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Eu optez pentru incinerare, asa ca sa-si ia gandul bacteriile si viermii de la mine.laughing

| Octavian199 a răspuns (pentru Holiday):

Eu as opta pentru donare si dupa mai vedem.'Eu vreau sa primesc un rinichi, dar sa nu dau'?

| mentholinks a răspuns:

Cati crestini au raspuns, cu totii au conceptii diferite. Cica sa ajungi dumnezeu dar ei nici macar nu stiu ce e aia Dumnezeu, ei spun ca sunt 3. "Totul e misterios." Asta e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru Marck94):

E posibil si asta. Daca am sti ce e dupa moarte poate nu am mai vrea sa traim sau cine stie ce s-ar intampla cu noi din punct de vedere psihic si cum ne-ar influenta viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Daca il iubesti pe Dumnezeu te va memora in cartea vietii. Trupul mort e mancat de bacterii apoi mor si bacteriile. La doi metri nu sunt insecte si viermi. Trupul mort nu simte nimic atunci cand se descompune. Apoi Dumnezeu va reconstitui trupul celor pe care-i va readuce la viata si va copia in noul creier amintirile din viata anterioara si va fi aceeasi persoana. Amintirile si forma trupului si ADN-ul defineste un om.

| Superior a răspuns:

Sa ma injure cine o vrea ca fac spam cu raspunsul asta,dar prezinta un adevar si nu are rost sa ma chinui sa-l scriu intruna.

Studiile stiintifice ne arata ca probabil,da! Realizate asupra a ce? A experientelor de moarte clinica.

---------------------------------------------------

Experientele de moarte clinica sunt raportate cu miile anual,la scara globala. Persoanele care au trait asa ceva,au povestit cum simteau o pace de liniste sufleteasca,erau capabili sa-si priveasca de deasupra corupurile si sa-i vada pe medici lucrand la ei,vizitarea unei noi dimensiuni,revederea cu rudele decedate,desi inima nu le mai pompa iar creierul nu mai functiona.

Cel mai mare studiu asupra experientelor de moarte clinica a fost realizat de o echipa din cadrul universitatii Southampton,al carui coordonator a fost Sam Parnia,un doctor de top. Concluziile studiului au fost ca constiinta,aparent,intr-o forma sau alta,supravietuieste mortii fizice.

De-a lungul timpului,unii au incercat sa explice experientele de moarte clinica ca fiind halucinatii provocate in urma lipsei de oxigen din creier,adevarul este ca in urma lipsei oxigenului in creier,legaturile neuoronale se desfac,deci halucinatiile nu au sens in acest caz. Si chiar daca de vina ar fi halucinatiile,asta nu explica cum oamenii,cand sunt resuscitati,pot relata evenimente petrecute in timpul "mortii" lor cu o acuratete si validate atat de mare,din punct de vedere vizual cat si auditiv. Incercarea asta de a combate cu orice pret spiritualitatea se numeste gandire pseudo-sceptica.

In prezent,exista si cazuri in care persoanele nevazatoare ce au trait astfel de experiente,relateaza ca au putut vedea pentru prima data in viata. Ceea ce au descris a coincis cu ceea ce s-a intamplat,iar din punct de vedere biologic,creierul nu ar putea fi capabil sa viseze imagini daca nu a vazut vreodata o idee cam cum arata lumea prin intermediul sistemului optic.

Notiunea de suflet insa,este numita,sau asemanata de oamenii de stiinta cu constiinta,adica e-ul interior care e constient de propria existenta,dar si de cea a lumii. Stiinta (adevarata) nu poate dovedi inexistenta a ceva,dar poate dovedi existenta a ceva sau cel putin sa aduca argumente favorabile. In prezent,exista o teorie ce explica sufletul,sau constiinta cum ii se spune academic,ca fiind o unda de vibratii cuantice,indestructibila. Aceasta teorie e pusa in picioare de doi mari oameni de stiinta,Roger Penrose si Stuart Hameroff. De asemenea, teoria este sustinuta de alte afirmatii si studii ce corespund fizicii cuantice.

Exista si experientele de decorporalizare, pe care anumiti oameni le pot experimenta in mod voluntar, dar acestea apar si in mod involuntar in cazul mortilor clinice.

Uite o lista cu cativa neurochirurgi, psihologi care in urma examinarii creierului si a cazurilor NDE, au ajuns la concluzia ca constiinta exista independent de creier : John Gibbs, Ben Carson, Peter Fenwick, Dr. Kenneth Ring, Jeffrey Long, Stanislav Grof.

"Dificultatea cu teoriile astea este ca atunci cand experimentezi starile de placere luand droguri, esti constient. Dar in experienta de moarte clinica, nu esti constient. Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini si daca o faci, nu ti le poti aminti." - Peter Fenwick

De asemenea, cea mai mare revista de psihologie, "Psychology Today" spune : - "Do NDEs suggest that there is life after death? I would only say that they suggest that there may be an initial continuation of consciousness after physical death. "
http://www.psychologytoday.com/......xperiences
https://www.near-death.com/......tions.html
https://www.descopera.ro/......nume-video

| Mclaren12 a răspuns:

Cine a zis ca n-o sa mai fii constient de nimic dupa moarte? Nu exista niciun argument care sa dovedeasca aceasta teorie ca fiind o ceetitudine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru Marck94):

Si daca spun multi ce, ne luam dupa turma? A murit cineva si a vazut ca nu este nimic dupa si a inviat ca sa confirme? Este doar o teorie care ofera un raspuns vietii dupa moarte pentru conceptia complet materialista a darwinismului, ca de, ateii au fost manipulati sa creada ca organismul uman este complet mecanic si aveau nevoie de un raspuns la intrebarea "Ce se intampla dupa moarte?" si au primit unul pe masura ignorantei lor. Nici nu au nevoie de dovezi ca sa creada in asta. Zici ca sunt precum crestinii.

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ca animalele de constiente dupa moarte.De fapt omul e o primata =animal.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mclaren12):

Exista tone de dovezi si studii. Te rog, nu mai abera. Ca orice organism, omul se naste, traieste si moarte. Nu exista nimic dupa moarte. Trist, dar adevarat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ok arata-l pe ala care a murit si a inviat ca sa-ti confirme tie ca nu exista nimic dupa moarte. Cu ce te diferentiezi de un crestin? Si ei cred 100% ca dupa moarte ajung in rai sau in iad. De ce teoria ta ar avea mai multa credibilitate atat timp cat nu poate fi dovedita ca fiind o certitudine? Cum cineva nu se poate duce in rai sau iad si sa invie inapoi ca sa le confirme existenta, in aceeasi masura nimeni nu poate muri si sa realizeze ca nu exista absolut nimic dupa moarte ca mai apoi sa invie si sa dovedeasca lucrul asta. Apoi, arata-mi si mie tonele alea de dovezi.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu a inviat nimeni vreodata pentru ca este imposibil stiintific.
Toate disciplinele legate de medicina si anatomie sunt dovezi, dragul meu!
Tu poti sa crezi in orice bazaconie vrei? Ce versiune a iadului preferi? Pe cate etaje? laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Daca este imposibil stiintific sa mori si sa invii atunci de ce crezi cu atata ardoare ceva ce deci stiintific nu poate fi dovedit?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ca sa te oftici!

| Mircea08 a răspuns:

Cu siguranta corpul fizic va fi descompus intr-un fel sau altul. Pentru cei care cred ca noi suntem de fapt suflet, care are ca "imbracaminte" un corp cu care sa se descurce sa traiasca pe pamant, nu mai sunt interesati ce se intampla cu corpul fizic. Pe ei ii intereseaza ce se intampla dupa moartea corpului fizic, cu sufletul lor. Nu te nasti ca sa mori, te nasti ca sa traiesti.

| 6684464 a răspuns:

Scopul vietii d. p. d. v. crestin este sa ajungi la mantuire.
Scopul vietii d. p. d. v. stiintific este inca un mister.

| Jay1 a răspuns:

Da asa este ne nastem murim, si tot asa din nou!

Totul este un mare mister, și se crede că se cunoaște totul?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu, nu ma impac cu ideea asta, fiindca mi se pare absurda! Viata omului ar fi lipsita de sens. Omul este singurul care-si pune problema sensului existentei lui. Animalele nu pot face asta, deoarece nu au fost create precum omul cu suflet liber cugetator, dupa chipul lui Dumnezeu, si care este chemat sa I se asemene prin sfintenie.
Toata suferinta omului ar fi degeaba, nedreptatea nu s-ar putea niciodata pedepsi, binele niciodata rasplati integral si bucuriile ar fi trecatoare.
Omul nu este creat ca o efemerida, ci cu potentialul de a fi dumnezeu prin darul(harul) singurului Dumnezeu prin fire.
"Dumnezeu S-a facut Om, pentru ca omul sa se faca dumnezeu." spunea un sfant, nu-i mai retin numele.