| Jublie a întrebat:

Cand vorbim cu Dumnezeu, ce pronume trebuie scrisa cu initiala mare? Ti-, Tale, Tau, Iti... si mai care?

23 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Toate.

De exemplu: '' Multumescu-Ti Doamne...'', ''Te iubesc'', '' al Tau sunt, mantuieste-ma'', '' Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra...'' ( vezi Genesa 1, 19). TOate se scriu cu majuscule cand vine vorba despre persoana lui Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns:

Intrebare corecta era :
"Nu sunt oare nebun daca vorbesc cu dumnezeu?"

| Exilee a răspuns (pentru dragos9234):

Iar eu ti-as raspunde astfel:'' Fereste-te de omul care se crede nebun daca vorbeste cu DUmnezeu''.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns (pentru dragos9234):

Nu, e mai nasol daca iti raspunde.

| iurii75 a răspuns:

Păi de fapt cînd vorbim... nu scriem happy

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

laughing Asta vroiam sa remarc si eu!

| tasmania a răspuns:

Nu-i paradoxal ca unui profesor, unui medic sau unui primar ne adresam cu "domnule", iar lui Dumnezeu cu Tu?

| danay72 a răspuns:

Poti sa-i spui tie, tau, dar cel mai important sa-i spui pe nume, Iehova, pentru ca el asteapta acest lucru din partea noastra.Ioan17:6

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Da, desigur!
Toate pronumele care se referă la Dumnezeu se scriu cu iniţiale mari, ca semn distinctiv al raportării la DIVINITATE!

Iar în privinţa numelui, lui Dumnezeu nu I se atribuie un singur nume, ci aproximativ 5000 de nume!

Cât privește Vechiul Testament, acesta redă fidel TOATE numele atribuite lui Dumnezeu! Astfel că, după calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu!

Exemple de nume date lui Dumnezeu: - ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

Unul dintre aceste nume, Iahve, (greşit pronunţat Iehova - prin coroborarea în ebraică cu vocalele unui alt nume diferit: Adonai) apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresare faţă de Dumnezeu, dintre care o mică parte a fost enumerată mai sus.

Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de Dumnezeu. Aceasta a fost alegerea apostolilor şi nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textele sacre…

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare compromis, o aroganță umană, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!

| Polaris a răspuns:

Nu Poți Fi Sigur Niciodată, Așa Că Am Început Să Scriu Toate Cuvintele Cu Majusculă.

| Jublie explică (pentru dragos9234):

Am de realizat o compunere pentru scoala, nu vorbesc cu Dumnezeu.iti propun sa nu te mai bagi in seama daca nu stii despre ce este vorba.salut

| Jublie explică (pentru HueyFreeman):

E o tema.nu te mai baga in seama aiurea

| HueyFreeman a răspuns (pentru Jublie):

Ghici ce, pe site-ul asta nu se fac teme. Aici poate raspunde oricine. Este un raspuns cat se poate de bun avand in vedere tema discutiei.

| Jublie explică (pentru HueyFreeman):

Nu ti-am cerut sa-mi faci toata tema, ci am adresat o intrebare.am de redactat o lucrare de douazeci de pagini si nu eram sigura de acest aspect, asa ca nu mai fi cu nasul pe sus degeaba, pentru ca sunt ferm convinsa ca nici macar generala nu ai terminat-ohappy si acum daca nu te superi, draga fan anime, am o lucrare de terminat. intre timp, iti pot oferi un site unde poti vizualiza sailor moon subtitrat in engleza

| HueyFreeman a răspuns (pentru Jublie):

Ai de redactat o lucrare de 20 de pagini despre zeul crestin? Esti cumva la teologie? Altfel nu vad unde te-ar pune sa redactezi o astfel de lucrare. Multumesc, dar generala ma terminat-o acum ceva ani, cu o medie destul de buna, zic eu. Ai ceva impotriva hobby-ului meu? Scuza-ma ca nu obisnuiesc sa ascult manele la maxim pa sistem sau stiu eu ce altceva fac adolescentii "normali" din ziua de azi. Nu-i nevoie sa-mi oferi nimic, am surse proprii.

Eu i-am raspuns lui Dragos, nu tie. Daca nu iti place ceea ce am scris atunci nu il baga in seamna. Esti pe internet draga, sentimentele tale ranite nu iti garanteaza protectia.

PS: Nu imi place Sailor Moon.
PS2: Iti multumesc pentru ad hominem-uri, sunt intotdeauna binevenite, mai ales de la cei ce zic ca practica acea religie a "iubirii".

| Deedeek a răspuns:

Sunt curios cum poti tu sa vorbesti cu majuscula...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ce pronume folosesti si cum il folosesti. intelege el ce zici tu acolo, stai linistita.

| Trolli a răspuns:

Tu vorbesti in scris cu Doamne-doamne?

| Zaied a răspuns:

Tu vorbesti cu Dumnezeu? Wow, dar ca sa-ti raspund la intrebare scrii cu litera mare orice pronume personal legat de El.

| Trolli a răspuns (pentru Jublie):

Douazeci de pagini la religie!?!
Nici la romana nu scriam atat...

| zurick a răspuns:

Toate care se refera la persoana Lui.