| Essencest11 a întrebat:

Capitolul 4, versetele: 3, 4, 5
3.După o bucată de vreme, Cain a adus Domnului o jertfă de mâncare din roadele pământului.
4. Abel a adus şi el o jertfă de mâncare din oile întâi născute ale turmei lui şi din grăsimea lor. Domnul a privit cu plăcere spre Abel şi spre jertfa lui;
5. dar spre Cain şi spre jertfa lui n-a privit cu plăcere. Cain s-a mâniat foarte tare şi i s-a posomorât faţa.

Deci sa intelegem ca lui d-zeu nu ii prea placeau verziturile si prefera sangele dobitoacelor?
Pana la urma cine a provocat ura lui Cain? nu d-zeu?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a vazut ca, Cain era invidios pe Abel si chiar l-a sfatuit sa-si schimbe atitudinea.Geneza4:6,7.Cat despre ura lui Cain nu Dumnezeu a provocat-o, ci el singur a ales aceast mod de a actiona.Ca si cu un om care devine hot, nu parinti l-au nascut hot, ci el a ales acest mod de viata.

| ania a răspuns:

Probabil jertfa lui Abel a fost preferată pentru că el a adus tot ce avea mai bun, oile întâi născute.

| Essencest11 explică (pentru ania):

Deci sa intelegem ca d-zeu prefera saracele oi intai nascute care nici macar nu au vazut pamantul. Ajungem la acelasi lucru: prefera sange in loc de roadele pamantului, prefera mirosul sangelui si sa vada cum saracele oi se chinuiau?

| ania a răspuns (pentru Essencest11):

Unul din scopurile pentru care au fost create animalele a fost ca să slujească ca hrană pentru oameni, drept dovadă nimeni nu reușește să nu chinuie nici un fel de vietăți, pentru că unele sunt microscopice, vin în corpul nostru fără intenționăm prin repirație, în timp ce mâncăm fructe sau legume, etc.Nu văd ce criteriu obiectiv de departajare s-ar putea găsi, de la ce mărime aumite vietăți e normal să le mâncăm, restul e cruzime.

| Kalla a răspuns (pentru Essencest11):

Tai ca si tie iti place carnea! Sunt sigura ca mananci sarmale, hanburger, snitele si lista continua si avand in vedere ca nu esti crestina si nu ai tinut niciodata post, nu stii cum e sa traiesti fara bunuri de la animale! Asa ca nu mai vorbi tu rau despre Dumnezeu

| Essencest11 explică (pentru Kalla):

Kalla draga, am fost crestina si chiar fanatica am tinut post la viata mea si chiar toate cele 40 de zile
FARA ROST!

| Kalla a răspuns (pentru Essencest11):

A avut un rost doar ca tu nu-l vzi! Dumnezeu te iubeste chiar daca nu mai crezi in El si la nevoi trebuie doar sa ii ceri si El iti va da.Doar cu credinta poti misca munti (e un mod de a spune) happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

Nu cred ca agnostica noastra avea nevoie de paranteza de la sfarsit.
In fine si pana la urma, sa cultivi o recolta e mult mai greu decat sa cresti o oaie. Aleia ii dai drumu pe camp si creste singura.
Pai, nu stiu, ti-a dat tie ceva vreodata? Sau tot ce ai avut in viata a fost meritul tau? Dar asta e un lucru de principiu, ca noi, romanii am asteptat mereu sa ne puna domnul totul pe tava.
Hm, hm:
Asculta "Cheloo-in corpore sano" si afli la ce ma refeream.winking

| Kalla a răspuns (pentru ErrorFound):

Trebuie sa muncesti si sa te rogi la Dumnezeu a sa ai o viata buna.Biblia ocroteste munca si zice ca lenesul nu v-a avea parte de rasplata Domnului.

| sublime89 a răspuns:

Arata ca zeul crestin a fost intial un zeu ca aproape toti ceilalti din istorie. Adica unul la care i se faceau sacrificii animale si umane. Oamenii se temeau ca zeul se va supara pe ei si-i va pedepsi cu furtuni, boli, cutremure, sau ca soarele nu va mai rasari, si atunci incercau sa-l imbuneze cu animale si tot felul de alte sacrificii. Omul simtea ca trebuie sa dea si el in schimb ceva pentru ca a dus-o bine pana in acel moment, si pentru ca lucrurile sa ramana asa. Asta arata clar ca nu intelegeam deloc natura si lumea inconjuratoare.

| Kalla a răspuns:

Invidia,asta a provocat mania lui Cain.Cum zicea Maica Tereza din Calcutta: Invidia este radacina tuturor rautatilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jertfa pentru păcat avea rolul de a aminti că urma să vină Mântuitorul care Își va da viața Sa pentru a salva omul căzut. Când evenimentul s-a întâmplat, ceremonia jertfelor a încetat să aibă valoare.

Jertfele nu au fost destinate a fi aduse cu plăcere, ci tocmai pentru a arăta grozăvia păcatului.

Actul lui Cain a fost unul de răzvrătire: Hei, eu nu am nevoie de Mântuitor. Eu mă descurc pe cont propriu.

La fel e cazul multor religii populare.

În cazul nostru, a aduce o jertfă în anul 2013 ar fi o faptă la fel de păcătoasă ca a lui Cain. E ca și cum ai spune: Nu cred că jerfta lui Isus a rezolvat problema plății pentru păcat. Eu pot să fac mai bine.

Deci, a aduce o jertfă fără sânge înainte de Isus sau a aduce jertfe după evenimentul Golgota... înseamnă respingerea Planului de Mântuire, cel mai rău lucru pe care poate să-l facă un om.

Răspuns utilizator avertizat